Gwiazdka z nieba
Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży już po raz szósty organizuje koncert „Gwiazdka z nieba”. Współorganizatorem koncertu jest Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W koncercie usłyszymy solistki grup wokalnych MDK- DŚT oraz chór CANZONA PWSIiP. W repertuarze znajdą się polskie kolędy i pastorałki oraz utwory związane tematycznie z Bożym Narodzeniem.
Mecenasi ŁOK
Osiem osób i firm zostało wyróżnionych dyplomami Honorowy Mecenas Kultury Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się podczas koncertu noworocznego ŁOK. Na kilka godzin przed nowym rokiem w sali przy ul. Nowej 2 w Łomży rozbrzmiewały dźwięki arii, walców i polek Johanna Straussa.
Sylwestrowy koncert ŁOK
Słynne arie i duety operowe i operetkowe, znane walce i polki Johanna Straussa będzie można usłyszeć w sylwestrowy wieczór w Łomży. Łomżyńska Orkiestra Kameralna zaprasza na uroczysty koncert kończący 2005 rok. Podczas „Wielkiej Gali Operowej” - bo taki tytuł nadano koncertowi z muzykami Orkiestry wystąpią Gabriela Orłowska de Silva, Bernadetta Grabias i Jacek Szymański. Muzyków ŁOK poprowadzi wybitny polski dyrygent Jerzy Salwarowski.
Nabór do Młodzieżowej Orkiestry Dętej
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży ogłasza nabór do nowopowstającej Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Zapraszamy wszystkich chętnych do gry na instrumentach dętych drewnianych lub blaszanych (klarnecie, saksofonie, trąbce, puzonie, tubie, perkusji, gitarze, gitarze basowej i instrumentach klawiszowych).
Sukcesy na koniec roku
Kolejne sukcesy artystycznej młodzieży z Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży, wieńczą udany pod tym względem rok. Po triumfach Crazy Twisting Group, dziewczęca formacja Twist, prowadzona przez Beatę Kisiel, zdobyła II miejsce w kategorii hiphop formacje na Ogólnopolskim Turnieju Tańca „Perfect Style 2”, który odbył się 18 grudnia 2005 roku w Gdańsku. W kategorii hiphop duety również II miejsce „wytańczyły” Karolina Żukowska i Ula Nowakowska.
Kulturalne nagrody prezydenta
Katarzyna Szmitko - szefowa zespołu Muzyki dawnej Voci Unite, Marek Kisiel - twórca breakdensowej grupy Twisting Crazy Group która zdobyła tytuł mistrza świata i red. Wawrzyniec Kłosiński - dziennikarz z łomżyńskiego studia Polskiego Radia Białystok zostali pierwszymi laureatami Nagrody Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. Uroczystość wręczenia Nagród odbyła się w czwartek wieczorem w Galerii Sztuki Współczesnej podczas wernisażu "Trzydziestu twórców na trzydziestolecie galerii".
Zamachowski w Łomży
Aktor Zbigniew Zamachowski był gościem specjalnym drugiego spotkania łomżyńskiego Alternatywnego Klubu Filmowego. W środę do auli II Liceum Ogólnokształcącego na projekcję filmu Andrzeja Jakimowskiego pt. „Zmruż oczy” przyszło około 300 osób. Zbigniew Zamachowski odgrywał w tym filmie rolę Jaśka - byłego nauczyciela, który pracuje jako stróż, pilnując skromnych reliktów techniki rolniczej w byłym PGR.
Taneczne Sukcesy KTT „AKAT”
W sobotę 10 grudnia 2005 r na zakończenie sezonu tanecznego 2005 w Białymstoku odbyły się Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Sportowym Tańcu Towarzyskim. Jest to turniej mający na celu wyłonienie najlepszych par tanecznych w poszczególnych kategoriach wiekowych z Województwa Podlaskiego. Zwycięscy każdej kategorii wiekowej otrzymują tytuł mistrza na rok 2005. Łomżanie - para Maciej Dziekański i Amanda Darmetko - tytuł ten zdobyli w kategorii 12 – 13 lat.
„Ostatnia deska ratunku” najlepsza
Główna nagrodę X Konfrontacji Teatralnych Młodzieży Szkół Średnich - Nagrodę Prezydenta Miasta Łomża - otrzymała Grupa „Ostatnia Deska Ratunku” z łomżyńskiego Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących. Młodzi artyści ze starej „wety” nagrodę otrzymali za spektakl p.t. „Powódź” Jerzego Szaniawskiego, który wyreżyserowała Ewa Chludzińska. W jubileuszowych łomżyńskich „Konfrontacjach” wystawiono cztery przedstawienia.
Alternatywny Klub Filmowy prezentuje: „Zmruż oczy”
Opowieść o czupurnej dziewczynce, która potrzebuje więcej uwagi, afirmacji i wolnego czasu, niż mogą jej poświęcić rodzice zajęci karierą zawodową - to najkrótszy opis filmu, który będzie można zobaczyć podczas najbliższego spotkania łomżyńskiego Alternatywnego Klubu Filmowego. W środę 14 grudnia w auli II LO (przy Placu Kościuszki) zaprezentowany zostanie film Andrzeja Jakimowskiego pt. „Zmruż oczy”. W projekcji, jako gość specjalny, udział weźmie Zbigniew Zamachowski.
X KONFRONTACJE TEATRALNE młodzieży szkół średnich 2005
W konkursie wezmą udział grupy teatralne działające w szkołach średnich i placówkach kultury Łomży i byłego województwa łomżyńskiego. Konfrontacje, w tym roku jubileuszowe, organizowane są po to, aby sprowokować wymianę poglądów i doświadczeń teatralnych umożliwić poznanie zespołów teatralnych i dokonań z innych szkół, a przez to sprzyjać większej integracji środowiska młodzieży i nauczycieli.
WĘDRÓWKI - wystawa fotografii
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na otwarcie wystawy fotografii „WĘDRÓWKI” do Galerii Pod Arkadami – 9 grudnia 2005 r. o godz.18.00. Jest to wystawa dwóch autorów, a może bardziej dwie wystawy równocześnie w jednej przestrzeni galerii. Obaj autorzy są zakonnikami w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży. Dwa zestawy fotografii są pewną rejestracją dwóch wędrówek, podróży odbytych w tym samym czasie - latem 2005 roku. Na tym jednak podobieństwa się kończą.
AGRESSIVA 69 - koncert.
AGRESSIVA 69 to obecnie jedna z najbardziej znanych i popularnych grup “elektro-pop” w Polsce. Zespół traktuje to określenie z przymrużeniem oka – chodzi o muzykę elektroniczną, która nie stroni od osiągnięć dobrego popu, czerpiąc także z muzyki industrialnej. To prekursorzy nurtu elektronicznego w naszym kraju.
Roman Borawski o Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej
Łomżyńską Jesień Kulturalną organizuję razem z pracownikami Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych od dziesięciu lat, odkąd zostałem dyrektorem tej placówki. Po raz kolejny udało się nam nie zejść poniżej poziomu sprzed kilku lat. Podkreślam to "udało się", gdyż stale rosną koszty zapraszania do Łomży artystów, szczególnie tych znanych i znakomitych, gdyż są coraz drożsi. Cieszę się, że wymagającej i wyrobionej publiczności, złaknionej kultury ambitnej, nie ubywa, a nawet ku naszemu miłemu zdziwieniu: przybywa.
Światowe przeboje, znakomite głosy... jak na Broadway
Dorota Wójcik, Agnieszka Makówka i Rafał Songan z najsłynniejszymi przebojami światowej muzyki rozrywkowej wystąpili w Łomży. Koncert pod tytułem „Broadway, Broadway” odbył się w sali widowiskowej Urzędu Wojewódzkiego, ale chętnych do jego usłyszenia i zobaczenia było tak wielu, że organizatorzy musieli dostawiać jeszcze krzesła.
Giełda Piosenki Dziecięcej po raz trzynasty
Anna Baczewska, Adela Lewiarz, Daria i Hubert Turowscy – to zwycięzcy XIII edycji Giełda Piosenki Dziecięcej. Impreza odbyła się w sobotę, a jej organizatorem był Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. W sumie na scenie w Liceum Katolickim zaprezentowało się niemal 50-ciu wykonawców z Łomży i powiatu łomżyńskiego.
Szczepański nagrodzony
Teatr Lalki i Aktora w Łomży powrócił z Międzynarodowych Toruńskich Spotkań Teatrów Lalek z nagrodą za muzykę, którą otrzymał Bogdan Szczepański – autor muzyki do spektaklu „Kominiarczyk” w reżyserii Jarosława Antoniuka.
Jesienny jazz w Łomży
Marek Napiórkowski jeden z najbardziej wszechstronnych polskich gitarzystów jazzowych zagra w niedziele w Łomży. Napiórkowski wraz z własnym kwartetem wystąpi na zakończenie Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej i zaprezentuje materiał ze swojego pierwszego autorskiego albumu „NAP”. Gościnnie na koncercie pojawi się Henryk Miśkiewicz – jeden z muzyków uczestniczących w nagraniu płyty.
Podziemne miasto
Wystawę fotografii prezentującą prowadzone w Katedrze prace archeologiczne otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Ekspozycję przygotował fotografik Bolesław Deptuła, który od początku dokumentuje wykopaliska.
Namiastka Krakowa w Łomży
Artystyczna stolica Polski od wieków jest w Krakowie i tam pozostanie. We wtorek wieczorem w Łomży jak na Brackiej padał deszcz, ze sceny tutejszego urzędu wojewódzkiego rozbrzmiewały dźwięki niczym z Piwnicy Pod Baranami które przerwały „tu cicho sza, tam cicho, szaro, brudno i zima”. Tego dnia do miasta ściągnął krakowski bard Grzegorz Turnau i wszechobecną stała się kraina łagodności.