Palenie tytoniu i otyłość prowadzą do chorób i zgonów
- Zbliżamy się do sytuacji katastrofalnej: 60 procent mężczyzn w Polsce ma nadwagę i 50 procent kobiet. A najgorzej jest z dziećmi, za czasów Gierka sytuacja była lepsza, bo tylko 10 procent dzieci miało nadwagę, a od kiedy dobrobyt wszedł w Polskę, brak ruchu, komórki i komputery – co trzeci chłopiec ma nadwagę i co piąta dziewczyna – alarmował lekarzy i rodziców dr Henryk Perkowski, ordynator oddziału nefrologii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży na konferencji naukowej Oddziału Północno-Wschodniego Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego w Białymstoku. - Zdrowie zależy od zachowań i decyzji konkretnego człowieka, jeśli: rzuci palenie papierosów całkowicie, podejmie aktywność fizyczną, zredukuje alkohol, właściwie będzie się odżywiał, utrzyma zdrową masę ciała.
Choroby odkleszczowe
W pierwszej połowie czerwca w województwie podlaskim zarejestrowano 62 zachorowania na boreliozę. Dwa z nich dotyczyły Łomży i powiatu łomżyńskiego. W sumie w tym roku regionie na przenoszoną przez kleszcze boreliozę zachorowało już ok. pół tysiąca osób, a tradycyjnie już największy wzrost liczy nowych zachorowań notowany jest od czerwca do grudnia.
Szybki konkurs na dyrektora szpitala
Zarządu Województwa Podlaskiego ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Kandydaci muszą zgłaszać się szybko. Oferty należy składać w terminie 10 dni od daty publikacji ogłoszenia na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Zarządzenie marszałka z ogłoszeniem opublikowano dziś, a liczy się data wpływu do Urzędu.
Chory z cukrzycą według prezes Gołębiewskiej i dr. Ejsmonta
- Ta choroba może dotknąć każdego z nas: w każdym wieku, niezależnie od płci, kraju i szerokości geograficznej. Jeżeli chcemy wiedzieć, czy jesteśmy chorzy, to powinniśmy przyjrzeć się swojemu życiu i postępowaniu – uświadamia objawy cukrzycy i jak z cukrzycą żyć Teresa Gołębiewska (lat 78), prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Łomży, która od 35 lat działa profilaktycznie, aby łomżyniacy jak najdłużej ustrzegli się zawału, udaru czy stopy cukrzycowej, tj. trudno gojących się ran na nodze. - U małych dzieci i młodzieży warto zwrócić uwagę na objawy, jak chęć częstego picia i oddawania moczu. Widać to zwłaszcza w nocy, kiedy dziecko dużo pije i często sika. Dzieci chore na cukrzycę szybko chudną i wymiotują po zjedzeniu czegoś słodkiego, tracą przytomność...
Będą szukać następcy dyrektora Bałaty
Zarząd Województwa Podlaskiego przyjął dziś oficjalnie rezygnację Krzysztofa Bałaty ze stanowiska dyrektora wojewódzkiego szpitala w Łomży. W przyszłym tygodniu ma rozpocząć procedura wyboru nowego szefa szpitala.
Bałata: Dzisiaj jest ostatni dzień mojej pracy w tym szpitalu.
- Poświęciłem temu szpitalowi cztery lata z mojego życia. Lata ciężkiej pracy, czasem w trudnych warunkach, z podejmowaniem niepopularnych decyzji – to na każdym człowieku zostawia piętno – mówi Krzysztof Bałata, dyrektor szpitala w Łomży. - Dzisiaj jest ostatni dzień mojej pracy w tym szpitalu. Zarząd województwa podlaskiego przyjął jego wniosek o wcześniejsze niż w kontrakcie rozwiązanie umowy. - Jedynym powodem mojej rezygnacji jest rodzina – mówi Bałata zaznaczając, że przez ostatnie cztery lata co tydzień dojeżdżał do Łomży do pracy przez 6-7 godzin i co tydzień wracał do domu w okolicach Tarnobrzegu. Teraz to się zmieni. Niedawno wygrał konkurs na dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, gdzie ma zacząć pracę od jutra.
Dyrektor Bałata odchodzi...
Krzysztof Bałata złożył w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku rezygnację z funkcji dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży – wynika z naszych informacji. Na początku maja dyrektor łomżyńskiego szpitala został uznany za najlepszego kandydata w konkursie na stanowisko dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, z którego regionu pochodzi i gdzie ma najbliższą rodzinę. Dyrektor Bałata na razie nie chce komentować tych doniesień.
Pielęgniarki i położne ostrzegają przed „wyrwą pokoleniową”
- Raport z grudnia 2016 r. obnażył nagą prawdę, którą znamy z doświadczenia w terenie od dawna: w ciągu trzech lat 42 tysiące pielęgniarek i położnych w Polsce nabędzie uprawnienia emerytalne albo przejdzie na emeryturę, a za kolejne trzy lata 46 tysięcy, czyli prawie 90 tysięcy odejdzie ze szpitali – poinformowała około 80 koleżanek Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, goszcząc w Łomży z okazji międzynarodowego święta w Wyższej Szkole Agrobiznesu. Podczas spotkania w WSA środowisko „aniołów w białych czepkach” uhonorowało gratulacjami, kwiatami i oklaskami Teresę Steckiewicz, pielęgniarkę, założycielkę jedynego hospicjum w Łomży.
Kleszczy coraz więcej
Niemal dwa razy więcej niż przed rokiem i o połowę więcej niż przed miesiące – aż 113 przypadków zachorowań na boreliozę odnotowano w kwietniu w województwie podlaskim. W tym roku chorobę przenoszoną przez kleszcze stwierdzono już u niemal 400 osób, a specjaliści podkreślają, że tradycyjnie już wzmożony zrost zachorowań występuje od czerwca. Przeciwko boreliozie nie ma dostępnej szczepionki.
Mammografia może uratować życie
Rak piersi zabija codziennie kilkanaście Polek, a w ciągu roku prawie 5 tysięcy. Na ryzyko zachorowania na ten nowotwór najbardziej narażone są kobiety po 50. roku życia. Badania mammograficzne umożliwiają wykrycie raka piersi we wczesnym etapie rozwoju. Niestety jak wynika z danych Podlaskiego Oddziału NFZ badania najrzadziej wykonują kobiety w Łomży.
Będzie zmiana na fotelu dyrektora szpitala w Łomży?
Czy po czterech latach rządzenia w łomżyńskim szpitalu odejdzie dyrektor Krzysztof Bałata? W piątek był najlepszym w konkursie na stanowisko dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Informacja o tym jest zaskoczeniem. Przewodniczący Rady Społecznej łomżyńskiego szpitala Jacek Piorunek mówi, że nic nie wie o ewentualnym odejściu dyrektora Krzysztofa Bałaty. - Współpraca układa się nam bardzo dobrze. Rada Społeczna szpitala wysoko ocenia pracę pana dyrektora i jej efekty – mówi Piorunek wyrażając nadzieję, że dyrektor Krzysztof Bałata zmieni jeszcze zdanie i pozostanie w Łomży. Szpital Wojewódzki w Łomży to największy zakład pracy w mieście i w regionie; zatrudnia około tysiąca osób.
Bursztynowa dla zdrowia
Galeria Bursztynowa zaprasza 14 maja do skorzystania z badań i porad lekarskich wykonywanych bezpłatnie. Wśród specjalistów znajdą się m. in. trycholog, dermatolog czy dietetyk. Tego dnia w centrum handlowym będą odbywały się także badania EKG serca oraz wzroku. Natomiast najmłodsi będą mogli wziąć udział w grach i zabawach edukacyjnych.
Grzybica pochwy - jak ją rozpoznać i leczyć?
Grzybica pochwy należy do częstych chorób kobiecych, objawiających się upławami, szczypaniem, pieczeniem i nieprzyjemnym zapachem wydzieliny z pochwy. Leczy się ją antybiotykami oraz probiotykami. Drugą równie częstą i poważniejszą chorobą u kobiet jest rak szyjki macicy, który wykrywa się przez cytologię.
Dni płodne u kobiety - kiedy wypadają?
Dni płodne to wyjątkowy czas u kobiety, który występuje w każdym okresie menstruacyjnym. To dosłownie kilka dni, w których kobieta jest płodna i podczas których może zajść w ciążę. Osoby planujące powiększenie rodziny powinny dowiedzieć się, kiedy dokładnie te dni występują.
Trojaczki w Łomży
Trojaczki, dwie dziewczynki i chłopczyk, w poniedziałek przed południem przyszły na świat w szpitalu w Łomży. Chociaż są niedojrzałe, to lekarze określają ich stan jako dobry. Dzieci na świat przyszły jako wcześniaki, więc zanim z mamą i tatą pojadą do domu, w szpitalu spędzą nie tylko najbliższe Święta Wielkanocne, ale i kilka tygodni po nich.
Jak odzyskać energię i szczupłą sylwetkę na wiosnę?
Wraz z nadejściem cieplejszych i bardziej słonecznych dni, wiele osób zaczyna walkę nie tylko o odzyskanie dawnej szczupłej sylwetki, ale również o poprawę własnego samopoczucia. Przesilenie wiosenne dotyka coraz więcej osób, sprawiając, że zamiast cieszyć się piękniejszą pogodą, czują się wiecznie zmęczone, zdekoncentrowane i apatyczne. Czy da się to jakoś odmienić?
Kleszcze znowu zaczęły „łowy”
W ubiegłym roku w województwie podlaskim na boreliozę zachorowały 1602 osoby, a u kolejnych 160 osób zdiagnozowano zapalenie mózgu. Powodem groźnych chorób są kleszcze, które wiosną zaczęły już „łowy”. Ubiegły rok pod względem zachorowań na choroby odkleszczowe był rekordowy, a ten niestety zaczyna się jeszcze gorzej. W tym roku boreliozę wykryto już u 280 osób, a zapalenie mózgu u 7.
List otwarty do dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży
Z każdym rokiem przybywa nam lat, stajemy się starsi oraz coraz mniej sprawni. Zapadamy na różne choroby, co w konsekwencji powoduje, że potrzebujemy większej i bardziej kompleksowej opieki. Jedną z form opieki nad osobami starszymi jest oddział geriatryczny, oddział wysoce specjalistyczny zapewniający ukierunkowane leczenie.
Z autyzmu się nie wyrasta
- W Łomży autyzmem zajmuje się wiele środowisk, ale nie istnieje system wsparcia osób autystycznych i rodzin w których są osoby z autyzmem – mówiła dr Agnieszka Muzyk, wiceprezydenta Łomży, zapowiadając, że w niedługim czasie to powinno się zmienić. Po przeniesieniu „Drzewnej” do „Mechaniaka” jej budynek przy ul. Marii Skłodowskie Curie zajmie Zespół Szkół Specjalnych, a jego dotychczasowej siedzibie przy ul. Nowogrodzkiej 4, powstanie miejska placówka dla autystów. Zapowiedź padła w trakcie odbywającego się w PWSIiP seminarium dotyczące dorosłych osób z autyzmem. To pierwsza z cyklu imprez jakie będą odbywały się w Łomży w związku obchodami Światowego Dnia Autyzmu, który przypada 2. kwietnia.
Grypa odchodzi
Ponad półtorej tysiąca przypadków zachorowania i podejrzeń zachorowania na grypę odnotowano w lutym w Łomży i na terenie okolicznych 9 gmin tworzących powiat łomżyński. To ponad dwa razy mniej niż w styczniu.