Sprawa „złego urodzenia” w Łomży
Marian Jaszewski dyrektor szpitala wojewódzkiego w Łomży podkreśla, że jest zadowolony ze skierowania przez Sąd Apelacyjny w Białymstoku do sądu w Łomży sprawy o tzw. złe urodzenie. Przypomnijmy rodzina z Łomży domaga się odszkodowania od szpitala za to że lekarz nie skierował matki na badania genetyczne, a w efekcie urodziło się chore dziecko. Sprawa przed wszystkimi instancjami sądowymi w Polsce ciągnie się już od kilku lat. Do Białegostoku wróciła z Sądu Najwyższego, a teraz trafi ponownie do Łomży.
Proces o złe urodzenie wraca do Łomży
Sprawa o tzw. złe urodzenie wraca do sądu pierwszej instancji. Prawomocne jest zasądzone w pierwszym procesie 60 tys. zł zadośćuczynienia dla matki dziecka, które urodziło się z rzadką chorobą genetyczną - orzekł we wtorek Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Sąd Okręgowy w Łomży, przed którym kilka lat temu rozpoczął się proces o odmowę badań prenatalnych pani W., będzie musiał teraz ustalić stopień winy lekarza z łomżyńskiego szpitala, a także, jaki uszczerbek w zarobkach matki spowodowało urodzenie przez nią dziecka wymagającego teraz stałej i kosztownej opieki.
Kary będą dotkliwe
Nawet 10 tysięcy rolników producentów mleka z województwa podlaskiego może płacić kary za przekroczenie limitów produkcji mleka twierdzi Tomasz Gietek prezes Podlaskiej Izby Rolniczej. Komisja Europejska nie godzi się na wcześniejsze uruchomienie rezerwy restrukturyzacyjnej, co oznacza, że w kończącym się wraz z końcem marca roku kwotowym polscy rolnicy znacznie przekroczą wyznaczone przez Unię limity produkcji mleka.
W Piątnicy będzie bezpieczniej
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na przebudowę skrzyżowania drogi krajowej nr 64 Piątnica – Jeżewo z drogą powiatową Nr 371 Piątnica – Kalinowo w Piątnicy. Nakładem rzędu 1 mln 700 tys złotych zostanie wybudowane tu małe rondo. GDDKiA planuje, że inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu 5 miesięcy. Skrzyżowanie z Piątnicy jest pierwszym z 25 skrzyżowań, które zostaną przebudowane w tym roku w ramach projektu, finansowanego przez Sektorowy Program Operacyjny Transport.
Ośmiu do fotela w łomżyńskim ARiMR
W centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęły się przesłuchania kandydatów chcących objąć stanowisko dyrektora Podlaskiego Oddziału ARiMR w Łomży. Wśród ośmiu pretendentów czterech jest z Łomży – Czechowski, Olbryś, Piorunek i Przechodzki.
Wicewojewoda Schabieński
Jarosław Schabieński z Suwałk został wicewojewodą podlaskim. Jak podał Kurier Poranny w piątek premier Kazimierz Marcinkiewicz podpisał nominację suwalskiego działacza PiS na wicewojewodę podlaskiego. Nowy wicewojewoda urodził się w Łomży, studiował w Białymstoku, a mieszka w Suwałkach.
„Na styku kultur” Łomża w Łodzi
Odbywające się w Łodzi XII Międzynarodowe Targi Regiony Turystyczne „Na styku kultur” są pierwszą tego typu imprezą targową na których prezentuje się Łomża. Marcin Sroczyński wiceprezydent Łomży podkreśla, że „to sukces”.
Biskup Tadeusz wyświęcony
W sobotę przed południem w łomżyńskiej Katedrze biskup Tadeusz Bronakowski przyjął sakrę biskupią. Święceń dokonał Biskup Łomżyński Stanisław Stefanek Tchr w towarzystwie dwóch współkonsekratorów arcybiskupa Wojciecha Ziemby Metropolity Białostockiego i biskupa seniora Tadeusza Zawistowskiego. W uroczystości uczestniczyło 10 biskupów z abp Józefem Michalikiem Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski na czele, setki kapłanów i tysiące wiernych. Łomżyńska Katedra wypełniła się po same brzegi...
„Podwodny Jeleń” pod lodem
Miłośnikom nurkowania z Łomży nie straszny śnieg, mróz, ani lód. Aby zejść na kilkadziesiąt minut pod wodę gotowi są do różnych wyrzeczeń i poświęceń. O ostatniej wyprawie pod lód i o perypetiach z tym związanych opowiada Adam Siwek – prezes Łomżyńskiego Klubu Płetwonurków „Podwodny Jeleń”
Poranne wypadki – cztery osoby ranne
Statystycznie najbardziej niebezpiecznie na drogach Łomży jest w piątek w godz. od 12.00 do 15.00, ale także rankiem wcale nie jest spokojnej. Można było przekonać się o tym dziś rano na ulicy Sikorskiego. W odległości zaledwie kilkuset merów od siebie wydarzyły się dwa wypadki, w których w sumie cztery osoby zostały ranne.
Bez świateł
Od 1 marca możemy jeździć bez włączonych świateł mijania. Policja apeluje jednak, abyśmy mimo to w dalszym ciągu używali świateł. Funkcjonariusze zapewniają, że poprawi to nasze bezpieczeństwo. Jak tłumaczą, auto oświetlone jest dużo lepiej widoczne w oślepiającym słońcu, czy blasku zalegającego na poboczu śniegu lub lodu.
Więzienie za wandalizm
Na pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, oraz naprawienie poniesionych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji strat został skazany 21-letni łomżanin. Mężczyzna w listopadzie ubiegłego roku zniszczył jeden z foteli w nowym autobusie MPK. Sprawca nie zdawał sobie sprawy, z tego że wszystko co dzieje się autobusach marki Volvo jest rejestrowane przez system wewnętrznych kamer. Gdy pracownicy MPK dostrzegli zniszczenia powiadomili policję, która po przeanalizowaniu zdjęć i zapisów z kamer szybko ustaliła 21 letniego sprawcę wandalizmu. Widząc zapis z kamer łomżanin przyznał się on do winy.
Pedofil z Łomży w międzynarodowej szajce
12 Polaków, w tym łomżyński lekarz, zostało zatrzymanych pod zarzutem rozpowszechniania treści pedofilskich w internecie. Do aresztowań doszło m. in. w Krakowie, Gdańsku. Zatrzymania pedofilii w Polsce były częścią większej europejskiej akcji.
Fatalne warunki jazdy
Bardzo trudne warunki panują na drogach regionu. W środę policjanci z Łomży do godziny 20.00 odnotowali osiem kolizji i jeden wypadek. Przez cały dzień jazdę utrudniał padający śnieg, wieczorem choć przestało padać, jeździło się fatalnie bo chwycił mróz i na drogach zrobiła się szklanka... W Siemieniu do rowu wpadł autobus PKS-u.
Radni (nie)walczą z alkoholem
Ograniczenie dostępności alkoholu to jeden z priorytetów przyjętego przez radnych Łomży Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2006 rok. Tyle tylko, że priorytet pozostaje na papierze i z rzeczywistością ma niewiele wspólnego. Radni nie zgodzili się aby do tzw. grupy obiektów chronionych - bezpośrednio wokół których nie może być sprzedawany alkohol - włączyć biblioteki. Upadła także poprawka, aby przywrócić odległość minimum 100 metrów sklepu z alkoholem do szkoły czy kościoła.
Tydzień pomocy ofiarom przestępstw
Codziennie przez tydzień we wszystkich prokuraturach i sądach, a także niektórych kancelariach prawnych prokuratorzy, sędziowie, kuratorzy i adwokaci za darmo będą udzielać pomocy prawnej ofiarom przestępstw. Dziś rozpoczyna się IV Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Akcja ma wymiar ogólnopolski a zainicjowało ją Ministerstwo Sprawiedliwości.
Ślisko... coraz bardziej...
Warunki jazdy psują się coraz bardziej. W tej chwili na drogach jest bardzo ślisko, a zdaniem meteorologów wieczorem będzie jeszcze gorzej. Do godziny 14.00 w Łomy i najbliższej okolicy wydarzyło się pięć kolizji. Dwie osoby odwieziono do szpitala...
Czarny luty
Trzynaście osób rannych w pięciu wypadkach, do tego jeszcze kilkanaście stłuczek to drogowy bilans poniedziałku na drogach województwa podlaskiego. Przez cały dzień na drogach szczególnie wokół Łomży było bardzo niebezpiecznie. Jazdę utrudniały przede wszystkim mgły, ale także oblodzone rankiem jezdnie i kierowcy, którzy mimo fatalnych warunków drogowych często nie zdejmowali nogi z gazu. Tylko w Łomży i najbliższej okolicy doszło wczoraj do dwóch wypadków i dziewięciu kolizji.
Łomżyńscy wędkarze nie zimują ...
Niskie temperatury, śnieg i lód nie stanowią żadnej przeszkody dla miłośników wędkowania skupionych przy łomżyńskich kołach Polskiego Związku Wędkarskiego. Samotnie tudzież w sposób zorganizowany wyruszają na mazurskie jeziora z nadzieją przywiezienia do Łomży taaaakiej ryby.
Mleczne rekordy Londy, Kalii i Liny
Wojciech Kowalewski, hodowca krów ze Srebrowa (gm. Wizna) już po raz drugi rok z rzędu jest rekordzistą Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy. W ubiegłym roku dostarczył 1 milion 89 tys. 974 litry mleka!