Stypendia dla zdolnych
Kilkudziesięciu uczniów łomżyńskich szkół odebrało Stypendia Prezydenta Miasta za rok szkolny 2005-2006. Aby je uzyskać trzeba było wykazać się albo doskonałymi osiągnięciami naukowymi, albo rewelacyjnymi wynikami sportowymi. Teraz w nagrodę przez 10 miesięcy z kasy miasta będą dostawali od 80 do nawet 180 złotych miesięcznie.
Aula Bielickiej
Imię Hanki Bielickiej nadano dziś auli II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży. Szkoła mieści się w budynku dawnego gimnazjum żeńskiego, które ukończyła w 1934 roku ta najsłynniejsza z łomżyńskich gwiazd estrady. Jak podkreślano podczas uroczystości otwarcia auli po kapitalnym remoncie i nadania jej imienia, to właśnie w niej pierwsze artystyczne kroki stawiała Hanka Bielicka.
Przedwyborczy dzień nauczyciela
Już w czwartek wieczorem nauczyciele z Łomży rozpoczęli świętowanie przypadającego w sobotę Dnia Edukacji Narodowej. Wieczorem w auli urzędu wojewódzkiego podczas akademii ku czci nauczycieli prezydent wręczył okolicznościowe nagrody 29 pedagogom z miejskich szkół. Nim jednak odebrali dyplomy i kwiatki, z ust wiceprezydenta ds. oświaty usłyszeli, że konieczna jest racjonalizacja wydatków na oświatę bo budżetu miasta nie stać na ciągłe dokładanie do szkół.
Ekonomik jak za dawnych lat
Blisko 300 absolwentów przybyło na dwudniowe obchody 100-lecia Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży. Wśród wspominających z rozrzewnieniem szczęśliwe czasy młodości była Pani Janina Hanna Kowalska-Polakowska z Pokolenia Kolumbów, która maturę zdawała w tragicznym roku 1939. "Nie urodziliśmy się dla siebie, lecz dla naszej Ojczyzny" - przypominał myśl Platona cytat na głazie pamiątkowym, odsłoniętym z okazji jubileuszu dosłownie wiekowego Ekonomika.
Wychowanie fizyczne w Łomży
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisał wniosek o uruchomienie nowego bezpłatnego kierunku studiów - wychowanie fizyczne - w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Zajęcia rozpoczną się 23 października. Do tej pory chcący studiować ten kierunek musieli jechać do Warszawy, Białej Podlaskiej, Bydgoszczy lub Gdańska.
Pierwszaków coraz mniej
Niemal 14 tysięcy uczniów rozpoczyna w Łomży nowy rok szkolny. W tej grupie jest ponad 3600 pierwszoklasistów. Co ciekawe najwięcej pierwszoklasistów jest wśród najstarszej młodzieży. Czym w hierarchii edukacyjnej niżej tym uczniów, którzy idą do pierwszej klasy jest mniej.
Udane „Wakacje z komputerem”.
- Nasze Panie są miłe, fajne, delikatne, pomocne, kulturalne i na poziomie – mówili jeden przez drugiego chłopcy, którzy w lipcu i sierpniu uczestniczyli w półkoloniach „Wakacje z komputerem 2”. - Nasze Panie są najlepsze – podsumowały dziewczęta, słuchające naszej rozmowy w ogrodzie na tyłach Kompleksu Gastronomiczno-Hotelowego Baranowski w Piątnicy. W piątek, 25 sierpnia A.D. 2006 ławy uginały się od brzoskwiń i mandarynek, pączków i cukierków. Naczelna Organizacja Techniczna w Łomży, organizator wypoczynku w lipcu i sierpniu 116 dzieci z miasta, podsumowała przedsięwzięcie. Przedsięwzięcie godne pochwały, co podkreślały i dzieci, i ich rodzice.
Cyrk czy szkoła?
Niesamowite wręcz rzeczy dzieją się z wyborem nowego dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży. W połowie czerwca prezydent miasta ogłosił konkurs na nowego dyrektora „Mechaniaka”, w ostatnich dniach lipca unieważnił rozstrzygnięty i ogłosił nowy, w poniedziałek uchylił unieważnienie... Czemu? Tego komentować nie chce ani prezydent Jerzy Brzeziński, ani odpowiedzialny za oświatę wiceprezydent Krzysztof Choiński, ani szef wydziału oświaty Wojciech Kowalik.
Praca wre w szkołach
Ponad 1,6 mln. złotych przeznaczy w tym roku samorząd Łomży na remonty i modernizację placówek edukacyjnych w mieście. Zgodnie z harmonogramem prac, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego ma zakończyć się poważny remont budynku Liceum Ekonomicznego w Łomży. Odnowiony zostanie też dach I Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Bernatowicza. To zgodnie z zapewnieniami Krzysztofa Choińskiego, zastępcy prezydenta Łomży odpowiedzialnego za edukację, największe inwestycje w szkolną infrastrukturę w mieście w tym roku.
Kilku maturzystów nie chce maturalnej amnestii
Do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE) w Łomży zgłosiło się ośmiu maturzystów, którzy nie zdali matury, a którzy nie chcą "skorzystać" z amnestii ogłoszonej przez wicepremiera, ministra edukacji Romana Giertycha. Jak wyjaśniła rzeczniczka OKE Agnieszka Muzyk, maturzyści nie chcą by OKE wystawiała im maturalne świadectwa.
Technologia Żywności i Żywienie Człowieka w Łomży
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży jest jedyną uczelnią w województwie podlaskim, która będzie kształcić na kierunku Technologia Żywności i Żywienie Człowieka. 20 lipca 2006r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadał PWSIiP uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia na tym kierunku. Studia trwać będą 8 semestrów i pierwsi absolwenci uzyskają tytuł inżyniera w roku 2010.
Do Chin przez Łomżę
Wyższa Szkoła Agrobiznesu z Łomży podpisała z Państwową Akademią Zawodową w Glauchau w Niemczech umwę o współpracy. Na zaproszenie rektora Romana Englera (WSA) przybyli: rektor Manfred Hübsch (PAZ) i Knut Schüttemeyer, który do lutego 2005 był członkiem Top Managmentu koncernu Volkswagen. Podpisanie umowy odbyło się w obecności Prezydenta Łomży Jerzego Brzezińskiego, vice wojewody podlaskiego Jarosława Schabieńskiego i vice marszałka Krzysztofa Tołwińskiego.
Sprawdzili i już wiedzą...
Karol Kołakowski w grupie licealistów i Michał Gawkowski w grupie gimnazjalistów najlepiej w Łomży i regionie znają angielski. Po raz drugi szkoła języków obcych British School i MDK-DŚT zorganizowali konkursy „Check your english”. Swój angielski sprawdzało ponad 200 osób...
Koniec roku szkolnego...
Ponad 12 tysięcy dzieci i młodzieży z Łomży kończy rok szkolny. Rano we wszystkich szkołach w mieście odbyły się uroczyste apele na których podsumowano osiągnięcia minionych 10 miesięcy nauki. Nasz reporter był w szkole podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży. To jedna z najlepszych tego typu placówek w mieście i województwie podlaskim. Potwierdzeniem tego mogą być wyniki sprawdziany szóstoklasistów, który tu wypadł najlepiej w Łomży i duże lepiej niż średnia wojewódzka i krajowa. Średnio co trzeci uczeń tej szkoły na zakończenie roku szkolnego otrzymał wyróżnienie – mówił dyrektor szkoły Ryszard Żbikowski
Gimnazjalne wyniki
Centralna Komisja Egzaminacyjna na podstawie wyników Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży przedstawiła wyniki egzaminu gimnazjalistów. Od ilości zdobytych punktów teraz będzie zależało, w której szkole średniej będą się uczyć. Łomżyńskie wyniki egzaminu oscylują wokół krajowej średniej. W mieście są i jeden punkt wyższe, a na terenie powiatu o jeden punkt niższe niż średnia w Polsce.
Sprawdzają swój angielski
Ponad 200 osób – uczniów szkół gimnazjalnych i liceów z Łomży, Piątnicy, Kolna oraz Zambrowa odważyło się sprawdzić swój angielski. Po raz drugi konkurs Check Your English zorganizowała Ogólnopolska Szkoła Językowa British School wspólnie z łomżyńskim Miejskim Domem Kultury – Domem Środowisk Twórczych. W czwartek i piątek odbył się pierwszy etap konkursu.
Ratujmy Ernesta!
Ernest Wyszomierski, ubiegłoroczny absolwent Zespołu Szkół Drzewnych Nr 9 w Łomży, od półtora roku walczy ze straszną chorobą.
Radziłowskie szkoły marzeń
Koła zainteresowań, zajęcia wyrównawcze i terapeutyczne, zespół taneczny, drużyny harcerski i zuchowe... to tylko niektóre dodatkowe zajęcia w dwóch radziłowskich szkołach. Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Radziłowie przez cały rok szkolny uczestniczyły w ogólnopolskim projekcie „Szkoła Marzeń”. W niedzielę projekt podsumowano...
Najpopularniejsze „drugie”
Drugie Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej jest najchętniej wybieraną szkołą przez absolwentów łomżyńskich gimnazjów. O przyjęcie do szkoły ubiega się 357 kandydat, a miejsc jest tylko 180. Na drugim miejscy pod względem popularności jest III LO, a „pierwszy” ogólniak jest dopiero trzeci.