Skansen Kurpiowski zaproszony na "Gorolski Święto"
Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie został zaproszony przez Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Czechach do udziału w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych "Gorolski Święto" i przedstawienia swojej oferty reklamowej. Impreza odbędzie się w Jabłonkowie (Jablunkov) w Czechach, w dniach 6-8 sierpnia 2010 roku. "Gorolski Święto" to - odbywający się po raz 63 - przegląd gry na tradycyjnych i unikatowych ludowych instrumentach muzycznych oraz prezentacja śpiewaków i gawędziarzy. Spotkaniom towarzyszy seminarium etnograficzne poświęcone rzemiosłom i rękodzielnictwu. Jeden z referatów zatytułowany "Tradycyjna kultura ludowa Kurpiowskiej Puszczy Zielonej " przedstawi Urszula Kuczyńska - kierownik Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. W części festiwalowej wystąpi natomiast Kurpiowski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej z inscenizacją "Kurpsie od Niedzieli Ksietnej do Niedzieli Bziołej".
NIEDZIELA ŚW. ROCHA
Tradycyjnie już, 15 sierpnia w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie odbędzie się ”NIEDZIELA ŚW. ROCHA”. Zapraszamy od godz. 10.00 do 18.00. Bogaty i zróżnicowany program zapewnią 3 kapele ludowe. “Muzyka Lipnicka” z Lipnicy Wielkiej zagra melodie górali orawskich, “Kamraty” zaprezentują folkor muzyczny podsanockiej wsi, zaś w wykonaniu Kapeli Kurpiowskiej usłyszymy muzykę z naszego regionu.
Mecenat 2010 - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Muzeum Północno – Mazowieckie w ramach programów realizowanych przez instytucje filmowe i instytucje kultury, które zostały przejęte przez jednostki samorządu terytorialnego w dniu 1 stycznia 1999 roku, otrzymało dotację celową na program : Zachowanie, waloryzacja i ochrona dziedzictwa kulturowego. Tytuł zadania: Konserwacja zbiorów Muzeum została przyznana kwota w wysokości 34 300 złotych z przeznaczeniem w całości na konserwację 8 uli kłodowych wykonanych z drewna sosnowego /odrzynków pni bartnych/ znajdujących się na otwartej przestrzeni na terenie Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.
Teresa Adamowska
Galeria Sztuki Współczesnej, przy ul. Długiej 13 w Łomży, zaprasza w środę, 30 czerwca 2010 roku, o godz. 18.00, na otwarcie wystawy prac Teresy Adamowskiej, która zaprezentuje się nie tylko jako malarka, ale także autorka grafik i scenografii. Wystawę można zwiedzać do 29 sierpnia 2010 roku. W pierwszej części ekspozycji artystka umieściła obrazy przedstawiające sceny figuralne i portrety, w drugiej znalazły się lalki teatralne, na trzecią składają się ilustracje książkowe, projekty kalendarzy, pocztówek i plakatów oraz graficzne opracowania książek. Prace Teresy Adamowskiej to intrygujące opowieści otwierające drzwi do rzeczywistości “po drugiej stronie lustra”. Odznaczają się one psychologiczną głębią i metafizycznym nastrojem. Zbudowane w oparciu o pierwiastek metaforyczny pokazują świat tajemniczy i niezwykły, w którym wszystko jest możliwe, tu sen spotyka się z jawą, tragizm z farsą, a liryzm z groteską. Baśniowo-poetycka atmosfera prac artystki bliska jest klimatowi dzieł polskich malarzy przełomu XIX i XX wieku, prekursorów nowoczesnej sztuki, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Witolda Wojtkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego...
„PAMIĄTKA Z POLSKI” - wystawa pokonkursowa
Fundacja “Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie oraz Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zapraszają na otwarcie wystawy pokonkursowej “Pamiątka z Polski”, które odbędzie się 20 maja 2010 roku (czwartek) , o godz. 18.00, w salach galerii przy ul. Długiej 13, w Łomży.
“Sursum” - rysunki Władysława Szczepańskiego
Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży ( ul. Długa 13) zaprasza 21 kwietnia 2010 roku, o godz. 18.00, na otwarcie wystawy Władysława Szczepańskiego z Kielc. Autor urodził się we Lwowie, gdzie, w latach 1972-77, odbył studia artystyczne na Wydziale Grafiki Wyższej Szkoły Poligraficznej. Dyplom uzyskał w roku 1977. Uprawia twórczość w zakresie rysunku, malarstwa i grafiki, zajmuje się także pracą pedagogiczną.
Ceramiczny świat Bronisława Wolanina
“Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu, Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Autor - Bronisław Wolanin zapraszają na otwarcie wystawy “Ceramiczny świat Bronisława Wolanina”, które odbędzie się w sobotę, 20 marca 2010 roku, o godz. 12.00, w salach wystawowych galerii w Łomży, przy ul. Długiej 13. Bronisław Wolanin zaprezentuje się w podwójnej roli, jako twórca unikatowych obrazów ceramicznych oraz projektant naczyń użytkowych, dekoracyjnych i unikatowych z kamionki i porcelany. Wystawa została zorganizowana z okazji 60-lecia “Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego “Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. Zapraszamy w terminie: 20 marca - 16 kwietnia 2010 roku.
Wystawa grafiki Małgorzaty Dmitruk pt. „Kochać”
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza na otwarcie wystawy grafiki Małgorzaty Dmitruk pt. „Kochać”. Wernisaż odbędzie się we wtorek, 16 lutego 2010 roku, o godz. 18.00, w salach wystawowych galerii, przy ul. Długiej 13, w Łomży. Na wystawę składa się pięć cykli litografii: "Tutejsi", “Niebieski", "Kombinat", "Odpust" i "Kochać", które powstały w latach 2003-2007. Są to swego rodzaju animowane na papierze historie z życia ludzi na pograniczu polsko-białoruskim, ukazane w kontekście osobistych przeżyć i wspomnień urodzonej w Bielsku Podlaskim artystki. Oczarowana niezwykłością rodzinnego regionu opowiada o różnych zdarzeniach, codziennych i odświętnych, o wiejskich obrzędach i obyczajach, o wierze i nadziei, o radości i cierpieniu, o marzeniach i pasji. Zawarta w kameralnych kadrach wizja świata ujmuje poetyckim klimatem ujawniając uniwersalne prawdy o życiu człowieka.
Mecenat 2009 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Muzeum Północno – Mazowieckie w ramach programów realizowanych przez instytucje filmowe i instytucje kultury, które zostały przejęte przez jednostki samorządu terytorialnego w dniu 1 stycznia 1999 roku, otrzymało dotację celową na program : Zachowanie, waloryzacja i ochrona dziedzictwa kulturowego. Tytuł zadania: Pozyskanie muzealiów, konserwacja, remonty, poprawa bazy i infrastruktury technicznej w muzeum.
"Kadry”- wystawa grafiki Karoliny Kiljańskiej-Bizoń
Galeria Sztuki Wspólczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza w czwartek, 14 stycznia 2010 roku, o godz. 18.00 na otwarcie wystawy grafiki Karoliny Kiljańskiej-Bizoń pt. “Kadry”. W serii czarno-białych monotypii autorka proponuje syntetyczne spojrzenie na pejzaż i przyrodę zestawiając – przetworzone przez wyobraźnię – kształty w konfiguracje form o wieloznacznych odniesieniach. Technika monotypii, czyli druku pojedyńczego, polega na pokryciu farbą elementów drukujących (w przypadku Karoliny Kiljańskiej-Bizoń są to materiały pochodzenia naturalnego a także tkaniny, tworzywa sztuczne oraz papier) i umieszczeniu ich na płycie z tworzywa sztucznego lub metalu, a następnie nałożeniu papieru i odbiciu grafiki.Aby uzyskać dodatkowe efekty można na wykonaną odbitkę nanieść kolejne nadruki lub dopełnić ją rysunkiem.
Marita Benke-Gajda - jubileuszowo
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, przy ul. Długiej 13 zaprasza w sobotę, 5 grudnia, o godz. 12.00, na wernisaż wystawy rzeźby ceramicznej Marity Benke-Gajdy. Wystawa inauguruje cykl ekspozycji przygotowanych z okazji jubileuszu 30-lecia pracy twórczej laureatki Nagrody Bursztynowego Kierca (2004 r.) przyznanej za utworzenie przez artystkę w naszej placówce indywidualnej kolekcji jej ceramiki. Marita Benke-Gajda od 10 lat ofiarowuje do łomżyńskich zbiorów prace ilustrujące kolejne etapy jej drogi twórczej. Odznaczają się one niezwykłą różnorodnością i bogactwem form. Artystka tworzy bowiem figurki, naczynia, rzeźby ceramiczne oraz kompozycje reliefowe. Gratulując Autorce dotychczasowych dokonań, życzę jej samych sukcesów, z przekonaniem, że poszukując nowych wyzwań, zrealizuje jeszcze wiele niepowtarzalnych pomysłów.
Kazimierz Kalkowski - rzeźba ceramiczna
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego zaprasza na wernisaż wystawy rzeźby ceramicznej Kazimierza Kalkowskiego w piątek, 13 listopada 2009 roku, o godz. 18.00, do sal wystawowych przy ul. Długiej 13, w Łomży. Artysta, urodzony w 1954 roku, jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dyplom w 1981 roku, w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego). Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, rysunku i rzeźby ceramicznej. Jest autorem ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju (Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Sopot, Słupsk, Szczecin,Warszawa, Wrocław) oraz za granicą (m.in. Niemcy, Belgia, Luksemburg, USA), a także uczestnikiem ponad 30 pokazów zbiorowych, m.in. brał udział w plenerach oraz wystawach poplenerowych organizowanych przez Stowarzyszenie “Stopka”. W 1990 roku otrzymał Grand Prix Triennale Sztuki Sopot, a w 1993 roku – Złoty Medal w Monachium.Ważniejsze realizacje: witraże i rzeźby w kościele w Gdańsku-Przymorzu, stacje drogi krzyżowej w kościele w Straszynie.
Ogłoszenie
1. Rozstrzygnięcie protestu dotyczącego postępowania na dostawę samochodu osobowo – dostawczego, według ogłoszenia z dnia 18.09.2009 – nr 322956 – 2009. ( czytaj załącznik) 2. Rozstrzygnięcie dotyczące postępowania na dostawę samochodu osobowo – dostawczego, według ogłoszenia z dnia 18.09.2009 –Łomża, 6 października 2009 - nr 322956 – 2009. ( czytaj załącznik)
Co kochamy - wystawa poplenerowa
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Pólnocno-Mazowieckiego oraz Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze “Stopka” zapraszają w sobotę, 10 października 2009 roku, o godz. 12.00, do sal Galerii, przy ul. Długiej 13 w Łomży, na wernisaż wystawy poplenerowej odbywającej się pod hasłem “Co kochamy?”