Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Polonia doceniła pracę Hanki Gałązki

- Prace i starania Pani Hanki u nas są powszechnie znane i doceniane – mówi Waldemar Śliżewski, doradca mera Zdzisława Palewicza z samorządu rejonu solecznickiego. Soleczniki leżą na południe od Wilna na Litwie. Rejon liczy ok. 30 tysięcy mieszkańców, z których 4/5 stanowią Polacy. - Mam zaszczyt i przyjemność poinformować, że dla Pani Hanki Gałązki, decyzją Rady samorządu rejonu solecznickiego z dnia 29. listopada 2022 r., został przyznany tytuł Honorowego Obywatela Rejonu Solecznickiego. Pan Mer przedstawił kandydaturę, która została zaproponowana przez Solecznicki Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie i przedstawicieli frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - ZChR w Radzie rejonu...

Prezes Hanka Gałązka kieruje od. 2000 r. Oddziałem Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Łomży i jest wiceprzewodniczącą Rady Krajowej Wspólnoty. Z perspektywy mieszkańców Łomży, Pani Hanka to ceniona w wielu środowiskach była dyrektor SP nr 10 imienia Jana Pawła II (aż przez 22 lata). Natomiast dla Rodaków zza granic to – jak określają działacze i samorządowcy z Solecznik - Honorowa Obywatelka Rejonu Solecznickiego, to od ponad 25 lat inicjator i organizator licznych działań na rzecz Polaków i Polonii. Bardzo doceniają prace i starania Pani Hanki Gałązki na rzecz „tutaj mieszkających ludzi”.

- Otwarcie ośrodka dla niepełnosprawnych w Solecznikach to było, m.in. pokłosie mojej pracy w SP 10, gdzie utworzyłam klasy integracyjne – wspomina Pani Hanka. - Zapraszałam nauczycieli z Litwy na konferencje i szkolenia o integracji do Warszawy i Gdańska. Pamiętam, że podczas otwarcia ośrodka powiedziano mi, że jestem tam jak Matka Teresa z Kalkuty. 

Dla Polonii
Tytuł Honorowego Obywatela Rejonu Solecznickiego Rada nadała za wyjątkowe zasługi i starania na rzecz rejonu w dziedzinie oświaty, kultury, sportu i rozwoju gospodarczego. Hanka Gałązka jest organizatorem Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej, w których co roku bierze udział około 500 - 1000 sportowców z wielu państw. Z jej inicjatywy odbywają się zajęcia edukacyjno-rozrywkowe na półkoloniach dla dzieci z polskiej społeczności na Litwie, międzynarodowy konkurs recytatorski z udziałem młodzieży z Litwy i Białorusi, wymiana doświadczeń nauczycieli z różnych krajów na temat pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach oraz prezentacje dorobku artystycznego zespołów folklorystycznych z zagranicy. Inicjowała powstanie Ogólnopolskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, w celu organizowania wspólnych przedsięwzięć. Organizuje liczne akcje pomocy charytatywnej dla rodaków ze wschodu. Otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za działalność na rzecz Polonii i Polaków, zamieszkałych poza granicami, oraz nagrodę TV Polonia za działalność na rzecz sportu polonijnego. Zasługi Pani Hanki dla rejonu solecznickiego wynikały ze współpracy w wieli dziedzinach rejonu solecznickiego i Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Łomży.

- Wzruszyłam się tym wyróżnieniem z Solecznik, a teraz trzeba się zabrać do pracy, by nie zawieść nadziei – uśmiecha się Hanka Gałązka. - Planuję kontynuować półkolonie i pobyty w Polsce dzieci i młodzieży oraz wycieczki seniorów. Chcę zaprosić nauczycieli i młodzież z Litwy do wymiany ze szkołami w Łomży. Nowe zadanie to szybko wymyślić formułę sportu dla niepełnosprawnych, we współpracy rejonu Solecznik z miastem Łomża, którą planuję na drugą połowę 2023 r. W pierwszej połowie 2023 r. odbędą się 23. Igrzyska Polonijne. Spotkań, wydarzeń, inicjatyw jest tak dużo, więc najważniejsze, aby starczyło sił i funduszy. Dobrze, że mamy przychylność w Ministerstwie Sportu.

Dla Solecznik 
W przedsięwzięciach Oddziału Wspólnoty w Łomży brało udział ponad 1500 uczestników z rejonu solecznickiego. We wniosku do Rady mowa, że we współpracy w edukacji wzięły udział wszystkie polskie placówki oświatowe rejonu. Dzięki staraniom Pani Hanki, są organizowane liczne kolonie dla uczniów ze szkół rejonu. Poprzez wyjazdy do Łomży i Łeby młodzież treściwie spędza wakacje letnie. Wielu uczniów brało udział w szkoleniach liderskich w letniej szkole animatorów środowisk polonijnych za granicą. Nauczyciele doszkolili się na konferencjach i warsztatach metodycznych z pedagogiki specjalnej. Uczniowie pogłębiali wiedzę o historii i geografii Litwy i Polski w projekcie Rodzina Polonijna. Pani Hanka dopomogła w organizacji 18. Republikańskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego na Litwie (była w Gimnazjum w Ejszyszkach). Pod jej kierownictwem Oddział Wspólnoty w Łomży wielokrotnie zaoferował nauczycielom i uczniom szkół rejonu solecznickiego wypoczynek w Gdańsku i udział w dużej imprezie sportowej – Igrzyskach Polonijnych w Łomży. 

Kultura, zdrowie i rolnictwo
Hanka Gałązka dużo uwagi poświęciła rozwijaniu współpracy w dziedzinie kultury. Wymownym przykładem jest projekt „Szlakiem Jana Pawła II”. Przez kilka lat (2010-2018) przedstawiciele rejonu mogli zwiedzić miejsca, związane z Papieżem (Kraków, Wadowice, Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska, Licheń, Toruń). Zespoły artystyczne z rejonu występowały w miastach w Polsce na obchodach świąt narodowych i imprezach lokalnych. Oddział w Łomży od 2001 r. zapraszał na prezentacje wileńskich tradycji wielkanocnych, w których brały udział zespoły z Litwy, w tym Solczanie i Solczanka z Solecznik. Lekarze z Solecznik brali udział w cyklu szkoleń zawodowych w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Dzięki Hance Gałązce, szpital w Solecznikach otrzymał sprzęt szpitalny i rehabilitacyjny w 2004 r. W latach 2001-2008 w Łomży zostały organizowane turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych. W latach 2001-2007 organizowany był cykl szkoleń dla rolników, który dotyczył uprawy roli, sadownictwa i hodowli zwierząt. Były też organizowane targi konsumpcyjne, wystawa rolnicza i kompleksowe szkolenia obsługi komputera i korzystania z Internetu (2001 r.). Oddział w Łomży w znaczący sposób przyczynił się do pogłębiania współpracy na poziomie samorządowym miasta Łomży i rejonu solecznickiego – doceniają rodacy z Solecznik.

Prezes Gałązkę wielce szanuje dr Emilian Kudyba. Znają się od połowy lat 90., od czasów Senatora dr. Jana Stypuły, którego następczynią jest Pani Hanka. - Ona ma energię społeczną: jest wrażliwa i empatyczna, utalentowana organizacyjnie, ma świetny umysł, analityczny - wylicza dr Kudyba, od 10 lat działający w zarządzie Oddziały Wspólnoty Polskiej w Łomży. - Ona ma szerokie horyzonty. 

 

Sport, zabawa i nocne rozmowy na Igrzyskach Polonijnych

Wspólnota Polska pomaga Polakom z Ukrainy

Pożegnaliśmy Gości 21. Polonijnych Igrzysk w Łomży

Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej łączą z Polską

XX Igrzyska w Łomży z medalami i niepewnością

COVID nie zatrzymał XX Igrzysk Polonijnych w Łomży

Dzieci i dorośli z zagranicy pobiegli dla rocznicy

X Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły w Łomży otwarte

„Prezydent nie może spojrzeć mi w oczy” - mówi Hanka Gałązka

Chwała igrzyskom!

 

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę