Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Młodzieżowa orkiestra zagrała dla dzieci

mm śr, 15 czerwca 2022 11:17

Specjalny koncert dla najmłodszych przygotowali Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Stworzona z ich inicjatywy orkiestra oraz 9. wokalistów, zaprezentowali program złożony z filmowych przebojów Disneya, opracowanych przez dyrygentkę Otylię Czochańską. Hala Kultury wypełniła się po brzegi: dorośli słuchacze nie szczędzili młodym muzykom słów uznania, a tańczące, śpiewające oraz biorące udział w quizach i konkursach dzieci były zachwycone.

Dni Łomży z koncertami i nie tylko

mm śr, 15 czerwca 2022 08:30

Promocja książki o Hance Bielickiej. Średniowieczny jarmark z kramami i warsztatami rzemieślników. Koncerty różnych wykonawców, w tym Fisz Emade Tworzywo, rodzinnego zespołu braci Waglewskich i zachodniej gwiazdy Shanguy – to tylko niektóre z atrakcji rozpoczynających się w środę Dni Łomży. Tegoroczne obchody 604 rocznicy nadania praw miejskich potrwają w Łomży łącznie trzy dni, z kulminacją w sobotę 18 czerwca.

Wesoła pszczoła obdarowuje nie tylko miodem

mm wt, 14 czerwca 2022 17:50

Prawie 120. dzieci ze szkół podstawowych Łomży i powiatu łomżyńskiego wzięło udział w trzeciej edycji konkursu poetycko-plastycznego „Wesoła pszczoła-malowane wiersze”. Zwyciężył 8-letni Gabriel Sawicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży, a jury przyznało jeszcze 18 innych nagród i wyróżnień. – Chcemy tym konkursem zwrócić uwagę na niezastąpioną rolę pszczół w środowisku naturalnym, uświadomić istotę ochrony tych zwierząt, nie tylko ze względu na potrzebę pozyskiwania przez człowieka miodu – podkreśla pomysłodawczyni konkursu i pszczelarka Agnieszka Zielewicz.

Naukowcy przypomnieli Sofię Casanovę - Lutosławską

mm wt, 14 czerwca 2022 11:53

Sofia Casanova była poetką, pisarką i dziennikarką, którą naukowcy nazywają osobowością życia intelektualnego w Hiszpanii i Polsce. - Sofia Casanova była też żoną sławnego filozofa Wincentego Lutosławskiego, światowej sławy filozofa i jednego z dziedziców Drozdowa - mówi prof. Jarosław Ławski z Uniwersytetu w Białymstoku. Filolodzy iberyści i poloniści dyskutują o twórczości Sofii na konferencji. Gościli w poniedziałek w Muzeum Przyrody Dworze Lutosławskich w Drozdowie.

Grand Prix Walizki dla niemiecko-polskiej „Republiki marzeń”

mm pon, 13 czerwca 2022 07:11

Theater des Lachens z Niemiec zdobył Grand Prix 35 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. To już trzecie łomżyńskie Grand Prix dla teatru z Frankfurtu nad Odrą. – Przyjechaliśmy tu z dobrym kawałkiem sztuki, ale jest to dla nas zaskoczenie i duże wyróżnienie, a do tego kontynuacja wspaniałej tradycji! – mówi Matylda Matuszak. Jubileuszowy festiwal stał na wysokim poziomie, a poza godnym uwagi nurtem konkursowym oferował też liczne spektakle plenerowe dla widzów w różnym wieku. – Tegoroczna edycja festiwalu była niezwykle udana! – podkreślał jego dyrektor Jarosław Antoniuk, dodając, że pogoda dopisała, a program był bardzo bogaty.

Teatralna sobota nie tylko dla dzieci

mm nie, 12 czerwca 2022 07:59

Aż pięć spektakli dla najmłodszych widzów znalazło się w programie trzeciego dnia jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. W plenerze dwukrotnie wystąpił Bence Sarkadi, którego marionetki i perfekcyjne umiejętności zachwyciły również starszych widzów oraz Clown Pinezka, potrafiący rozbawić do łez publiczność w każdym wieku. Łódzki Teatr Arlekin i Maribor Puppet Theatre ze Słowenii dały widzom do myślenia, pokazując „Wędrówkę Nabu” i „Pinokia”, a konkursową stawkę zamknął mroczny spektakl „The House of Bernarda Alba” irańskiego teatru Yase Tamam Company.

Eurydyka doby pandemii i konkursowe wydarzenia na Walizce

mm so, 11 czerwca 2022 11:11

Plenerowy spektakl „Eurydyka” poznańskiego Teatru Biuro Podróży zakończył drugi dzień 35. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Wcześniej odbyły się cztery zróżnicowane przedstawienia konkursowe, a Clown Pinezka-Przemysław Grządziela rozbawił nie tylko dzieci podczas spektaklu na ulicy Długiej. Kolejny dzień festiwalu będzie dedykowany najmłodszym widzom, bowiem aż pięć z sześciu sobotnich spektakli jest przeznaczonych dla dzieci.

Wystawa Przemysława Karwowskiego i Walizki dzień pierwszy

mm pt, 10 czerwca 2022 09:52

Otwarcie wystawy „Czas darowany” Przemysława Karwowskiego było głównym wydarzeniem pierwszego dnia 35 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Wybitny scenograf, i równie ceniony malarz, zaprezentował w Galerii Pod Arkadami teatralne lalki ze znanych spektakli i najnowsze obrazy, świętując równie piękny jak Teatr Lalki i Aktora oraz Walizka jubileusz, 35 lat pełnej sukcesów pracy w łomżyńskim teatrze. Finałowym akcentem pierwszego festiwalowego dnia był plenerowy spektakl włoskiego teatru Compagnia Degli Sbuffi.

Rozpoczął się jubileuszowy festiwal Walizka

mm cz, 09 czerwca 2022 13:31

Animowana miniatura rozpoczęła 35 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali jego dyrektor Jarosław Antoniuk i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, a pierwszym spektaklem zaprezentowanym w konkursie był „Kopciuszek” włoskiego Zaches Teatro. Jubileuszowy festiwal potrwa cztery dni obejmując ponad 20 wydarzeń, w tym osiem spektakli plenerowych w różnych punktach miasta. – To święto teatru i kultury w naszym kraju, bo ten teatr jest artystycznie bardzo znany na całym świecie! – podkreślał Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Koncertowy finał juwenaliów

mm pt, 03 czerwca 2022 08:58

Trwający ponad sześć godzin koncert zwieńczy tegoroczne juwenalia Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Na muszli koncertowej przy ulicy Zjazd wystąpią Rafał „Blvckbird” Gorela, Błażej Trzaska, Jorrgus i Funkasanki, a gwiazdą wieczoru będzie raper Kabe. Wcześniej przez pięć dni w ramach tygodnia kultury studenckiej odbywały się różne imprezy, w tym przygotowane przez społeczność ANSŁ wydarzenia dla najmłodszych oraz seniorów.

Wciąż można zgłaszać się do konkursu zespołów kurpiowskich

mm pt, 03 czerwca 2022 08:07

Już tylko do 6 czerwca można zgłaszać swój udział w konkursie 29. Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Dotyczy to zarówno solistów-śpiewaków, jak też gawędziarzy, kapel i zespołów śpiewaczych, niezależnie od wieku wykonawców i miejsca ich pochodzenia. Warunkiem jest wykonywanie tradycyjnego folkloru kurpiowskiego bądź stylizacji na nim bazujących. Pula nagród dla najlepszych wykonawców wynosi w tym roku 12 tysięcy złotych. Poza konkursem w nowogrodzkim skansenie odbędzie się też kiermasz sztuki ludowej i „Kurpiowskie granie”, podczas którego odbędzie się swobodne muzykowanie z udziałem wszystkich chętnych. Gwiazdą organizowanej przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży imprezy będzie Skiela Kapela.

35. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka już niebawem

mm śr, 01 czerwca 2022 06:21

Festiwal Walizka, największa impreza teatralna w północno-wschodniej Polsce, wraca do formuły sprzed pandemii. W konkursie wystąpi na żywo 12 teatrów z Kolumbii, Iranu, Ukrainy, Węgier, Słowenii, Niemiec, Włoch i Polski, walczących o nagrody rzeczowe i finansowe w wysokości 15 tysięcy złotych. Nie zabraknie też spektakli plenerowych dla widzów w różnym wieku, które odbędą się w różnych punktach miasta, między innymi przed katedrą, przy Parku Wodnym czy na muszli przy ulicy Zjazd. Gospodarze festiwalu z Teatru Lalki i Aktora zaprezentują poza konkursem swój najnowszy spektakl „Mały Książę”. Odbędzie się też otwarcie wystawy malarstwa i scenografii wieloletniego scenografa teatru Przemysława Karwowskiego.

Meandry z wyróżnieniem

mm wt, 31 maja 2022 14:21

Projekt Artystyczny Meandry z Łomży został wyróżniony w ogólnopolskim przeglądzie Podlaska Scena Folkloru. Tancerze ujęli jurorów Tańcami Szlachty Ziemi łomżyńskiej.

Patriotyzm jutra i pamięć o przeszłości

JJS wt, 31 maja 2022 13:14

– Nie jest to historia znana, Czerwony Bór kojarzy nam się z więzieniem czy lasami, a odbyła się tam jedna z największych bitew partyzanckich II wojny światowej – podkreśla Jolanta Żochowska – koordynator przedsięwzięcia. Dlatego projekt #Czerwony Bór’44, realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach programu „Patriotyzm jutra”, którego operatorem jest Muzeum Historii Polski, rozpoczęła prelekcja poświęcona temu tematowi. Prof. ANS dr hab. Krzysztof Sychowicz opowiedział młodzieży i starszym słuchaczom zainteresowanym historią o roli Armii Krajowej w walce z Niemcami i bitwie w Czerwonym Borze. Kolejne prelekcje wygłoszą Michał Kaczyński i Dariusz Syrnicki. Odbędzie się też cykl warsztatów oraz wycieczka edukacyjna do lasów Czerwonego Boru, podczas której odbędzie się premiera mobilnej gry terenowej stworzonej przez uczniów III LO.

Miejski folklor Projektu Volodia

mm pon, 30 maja 2022 10:28

Zespół Projekt Volodia przypomniał łomżyńskiej publiczności ponadczasowe piosenki z nurtu folkloru miejskiego. Szemrane warszawskie szlagiery i lwowskie uliczne ballady zostały wykonane w MDK-DŚT w nowych aranżacjach, wykorzystujących bogate instrumentarium. Zespół nie zapomniał również o swym patronie Włodzimierzu Wysockim, przypominając jego utwory z „Okrętami” na finał, a „Ta joj, ta Lwów” zadedykował temu miastu i całej walczącej Ukrainie.

Premierowy spektakl Teatru Eksperymentalnego Bursa 2

mm nie, 29 maja 2022 20:05

Działający w Bursie nr 2 młodzieżowy teatr Lecha Wolińskiego przygotował kolejną premierę. Spektakl „Kasander i Gil” powstał na podstawie napisanych w XVIII wieku „Parad” Jana Potockiego, utrzymanych w modnym wówczas stylu commedia dell'arte. – To swobodna adaptacja „Parad” – mówi Zuzanna Kononczuk. – Początkowo przygotowywaliśmy ten spektakl 1:1, zgodnie z oryginalnym tekstem, bo w teatrze były dwie grupy, ale z czasem ludzie rezygnowali. Ja jednak byłam uparta i w końcu przygotowaliśmy ten spektakl, chociaż już w formie monodramu.

Bluesowa droga Holy Water

mm nie, 29 maja 2022 15:09

Zespół Holy Water świetnym koncertem w MDK-DŚT rozpoczął promocję najnowszego albumu „Kręta droga”. – Było fajnie! – mówi basista Grzegorz Wądołkowski. – Świetna atmosfera, emocje na scenie, dopisała też publiczność – jesteśmy bardzo zadowoleni! – Koncert był super, ale przede wszystkim cieszymy się z tego, że dopisała publiczność i była pełna sala, bo gra się dla ludzi! – dodaje perkusista Paweł Czerwonko. Grupa wykonała nowy materiał w całości, dopełniając go starszymi kompozycjami oraz na bis coverami Gov't Mule i Lynyrd Skynyrd. W „Chevy Blues” gościnnie zagrał trębacz Kuba Czerwonko, utalentowany syn drummera. – Dobiegam czterdziestki i dopiero nagrałem pierwszą płytę, a on ma tylko 11 lat i już może się czymś takim pochwalić! – podkreślał wokalista Marcin Pawelczyk.

Grand Prix „Radości spod kapelusza” dla Kolna

mm nie, 29 maja 2022 11:31

Kolnianka Julia Rydelek jednogłośną decyzją jurorów zdobyła Grand Prix XVI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Z reprezentantów Łomży najlepsza okazała się, debiutująca w konkursie, uczennica I LO Magdalena Głębocka, zwyciężczyni kategorii piosenka. Jury doceniło też cztery inne wykonawczynie z Łomży: Martę Muzyk, Weronikę Ładę, Wiktorię Rutkowską i Julię Krajewską.

Magiczny świat teatru Bogumiły Wierzchowskiej-Gosk

mm nie, 29 maja 2022 10:22

Teatr Lalki i Aktora świętuje w tym roku 35-lecie. Aktorką mającą ogromny wpływ na rozwój i liczne sukcesy tej instytucji była Bogumiła Wierzchowska-Gosk. Od roku 1987 zapisała się w pamięci widzów znaczącymi rolami w „Pasji”, „Przygodach Koziołka Matołka”, „Balladynie”, „Madejowym łożu” i wielu innych przedstawieniach, była też bardzo aktywna poza teatrem. Przed pięciu laty jej sceniczną karierę przerwała bezlitosna choroba, ale mimo tego nie poddała się i jest wciąż osobą bardzo twórczą: pisze scenariusze i piosenki, do niej należą też sprawy organizacyjne Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Dzieje się tak, bo jak sama podkreśla: żyje z chorobą, a nie chorobą.

Vołosi + Filharmonia Kameralna = rewelacja

mm pt, 27 maja 2022 12:00

Słynny kwintet Vołosi po raz pierwszy wystąpił w Łomży. Wraz z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego i Janem Miłoszem Zarzyckim, robiąca międzynarodową karierę grupa, zagrała perfekcyjny koncert. Złożona z klasycznie wykształconych i tradycyjnych muzyków zaprezentowała porywające połączenie muzyki ludowej i klasycznej, wzbogacone improwizacyjną swobodą i muzycznym kunsztem najwyższej próby – tak bawić się muzyką na scenie, i zarazem ekscytować słuchaczy, mogą tylko prawdziwi wirtuozi.

« · «« · 32 · 33 · 34 · 35 · 36 · 37 · 38 · 39 · 40 · 41 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę