Noc Świętojańska
Noc Kupały, zwana też Nocą Kupalną, Kupalnocką lub Nocą Świętojańską czy też potocznie Sobótką lub Sobótkami to nazwa słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem Słońca, obchodzonego w najkrótszą noc w roku. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości - obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, germańskie i celtyckie.
Sukcesy łomżyńskich tancerzy
W miniony weekend (15-17.06.07) w Kompleksie Hotelowym nad Zalewem w Wasilkowie odbył się XXII Międzynarodowy Festiwal Tańca Młodzieżowego. Wystąpiło około tysiąca młodych tancerzy. Łomżę godnie reprezentowała „młodsza” formacja break dance - „Plastic Squad” z Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych, którzy zajęli drugie miejsce. Poza tym w kategorii break dance solo Kamil Kowalewski zajął pierwsze miejsce, Kacper Zientalski drugie, a Filip Stypułkowski czwarte.
Mały Książę marzy w dusznych oparach współczesności
- Główny bohater naszego spektaklu Aleks to młody chłopak, wybierający się na studia i muszący zdecydować, w jaki sposób pokierować życiem - mówi Joanna Klama, autorka scenariusza i reżyserka wystawionej przez gimnazjalno-licealną grupę ADEHADE sztuki "W zależności. Bajka dla niegrzecznych dzieci". - Czy pójdzie ryzykowną drogą marzeń o zwiedzaniu nieznanych lądów po studiach na turystyce, czy wybierze bardziej komfortową i dochodową karierę po ekonomii lub marketingu. Okazuje się, że jego decyzje nie są do końca samodzielne. Co z tego wyniknie...?
Rzymianie wrócili
Konkursy dla dzieci, bicie monet, pieczenie prosiaka na ognisku, walki Rzymian to część atrakcji jakie w niedzielny dzień mogły doświadczyć goście trzeciego już pikniku historycznego. Organizatorem jest Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży, które na swoim dziedzińcu zorganizowało piknik, a tym razem mogliśmy się cofnąć aż do czasów rzymskich.
Dziesięć lat, ja i majestatyczny łoś
Jak zwykle, na przekór obiegowym opiniom, wybrałem sobie z kilkudziesięciu zdjęć jedno, aby podpytywać fachowców i laików, jakie ich zdaniem jest "najlepsze". Jakie zwraca uwagę, jakie zastanawia, jakie wabi urodą. Żeby Państwa nie nużyć, powiem, że dla mnie był to łoś "upolowany" przez Jerzego Chaberka. Majestatyczne zwierzę wyłania się z wód, a krople wokół niego lśnią krystalicznie, jakby natura obrzucała je brylantami na szczęście. Efektowna praca widoczna jest nawet z trotuaru, jesli zechcecie zerknąć w witrynę GPA przy Starym Rynku (albo wstapić, wstęp wolny).
Lila nakręciła pierwszy zawodowy klip
Lila Horoszko, poetycko-bluesowo-rockowa wokalistka z Łomży, wystąpiła w wideoklipie do swojej piosenki "Oszalałam", która została nagrodzona na Festiwalu Autorów i Kompozytorów SMAK w Myśliborzu. Trwająca ponad cztery minuty opowieść dzieje się wśród jezior, starych kamieniczek i uliczek Myśliborza.
Mistrzowie pięknego czytania
Dziewięcioro uczniów dotarło do finału II Międzygimnazjalnego Konkursu "Mistrz Pięknego Czytania", który odbył się w bibliotece Publicznego Gimnazjum nr 3. Mistrzem został reprezentant gospodarzy Michał Lutoborski (ubiegłoroczny wicemistrz), którym opiekowała się w trakcie przygotowań polonistka Katarzyna Duchnowska. Jury nie miało łatwego wyboru... Wicemistrzynią Pięknego Czytania Anno Domini 2007 została Natalia Chojnowska z Publicznego Gimnazjum nr 2, której opiekunką jest Janina Szymkiewicz.
Jarocka, Stanisławska i sołtys Kierdziołek
"Przyjaciele Pani Hani" to był świetny koncert kameralny. Koncert ze smakiem pomyślany i elegancko poprowadzony przez Romana Borawskiego oraz świetnie zorganizowany przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych z okazji Dni Łomży. Kameralny koncert przed gimnazjum żeńskim, które ukończyła w 1934 r. najsłynniejsza łomżynianka świata, czyli na dziedzińcu przed II LO przy pl. Kościuszki. Na dziedzińcu wśród zieleni w ciepły niedzielny wieczór ponad 200 widzów, a na scenie...
Szczęśliwy i krzepki jak 80-latek
Tysiące gości skorzystało wczoraj z pięknej pogody w przepięknej scenerii położonego na malowniczej skarpie nadnarwiańskiej Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, gdzie przez całą niedzielę odbywały się Skansenowskie Spotkania. Przyjechali głównie łomżyniacy, ale sporo było zwiedzających z Kurpiowszczyzny i Warszawy. Jedno z trzech w Podlaskiem muzeów na świeżym powietrzu obchodzi w tym roku 80-lecie istnienia. Jak się czuje 80-latek?
Piękny koncert w rocznicę
W poniedziałek wieczorem odbył się wzruszający koncert z okazji 16 rocznicy pobytu w Łomży Jana Pawła II. W znanych utworach między innymi Grażyny Łobaszewskiej, Edyty Geppert, Maryli Rodowicz wystąpili młodzi artyści z Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży: Joanna Zawłocka, Urszula Durzyńska, Patrycja Bajno i Michał Haratym oraz chór, stworzony z dziewczęcych grup wokalnych MDK-DŚT i chórzystów, z którymi wcześniej współpracowała Pani Dyrygent Magda Sinoff. Fragmenty utworów Jana Pawła II recytowała Joanna Szwarc.
Huczne „Dni Zambrowa”
Przez cały tydzień bawili się mieszkańcy Zambrowa. Po raz jedenasty obyły się dni miasta. Gwiazdą tegorocznej imprezy był zespół WILKI, który porwał publiczność prawie dwugodzinnym koncertem. Dni Zambrowa zamknął energetyczny koncert zespołu SILK, podczas którego można było usłyszeć największe przeboje legendarnego zespołu Queen.
Łomżyńska „szansa na sukces”
Kolejna łomżyńska piosenkarka ma „szansę na sukces”. Tym razem w popularnym programie telewizyjnym wystąpi Joanna Zawłocka – solistka żeńskiej grupy wokalnej „emdek” działającej przy łomżyńskim MDK-DŚT. Bohaterką programu będzie Irena Santor.
Lalkarze z Białegostoku zwyciężyli w Międzynarodowych Spotkaniach Teatralnych "Walizka" 2007 w Łomży
Reprezentanci Białostockiego Teatru Lalek zdobyli główną nagrodę jubileuszowego XX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka" w Łomży. Marcin Bikowski i Marcin Bartnikowski otrzymali Nagrodę Prezydenta Łomży w wysokości 5 tys. zł oraz statuetkę Przemysława Karwowskiego za rewelacyjne wykonanie i fascynującą wizję artystyczną przedstawienia “Baldanders”. Nagrodą indywidualną uhonorowany został także Marcin Bikowski za kreację aktorską.
Wielkie sekrety małych mężczyzn, czyli fantazmat, a więc XX WALIZKA - dzień drugi
Zwracam uwagę na spektakl „Mojo i Mickybo” Teatru Krypta. Ta Krypta to w rzeczywistości mała salka na ok. 40 osób ze scenką może 3 na 4 metry w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Tam zgłosił się Paweł Niczewski (odtwórca współtytułowego Mojo), aktor Teatru Współczesnego, który z „Dialogu" (pismo teatralne) wybrał sztukę, jaką mogliśmy obejrzeć w za dusznej – niestety, tak od lat... - sali na drugim piętrze MDK-DŚT. Że spektakl jest już obsypany nagrodami na konkursach dramaturgii w Szczecinie, Bydgoszczy i Łodzi – wiecie na razie Państwo...
Baldanders: demon przemiany a istota zła
Pierwszy dzień XX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA za nami. Przyniósł sporo dobrych wrażeń widzom (i zapewne jurorom) oraz ciekawych znajomości aktorom z Europy (Rosja, Francja, Białoruś, Wielka Brytania, Grecja, Czechy, Niemcy, Bośnia i Hercegowina, Ukraina, Polska). Natomiast piszącemu te słowa ofiarował zaskoczenie...
Znany w świecie, lubiany przez widzów
Trzy dzwonki w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży o godz. 9 obwieściły światu, że rozpoczyna się XX Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA. Dyrektor TLiA Jarosław Antoniuk witał gości, wśród których najważniejsi byli artyści z 13 startujących w konkursie zespołów (osiem zagranicznych i pięć polskich), rywalizujących o nagrody o łącznej wartości 10 tys. zł.
Od przedszkola do Opola
Dawid Dąbrowski, 8-letni uczeń kl. 1 w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży, zakwalifikował się do udziału w programie "Od przedszkola do Opola". Dawid wykonywał piosenkę pt. "Tłum" z repertuaru Justyny Steczkowskiej. - W studio telewizyjnym podczas nagrania było zupełnie inaczej, niż gdy oglądałem ten program w telewizji - opowiada chłopiec. - Myślałem, że za srebrnymi wrotami jest przejście do garderoby małych artystów, a w rzeczywistości - goła ściana i poukrywane kamery.
Będziemy ostro ćwiczyć, pokażemy żar dusz
- Ćwiczyliśmy przed Mistrzostwami Polski po trzy godziny dziennie, ale na szczęście obyło się bez kontuzji - opowiada tancerz Krzysztof Kowalewski z Crazy Twisting Group, która wróciła z tytułem wicemistrzyni kraju w breakdance. - Warto było, bo wystąpimy za miesiąc na Mistrzostwach Europy w Austrii! Najlepsza w województwie podlaskim formacja breakdance Crazy Twisting Group z Łomży wywalczyła drugie miejsce na Mistrzostwach Polski, które w minioną sobotę odbywały się w Szczecinie.
Kolejni uhonorowani Kiercem
Firma Domax i Bolesław Zawadzki - właściciel Łomżyńskiej Fabryki Mebli otrzymali nagrodę Bursztynowego Kierca. W ten sposób Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży honoruje ludzi i podmioty, które szczególnie pomagają placówce. Nagroda przyznawana jest już od 11 lat.