Motocykliści opanowali Jedwabne - fotogaleria
Ponad sto załóg motocyklistów z całej Polski wzięło udział w II Ogólnopolskim Zlocie Motocyklistów w Jedwabnem. W sobotę, w samo południe, mimo padającego ulewnego deszczu sprzed tamtejszego kościoła, motory i ich załogi wyruszyły na niemal dwugodzinną wycieczkę po okolicy. Kawalkada ryczących jednośladów z prędkością niemal 100 km/h przemykała po nadbiebrzańskich drogach i dróżkach. Słońce dla motocyklistów zaświeciło gdy tylko wyjechali z Jedwabnego.
POstawili na Sroczyńskiego
Marcin Brunon Sroczyński wiceprezydent Łomży będzie kandydował do Sejmu z drugiego miejsca na liście Platformy Obywatelskiej. Podczas sobotniego posiedzenia Rada Krajowa Platformy Obywatelskie zatwierdziła listy wyborcze partii. Sroczyński bój o to miejsce wygrał z innym łomżyniakiem Krzysztofem Sychowiczem. Na liście PO przed Macinem Sroczyńskim będzie Robert Tyszkiewicz, a za nim Józef Klim – obaj z Białegostoku.
Łomżyńscy rycerze gotują się na turniej
„W łomżyńskim grodzie ruch jakoby w ulu jakim. Wojsko sposobi się do drogi. Kasztelan wydaje ostatnie polecenia załodze, która pod jego nieobecność strzec będzie grodziska” - tak było przed 734 laty gdy Konrad II zwany pan ziemi czerskiej i wschodniego Mazowsza, wezwał rycerstwo łomżyńskie by w sile jak największej na zamku w Ciechanowie się stawili. Dziś wśród rycerstwa łomżyńskiego także zamieszanie. Trwają przygotowania do mających upamiętnić tamte wydarzenia, a organizowanego przez tutejszą rycerską brać Manewrów XIII wiecznego rycerstwa na zamku w Ciechanowie
Ostrzeżenie o gwałtownych burzach i intensywnych opadach deszczu
Biuro Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku ostrzega, że od godzin porannych 16.07.2005 w woj. warmińsko-mazurskim będą występowały burze, lokalnie gwałtowne. Towarzyszyć im będą intensywne opady deszczu (do 15 mm/12 godz.), a miejscami także gradu. Strefa opadów i burz będzie przemieszczać się na wschód i w godz. południowych dotrze do woj. podlaskiego. W czasie burz będzie wiał silny wiatr, osiągając w porywach 20-25 m/s.
Rocznica mordu w Jeziorku
15 lipca 1943 roku to jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń w dziejach Łomży. Rankiem - pomiędzy godz. 5.00 a 7.00 - specjalna grupa gestapo przeprowadziła aresztowania wcześniej wybranych rodzin na terenie miasta. Osoby, które wówczas zatrzymano (w tym kobiety i kilkuletnie dzieci) zostały przewiezione do miejscowego więzienia, gdzie po raz drugi sprawdzono ich tożsamość. O godz. 10.00 wszyscy zatrzymani zostali załadowani na samochód ciężarowy i pod eskortą żandarmów wywiezieni w kierunku Jeziorka. Tam był kres ich podróży i życia.
monopol kosztuje
30 tysięcy zł kary za praktyki monopolistyczne zapłaci Łomża. To kara o charakterze „dyscyplinarny i prewencyjny” za utrudnianie rozwoju konkurencji wśród śmieciarzy. Mały „Błysk” działania monopolistyczne zarzucił dużemu komunalnemu MPGKiM... i zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także Sądu Antymonopolowego miał rację. Władze Łomży aprobowały działania monopolistyczne miejskiej spółki i teraz muszą zapłacić... karę 30 tys zł i być może kilkakrotnie wyższe odszkodowanie...
Zatrzymajmy się...
O uczczenie ofiar zamachu w Londynie dwuminutową ciszą zaapelował rząd. Przed tygodniem w Londynie wybuchły cztery bomby. Zamachowcy samobójcy zaatakowali londyńczyków w metrze i w autobusie komunikacji miejskiej. Zginęło ponad 50 osób. Wśród ofiar byli Polacy. Także w Polsce zarządzono żałobę. Na jej znak przez cały dzień flagi narodowe na instytucjach państwowych zostały opuszczone do połowy masztu. Wzywa się Polaków do zatrzymania się o godz. 13.00 i do uczczenia ofiar zamachu dwuminutową ciszą.
Uwaga na rowerzystów
Coraz więcej dzieci i młodzieży ulega wypadkom – alarmują łomżyńscy policjanci. Ofiary to przede wszystkim młodzi rowerzyści. Policjanci apelują przede wszystkim do kierowców samochodów o zachowanie szczególnej ostrożności zwłaszcza przy przejściach dla pieszych, gdzie ostatnio zdarza się najwięcej wypadków z udziałem młodych rowerzystów. Jak podkreśla sierżant Ewelina Poniat z Komendy Miejskiej Policji w Łomży tylko w ostatnich dniach było kilka takich zdarzeń.
Wylewają Legionów
Od poniedziałku sparaliżowana jest komunikacja w centrum Łomży. Ekipy Przedsiębiorstwa Budownictwa Komunikacyjnego wylewają „warstwę wiążąca nawierzchni jezdni” na Alei Legionów, przez co część ulicy i skrzyżowanie Legionów z ulicą Sikorskiego wyłączone są z ruchu. Tak będzie jeszcze do piątku, przy czym w środę ekipy przenoszą się na drugi pas ruchu.
Rowerzystów i motorowerzystów coraz więcej
Około 700 osób – młodych mieszkańców Łomży – zdobyło w czerwcu karty rowerowe i motorowerowe. Co ciekawe więcej jest tych drugich. Stosunek nastolatków ubiegających się o karty motorowerowe do tych chcących jeździć tylko rowerami wynosił 2 : 1. Chętnych na legalne prowadzenie dwóch kółek jest tak wielu, że WORD postanowił że w lipcu też zorganizuje egzaminy na karty moto i rowerowe.
Zakaz wstępu do lasów
Nadleśniczy łomżyński Jan Bargielski wprowadził okresowy zakaz wstępu do lasów tego Nadleśnictwa. Zakaz obowiązywał będzie od środy 13 lipca do odwołania. Powodem wprowadzenia zakazu wstępu do lasów jest utrzymująca się susza i upały.
Św. Brubnon z (...Łomży) Kwerfurtu
Kościół wspomina dzisiaj świętego Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika. Szczególnie święty wspominany jest w regionie - jest głównym patronem diecezji łomżyńskiej. Bruon z Kwerfurtu był pierwszym, który Ewangelię przyniósł nad Narew. Według legend w XI wieku na Wzgórzu Św. Wawrzyńca w Starej Łomży miał on zbudować pierwszy w tej części Mazowsza kościół właśnie pod wezwaniem św. Wawrzyńca.
Podlaskie SLD opuścił szef...
Przewodniczący Podlaskiej Rady Wojewódzkiej SLD Wojciech Siemionek zrezygnował w poniedziałek z funkcji, a także z członkostwa w Sojuszu. Siemionek uzasadnił swoją decyzję tym, że nie chce akceptować "niedemokratycznych form zarządzania partią", dlatego nie chce dłużej nią kierować.
Jedwabne: Żydzi chcą zmiany napisu na pomniku
Strona żydowska uważa, że w najbliższym czasie powinien zostać zmieniony, uzupełniony napis na pomniku ku czci Żydów pomordowanych 64 lata temu w Jedwabnem - powiedział przewodniczący związku żydowskich gmin wyznaniowych w Polsce Piotr Kadlcik.
Borzuchowski: Minister Finansów blokuje dotacje na budowę zbiorników na gnojowicę
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Borzuchowski zwrócił się do Ministra Finansów Mirosława Gronickiego z prośbą o natychmiastowe odblokowanie środków unijnych na budowę płyt obornikowych i zbiorników na gnojowicę. Jak podkreśla poseł środki są niedostepne dla rolników bo minister Gronicki nie udzielił odpowiedniej akredytacji Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, która miała by przyjmować wnioski od rolników i wypłacać im dotacje. „Taki stan rzeczy nie tylko nosi znamiona skandalu wywołującego oburzenie środowisk wiejskich, lecz w prosty sposób prowadzi do niewykorzystania znacznych środków unijnych przeznaczonych na ten cel - 243,4 mln euro na lata 2004-2006 w skali kraju.” - napisał poseł Borzuchowski przesyłając do 4lomza.pl swoją interpelację w tej sprawie.
Proces za łomżyńską fabrykę papierosów
Przed Sądem Rejonowym w Augustowie rozpoczął się proces dziewięciu osób oskarżonych o produkcję fałszywych papierosów w Łomży. Wśród oskarżonych jest trzech Polaków – dwóch mieszkańców Łomży i jeden Piątnicy, czterech Łotyszy i dwóch Ormian.
Virtuti Militari dla Łomży?
Ze specjalnym apelem do parlamentarzystów ziemi łomżyńskiej o zwrócenie się do Prezydenta Polski o odznaczenie Łomży Orderem Virtuti Militari wystąpiły Stowarzyszenie Klub Fort w Łomży i łomżyński oddział Związku byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego. Jak mówi ppłk Tadeusz Warec - prezes Klubu Fort - społeczeństwo miasta szczególnie zasłużyło się pomocą dla Wojsk Polskich walczących w 1920 roku z bolszewikami. Żołnierze 33 Pułku Piechoty pod dowództwem kapitana Stanisława Raganowicza, przy ogromnej pomocy mieszkańców Łomży i regionu, przez pięć dni powstrzymywali Armię Czerwoną.
Komendant z Łomży jeszcze nieumorzony
Prokuratura Okręgowa w Białymstoku nie pozwoliła podległej sobie prokuraturze z Hajnówki umorzyć sprawy Bogdana Rutkowskiego, szefa policji z Łomży – pisze dzisiejsza Gazeta Wyborcza. Chodzi o sprawę rzekomego prowadzenia przez komendanta samochodu po pijanemu i opinię ekspertów, którzy nie potrafili jednoznacznie stwierdzić czy komendant pił zanim wjechał do rowu, czy dopiero po tym fakcie.
Strażacy mają więcej pracy
Ponad pół tysiąca razy interweniowali w tym roku łomżyńscy strażacy. Pożarów wypadków i innych zdarzeń gdzie konieczny był przyjazd strażackiej ekipy było w tym półroczu o połowę więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Łomżyńska Komenda Państwowej Straży Pożarnej podsumowała właśnie pierwsze 6 miesięcy pracy w tym roku. Najwięcej wyjazdów było jak zwykle do pożarów. Od początku stycznia tego roku wydarzyło się ich 306. Jak wynika z policyjnych statystyk jest to o 116 pożarów więcej niż w pierwszym półroczu 2004r.
Z Topczewskim o „61”, TIR-ach i Via Baltica
W listopadzie 2006 roku TIRy będą mogły wrócić na drogę nr 61 - zapowiada Tadeusz Topczewski dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. „Jeżeli tak będą chciały samorządy ruch tranzytowy ruszy” – mówił Topczewski na spotkaniu z przedsiębiorcami i samorządowcami w Łomży. Dyrektor dodał jednocześnie, że dziś ruch tranzytowy na przejściu granicznym w Budzisku jest kilkakrotnie wyższy niż był kilka lat temu, gdy 61 dla niego zamknięto. Jego zdaniem gdy TIR-y pojadą przez Rajgród, Grajewo, Stawiski i Łomżę zablokują ruch w tych miastach, a „61” ponownie będzie „drogą śmierci”.