Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@

Ludzie niepełnosprawni w Łomży spotykają przyjaciół

mm pt, 20 października 2023 16:22

Słychać dwie gitary i akordeon, i szóstkę wokalistów. „Dotknij, Panie, moich oczu, abym przejrzał. Dotknij, Panie, moich warg, abym przemówił uwielbieniem. Dotknij, Panie, mego serca i oczyść je” - tak piosenka łagodnie przemienia się w modlitwę osób niepełnosprawnych na scenie i widowni w Hali Kultury. Podopieczni z 20 Domów Pomocy Społecznej i z trzech sąsiadujących województw byli bohaterami 21. Przeglądu Piosenki Religijnej w Łomży. Niektórzy przyjechali z Giżycka, inni z Nasielska, Suwałk i Białegostoku, aby śpiewać, grać i spotkać się z koleżankami i kolegami z DPS.

Sesja naukowa, festiwal przyrodniczy i punkowy koncert na weekend

mm pt, 20 października 2023 09:01

Rozpoczynający się weekend będzie obfitować w liczne wydarzenia. Miłośnicy historii nie mogą przegapić sesji naukowej „Polskie ziemiaństwo w służbie narodu – etos i wartości”. Trzydniowy 2. Narwiański Festiwal Przyrodniczy o bardzo urozmaiconym programie zainteresuje pasjonatów fotografii przyrodniczej, życia zwierząt i piękna natury. Również do nich jest adresowana prelekcja „Inkluzje – tajemnice bursztynowych lasów ukryte w skamieniałościach” w Muzeum Północno-Mazowieckim, towarzysząca jubileuszowej wystawie „Bursztyn. Dar prastarych drzew”. Będzie też coś dla fanów rocka, koncert punkowców z The Analogs w pubie „Pod Ratuszem”.

Hot Donuts nie tylko dla jazzfanów

JJS cz, 19 października 2023 08:57

Miejski Dom Kultury–Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na kolejny koncert cyklu „Scena na piętrze”. W poniedziałek 23 października w MDK zagra kwintet Hot Donuts. Liderem grupy jest puzonista Bartek Łupiński, co obecnie nie jest w jazzie takie oczywiste, a towarzyszą mu znani z licznych innych składów instrumentaliści, w tym wibrafonista Kuba Kotowicz. Grupa będzie promować debiutancki album „Ninja”, wzbogacając jazz odniesieniami do drum 'n' bass i psychodelii.

Nie zawsze „Słodkie życie” w tkaninie ukazane

mm cz, 19 października 2023 06:51

Zbiorową prezentację tkaniny artystycznej absolwentek i studentek warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Na wystawę „Słodkie życie” składają się prace bardzo nietypowe: nie tylko od razu kojarzące się z tkaniną, ale też z rzeźbą czy instalacjami. - „Słodkie życie” jest tytułem nieco przewrotnym, bo nie zawsze takie jest; bywa trudne i bolesne, ale próbujemy się w nim wygodnie urządzić i czynimy w tym celu różne zabiegi - mówiła Elwira Sztetner, nie tylko kuratorka, ale również uczestniczka wystawy.

Narwiański Festiwal Przyrodniczy w Hali Kultury

mm śr, 18 października 2023 19:22

Bogaty program 3-dniowej imprezy dla miłośników wiedzy o życiu roślin i zwierząt przygotowali organizatorzy 2. Narwiańskiego Festiwalu Przyrodniczego. Centrum wydarzeń będzie mieścić się od piątku do niedzieli w Hali Kultury na Starym Rynku w Łomży. Zainteresowani poznają unikalne zdjęcia i piękne filmy na temat natury oraz usłyszą utwory etno Miss God. Przyjazd zapowiedzieli: fotograf przyrody Andrzej Waszczuk i reżyser Emilian Sito. Na 10 wydarzeń wstęp jest bezpłatny – ale na 3 zapisy telefonicznie.

Nie tylko malarska pasja Agnieszki Truszkowskiej

mm śr, 18 października 2023 11:00

Wystawę malarstwa Agnieszki Truszkowskiej otwarto w Galerii N Klubu Wojskowego 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. To debiutancka wystawa indywidualna wielkiej miłośniczki koni, która w końcu postanowiła zacząć je malować. - Chciałam mieć w domu obraz konia, bo już od jakiegoś czasu kupuję różne figurki czy płaskorzeźby, ale wiadomo, po Kossaka nie sięgnę z powodu ceny - mówi Agnieszka Truszkowska. - Pomyślałam więc, że może spróbuję coś namalować, a nawet jak ten koń nie będzie doskonały, to będzie mój. I tak to się zaczęło!

Sesja naukowa dotycząca ziemiaństwa

JJS śr, 18 października 2023 09:25

Muzeum Przyrody–Dwór Lutosławskich w Drozdowie zaprasza wszystkich miłośników historii na sesję naukową „Polskie ziemiaństwo w służbie narodu – etos i wartości”. Sesja odbędzie się w piątek 20 października w Domku Pastora. Wezmą w niej udział historycy i znawcy tematu, a poza prelekcjami przewidziano również debatę „Jakie znaczenie dla współczesności ma historia i etos ziemiaństwa polskiego?” oraz otwarcie wystawy „Dwory polskie w akwareli Macieja Rydla”. To część realizowanego przez muzeum projektu „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”, dofinansowanego ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Tarcze szkolne na wystawie w Łomży

mm wt, 17 października 2023 09:24

Około 300 tarcz nie tylko szkół łomżyńskich będzie można obejrzeć dziś (wtorek) o godz. 17 w Hali Kultury. Dodatkowa atrakcją będzie spotkanie z kolekcjonerem i entuzjastą historii Wojciechem Surawskim.

Kacper z Kętrzyna i Szymon z Łomży na Wirującej Strefie

mm wt, 17 października 2023 08:26

500 euro do podziału wytańczyli w breaking zdobywcy 2. miejsca podczas 22. Międzynarodowego Turnieju Tańca, który w sobotę odbywał się w Hali Kultury. Przyjaciele: 17-letni Kacper Myśliwiec z Kętrzyna i prawie 15-letni Szymon Dmoch z Łomży zaledwie dzień później w Warszawie zdobyli 1. miejsce z 10-osobową formacją Hip-Hop Mazury Piotra Frąckiewicza. W turnieju Youngbloods Arena w Dorożkarni na Mokotowie rywalizowało 13 formacji tańczących breaka'a w całej Polsce.

Gloria Artis na jubileusz łomżyńskiego muzeum

mm nie, 15 października 2023 10:01

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży świętuje 75-lecie. Z tej okazji otwarto podwójną wystawę: fotograficzną „Portrety 6 x 6” oraz „Bursztyn. Dar prastarych drzew” ze zbiorów własnych oraz muzeów w Warszawie i Gdańsku. Łomżyńska placówka została też uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. – Otrzymując ten medal Muzeum Północno-Mazowieckie dołączyło do grona, w którym znajdują się najznakomitsi artyści, twórcy, osoby dbające o upowszechnianie kultury – podkreśla dyrektor Paulina Bronowicz-Chojak. – Dołączyło też do szczególnego grona polskich muzeów, ponieważ takim medalem wyróżnionych zostało do tej pory 28 muzeów. Łomżyńskie staje się zatem 29 muzeum w Polsce, uhonorowanym w taki sposób przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Medytacyjny i historyczny finisaż na Długiej

mm pt, 13 października 2023 09:06

Finisaż zakończył wystawę „Transfiguracje” w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Było to pierwsze wydarzenie tego typu w ponad 30-letniej historii galerii. Ceramikę i tkaninę artystyczną Ivayli Żivkowej Roszak dopełniła prezentacja prac Jacka Piotra Jarosza, który zagrał również na misach i gongach muzykę medytacyjno-relaksacyjną. Pod kierunkiem autorki wystawy odbył się również warsztat ceramiczny, podczas którego wykonano kolejne gliniane dzwonki na festiwal „Milion dzwonków”, zaplanowany na maj przyszłego roku.

Weekend muzealnego jubileuszu i inne atrakcje

mm pt, 13 października 2023 09:01

Jubileusz 75-lecia Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży to główne wydarzenie zaczynającego się weekendu. Z tej okazji w siedzibie muzeum zostanie dziś otwarta podwójna wystawa, a w sobotę i w niedzielę zwiedzanie jest bezpłatne. Odbędzie się również 22 Międzynarodowy Turniej Tańca Wirująca Strefa, ŁKS podejmie na swoim stadionie drużynę Pelikana Łowicz, a MDK-DŚT zaprasza na pierwszy w tym sezonie „Poranek z kulturą”. Na początek przyszłego tygodnia zaplanowano zaś kilka kolejnych wystaw oraz spotkań, w tym z podróżnikiem i pisarzem Przemkiem Kossakowskim.

„Zapiski oficera Armii Czerwonej” w MDK-DŚT

mm cz, 12 października 2023 08:21

Popularny aktor Piotr Cyrwus zaprezentował łomżyńskiej publiczności monodram „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. Oparty na powieści Sergiusza Piaseckiego spektakl, ukazujący zakłamanie i dwulicowość tytułowego bohatera, nieodwracalnie urobionego bolszewicką propagandą, został świetnie przyjęty przez bardzo licznych widzów. Organizatorzy już zapowiadają kolejne wydarzenia w ramach cyklu „Scena na Piętrze”, ale nie tylko.

Wystawa bursztynu na 75-lecie Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży

mm śr, 11 października 2023 14:58

Jubileusz 75-lecia Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży uczci wyjątkową wystawą czasową „Bursztyn. Dar prastarych drzew”. Nieprzypadkowo będzie to bursztyn, ponieważ łomżyńska placówka znana jest z jego zbiorów. Już w roku 1950, Adam Chętnik, zorganizował w łomżyńskim muzeum wystawę czasową bursztynu, pierwszą tego typu w powojennej Polsce, zaś po ośmiu latach powstała wystawa stała. Po przeniesieniu muzeum do obecnej siedziby została ona opracowana na nowo oraz poszerzona o kolejne obiekty i funkcjonuje pod tytułem „Bursztyn w dorzeczu Narwi” ciesząc się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających.

Wiktoria i Maciej z Łomży zdobyli Złotą Podwiązkę

mm wt, 10 października 2023 08:18

Codziennie trenują tańce standardowe i latynoskie co najmniej po 45 minut albo i 3 godziny. Tańczą razem od roku, od poniedziałku do piątku. Wiktoria Mańko ma 16 lat i uczy się w II LO w Łomży, a życiową przygodę z tangiem i rumbą zaczęła w przedszkolu. Maciej Mieczkowski lubił tańczyć w 1. klasie podstawówki, a dziś jest 18-latkiem i uczniem I LO imienia Tadeusza Kościuszki. Rodzice dali synowi swobodę wyboru, czy pasją będzie piłka nożna, czy walc i paso doble. - Taniec stał się moją największą pasją w życiu i konkuruje o mój czas z nauką – uśmiecha się zwycięzca turniejów.

Chóralny finał festiwalu Sacrum et Musica

mm wt, 10 października 2023 07:56

Entuzjastycznie przyjęty przez publiczność koncert Kowieńskiego Chóru Państwowego pod kierunkiem Robertasa Šervenikasa zakończył XIX Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Litewski chór zaprezentował się w bardzo urozmaiconym repertuarze, wykonując też dzieła kompozytorów ze swego kraju, a jako niespodziankę dla łomżyńskiej publiczności przygotował i zaśpiewał po polsku ludową pieśń „A kiedy jo jechał”.

Malarska pieśń o czynach Marcina Kozłowskiego

mm so, 07 października 2023 13:19

Wystawę malarstwa Marcina Kozłowskiego „Chansons de geste–pieśń o czynach” otwarto w Galerii Pod Arkadami. Młody malarz, związany z warszawską Akademią Sztuk Pięknych, nawiązuje w swej twórczości do dokonań artystów antycznych, późniejszych klasycznych oraz współczesnych, przede wszystkim modernistów i postimpresjonistów. Efekt końcowy tych fascynacji to prace niebanalne, uniwersalne i skłaniające do przemyśleń, o czym będzie można przekonać się przez najbliższy miesiąc, odwiedzając galerię na Starym Rynku.

Weekendowe imprezy i wydarzenia

mm pt, 06 października 2023 10:06

Wystawa malarstwa w Galerii Pod Arkadami. Noc Bibliotek. Kolejne seanse w ramach Jesiennego Kina Samochodowego. Wystawa w drozdowskim muzeum. Koncerty wieńczące Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica” – wydarzeń na nadchodzący weekend nie brakuje. Interesująco zapowiadają się również środa i czwartek w przyszłym tygodniu.

Zdobywca Nike 2019 Mariusz Szczygieł był listonoszem

mm cz, 05 października 2023 16:54

- Fajne pomysły przychodzą z rozpaczy – wyjawił w Restauracji Retro reporter Mariusz Szczygieł, wspominając, jak to powiedział Danucie Wałęsa, że całą noc się modlił, żeby go przyjęła. - Gazecie Wyborczej mogę odmówić, ale wierzącemu nie mogę – miała odpowiedzieć żona Lecha. Szczygieł napisał na początku lat 90. tekst, przybliżający prywatne życie Wałęsy, tak jak i Mazowieckiego. O swoim życiu domowym, szkolnym i zawodowym opowiedział około 150 osobom, z których wiele zapamiętało go z popularnego ćwierć wieku temu talk-show „Na każdy temat”. - Naprawdę...? Tak pani mówi? - śmiał się z siebie dziennikarz razem ze słuchaczami dziesiątków anegdotek i refleksji.

Początek nowego sezonu w podwójnej odsłonie

mm nie, 01 października 2023 09:01

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego rozpoczęła nowy sezon artystyczny. Była to jednocześnie inauguracja III Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego. Solistką była skrzypaczka Dominika Falger, a łomżyńskich filharmoników poprowadził, doskonale znany tutejszej publiczności, dyrygent Giancarlo de Lorenzo. W piątek w ramach festiwalu odbył się koncert kameralny z udziałem sopranistki Małgorzaty Trojanowskiej, tenora Krzysztofa Zimnego oraz pianisty Alessandro Marano. Oba koncerty zostały owacyjnie przyjęte przez bardzo licznych słuchaczy, a kolejne Filharmonia Kameralna zagra już w przyszłym tygodniu.

« · «« · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · 21 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę