Dodatkowe pieniądze na „rozbrojenie bomby chemicznej w Zbójnej”
Powiat Łomżyński otrzymał dodatkowe 92 tysiące złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku na unieszkodliwienie przeterminowanych środków ochrony roślin zgromadzonych w mogilnikach położonych w rejonie miejscowości Dębniki gm. Zbójna. Prace przy oczyszczaniu bunkrów z chemikaliów składowanych tu w latach 70-tych XX wieku trwają od końca listopada. Przez kilkanaście lat zgromadzono tam ponad 125 ton przeterminowanych środków ochrony roślin.
Na Rok Eucharystii i 80-lecie Diecezji
Ks. prał. dr Jan Sołowianiuk został przewodniczący Komitetu Organizacji Obchodów Roku Eucharystii i Jubileuszu 80-lecia Diecezji Łomżyńskiej. Komitet powołał biskup łomżyński Stanisław Stefanek. W jego skład weszło 32 księży z instytucji kurialnych, Wyższego Seminarium Duchownego, a także proboszczowie m.in. wszystkich łomżyńskich parafii.
Borzuchowski interpeluje o rozporządzenie umożliwiającego dofinansowanie obiadów w stołówkach
„Czy Pan Minister wie, że Pańskie działania w tym zakresie doprowadziły niejednokrotnie do wzrostu cen obiadów w szkołach uniemożliwiając dzieciom spożywanie często jedynego ciepłego posiłku w ciągu dnia?” - m.in. takie pytanie Mirosławowi Sawickiemu Ministrowi Edukacji Narodowej i Sportu zadaje poseł Wojciech Borzuchowski z PiS-u. Jego zdaniem to konsekwencje wygaśnięcia z ostatnim dniem 2004 roku rozporządzenia z przed 11 lat, które mówiło, że uczniom szkół publicznych przysługuje pomoc materialna świadczona ze środków budżetu państwa lub gminy w formie m.in. posiłków na stołówce szkolnej.
Jak Łomża z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
Blady strach padł ponownie na mieszkańców kamienicy przy ul. Senatorskiej 7. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego wycofuje się z porozumienia z miastem odnośnie sprzedaży tej kamienicy. FODŻ twierdzi, że nieoczekiwanie pojawili się inni zainteresowani kupnem budynku i to za więcej niż daje Łomża.
Europoseł bliżej
Barbara Kudrycka poseł do Parlamentu Europejskiego w środę przed południem otworzyła w Łomży filię swojego białostockiego Biura Poselskiego. Filia mieści się w budynku przy Alei Legionów 49, a w każdy wtorek od 12. do 17. ma tu dyżurować ekspert ds. Unii Europejskiej. Sama europoseł Kudrycka częstym gościem w Łomży nie będzie, bo okręg wyborczy z którego ją wybrano obejmuje dwa województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.
Jedzie zapust drogą, grzywa mu się jeży. Dzisiaj zapust w Radziłowie, nikt temu nie wierzy.
Wtorek poprzedzający Środę Popielcową w dawnych czasach był wyjątkowy. To ostatni dzień karnawału – czyli po staropolsku zapustów. Hucznie świętowane trzy ostatnie dni tego okresu (dzisiejsze ostatki) nazywano „kusymi i szalonymi dniami” i rzeczywiście były one szalone. Namiastkę dawnych zapustnych szaleństw od kilku lat można zobaczyć w Radziłowie. W nadbiebrzańskiej wiosce we wtorek karnawał żegnało kilkaset osób.
Mordercza kłótnia kochanków
46 letni mężczyzna zamordował swoją 61 letnią konkubinę. Przyczyną morderstwa była poalkoholowa „kłótnia kochanków”. Tragiczne wydarzenie miało miejsce w sobotę w Nowej Rudzie pod Kolnem.
Dzień Bezpiecznego Internetu
8. lutego 2005 roku ponad 25 krajów celebrować będzie Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej mająca zwrócić uwagę na kwestie bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Tego dnia został uruchomiony edukacyjny serwis internetowy – www.sieciaki.pl.
Zamiast do wojska do policji
Komenda Miejska Policji w Łomży prowadzi nabór poborowych do odbycia zasadniczej służby wojskowej w oddziałach prewencji policji Stołecznej Komendy Policji w Warszawie. Preferowani będą kandydaci, którzy mają kategorię zdrowia A1, nie przekroczyli 24-tego roku życia, posiadają wykształcenie conajmniej średnie, nie byli karani
Styczniowy wzrost bezrobocia
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży w końcu stycznia 2005 roku wyniosła 8.588 osób, w tym w mieście Łomża 5.257 osób i w Powiecie Łomżyńskim 3.331 osób. W porównaniu do stanu na koniec miesiąca poprzedniego poziom bezrobocia zwiększył się o 459 osób. Stopa bezrobocia dla PUP w Łomży na koniec stycznia 2005 roku wyniosła 19,2%, - dla miasta Łomży 21,5%, - dla Powiatu Łomżyńskiego 16,4%.
Jesteś na „liście Wildsteina”? - wniosek dla pokrzywdzonych o udostępnienie dokumentów z IPN
Wniosek o udostępnienie dokumentów /zapytanie o status pokrzywdzonego na podstawie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
2 tys. zabawek dla dzieci poszkodowanych przez tsunami
Blisko 2000 zabawek trafi z Łomży do dzieci w Południowo-wschodniej Azji. Zabawki przez ostatnie dwa tygodnie zebrali uczestnicy właśnie zakończonego zimowiska „Ferie 2005” zorganizowanego przez Łomżyńską Spółdzielnię Mieszkaniową. Zabawki trafią do dzieci poszkodowanych przez falę tsunami w Azji za pośrednictwem organizacji charytatywnych. Dodajmy, że była to jedyna tego typu akcja w regionie.
Lista Organizacji Pożytku Publicznego spełniających kryteria wg. stanu rejestru na dzień: 05-02-2005
Każdy podatnik ma prawo przekazać 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na działalność wskazanej przez siebie organizacji pożytku publicznego. To jedyny taki przypadek gdy możemy sami rozdysponować część płaconego podatku. W prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości rejestrze OPP jest kilkanaście z Łomży i byłego województwa łomżyńskiego.
Rozlicz się z fiskusem
2,5 tysiąca zeznań podatkowych wpłynęło do Urzędu Skarbowego w Łomży. Okres rozliczeń z fiskusem trwa od początku stycznia. Jak na razie zainteresowanie wśród podatników jest niewielkie. Urząd Skarbowy w Łomży spodziewa się w tym roku ponad 30 tysięcy zeznań podatkowych.
Tajny współczynnik
„Łomżyńska lista Wildsteina” – tak nazwał prezes Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Ryszard Siedlecki listę, którą chcieliśmy opublikować w Bezcennej. Na liście tej miały się znaleźć naliczone przez administrację ŁSM, dla każdego bloku osobno, współczynniki, przez które będą mnożone odczyty wodomierzy przed wystawieniem rachunku. Niestety listy nie opublikujemy, bo prezes wraz z radcą prawnym do poniedziałku będzie się zastanawiał czy aby to nie są dane tajne. Co ciekawe, Siedlecki powiedział przy okazji, że jeszcze nie wszystkim blokom ów współczynnik naliczono, choć już od wtorku lejemy wodę, za którą zapłacimy rachunek z tym właśnie „tajnym” współczynnikiem.
Zima zaatakowała
2 lutego zima wreszcie zaatakowała. W środę wieczorem w Łomży spadło kilka centymetrów śniegu. Warunki jazdy na drogach natychmiast stały się wręcz tragiczne. Na ulicy Sikorskiego kilka ciężarówek nie mogło podjechać pod górkę. Po innych ulicach miasta samochody poruszały się z prędkością rzędu 30-40 km/h.
Mokradła – bogactwo różnorodności, nie zniszczmy ich!
Pod takim hasłem dziś na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mokradeł. Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest dla upamiętnienia Konwencji Ramsarowskiej, podpisanej w dniu 2 lutego 1971r., w irańskiej miejscowości Ramsar. Główną ideą Konwencji jest ochrona obszarów wodno-błotnych, będących środowiskiem życia wielu rzadkich gatunków ptaków. Biebrzański Park Narodowy jest taką "mokradłową perełką", stąd 10 lat temu został on wpisany na listę obszarów chronionych Konwencją.
Bracia Kurkowi w Łomży
Powołano pierwsze w historii miasta Łomżyńskie Bractwo Kurkowe „Pospolite Ruszenie”. Pod listem intencyjnym mówiącym o zawiązaniu Łomżyńskiego Bractwa podpisało się około 30 osób. Inicjatorem powołania "Pospolitego Ruszenia" był Gniewomir Rokosz - Kuczyński, członek Bractwa Kurkowego z Krakowa, a także kandydat nr 1. Narodowego Komitetu Wyborczego z okręgu podlasko-warmińsko-mazurskim na „europosła” w wyborach 2004r.
Internautów coraz więcej
20% wzrost liczby internautów, wizyt i odsłon zanotowała w styczniu na www.4lomza.pl niezależna firma pomiaru ruchu stat.pl. W ciągu pierwszego miesiąca 2005 roku z witryną połączyło się niemal 33 tysiące unikalnych użytkowników (czyt. różnych komputerów). W sumie internauci zaglądali na „czwórkę” ponad 80 tysięcy razy, a łączna liczba odsłon serwisu w styczniu wyniosła 380 tysięcy.
Pierwszy z Białegostoku
Łomża ma nowego pierwszego zastępcę Komendanta Miejskiego Policji. Od dziś funkcje tę pełni komisarz Władysław Naliwajko. „Pierwszy” do łomżyńskiej policji trafił wprost z Białegostoku. Do tej pory był on zastępcą naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.