Mniej zagranicznych turystów
W pierwszym roku członkostwa Polski w Unii Europejskiej region odwiedziło o niemal 10 proc. mniej obcokrajowców niż w ostatnim roku w którym Polska była poza tymi strukturami. Urząd Statystyczny podsumował ubiegłoroczną turystykę po podlaskim i wyszło, że turyści z zagranicy mimo wszystko przyjeżdżają tu bardzo chętnie. Co piąty sprzedany nocleg na terenie województwa kupowali właśnie oni. W sumie w 2004 roku przyjechało tu niemal 80 tys. obcokrajowców.
Nowy Renault dla MPGKiM-u
Nowy samochód do selektywnej zbiórki odpadów zakupiło Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. Ciężarówka marki Renault w środę został zarejestrowana. Wartość zakupu to 300 tys zł. Samochód wyposażony jest w specjalny żuraw, który ma ułatwiać załadunek wrzucanych przez łomżan do oddzielnych pojemników plastiku, szkła i papieru.
Wszystkie przedszkolaki są bezpieczne ... i nasze (?)
I maluchy i starszaki to bezpieczne przedszkolaki - takie hasło od października towarzyszyło łomżyńskim przedszkolakom. W całym mieście realizowany był program “Bezpieczny przedszkolak” . W ramach specjalnie przygotowanych zajęć maluchy uczyły się zasad bezpieczeństwa w domu, na podwórku i w przedszkolu, poznawały zasady ruchu drogowego, uczyły się zachowania w kontakcie z urządzeniami elektrycznymi i mechanicznymi, nieznanymi przedmiotami czy substancjami oraz postępowania w typowej sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.
W miniony weekend oficjalnie swoją działalności bracia kurkowi z Łomży
Łomżyńskie Bractwo Kurkowe, Towarzystwo Strzeleckie “Pospolite Ruszenie” - (tak brzmi oficjalna nazwa stowarzyszenia), ma za zadanie kultywowanie tradycji historycznych związanych z bractwem. W nazwie organizacji znalazło swoje odzwierciedlenie również szlacheckie pochodzenie mieszkańców regionu. Zachowanie tych tradycji również znalazło się w statutowych celach stowarzyszenia. Członkowie zobowiązuje się ponadto do ochrony dobrego imienia miasta, krzewieni kultury i oświaty w regionie.
Wiadomości Łomżyńskie już są
Z maszyn drukarskich zszedł drugi numer "Wiadomości Łomżyńskich". To kwartalnik wydawany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Drugi numer czasopisma ukazał się z lekkim opóźnieniem, ale za to jest bardziej aktualny. W chwili gdy materiał oddawany był do drukarni zmarł papież, naczelny „Wiadomości” Wawrzyniec Kłosiński postanowił opóźnić druk by w tym numerze kwartalnika przedstawić obszerną relację z tego jak Łomża żegnała Jana Pawła II.
Dzień strażaka po łomżyńsku
Wyróżnienia, odznaczenia, awanse, nowe samochody i występy orkiestr strażackich – tak swoje święto wczoraj przez cały dzień obchodzili strażacy z Łomży i regionu. Uroczystości rozpoczęły się na Starym Rynku, gdzie uczestniczył w nich m.in. Wojewoda Podlaski Marek Strzaliński. Tu też łomżyńskim strażakom przekazano nowy samochód – ciężki samochód wspomagania na podwoziu Renaulta.
Nowi Prałaci Jego Świątobliwości
Dwaj księża Diecezji Łomżyńskiej pracujący w Kurii Rzymskiej: Ks. dr Janusz Stepnowski i Ks. dr Zenon Jarząbek zostali obdarzeni przez Ojca Świętego Jana Pawła II godnością Prałata Honorowego Jego Świątobliwości. Jan Paweł II łomżyńskich księży godnością obdarzył na krótko przed swoją śmiercią. Ojciec Święty Dekrety podpisał 19 marca 2005 roku.
Dębowe pomniki
Trzy osoby szczególnie zasłużone dla powstania Biebrzańskiego Parku Narodowego mają od piątku swoje żywe pomniki na terenie Parku. Ich imiona otrzymały trzy prawie dwustuletnie dęby rosnące w okolicy miejscowości Grzędy. Drzewa noszą nazwiska profesorów: Hanryka Okruszko, Adama Pałczyńskiego i nadleśniczego Zdzisława Kosteckiego.
TIR-y Legionów nie przejadą
Od soboty remontowany odcinek Al. Legionów przy dworcu autobusowym będzie zamknięty dla ruchu tranzytowego. Tiry jadące od strony Ostrowi Mazowieckiej zostaną skierowane na objazdy ulicami Piłsudskiego, ul. Spokojną, ul. Wojska Polskiego do Pl. Niepodległości. Od soboty wprowadzona zostanie także zmiana organizacji ruchu lokalnego.
Czerniawski przeciw samorozwiązaniu Sejmu
Tylko jeden poseł z „łomżyńskiego” Mieczysław Czerniawski – dziś niezrzeszony, a wcześniej w klubie SLD – głosował przeciwko samorozwiązaniu Sejmu. W czwartek popołudniu posłowie większością głosów SLD-UP i „niezrzeszonych” odrzucili trzy wnioski opozycji w tej sprawie. Łomżyński poseł Mieczysław Czerniawski trzykrotnie przeciwstawił się wcześniejszemu zakończeniu tej kadencji Parlamentu.
80-lecie Czerwonego Bagna
Czerwone Bagno – bezcenna enklawa przyrodnicza, położona niemal w samym środku Kotliny Biebrzańskiej prawnie chroniona jest już od 80 lat. Dziś w Centrum Edukacji i Zarządzania Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu Twierdzy rozpoczyna się dwudniowe seminarium poświęcone tej rocznicy. Ekolodzy i miłośnicy biebrzańskich będą wspominać historyczne wydarzenia Czerwonego Bagna i najważniejsze badania przyrodnicze tego terenu. W piątek trzy okazałe dęby z okolic Grzęd otrzymają też imiona osób zasłużonych dla ochrony doliny Biebrzy.
Nadciągają ulewy
Biuro Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku ostrzega, że po południu 04.05.2005, w nocy z 4/5.05 i w dzień 5.05. 2005r. na obszarze woj. podlaskiego i warmińsko - mazurskiego wystąpią opady deszczu miejscami dość intensywne. Przewidywana średnia wysokość opadów od 25 mm na Warmii i Mazurach do 40 mm/12 godzin na Podlasiu.
Europejsko i muzycznie: majówka w Parku Jakuba Wagi
„Europa bez granic” to tytuł Łomżyńskiej Majówki Kulturalnej, która zorganizowano we wtorkowe popołudnie w Łomży. Tym razem mieszkańców zaproszono do Parku im. Jakuba Wagi przy Al. Wojska Polskiego. Głównym punktem programu była „Muzyczna podróż po Europie” w którą słuchaczy zabrała Łomżyńska Orkiestra Kameralna.
Ekolodzy przeciw NPR-owi
Ponad 50 przedstawicieli organizacji pozarządowych podpisało się pod wspólnym dokumencie wytykającym błędy w Narodowym Planie Rozwoju Polski na lata 2007-2013. NPR, który przewiduje m.in. zagospodarowanie środków o wartości około 0,5 biliona złotych, powinien przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju naszego kraju i zachowania zasobów oraz walorów środowiska przyrodniczego Polski. Niestety, jeśli przyjęty zostanie w obecnym kształcie, skutki mogą być dokładnie odmienne.
Konsekwencje demolki na stadionie ŁKS-u
Straty rzędu 25-30 tys. zł, identyfikatory dla łomżyńskich szalikowców i stadion zamknięty dla kibiców spoza Łomży – to w skrócie efekty sobotniej demolki na stadionie przy ul. Zjazd w Łomży. Podczas meczu ŁKS Łomża – OKS Olsztyn doszło do strać pomiędzy kibicami a ochroniarzami i interweniująca policją. 8 osób zatrzymano, na razie prowadzone są dwa postępowania karne i postępowanie przeciwko masażyście OKS-u który wnosząc na stadion materiały pirotechniczne stworzył zagrożenie dla zdrowia.
Pierwszomajowe... ptaki
Wypuszczeniem 2,5 tys gołębi pocztowych sympatycy łomżyńskiej lewicy uczcili „Święto Pracy”. Na tradycyjnej „1 majowej masówce” na Starym Rynku w Łomży w niedzielne przedpołudnie pojawiło się zaledwie kilku najbardziej wiernych członków SLD. Nie było czerwonych szturmówek, nie było przemarszu ulicami miasta... z dawnych lat pozostały tylko gołębie i wspomnienia...
Zdemolowali stadion
Prawdziwą demolką, starciami kibiców z ochroniarzami i policją zakończył się sobotni mecz pomiędzy ŁKS-em Łomża a OKS-em Olsztyn. Starcia sprowokowali kibice z Olsztyna, których wpuszczono na trybuny w przerwie meczu. Po kilkudziesięciu minutach podpalili fotele, a chwilę później wyrywali krzesełka i rzucali nimi w ochroniarzy...
Zmarł ojciec biskupa Tadeusza Zawistowskiego
W sobotę 30 kwietnia zmarł Jakub Zawistowski – ojciec Biskupa Pomocniczego Diecezji Łomżyńskiej Tadeusza Zawistowskiego. Miał niemal 101 lat.
Pożar na Grobli
Ponad dwie godziny trwała akcja gaszenia pożaru na Grobli Jednaczewskiej. W sobotę ogień strawił tu kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Sucha trawa i krzaki paliły się błyskawicznie, języki ognia sięgały kilku metrów wysokości. Gdyby nie szybka akcja strażaków ogień mógłby przenieść się na pobliski las. Przyczyną pożaru było podpalenie.
Mogilniki zlikwidowane
138 ton niebezpiecznych chemikaliów wydobyto i unieszkodliwiono w miejscowości Dębniki koło Zbójnej. Chemikalia to przeterminowane środki ochrony roślin, które w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego stulecia składowano w znajdujących się 12 powojskowych bunkrach.