Przedświąteczne kiermasze i wydarzenia na weekend
Koncert „Nie tylko rock 'n' roll” Magdy Sinoff z zespołem. Wystawa Twórczej Grupy Fanaberia „Fanaberie początek”. Koncert The Queens Of Soul & Orchestra z przebojami Whitney Houston, Amy Winehouse, Tiny Turner i innych wielkich wokalistek – wydarzeń kulturalnych podczas drugiego weekendu grudnia nie zabraknie. Do tego będzie można wybrać się na przedświąteczne kiermasze w Regionalnym Ośrodku Kultury oraz w restauracji Retro, a do tego w niedzielę handlową oddać dziecko do Muzeum Północno-Mazowieckiego i spokojnie zrobić zakupy.
Kolędy w Synagodze
Na kolędowo-chanukowe śpiewanie zaprasza Dariusz Wójcik, który 10 grudnia 2022, o godz. 16.00 w Wielkiej Synagodze w Tykocinie przedstawi premierowy koncert „Hej, kolęda, kolęda! Chanukah, oy Chanukah!”
Jubileusz Vader w Łomży świętowany
– Jak taki początek, to jaki będzie koniec? – pytał retorycznie po drugim utworze Piotr „Peter” Wiwczarek. Publiczność w klubie PopArt MDK-DŚT zgotowała bowiem jego zespołowi tak gorące przyjęcie, że Vader bisował aż cztery razy, grając blisko półtorej godziny. Był to dopiero pierwszy łomżyński koncert tej istniejącej od blisko 40 lat, znanej na całym świecie i kultowej dla fanów death metalu formacji, a biletów zabrakło już na początku tygodnia.
Na frasunek najlepsza... Voda
Krakowskie trio Voda ponownie zagrało w Łomży. Grupa Radka Kopcia promowała w pubie „Pod ratuszem” najnowszy album „Endorphinum Aquatum” i był to dopiero jej drugi polski koncert z tym materiałem. Trzech wyśmienitych muzyków zachwyciło publiczność nie tylko czerpiącymi z bluesa i klasycznego rocka kompozycjami, ale również swobodnym, opartym na improwizacji, bardzo stylowym ich wykonaniem. Grali blisko półtorej godziny i pewnie byliby na scenie jeszcze dłużej, gdyby nie to, że o godzinie 22 w pubie miały zacząć się urodziny jednego z jego bywalców.
„Sen” o Polsce Glogera
- „Sen” Zygmunta Glogera to jest sen o Polsce, o nas wszystkich – mówił prof. Ludwik Malinowski podczas Drozdowskiej promocji najnowszego wydawnictwa „Stopki”. - Pisał ją Gloger kiedy Polski nie było na mapie – ale - Tak pisał jakby ta Polska była.
Teatralno-koncertowy weekend i imprezy dla dzieci
Miłośnicy muzyki nie będą narzekać w ten weekend na brak atrakcji. Już dzisiaj zagra w Łomży Vader, legenda polskiego i światowego metalu – będzie to pierwszy łomżyński koncert istniejącej od niemal 40 lat formacji. W sobotę klasykę na wesoło zaprezentuje niezrównany Waldemar Malicki, zaś fani bluesa i rocka w nieoczywistej, improwizowanej odsłonie nie mogą przegapić występu krakowskiego tria Voda. Nie zabraknie również spektakli teatralnych, w tym bardzo interesującego dla dzieci, odbywającego się w ramach cyklu MDK-DŚT „Poranek z kulturą”. O najmłodszych odbiorcach pamięta również Filharmonia Kameralna, która zaprasza w czwartek 8 grudnia na specjalny koncert mikołajkowy „Bajka o królewnie Wiolince”.
Tancerki B.K.Step z Łomży nagrodzone za kostiumy
Łomżyńska 12-osobowa formacja hiphopowa B.K. Step uczestniczyła w niedzielę w World Of Dance, Międzynarodowym Turnieju Tańca w Klubie Progresja na Woli w Warszawie. - Po rundzie kwalifikacyjnej jury przyznało naszemu zespołowi nagrodę Best Costium, co jest dla nas ogromnym wyróżnieniem – informuje z satysfakcją instruktor tańca Marek Kisiel. - To był pierwszy start formacji w nowym składzie od pół roku. Do The Sharp One Crew doszły: Natalia, Olivia i Sylwia, które wcześniej tańczyły w B.K. Team. Zachęciłem starszą trójkę do wzmocnienia składu B.K. Step.
Listopadowa nostalgia Holy Water
Grupa Holy Water zagrała bardzo nietypowy koncert. Muzycy zatytułowali go „Listopadowa nostalgia, czyli koncert przy świecach”, wybierając balladowe i melancholijne utwory z własnego repertuaru. Dopełnili je zaskakującymi coverami oraz nowymi wersjami tych, które grają już od lat. Po raz pierwszy w historii zespołu sięgnęli po kontrabas, do tego po wielu latach przerwy znowu zagrali na dwie gitary. Liczna publiczność była zachwycona, a do tego koncert miał też wymiar charytatywny – cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie.
Gigant jazzu zagrał z łomżyńskimi filharmonikami
Dobiegał końca ostatni utwór koncertu. Wybitny pianista Adam Makowicz i wspaniale dotrzymujący mu kroku kontrabasista Bogdan Szczepański tak zapamiętali się w improwizacjach, że doszło do czegoś nieoczekiwanego. Pierwsza opuściła estradę skrzypaczka Izabela Bławat-Leofreddi, zdegustowana tym, że orkiestra najwyraźniej nie jest już obu muzykom potrzebna, a w jej ślady rychło poszła też reszta składu Filharmonii Kameralnej, łącznie z Janem Miłoszem Zarzyckim, który w końcu nie miał już kim dyrygować.
Kolejny koncertowy weekend
Uwielbiany przez młodszych i starszych słuchaczy zespół Raz, Dwa, Trzy już w sobotę zagra w Łomży koncert z okazji 30-lecia. Równie wyjątkowy będzie piątkowy, akustyczny koncert „Listopadowa nostalgia” łomżyńskiej grupy Holy Water, która przygotowała z tej okazji wiele niespodzianek, począwszy od repertuaru, skończywszy na nietypowym instrumentarium. W ten weekend zagra też w Łomży Mark Mantra, wielka nadzieja polskiego indie/electro rocka.
Marcin Kydryński wygrał z Robertem Lewandowskim
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie autorskie Marcina Kydryńskiego. Mimo obaw organizatorów i samego autora ponad sto osób wolało posłuchać jego opowieści o muzyce i podróżach, niż kibicować piłkarskiej reprezentacji Polski na mistrzostwach świata. Nasza drużyna tylko zremisowała bezbramkowo z Meksykiem i właściwie nie zagroziła bramce rywali, nie wykorzystując nawet rzutu karnego. Półtorej godziny z popularnym podróżnikiem, pisarzem i dziennikarzem radiowym okazało się znacznie ciekawsze, tym bardziej, że gość Miejskiej Biblioteki Publicznej również okazał się światowej klasy mistrzem.
Rodzinna wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej
Na 77 urodziny Stanisław Kędzielawski przygotował kolejną wystawę. Artysta znany z jedynych w swoim rodzaju, wielkoformatowych rysunków, przygotował tym razem bardziej kameralne formy, wykonane ołówkiem i długopisem. Druga część ekspozycji w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego to prace jego syna Macieja Kędzielawskiego, w tym cykl „Rodzina”, na który składają się fotografie rodziców. – Maciek zawsze ma tutaj wspólną wystawę, albo z Grażyną, albo ze mną – mówi Stanisław Kędzielawski. – Początkowo miała to być moja wystawa na 77-lecie, ale uznaliśmy, że skoro ostatnio była wystawa żony z Maćkiem, to teraz też zrobimy wspólną.
Turniej tańca o Grand Prix Polski i puchary w Piątnicy
Pięknie tańcząca młodzież (od 16 do 18 lat) i dorośli rywalizowali o Grand Prix Polski Extraklasa Federacji Tańca Sportowego w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. Gremium sędziów z sędzią głównym Łukaszem Grzęskim z Torunia wyłoniło podczas niedzielnego turnieju w Piątnicy najlepsze pary. Dwudniowa impreza, zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucję Kultury Powiatu Łomżyńskiego oraz Klub Tańca Towarzyskiego Akat, zgromadziła w Hali Sportowej około 700 uczestników, tańczących na parkiecie po mistrzowsku, z pasją i radością.
Basistka i wokalistka nowymi nadziejami polskiego jazzu
Katarzyna Schmidt-Przeździecka i Irena Zapolska zajęły ex aequo I miejsce podczas konkursu Nowa Nadzieja Jazzu w ramach jubileuszowego XV Novum Jazz Festival. W przypadku drugiego miejsca jury również doceniło dwóch młodych muzyków, pianistę Filipa Chojnackiego i kontrabasistę Michała Rutkowskiego. Trzeciej nagrody nie przyznano, wyróżniono wokalistkę Aleksandrę Annę Przewoźniak i pianistę Szymona Mikołaja Wojnarowicza. – Nieprawdopodobna indywidualność! – mówi o 21-letniej Katarzynie Schmidt-Przeździeckiej juror Jerzy Stelmaszczuk, zaś kolejny, duński saksofonista Thomas Agergaard, podkreślał, że poziom konkursu był tak wysoki, że każdy z 13. uczestników zasługiwał na nagrodę.
Muzyczne emocje na Novum Jazz Festival
Porywający koncert kwintetu Dawida Tokłowicza zakończył drugi dzień jubileuszowego XV Novum Jazz Festival. – Łomża jest wspaniałym miastem, otwartym na ludzi, otwartym na muzykę! – podkreślał lider grupy, znakomity saksofonista. Wcześniej iście wirtuozowski popis dało trio Confusion Project. W piątek również odbyły się dwa koncerty. JP Collective gitarzysty Jakuba Paulskiego zaprezentował bardziej techniczne podejście do jazzu, zaś Alan Wykpisz Project wyśmienitego basisty zagrał tak, że zachwycona publiczność zgotowała mu owację na stojąco.
Nowa wystawa Macieja Kiełczewskiego
Indywidualną wystawę „Matryca Ciało” Macieja Kiełczewskiego otwarto w Galerii Pod Arkadami. To już druga ekspozycja tego bardzo utalentowanego młodego artysty w rodzinnym mieście w minionych dwóch miesiącach. Tym razem prezentuje bardzo nieoczywiste spojrzenie na rysunek, malarstwo i grafikę, łącząc te nader odmienne techniki w spójną, bardzo efektowną całość. Można ją oglądać do 10 grudnia w ramach przygotowanego przez MDK-DŚT cyklu „Debiuty”.
Big Bit przebojów i młodych wokalistów
Zofia Bańkowska, Maja Krzyna i Aleksander Szymański oraz Julia Rydelek to zwycięzcy tegorocznego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Big Bit. 14 edycja imprezy Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych miała wymiar regionalny i uczestniczyło w niej 35 podmiotów wykonawczych, w tym dwa zespoły. Poziom konkursu był tak wysoki, że jury, pod przewodnictwem znanego wokalisty Zbigniewa Bieniaka, przyznało aż 25 nagród i wyróżnień, a w najstarszej kategorii wiekowej uczniów szkół średnich doceniono wszystkich 10. uczestników.
Koncerty gwiazd, taniec i wiele innych wydarzeń nie tylko w weekend
W najbliższych dniach Łomżę odwiedzi wielu artystów i twórców najwyższego formatu. Międzynarodową obsadę ma jubileuszowy, XV Novum Jazz Festival, podczas którego przez trzy dni wystąpią utytułowani muzycy z różnych części świata. Do tego w sobotę zaśpiewa, uwielbiana przez kilka pokoleń słuchaczy, Stanisława Celińska, a na imprezie tanecznej ROK Łomża w niedzielę pojawi się wielu znakomitych tancerzy i Iwona Pavlović. W nadchodzącym tygodniu we wtorek spotkanie z Marcinem Kydryńskim, a w czwartek wirtuoz fortepianu, legendarny Adam Makowicz zagra z orkiestrą Filharmonii Kameralnej.
Antywojenny spektakl młodych aktorów
Dźwięk alarmowej syreny, wybuchy, panika i próba poszukiwania schronienia. Od takiej przejmującej sceny, ilustrującej „Alarm” Antoniego Słonimskiego, rozpoczął się spektakl „Bagnet na broń!”. Przygotowała go młodzieżowa grupa teatralna Per Pan, pracująca w MDK-DŚT pod kierunkiem Rafała Swaczyny. Przedstawienie oparte na klasycznych wierszach wybitnych polskich poetów i wspomnieniach babci reżysera z okresu II wojny światowej okazało się obecnie, szczególnie po wydarzeniach w Przewodowie, jeszcze bardziej aktualne.
Poselska interwencja dla wzbogacenia muzealnych zbiorów
Poseł Lech Antoni Kołakowski napisał do wiceprezesa Rady Ministrów ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego o dodatkowe środki finansowe dla Muzeum Północno-Mazowieckiego, aby zakupić unikalne maszyny, wyprodukowane przed II wojną światową w Fabryce Maszyn Rolniczych Mendla Orłowskiego. – Maszyny stanowią cenne materialne świadectwo przedwojennej Łomży i w znaczący sposób powiększą kolekcję zbiorów muzealnych, dotyczących historii miasta – podkreślał Lech Antoni Kołakowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.