Drugi tydzień Café Kultura przed nami
Nie umilkły jeszcze echa świetnego koncertu Michaela Lonstara, który zachwycił nie tylko zwolenników country, a MDK-DŚT ma już w zanadrzu kolejne niespodzianki. W piątek w ramach cyklu Café Kultura jazzowe standardy zagra instrumentalnie Imienowski Jazz Set. Następnego dnia francuskie przeboje zaśpiewa Justyna Bacz. W niedzielę trio Martyny Sabak zaprezentuje program „Jazz w piosence”. Dodatkową atrakcją piątkowego wieczoru będzie otwarcie poplenerowej wystawy fotograficznej „Śladami kamienia” Jerzego Chaberka, Adama Czarniewicza, Kai Kozon i Ewy Skłodowskiej. Równie ciekawie zapowiada się w plenerowym ogródku Galerii Pod Arkadami następny tydzień, dzięki wydarzeniom w ramach „Sceny młodych”.
Café Kultura w rytmach country
Koncert Michaela Lonstara zakończył pierwszy weekend tegorocznej odsłony Café Kultura. Legenda rodzimego country, artysta obecny na scenie od połowy lat 70., wykonał swe największe przeboje, z „Radio” na czele, ale też najnowsze utwory z albumu „Digital Cowboy”. Koncert trwał ponad półtorej godziny i został świetnie przyjęty przez liczną, kilkupokoleniową publiczność.
Café Kultura na literacko i na jazzowo
Dwa koncerty tegorocznej odsłony Café Kultura za nami. W piątek bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się koncert „O, Kalino!”, podczas którego przeboje z repertuaru Kaliny Jędrusik zaśpiewa Karolina Arczewska, a artystkę i Kabaret Starszych Panów wspominali Monika i Grzegorz Wasowscy, czyli syn kompozytora Jerzego Wasowskiego. W sobotę przed plenerową sceną na Starym Rynku pojawili się fani jazzu, którym Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet zafundował wyprawę do czasów świetności cygańskiego swingu.
Koncertowy weekend z sobotnią kulminacją
Najbliższe trzy dni zapowiadają się w Łomży koncertowo. Bardzo ciekawą propozycję przygotował Miejski Dom Kultury w ramach cyklu Café Kultura. Jeszcze dziś na Starym Rynku przeboje z repertuaru Kaliny Jędrusik zaśpiewa Karolina Arczewska, a koncert poprowadzą Monika i Grzegorz Wasowscy, czyli syn słynnego kompozytora Jerzego. W sobotę cygański jazz przed Galerią Pod Arkadami zagra Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet wirtuoza skrzypiec, a następnego dnia wystąpi legenda country Michael „Lonstar” Łuszczyński.
Café Kultura wraca na Stary Rynek
Dwa pierwsze weekendy sierpnia upłyną w Łomży przy dźwiękach dobrej i różnorodnej muzyki. Organizujący cykl plenerowych koncertów Café Kultura Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych zadbał o to, by zaprosić młodych, ale zdobywających już jednak coraz większą popularność, wykonawców oraz wielkie gwiazdy rodzimej sceny. W piątek na plenerowej scenie przed Galerią Pod Arkadami zabrzmią przeboje z repertuaru Kaliny Jędrusik, a koncert poprowadzą Monika i Grzegorz Wasowscy. W sobotę porwie publiczność do tańca Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet wirtuoza skrzypiec, a w niedzielę wystąpi sam Michał „Lonstar” Łuszczyński, legenda polskiego country. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.
Dni ziół narwiańskich w Drozdowie
Zmienna pogoda utrudniała, ale nie uniemożliwiła odbycie się dorocznych „Dni ziół narwiańskich” w drozdowskim muzeum. Na niedzielną imprezę, promującą zdrowy styl życia i szersze wykorzystywanie produktów ziołowych w lecznictwie i nie tylko, złożyły się część wykładowa, różnorodne warsztaty i działania poradniczo-edukacyjne. Finałem był koncert muzyki hiszpańskiej „Muzyczna fiesta – od Andaluzji po Drozdowo!” w wykonaniu Stachura Mirecki Trio.
Przyrodniczy wieczór w Hali Kultury
Wystawa fotografii przyrodniczej członków Okręgu Podlaskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody została otwarta w Hali Kultury. Była to tylko jedna z atrakcji dla miłośników przyrody i fotografii, ponieważ towarzyszyło jej spotkanie z ornitologiem Adamem Zbyrytem, pracownikiem Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Odbyła się też prezentacja prac nowych członków ZPFP OP, w tym łomżyńskiego fotografika Mariusza Markowskiego oraz ogłoszono wyniki konkursu na Fotografa Roku 2024 Okręgu Podlaskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Weekend wystaw, koncertów i warsztatów
Trzy najbliższe dni dają spore możliwości zwolennikom aktywnego spędzania wolnego czasu. W Hali Kultury zostanie otwarta wystawa fotografii przyrodniczej i odbędzie się spotkanie z ornitologiem Adamem Zbyrytem. W Miastkowie zaplanowano koncert Anny Brody w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur. Nowogrodzki skansen zaprasza na ogólnopolski konkurs kulinarny „Bitwa regionów”, a drozdowskie muzeum na familijne i zakończone koncertem „Dni ziół narwiańskich”.
Dwa dni z tangiem w Hali Kultury
Koncert „Tango i cztery pory roku… w Buenos Aires” Andrysek Tango Quintette zakończył cykl wydarzeń festiwalu Podlasie Slow Fest by Łomża w Hali Kultury. Pod hasłem „Tango Days” odbyła się tam projekcja filmu „Ostatnie tango”, warsztaty taneczne dla początkujących i wspomniany koncert. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem - wszystkie bezpłatne wejściówki rozeszły się błyskawicznie.
Łomżyński weekend z tangiem
Miłośnicy tanga mają w ten weekend powody do radości. Dzięki łomżyńskiej odsłonie Podlasie Slow Fest w Hali Kultury będą mogli nie tylko obejrzeć film „Ostatnie tango”, ale też uczestniczyć w warsztatach tanecznych i w koncercie „Tango i cztery pory roku… w Buenos Aires” wybitnego akordeonisty Marka Andryska i jego Tango Quintette. Nie zabraknie też innych wydarzeń, w tym sportowych. Do tego ciągle można oglądać różne wystawy czasowe w łomżyńskich muzeach oraz placówkach i instytucjach kultury.
Festiwalowe sukcesy łomżyńskiego zespołu
Grupa Bond została doceniona podczas dwóch konkursowych przeglądów. Założony przez muzyków znanych z The BL Blues Band i Holy Water zespół najpierw zajął trzecie miejsce w III Przeglądzie Muzyki Szanty w Kamiance. W miniony weekend powtórzył ten sukces w znacznie silniejszej stawce, podczas II Festiwalu Piosenki Żeglarskiej SzantygRaj ’24 w Rajgrodzie. - Sami jesteśmy zaskoczeni tym sukcesem, bo to większy festiwal, wyższe nagrody i nie sądziliśmy, że coś zdobędziemy! – mówi Paweł Czerwonko, zapowiadając prace nad poszerzeniem repertuaru i kolejne koncerty Bonda, również w Łomży.
Muzyczne, taneczne i muzealne atrakcje na weekend
Dwudniowy festiwal szantowy w Rajgrodzie z udziałem łomżyńskiego zespołu Bond. Przejażdżki po Łomży zabytkowym autobusem, wydarzenie towarzyszące wystawie „Jedziemy! 55 lat MPK w Łomży” w muzeum. Występ koreańskich tancerzy w filharmonii. Zajazd wysokomazowiecki w Ciechanowcu, upamiętniający 760 rocznicę bitwy z Jaćwingami i obejmujący szereg atrakcji. To najważniejsze wydarzenia nadchodzącego weekendu, ale nie jedyne.
Książka o Księdzu Wysockim, świadku Obławy Augustowskiej
- Każde zdanie w tej książce jest dla mnie ważne, bo przypomina mi fragment mojego życia - mówi cicho 86-letni ksiądz Stanisław Wysocki, charyzmatyczny duszpasterz Kościoła Młodych w Łomży, kapelan łomżyńskiej „Solidarności”, AK-owców i Sybiraków, o którym właśnie ukazała się książka dr Teresy Kaczorowskiej. Zapytaliśmy Księdza, czy może przybyć na spotkania z Czytelnikami: w środę do Muzeum Okręgowego w Suwałkach i w czwartek do Muzeum Kresów Rzeczypospolitej w Sejnach, a w piątek na uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej na Wzgórzu Krzyży w Gibach niedaleko Sejn. - Duchowo będę - zapewnia świadek, któremu zabrali ojca i dwie siostry.
„Mikrokosmos” Wojciecha Zubali
Wojciech Zubala, ceniony fotografik, malarz i wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, powrócił do Łomży. W Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT zaprezentował obrazy, składające się na cykl „Mikrokosmos”. - Bardzo lubię Łomżę! - podkreślał artysta, przypominając swe wcześniejsze, bardzo udane, wizyty w mieście nad Narwią.
Imprezy pierwszego weekendu lipca
Wystawa malarstwa „Mikrokosmos” profesora Wojciecha Zubali. Druga edycja Festiwalu Kultur na nadnarwiańskich bulwarach, zakończona wieczorem pieśni folkowych i międzypokoleniową potańcówką. Dwudniowy, familijny festyn z okazji Dni Jedwabnego, obejmujący szereg atrakcji. W ten weekend w Łomży i w jej pobliżu oraz nieco dalej nie zabraknie również innych wydarzeń, jak na przykład MotoKurp 2024 w Łysych czy IV Piknik Podlaskich Parków Narodowych i Krajobrazowych w Supraślu, z udziałem Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.
Lato aktywnie
Dla tych, którzy z jakiegoś powodu zostają w Łomży i mają czas, czują rytm i chcą się nauczyć tańca, Projekt Artystyczny Meandry przygotował na wakacje pewną propozycję. Z kolei Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zaprasza dzieci i młodzież do udziału w zajęciach w ramach „Lata w Bibliotece 2024”.
Łomżyńskie zespoły w półfinale Rockowań
Zespoły Isaac Goldenberg i Valefor zakwalifikowały się do półfinału wojewódzkiego przeglądu Rockowania. Trzecim finalistą został Jakub Kalista. Półfinałowe przesłuchania odbędą się we wrześniu, a ich zwycięzcy 19 października wezmą udział w białostockim finale. Pula nagród finansowych to 10 tysięcy złotych, są też nagrody specjalne, na przykład koncert w studio Polskiego Radia Białystok i możliwość nagrania singla w słynnym studio Hertz.
Wydarzenia najbliższego weekendu i tygodnia
Najbliższe dni zdominuje w Łomży i w jej okolicach muzyka. W MDK-DŚT odbędą się łomżyńskie eliminacje „Rokowań” z udziałem grup Isaac Goldenberg i Valefor oraz solisty Jakuba Kalisty. Codziennie będą też odbywać się koncerty w ramach XXXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Będzie też impreza pozamuzyczna, charytatywny piknik familijny z okazji Dnia Psa.
Książkowa opowieść o mazowieckiej szlachcie
Maciej Falkowski promował w Łomży swą najnowszą książkę. Opublikowana w serii literatury faktu „Sulina” wydawnictwa Czarne „Ślachta. Historie z podlasko-mazowieckiego pogranicza” opowiada o drobnej szlachcie z pogranicza Mazowsza i Podlasia, przybliżając lokalną historię i tradycję, widzianą z jej perspektywy. Spotkanie zorganizowane przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Hali Kultury miało też wyjątkowych gości, ojca i wuja autora, 79-letniego kapłana Czesława Rostkowskiego, również opisanych na kartach książki.
Bajeczne akwarele w Galerii Sztuki Współczesnej
Wystawę malarstwa Adama Papke otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Przebywający na plenerze autor nie mógł być na wernisażu - pojawi się w galerii na warsztatach 3 sierpnia, ale przemówiła za niego w całej okazałości jego sztuka. - To coś, co pozwala na odrobinę refleksji, zastanowienia się, że przyroda jest piękna, że powinniśmy o nią dbać! - podkreślała kierownik galerii Karolina Skłodowska.