Informacja
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży poszukuje pracownika do działu sztuki i rzemiosła w Muzeum w Łomży. Preferowane wykształcenie : historyk sztuki, muzealnik, historyk z przygotowaniem i zainteresowaniami dotyczącymi rzemiosła artystycznego. CV wraz z pismem motywacyjnym prosimy składać w sekretariacie Muzeum 18-400 Łomża ul. Dworna 22c lub pocztą elektroniczną adres: mpm22@ o2.pl do 30 kwietnia 2019 roku, telefon do kontaktu 86 216 64 87.
Z Jackiem Herman-Iżyckim rowerem przez Saharę i jeszcze dalej…
Wystawa fotografii Jacka Herman-Iżyckiego
Jacek Herman-Iżycki jest absolwentem Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej i Studium Podyplomowego Specjalistów dla Krajów Rozwijających się na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Podróżnik, fotograf, wydawca i autor publikacji albumowych, poświęconych swoim podróżom do odległych miejsc na świecie: na Wyspę Wielkanocną, na Sokotrę, na Antarktydę. Wydał także publikacje albumowe poświęcone historii i dziedzictwu kulturowemu Beskidu Niskiego i Łemkowszczyzny (Łemkowskie cerkwie, Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim, Opuszczone wsie Ziemi Gorlickiej). Do tej pory odwiedził ponad 60 krajów i wszystkie kontynenty. Przez 3 lata przygotowywał samotną wyprawę rowerową po Afryce, którą rozpoczął na początku 1980 roku w Algierze. Trasa wyprawy wiodła z Algieru na południe, przez Tamanrasat do Nigru i Nigerii, a następnie do Kamerunu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Sudanu i Ugandy. W ciągu 9 miesięcy pokonał ponad 10 000 km rowerem i jest pierwszym Polakiem, który samodzielnie przejechał Saharę rowerem z północy na południe. Jacek Herman-Iżycki jest autorem wystaw fotograficznych ze swoich podroży, które prezentowane były w wielu muzeach i placówkach kulturalnych w Polsce i za granicą.
Niedziela św. Rocha pod znakiem 100-lecia Niepodległej
Tegoroczna Niedziela św. Rocha w Skansenie w Nowogrodzie obfitowała w wiele atrakcji. Licznie zgromadzona publiczność z zainteresowaniem słuchała muzyki i śpiewów w wykonaniu Kapeli Miód na Serce, Trupy Teatralnej „Warszawiaki” i Kapeli Kurpiowskiej Gminy Łomża. Była muzyka kurpiowska oraz utwory o treści narodowej i patriotycznej. W programie przewidziano także pokazy tradycyjnych rzemiosł i rękodzieła oraz sprzedaż wyrobów artystycznych i pamiątkarskich, m.in.: rzeźb, grafik, zabawek, wycinanek, biżuterii, ceramiki, wikliny, koronek... Można było także wybierać spośród regionalnych przysmaków. Największym powodzeniem cieszyły się pampuchy i piwo kozicowe oraz korycińskie sery i pieczywo wypiekane tradycyjnie. Przed chałupą z Baranowa odbywały się konkursy i gry oraz zabawy zręczościowe. Na zakończenie grupa rekonstruktorów zaprezentowała widowisko historyczne – fragment inscenizacji walk o Nowogród w 1939 roku.
Do Skansenu Kurpiowskiego objazdem
W związku z remontem drogi wojewódzkiej 645 na odcinku Łomża - Nowogród, gdzie w kilku miejscach jest ruch wahadłowy, polecamy trasę w kierunku Ostrołęki DK 61, z której należy zjechać w kierunku Nowogrodu w miejscowości Chojny Młode (przez stacją paliw Orlen). Pomimo zaistniałych trudności serdecznie Państwa zachęcamy do odwiedzenia naszego skansenu.