Bogumiła Olbryś pozostaje dyrektorem „Wety”
Bogumiła Olbryś, dotychczasowa dyrektor Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży, ponownie pokieruje jednostką.
Nowy / stary dyrektor ZSCKR w Marianowie
Sławomir Łomotowski, dotychczasowy dyrektor ZSCKR w Marianowie, został powołany na pełniącego obowiązki dyrektora w ZSCKR w Marianowie. Mimo, że konkurs wygrał Sławomir Dębek, to on będzie kierował przez najbliższy okres placówką.
Drozdowskie legendy i opowieści
Zebrane po raz pierwszy drozdowskie legendy zostały niedawno wydane w książce „O Rogatej Gwieździe i nie tylko. Drozdowskie legendy i opowieści”. – To wydawnictwo unikatowe nie tylko z racji pierwszego wydania tych legend, ale też dlatego, że teraz już by się tego nie uchwyciło, bo wszystkie starsze osoby, pamiętające te dawne czasy, już odeszły – podkreśla autor Marcin Rydzewski. Publikacja drozdowskiego muzeum zaciekawia nie tylko samymi legendami, bowiem ilustrują ją unikalne zdjęcia, w tym wykonane krótko po II wojnie światowej.
Jak uczyć w szkole o Bogu, gdy ubywa wierzących
Katechetki i katecheci Diecezji Łomżyńskiej zainaugurowali nowy rok szkolny w ostatnią niedzielę sierpnia 2021 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Spośród ponad 400 nauczycieli religii z Diecezji około 300 modliło się na mszy pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Bronakowskiego. Wysłuchali prelekcji ks. Jarosława Kotowskiego o tym, jak można, ucząc religii, pomagać dzieciom i młodzieży w pokonywaniu lęków współczesnego człowieka i w nawiązaniu więzi z Chrystusem. Dowiedzieli się o szkoleniach Centrum Edukacji Nauczycieli od konsultant Bogumiły Rzepnickiej.
Wielkimi krokami zbliża się pierwszy września!
Nasze placówki: Przedszkole Niepubliczne „Nutka” w Łomży, Przedszkole Niepubliczne „Motylek” w Łomży, Szkoła Podstawowa Specjalna Dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Łomży, a także Niepubliczne Przedszkole „Kredka” w Kolnie otwarte są dla Państwa w każdym czasie!!!
Nauka stacjonarna w szkołach od 1 września
Przygotowujemy się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego w trybie stacjonarnym. Przekazaliśmy dyrektorom wytyczne, a także pakiety edukacyjne dotyczące organizacji szczepień – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Za lekko ponad tydzień dzieci wrócą do szkoły.
AndJoy - miś Teddy Eddie i radość po angielsku
Radosna, kolorowa witryna z wielkim sympatycznym misiem Teddy Eddie na drzwiach, obok biegające blisko zaciekawione dzieci od czasu do czasu powtarzają słowa z napisu "Do you speak English?" - aż chce się wejść do tego miejsca przy ulicy Małachowskiego 6/53, bo to - jak woła do nas z szyldu zaproszenie - szkoła dla każdego. Jednak szczególnie jest to wyjątkowe miejsce dla dzieci!
Z Warszawy do Łomży
Magdalena Sepczyńska zamierza studiować administrację II stopnia w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Zdobyła wcześniej licencjat z zarządzania. Pracuje w Klubie Uczelnianym AZS PWSIiP. - Zarządzanie pomogło mi odnaleźć się w roli menedżera, jaką pełnię w klubie - opowiada ambitna studentka. - Negocjacje z zawodnikami, umowy, pozyskiwanie sponsorów, organizacja czasu pracy i wyjazdów na turnieje – to moja codzienna aktywność.
PWSIiP uzupełnia
Studia dla humanistów, umysłów ścisłych, zainteresowanych zdrowiem oraz sportowców: od prawa, przez automatykę i dietetykę po wychowanie fizyczne. PWSIiP rozpoczyna rekrutację uzupełniającą.
I LO w Łomży pożegnało starą szatnię, ale...
Wielkie zadziwienie przeżyją uczniowie tegoroczni i absolwenci I LO imienia Tadeusza Kościuszki (1746-1817) w Łomży. Zapewne zdumieni będą rodzice i nauczyciele renomowanej Szkoły o 407-letniej historii. Oto bowiem bez zbędnego rozgłosu zniknęła szatnia z wysokich boksów na ubrania, porozdzielanych ramami z siatki ogrodzeniowej, po lewej stronie ponad 100-letniego budynku przy ul. Feliksa Bernatowicza. Każdy, kto dotąd wchodził wejściem z lewej strony, może szukać innego.
Szczęśliwi na liście przyjętych do szkoły średniej
Dwie przyjaciółki od czasu podstawówki spotkały się przed I LO w Łomży, aby sprawdzić, czy ich nazwiska też znajdą się na liście przyjętych do 407-letniej Szkoły przy ulicy Feliksa Bernatowicza (1786-1836). Wchodzą po wysokich schodach wejściem głównym od strony sekretariatu przyszłe Panie doktor: Maja Jarząbek i Oliwia Bartosiewicz. W Łomży podobnie niepowtarzalne wzruszenia może odczuwać około 1 400 dzieci, z rodzinami i przyjaciółmi, widząc siebie na liście kandydatów, przyjętych do szkoły średniej, wybranej w pierwszej, drugiej czy nawet dopiero trzeciej kolejności.
Sprzęt za pieniądze Unii Europejskiej
Ponad 1,5 mln zł z funduszy europejskich otrzymało Technikum Informatyczne przy Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. - Cieszymy się, że uda nam się stworzyć bardzo dobre warunki do tego, aby Technikum Informatyczne było wiodącym technikum informatycznym w Polsce – mówił Prof. Roman Engler, rektor WSA.
Zajęcia z mistrzem w Staszicówce
Mateusz Dobraczyński, fryzjer, stylista, edukator i ambasador marki DRIZA Polska, poprowadził zajęcia teoretyczne i praktyczne z młodymi adeptami sztuki fryzjerskiej w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy im. Stanisława Staszica w Łomży. – Fryzjer nie jest już zwykłym rzemieślnikiem, ale stylistą, kreującym wygląd klienta, a każdy z nich jest przecież indywidualnością – mówi Mateusz Dobraczyński. – Dlatego pracujemy coraz bardziej świadomie, rozwijamy się, nawet produkty, którymi teraz dysponujemy, są bio i vege – nie ma tak jak kiedyś, że amoniak, trwała i tylko to było robione; jesteśmy w stanie wykreować wizerunek każdego klienta zupełnie inaczej.
Zakwalifikowani do szkół średnich albo nie
Szkoły średnie ogłosiły listy kandydatów zakwalifikowanych na nowy rok szkolny. Liczba miejsc w szkołach ponadpodstawowych na rok szkolny 2021 / 2022, dla których organem prowadzącym jest Miasto Łomża, wynosi łącznie 1 243. Absolwenci szkół podstawowych złożyli w postępowaniu rekrutacyjnym 1 230 wniosków. Kandydaci zakwalifikowani to 1 078 osób, ponieważ nie wszędzie uczniowie chcą lub mogą kontynuować naukę. Jak co roku, żadnego problemu z naborem nie mają I LO oraz II LO w Łomży. Renesans zainteresowania przeżywają "Mechaniak" i "Ekonomik".
Studiuj prawo w Łomży
Prawo to prestiż, dobre perspektywy i duże możliwości. Prawo na PWSIiP w Łomży to komfort studiów, praktyczne przygotowanie i wysoki poziom w jednym.
Zadowoleni absolwenci PWSIiP w Łomży
443 absolwentów obroniło już swoje prace magisterskie, licencjackie i inżynierskie na PWSIiP. W tym roku obrony udało się zorganizować tradycyjnie - chwali się łomżyńska uczelnia.
Joanna Darmetko z "Wety" zdobyła indeks SGGW
Tegoroczna maturzystka została zwyciężczynią XVIII Konkursu imienia Senatora dr. Jana Stypuły na najlepszą pracę konkursową dla uczniów klasy weterynaryjnej w ZSWiO Nr 7 w Łomży. Joanna Darmetko zakwalifikowała się do finałowego etapu rywalizacji, dzięki pracy konkursowej na temat „Inseminacja klaczy”. Przygotowywała się do konkursu pod kierunkiem mgr. inż. Marcina Sielawy.
Co czwarty absolwent w Łomży nie zdał matury
Słabo wypadli w tym roku łomżyńscy maturzyści, w porównaniu z rówieśnikami z województwa podlaskiego pod względem zdawalności. Najlepiej opanowało wiadomości i umiejętności do matur 3 393 absolwentów liceów i techników z Białegostoku, gdzie zdawalność wyniosła 87% (na 3 907 przystępujących). W Łomży zdawalność wyniosła zaledwie 75%, dlatego świadectwa dojrzałości otrzymało tylko 877 spośród 1 164 absolwentów, którzy przystąpili do 3 egzaminów z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym: język polski, matematyka i język obcy. O wiele lepsi okazali się maturzyści z powiatów: zambrowskiego - aż 82% i wysokomazowieckiego - 81%. Do chlubnych wyjątków należy II LO w Łomży, gdzie zdawalność wyniosła 100% na 152 zdających.
Maturę w Podlaskiem zdało 7100 osób spośród 8713
Po dwóch miesiącach od matur pisemnych absolwenci liceów i techników, dyrektorzy, nauczyciele i rodzice mogą poznać wyniki egzaminów maturalnych. Z województwa podlaskiego w egzaminach z przedmiotów obowiązkowych wzięło udział 8 713 absolwentek i absolwentów szkół średnich, w tym 5 558 z liceów i 3 155 z techników. W tym roku nie było jednego przedmiotu obowiązkowego do wyboru, ze względu na naukę online w okresie nasilania fal pandemii koronawirusa. Licealiści w Podlaskiem dużo lepiej poradzili sobie na początku maja: 86% zdało matury pisemne - 4781 osób, gdy z techników tylko 73,5% - 2319 absolwentów. Co dziesiątego z maturzystów czeka poprawka.
Kosmiczne loty rakietą własnej roboty
"Zabawy w kosmiczne sprawy" zaproponowała Renata Igielska z zespołem Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. W przestronnych i kolorowych wnętrzach budynku przy ulicy 3 Maja bawiło się z namysłem i uczyło na wesoło około 30-orga uczestników: od przedszkola i młodszych klas podstawówek po mamę i tatę. Dowiedzieli się mnóstwa ciekawostek o Kosmosie i lotach dookoła Ziemi, dzięki nauczycielowi fizyki i matematyki z pasją Piotrowi Chmielewskiemu.