Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 15 stycznia 2025 napisz DONOS@

Wychowanki Domu Dziecka z Łomzy otrzymały mieszkanie

cz śr, 15 września 2004 17:40

Pierwsze samodzielne mieszkanie otrzymały dziś dwie wychowanki Domu Dziecka w Łomży od władz miasta. Jest to pierwszy etap przygotowania ich do samodzielnego życia. Obie mają po 19 lat, w maju zdawać będą maturę. Jedna z nich przebywała w domu dziecka od urodzenia, druga od 6 roku zycia. Mieszkanie przy ul. Wojska Polskiego zostało wyremontowane na koszt miasta, m.in. wymieniono okna i podłogi. Dziś dziewczęta otrzymały w prezencie od prezydenta Jerzego Brzezińskiego także dywan. Część mebli zakupiły już ze środków, które skarb państwa przekazał na ich usamodzielnienie.

Nagroda dla Mlekovity

cz pon, 13 września 2004 19:52

Spółdzielnia Mleczarska "Mlekovita" z Wysokiego Mazowieckiego została uhonorowana "Europejską Nagrodą imienia Giovanni Marcora". W konkursie zorganizowanym pod patronatem Unii Europejskiej oraz włoskiego Ministerstwa Polityki Rolnej - "Mlekovitę" odznaczono w kategorii "przemysłu spożywczego". Nagroda im.Giovanni Marcora przynzwana jest od 86 roku dla uczczenia pamięci włoskiego Ministra Rolnictwa, zaś organizatorzy postanowili zorganizować tegoroczną edycję konkursu w Polsce i przyznać nagrodę polskim firmom, które wyróżniły się wyjątkowymi osiągnięciami w branży rolniczej i spożywczej oraz ochronie środowiska.

Ukraińscy lekarze w łomżyńskim szpitalu.

cz pon, 13 września 2004 16:59

Kilkunastoosobowa grupa lekarzy ze szpitala w Nowogradzie Wołyńskim na Ukrainie przez tydzień będzie obserwować pracę swoich kolegów w Łomży. Przyjechali oni na zaproszenie łomżyńskiego oddziału stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Laryngolog, okulista, anastezjolog, pediatra, kardiolog i inni od jutra będą przychodzić na oddziały łomżyńskiego szpitala, żeby zapoznawać się ze sposobami i metodami pracy lekarzy w Polsce.

Szczuczyn świętował 300 lecie parafii i dożynki.

cz nie, 12 września 2004 22:01

Szczuczyn świętował trzechsetną rocznicę wybudowania kościoła i klasztoru. Budowniczym był Stanisław Szczuka, który zrealizował w ten sposób życzenie króla Jana Sobieskiego. Monarcha fundował tę świątynię, dziękując w ten sposób Opatrzności za zwycięstwo pod Wiedniem. Uroczystości połączono z dożynkami diecezjalnymi . Przewodniczył im ordynariusz diecezji bp Stanisław Stefanek, który od dożynkowych starostów: Wiesławy Dobrzyckiej i Bogusława Łępickiego otrzymał dorodny bochen chleba z tegorocznych zbiorów. Ordynariusz powiedział w homilii, że chleb polski wśród wielu wartości ma tę największą i najcenniejszą, bo jest chlebem rodzinnym.

"Kopanie kartopfli" w Drewnowie i "Kartoflisko" w Turośli

cz nie, 12 września 2004 12:20

"Kopanie kartopfli" w Drewnowie i "Kartoflisko" w Turośli przypomną dziś tradycyjne obrzędy zbioru ziemniaków. W Drewnowie, obok zabytkowego wiatraka, rozpoczyna się obrzęd tradycyjnego kopania ziemniaków. Organizatorzy - Gminny Ośrodek Kultury w Bogutach oraz Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu przygotowali m.in. widowisko folklorystyczne "Kopanie kartopfli", występy zespołów folklorystycznych, kiermasze sztuki ludowej, wystawy oraz konkursy. Imprezę zakończy zabawa ludowa. Na doroczne kartoflisko zaprasza dziś także Gminny Ośrodek Kultury w Turośli na Kurpiach. Impreza rozpocznie się o 14.00 w ośrodku rekreacyjnym w Ptakach. W programie m.in. prezentacje zespołów kurpiowskich i rockowych, konkursy, zabawy i potrawy ziemniaczane, a także konkurs na największego ziemniaka.

Harcerski Zlot Pamięci Września.

cz so, 11 września 2004 11:45

65 lat temu klęską wojsk polskich dowodzonych przez kpt. Władysława Raginisa, zakończyła się obrona odcinka "Wizna", wchodzącego w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew". Śladami bohaterów wyruszyli dziś białostoccy i łomżyńscy harcerze. Zlot Pamięci Września 1939 roku organizowany jest od kilkudziesięciu lat przez komendę łomżyńskiego hufca ZHP. Jego uczestnicy dziś do godz. 17:00 odwiedzać będą miejsca, w których między 7 a 10 września 1939 roku znajdowały się stanowiska oporu wojsk polskich. Witold Kiewlicz, który jako młody porucznik był wówczas zastępcą kpt. Raginisa, już po wojnie wspominał, że oddziały polskie pod Wizną liczyły 720 żołnierzy i oficerów, a po stronie niemieckiej samych tylko oficerów było ponad 1200 i ponad 20 tys. żołnierzy.

Honorowe obywatelstwo Jedwabnego

cz pt, 10 września 2004 06:19

Historyk - profesor Tomasz Strzembosz zostanie pierwszym honorowym obywatelem Jedwabnego - postanowili radni radni miasta i gminy. Powodem przyznania tego tytułu jest wydanie w tym roku promującej Jedwabne i okolice książki- "Antysowiecka partyzantka i konspiracja nad Biebrzą, X 1939 - VI 1941" - rzetelnie, jak podkreślił burmistrz Michał Chajewski, przedstawiającej historię miasteczka w okresie II wojny światowej. Tomasz Strzembosz jako jedyny historyk tej klasy zaangażował swój autorytet po stronie mieszkańców Jedwabnego w toczącej się przed trzema laty dyskusji, jaka rozpętała się na temat miasta i jego mieszkańców po ukazaniu sie książki Tomasza Grosa "Sąsiedzi".

Podlasie dostało dodatkowe pieniądze na świadczenia rodzinne.

cz cz, 09 września 2004 15:46

Świadczenia rodzinne w województwie podlaskim będą wypłacane w terminie. Rząd przyznał na ten cel dodatkowe 2 miliony 200 tysięcy złotych z rezerwy celowej. Te pieniądze pozwolą na uzupełnienie budżetów gmin, w których po zasiłki zgłosiło się więcej osób niż oszacowali to urzędnicy. Np. według wstępnych wyliczeń na Podlasiu z zasiłków dla osób samotnie wychowujących dzieci miało korzystać 17 tysięcy osób - zgłosiło się 25 tysięcy. Pieniądze z rezerwy budżetowej dostaliśmy w dobrym czasie bo we wrześniu wypłaciliśmy dodatkowe pieniądze na wyprawki szkolne - powiedziała nam Krystyna Golubiewska zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

Unijne stypendia

cz wt, 07 września 2004 16:13

Ponad dwa tysiące podlaskich uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów z terenów wiejskich ma szansę na unijne stypendia. Marszałek i wojewoda podpisali umowę w tej sprawie, a od jutra organy prowadzące szkoły - w województwie podlaskim są to starostwa powiatowe i trzy urzędy gminy - będą mogły w imieniu uczniów składać wnioski o pomoc. Nie wiadomo jednak kiedy uczniowie i studenci dostaną stypendia, bo najpierw wnioski muszą zostać zatwierdzone w Urzędzie Marszałkowskim, a dopiero później wnioskodawcy będą mogli rozdzielić przyznane kwoty. A do podziału są niecałe trzy miliony euro. Maksymalnie uczeń może dostać 250 złotych, a student - 350, ale o wysokości stypendiów decydować będą wnioskodawcy.

Przez 5 lat Łomża nie będzie miała problemów z brakiem miejsc na cmentarzu

cz pon, 06 września 2004 22:20

W ostatniej chwili rozpoczęły się prace związane z rozbudową cmentarza komunalnego przy ul. Przykoszarowej w Łomży. Wiceprzydent Marcin Sroczyński powiedział Radiu Białystok, że miasto stanęło w obliczu braku wolnych miejsc na pochówek zmarłych. Na szczęście prace przy rozbudowie przebiegają bardzo sprawnie i zostaną ukończone prawdopodobnie w połowie miesiąca. Wykonano już kanalizację deszczową, utwardzono nowe alejki, wykonano stylizowane ogrodzenie. Pochłonęłu prawie 410 tys. złotych - to o 10 tys. mniej niż uchwalono w budżecie miasta.

Mikrolotnie nad Łomżą

cz nie, 05 września 2004 20:04

Maciej Zaczeniuk z Białegostoku został paralotniowym Mistrzem Województwa Podlaskiego 2004. W kategorii motolotni pierwsze miejsce zdobył Mieczysław Chromiński z Siedlec. Dwudziestu dwóch motolotniarzy i 16 paralotniarzy przez dwa dni (sobotę i niedzielę) rywalizowali w Mikrolotowych Mistrzostwach Województwa Podlaskiego, które po raz szósty zorganizowały w Łomży tygodnik "Kontakty" i Towarzystwo Lotnicze "Cumulus". Wczoraj mimo niezbyt sprzyjającej pogody, rozegrany został lot nawigacyjny, dziś, juz przy nieco lepszej aurze, na nadnarwiańskich łąkach zmierzyli się zawodnicy w konkurencjach sprawnościowych.

Podlaskie Dni Kukurydzy

cz nie, 05 września 2004 17:27

Opóźniona wegetacja sprawiła, że dopiero za dwa tygodnie rozpoczną się kukurydziane żniwa na Podlasiu - twierdzi profesor Tadeusz Michalski z Akademii Rolniczej w Poznaniu. Profesor Michalski - jednocześnie prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy - gości dziś w Szepietowie na 3. podlaskich dniach tego zboża. Kukurydza uratowała bilans paszowy polskiego rolnictwa, zaś podlascy producenci potrafili to przewidzieć i wykorzystać - takie są wnioski z wypowiedzi specjalistów. O ile pięć lat temu kukurydzę na Podlasiu uprawiano kukurydzę na sześciu tysiącach hektarów, to w tym roku jest to już obszar ponad siedmiokrotnie większy, zaś plony wzrosły w tym czasie nawet o ponad 50 procent. Jest to wzrost największy w całej Polsce, gdzie średnio przez ostatnich 10 lat areał upraw kukurydzy powiększył się trzykrotnie.

III Podlaskie Dni Kukurydzy w Szepietowie

cz nie, 05 września 2004 13:01

Ponad 80 odmian kukurydzy zostanie zaprezentowanych podczas Podlaskich Dni Kukurydzy. Zorganizowana po raz trzeci przez Wojewódzki Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego impreza gromadzi zawsze w Szepietowie liczne grono rolników, którzy na miejscu mogą zapoznać się z najnowszymi wiadomościami i odmianami kukurydzy. Będą też wykłady, m.in. o technologii uprawy i o wykorzystywaniu mieszanek pasz w żywieniu bydła. Na polach doświadczalnych WPODR już teraz można oglądać ponad osiemdziesiąt odmian kukurydzy oraz maszyny i sprzęt wykorzystywany przy jej uprawie.

Brakuje pieniędzy na kulturę w powiecie łomżyńskim.

cz cz, 02 września 2004 18:40

O zwiększenie dotacji na placówki kulturalne w powiecie łomżyńskim wystąpił do Ministra Kultury poseł Wojciech Borzuchowski. W przesłanym ostatnio piśmie Ministerstwo poinformowało powiat o przekazaniu niespełna 235 tys. zł podczas gdy na samo przetrwanie placówek potrzeba trzykrotnie większej kwoty. Tegoroczny budżet starostwa łomżyńskiego i bez tych nadspodziewanych wydatków zamyka się wynoszącym ponad 400 tys. zł deficytem- informuje Ministra poseł Borzuchowski i nieprzekazanie zwiększonej dotacji z rezerwy celowej może zagrozić likwidacją placówek.

Około 200 osób z naszego regionu może wyjechać do legalnej pracy w Niemczech

cz cz, 02 września 2004 12:11

Zapotrzebowanie na przedstawicieli 15 zawodów zgłosił Urząd Pracy w Bonn. Podobnych propozycji niemieckie urzędy pracy z innych landów mają przysłać więcej. Zarobki są podobno duże, a praca legalna. Warunek podstawowowy jaki muszą spełnić chętni to znajomość języka niemieckiego. Potrzebni są m.in inżynierowie budowy maszyn, ślusarze i spawacze, mechanicy samochodowi, rzeźnicy, piekarze, fryzjerzy, pielęgniarki, osoby do pracy z końmi a nawet pracownicy biurowi.

Proces narkotykowy

cz wt, 31 sierpnia 2004 20:48

15 osób zasiadło na ławie oskarżonych w rozpoczętym właśnie w Łomży procesie grupy narkotykowej z Wysokiego Mazowieckiego. Najpoważniejsze oskarżenie sformułowano wobec Sylwestra Z., któremu prokurator zarzuca kierowanie całą wysokomazowiecką organizacją, kilku innym osobom postawiono zarzut udziału w tej grupie. 11. spośród oskarżonych na różnym etapie dochodzenia przyznało się do zarzutów, niektórzy wystąpili nawet o dobrowolne poddanie się karze, jednak charakter ich zarzutów wyklucza taką ewentualność.

Zmiany w nowym roku szkolnym czekają uczniów i nauczycieli.

cz wt, 31 sierpnia 2004 13:04

Nowa matura, zmiany wzorów świadectw, więcej dzieci w zerówkach i więcej ocen z zachowania - oto zmiany czekające uczniów w nowym roku szkolnym. W szkołach przybędzie m.inn. lekcji WF-u. Czwarta godzina zajęć wychowania fizycznego wprowadzana jest stopniowo - w ubiegłym roku dopisano ją uczniom tylko czwartych klas szkoły podstawowej, w tym roku - piątych i szóstych. Za rok więcej WF-u będą mieć gimnazjaliści. Po raz pierwszy sześcioletnie dzieci pójdą do "zerówki" obowiązkowo - do tej pory rodzice mogli nie posyłać dzieci na roczne zajęcia przygotowujące do szkoły. Od tego roku szkolnego inaczej będzie oceniane zachowanie ucznia. Do tej pory były cztery oceny, teraz będzie sześć - wzorowe, bardzo dobre, dobre, poprawne, nieodpowiednie i naganne. Zmienią się wzory świadectw szkolnych. Będą na nich rubryki do wpisania dodatkowych zajęć.

Bez ofiar na podlaskich drogach zakończyły się powroty z wakacji.

cz pon, 30 sierpnia 2004 09:59

12 osób zostało rannych w siedmiu wypadkach, do których doszło w miniony weekend na podlaskich drogach. Wczoraj w całym kraju funkcjonariusze prowadzili akcje pod kryptonimem Bezpieczne powroty. Policji zgłoszono 42 kolizje drogowe. Ponadto zatrzymano 36 pijanych kierowców, ponad 420 ukarano mandatami i zatrzymano 38 dowodów rejestracyjnych.

Podlascy przedsiębiorcy coraz rzadziej zatrudniają na czas nieokreślony.

cz pt, 27 sierpnia 2004 21:39

Pracodawcy coraz mniej chętnie podpisują długookresowe umowy o prace i umowy na czas nieokreślony. Zastępca Głownego Inspektora Pracy Witold Zalewski uważa, że tego rodzaju umowy są w regresie i zastepują je umowy krótkoterminowe a nawet cywilnoprawne umowy zlecenia i o dzieło. Witold Zalewski, który spotkał się dzis w Białymstoku z podlaskimi związkowcami i pracodawcami podkreślił, że w stosunkach pracodawca - pracownik obowiązuje zasada swobody zawierania umów i Inspekcja nie może zmuszać pracodawców, by zatrudniali pracowników na umowy o pracę.

Władze Zambrowa blokują otwarcie supermarketu.

cz wt, 24 sierpnia 2004 22:05

Władze Zambrowa nie chcą dopuścić do otwarcia w miescie supermarketu LIDL. Powód - właściciele sklepu nie wywiązali się z obietnicy przebudowy dróg w okolicach marketu. Starosta powiatu zambrowskiego wystąpił do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wstrzymanie wydanie zezwolenia na uzytkowanie supermarketu w centrum miasta. Zdaniem starosty sieć sklepów LIDL nie zrealizowała wszystkich elementów inwestycji. Chodzi o przebudowę skrzyzowania ulic Białostockiej, leżącej w ciągu krajowej "ósemki" i Wyszyńskiego. Brak modernizacji spowoduje zdaniem starosty zwiększone zagrożenie w tym rejonie.

« · «« · 172 · 173 · 174 · 175 · 176 · 177 · 178 · 179 · 180 · 181 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę