Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Łomżyniacy zarabiają na życie w Islandii

Kazimierz Kamiński z Łomży do Islandii przyleciał z synem, następnie dołączył zięć, zaś później żona z córką. Powód wyjazdu był taki sam, jak u większości Polaków: zarobkowy. W Łomży nie znalazł pracy, a z czegoś trzeba było żyć. W Islandii pracował na budowach i na wyspie urodziły się wnuki – o czym opowiada Katarzyna Chojnowska w Magazynie TPZŁ „Wiadomości Łomżyńskie”.

Okładka „Wiadomości” numeru 73 (113) na Wiosnę 2023 uśmiecha się ze śpiewaczką operetkową Grażyną Brodzińską, którą melomani oklaskiwali na koncercie karnawałowym w Łomży. Zdjęcie roześmianego dyrygenta Jana M. Zarzyckiego w tle sceny Filharmonii Kameralnej, zrobione przez Marka Maliszewskiego z portalu 4lomza.pl, wprowadza w optymistyczny nastrój przed lekturą. W dobie dwucyfrowej inflacji i wszędobylskiej drożyzny cena „Wiadomości” cudownie niezmienna – zaledwie 6 zł za kolorowy kwartalnik TPZŁ, dostępny przy Sienkiewicza 8 i w Saloniku Prasowym u Darka przy Alei Legionów obok rogu ul. Dwornej. Kto nabędzie „Wiadomości”, pozna różne losy 3 rodzin, które wybrały na emigrację Islandię na Oceanie Atlantyckim, m.in., Rafała Jankowskiego i żony Kasi. Wyemigrowała z Łomży za głosem serca, dzięki czemu poznała wulkan na Reykjanes.

Historie Polaków i Żydów z Łomży

Kwartalnik przypomina, że Zuzanna, Zofia i Laura oraz Aleksander, Jakub i Szymon to imiona w Łomży najpopularniejsze wśród dzieci, urodzonych w 2022 r. Łukasz Czech z ratusza zachęca do wizyt na Starym Rynku w artykule o perypetiach inwestycji z granitów za 10 i pół miliona zł, którą wiceprezydent Andrzej Garlicki nazywa wizytówką Łomży. Szara i ciężka ta wizytówa, lecz i życie łomżyniaków przed 80-u laty nie było łatwe. Historyk prof. Adam Cz. Dobroński wraca myślami do  rocznicy likwidacji getta w Łomży, o czym przypomina nieczytelna tablica pamiątkowa na ścianie piętrowego domu przy Senatorskiej. Profesor wybrał się do Izraela, gdzie w 1936 emigrowali Żydzi z Łomży: Sara Bela Aronson i Dov Mordechaj Olert. Ich córka urodziła się w ówczesnej Palestynie: Shoshana Donin (Szoszana) założyła w w szkole Givatayim niedaleko Tel Avivu Dom Łomży: salę, gdzie zgromadziła pamiątki, organizowała wystawy i spotkania. Dr Jerzy Jastrzębski, najcenniejszy znawca bursztynu w Dolinie Narwi i na Kurpiach, na wiosnę zainteresował się niezwykłymi losami ludzi z jednego domu przy Dwornej 22c, gdzie dzisiaj mieści się Muzeum Północno-Mazowieckie.

Wśród wspomnień o niedawno zmarłych są, m.in., o scenografie Przemysławie Karwowskim (+65). Wiosenne „Wiadomości” przybliżą: postacie powstańców styczniowych Ziemi Łomżyńskiej, album o Romnie Dmowskim i Rodzinie Lutosławskich z Drozdowa, życie Sybiraczki Heleny Jakowickiej, historię łomżyńskiej elektrowni od prologu w 1916 r. z dwoma lokomobilami i prądnicami do nich. Redaktor dr Maria Tocka podziwia artystów światowej sławy na scenie w Łomży w XX-leciu, zaś  Inni Zacni Autorzy, jak Kronikarz Zygmunt Zdanowicz, dokładają starań, by wiosną nie było nudy.

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę