Nowy rok akademicki ruszył w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży
97 kleryków rozpoczęło naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. W nowym roku akademickim w murach uczelni po raz pierwszy stanęło 10 alumnów. - Obserwujemy nieznaczny spadek powołań – mówi rektor WSD w Łomży, ks. dr Wojciech Nowacki. Podkreśla, że uczelnia funkcjonuje bardzo dobrze i rozpoczęła już 89 rok akademicki.
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych
Chcemy lepszej opieki lekarskiej i większych emerytur – tak zgodnie mówią ludzie starsi. O swoje prawa i godne miejsce na ziemi walczą od lat. Bardziej dobitnie o swoich potrzebach przypominają właśnie 1 października, kiedy to obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Seniora. Potrzeby starszych ludzi dobrze zna prezes Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Łomży, Jan Lisiecki. Jego zdaniem, największym problemem z jakim borykają się seniorzy jest trudny dostęp do opieki lekarskiej. - Żeby się leczyć, trzeba mieć końskie zdrowie, a nam niestety go brakuje – mówi Lisiecki.
Prokuratorzy w regionie nie protestują...
Łomżyńscy prokuratorzy pracują dziś normalnie. Ci w Polsce mieli brać urlopy na żądanie i honorowo oddawać krew. O to zaapelował do nich, założony w Krakowie, Komitet Obrony Prokuratorów. Na dziś ogłosił protest płacowy prokuratorów. Tymczasem prokuratorzy w regionie solidaryzują się z żądaniami kolegów, ale pracują normalnie. - W regionie nie ma żadnego przejawu płacowego protestu – zapewnia z-ca Prokuratora Okręgowego w Łomży, Lech Zazulin.
Szansa przedszkolnej nauki dla dzieci z terenów wiejskich.
W Konarzycach, Kupiskach Nowych i Wygodzie ruszają Gminne Ośrodki Edukacji Przedszkolnej. Uruchamia je Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Łomży dzięki środkom pozyskanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Dobiega końca peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji łomżyńskiej
Od 29 marca obraz nawiedzał parafie diecezji. Obecnie gości w ostatnim dekanacie – łomżyńskim św. Michała Archanioła. W poniedziałek 29 września obraz wróci do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. To było kilka miesięcy wędrówki po parafiach i modlitwy diecezjan o owoce peregrynacji. „Podjęte zostały wielostronne starania organizacyjne i systematyczne głoszenie nauki o Bożym Miłosierdziu. Zorganizowano wydania tekstów liturgicznych, pomocy do katechezy i posługi słowa na ambonie, organizowano dni skupienia w kolejnych parafiach” - napisał w specjalnym liście na zakończenie peregrynacji bp łomżyński Stanisław Stefanek.
Nowy aparat na kardiologii
Jest nowoczesny, bezpieczny i niezwykle skuteczny w leczeniu pacjentów po przebytym zawale serca. Nowy kardioangiograf pojawił się w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Zastąpił wysłużony aparat, który na oddziale kardiologii szpitala funkcjonował o kilka lat za długo. Został zakupiony w 2000 roku, powinien badać pacjentów nie dłużej niż 4-5 lat, badał o 3 lata dłużej. - Pracowaliśmy na zasadzie czystej desperacji i własnego ryzyka – powiedział Radiu Nadzieja dr Romuald Krynicki, ordynator oddziału.
Kolejne Gminne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - czyli „czym skorupka za młodu...”
Dzieci coraz więcej będą wiedzieć o drogowym bezpieczeństwie. A to za sprawą kolejnego Gminnego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w regionie łomżyńskim. 12. taka placówka rusza w Zakrzewie Starym gm. Zambrów. Uruchamia ją Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łomży wraz z tamtejszym samorządem.
Spotkały się sołtyski
O tym, że kobieta może rządzić, i to bardzo dobrze, przekonana jest Danuta Komorowska. Sołtyska Chomentowa gm. Śniadowo władzę pełni od 10 lat. Jak mówi, jest bardzo aktywna i lubiana przez mieszkańców.
Mija 64 rocznicy bitwy na Czerwonym Bagnie koło Grajewa
Bitwa odbyła się 8 września 1944 roku w ramach akcji Burza. Przeciwko ok. 400 żołnierzom 9 konspiracyjnego spieszonego Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej stanęło blisko 3 tys żołnierzy niemieckich - była to największa bitwa partyzancka w naszym regionie w czasie II wojny światowej - powiedział Radiu Nadzieja dr Krzysztof Sychowicz z białostockiego oddziału IPN.
Kłusownicy wpadli w ręce policji
Łowili siecią, mieli przy sobie amunicję – kłusowników zatrzymała łomżyńska policja. Dwóch mieszkańców gm. Wizna i jeden z gm. Trzcianne łowili w Narwi na wysokości Krzewa gm. Piątnica . Wpadli, gdy z pontonem szli w kierunku ciągnika. Skontrolował ich patrol policji i Państwowej Straży Rybackiej. Okazało się, że mają przy sobie 3 sieci rybackie, świeże ryby, a także 4 wnyki z linki stalowej i 2 szt. amunicji.
Dobra passa na łomżyńskim rynku pracy
Bezrobocie spadło do poziomu z lipca 1990 roku. W rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży widnieje ponad 3 tys 680 nazwisk osób, które nie mają zatrudnienia. To o ponad 1230 mniej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i o przeszło 90 mniej niż w ubiegłym miesiącu. Tak dobrej sytuacji na rynku pracy nie pamięta dyrektor PUP, Mieczysław Bieniek.
Likwidacja linii autobusowych w Łomży
Od 1 wrześnie nie będą już kursować autobusy linii nr 7, 16 i 17. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Łomży decyzję tłumaczy względami ekonomicznymi. - Kursy na tych liniach przynosiły straty, bo prawie nikt niemi nie jeździł – mówi dyrektor MPK, Bogusław Szczech.
Łomża jedzie na manifestację do Warszawy
Około 120 osób z Łomży wyjechało na manifestację do Warszawy. W południe o prawach pracowniczych przypomni tam Solidarność. Pod hasłem „Godna praca- godna emerytura” związkowcy będą domagać się swoich praw. Chodzi między innymi o możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Z Łomży wyjechały 3 autokary, jeden pojechał po manifestantów do Zambrowa.
Prezydent RP ma odwiedzić walczący ze skutkami nawałnicy powiat wysokomazowiecki
Lech Kaczyński ma przyjechać do Wysokiego Mazowieckiego ok. godz. 15-30, ma odwiedzić najbardziej poszkodowaną miejscowości w powiecie – Tybory Wólka. Wcześniej głowa państwa weźmie udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego – mówi starosta wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński.
Pierwsze Dni Śniadowa.
Już w sobotę Śniadowo koło Łomży będzie tętniło życiem. Odbędzie się festyn z okazji pierwszych dni miasta i gminy. Obchody zaplanowano na 16 sierpnia nieprzypadkowo. Dzień wcześniej do Śniadowa zjadą bowiem całe rodziny na odpust Wniebowzięcia NMP. To właśnie na mieszkańców i gości czekać będą liczne atrakcje i dobra zabawa.
Bp Stefanek w Dniu Wojska Polskiego o światowej przemocy
- Siła i przemoc zmuszają człowieka, by w największym wnętrzu swojego serca ulegał zatraszeniom i naciskom propagandowym- powiedział 15 sierpnia w Dniu Wojska Polskiego i Wniebowzięcia NMP bp Stanisław Stefanek. Pasterz łomżyński odprawił uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny w katedrze. W homilii mówił o przemocy, która jest domeną ludzkiej logiki.
Łomżyńscy pielgrzymi zakończyli wędrówkę.
Wieczorem stanęli przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej. Pokonali ponad 440 kilometrów w 13 dni. Na Jasną Górę weszło 720 uczestników 24. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej, na ich czele stał ks. Piotr Mazurek. - Nastroje były bardzo pogodne, wszystkim towarzyszyła wielka radość i entuzjazm, zwłaszcza tym, którzy na pielgrzymce byli po raz pierwszy, a takich osób było ok. 250 – powiedział kierownik łomżyńskiej pielgrzymki.
Poszukiwane imię dla żubra...
W Zambrowie stanął pomnik żubra, ale na razie jest bezimienny. Urząd Miasta szuka osoby, która wymyśli imię dla żubra. Ogłosił więc konkurs, do którego zgłaszać się mogą wszyscy mieszkańcy i sympatycy Zambrowa. Jakie imię można nadać żubrowi z brązu? Powinno tworzyć pozytywne skojarzenie z miastem – podpowiada zambrowski Urząd Miasta.
Via Baltica Tylko przez Łomżę
Już ponad 32 tys znajomych ma na naszej-klasie profil Via Baltica przez Łomżę. Profil założył młody łomżanin, Dariusz Sipowski. W ten sposób chce zjednoczyć zwolenników łomżyńskiego przebiegu trasy Via Baltica; chciałby, aby o ruchu dowiedzieli ci, którzy o przebiegu drogi mogą decydować. Popierający wariant łomżyński chcą wysłać list otwarty do premiera rządu RP.
Pątnicy na finiszu
Już tylko kilkanaście kilometrów dzieli łomżyńskich pątników od Jasnej Góry. Dziś ostatni dzień wędrówki - tzw. etap przyjaźni. Pielgrzymki wejdą na tzw. górkę przeprośną. - Jest to miejsce, w którym wszyscy pątnicy przepraszają siebie za nawet najdrobniejsze niedociągnięcia, nawet za brak uśmiechu – tłumaczy kierownik 24. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę, ks. Piotr Mazurek. Będzie to również dobra okazja, aby podziękować za najpiękniejsze gesty dobrej woli.