Aleja Legionów otwarta!... ale kierowcy uważajcie
Aleja Legionów otwarta! – ogłosił ratusz, ale... kierowcy powinni uważać na zalegające na jezdni kostki betonowe i piach – ostrzega policja. W czwartek po południu przywrócono ruch na całej długości Aleje Legionów w Łomży. Ta jedna z głównych ulic miasta była zamknięta przez ostatnie kilka tygodni w związku z prowadzonym remontem jej nawierzchni. Okazuje się jednak, że ulicę otwarto, ale na jej nawierzchni w kilku miejscach pozostawiono płyty chodnikowe i ziemię które skutecznie utrudniają jazdę.
Coraz więcej przestępstw
Po trzech kwartałach w województwie podlaskim policjanci zanotowali wzrost liczby przestępstw w stosunku do roku poprzedniego o około 5%. Na ten niekorzystny wzrost największy wpływ miały przestępstwa o charakterze gospodarczym. Przez 9 miesięcy tego roku jest ich o ponad 50% więcej niż w tym samym okresie 2003 roku. W tym samym czasie nieznacznie, zaledwie o 0,1 % spadła liczba przestępstw kryminalnych.
Podlaskie teraz także na monecie
Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę kolekcjonerską z herbem województwa podlaskiego. Będzie to dziesiąta moneta kolekcjonerska z serii "Herby województw". Są one wprowadzane do obiegu co miesiąc, począwszy od stycznia 2004 roku, w porządku alfabetycznym nazw województw. Podlaski pieniądz wart jest 2 złote.
79. urodziny diecezji łomżyńskiej
28 października 1925 roku papież Pius XI Bullą "Vixdum Poloniae unitas" erygował Diecezję Łomżyńską. Było to w ramach dostosowywania struktur kościelnych do nowej sytuacji społeczno- politycznej jaka ukształtowała się w Europie po zakończeniu I Wojny Światowej i tylko nieco późniejszej wojnie polsko-bolszewickiej. Powołana wówczas diecezja powstała z terenów pozostałej w ówczesnych granicach Polski Diecezji Sejneńskiej. Diecezja Łomżyńska przed 79-ciu laty, liczyła ponad 520 tysięcy wiernych.
W pogoni za euro - Jak wyjechać i nie stracić
Wielu ludzi obawia się podjęcia decyzji o migracji zarobkowej. Telewizja codziennie pokazuje oszukane opiekunki, gosposie, zbieraczy owoców i innych. Do Polski wracają rzesze studentów, którzy po 1 maja wyruszyli na podbój Europy zachodniej. Stracili wszystkie oszczędności, a pracy znaleźć się nie udało. Gazety tropią emigrantów wydających ostatnie centy na dojazd do biur pośrednictwa pracy, ich niepowodzenia są skrzętnie opisywane na łamach dzienników i prasy kobiecej.
Ośmiolecie biskupa
Dziś mija dokładnie osiem lat, odkąd biskupem łomżyńskim został Biskup Stanisław Stefanek. Wówczas 60-letni biskup pomocniczy w Szczecinie, został przez Ojca Świętego Jana Pawła II mianowany ordynariuszem łomżyńskim 26 października 1996 roku. Diecezję łomżyńską w kanoniczne posiadanie objął dwa dni później, dokładnie w 71-a rocznicę jej utworzenia. Jest szóstym biskupem w historii diecezji.
Łomżyński szpital 34 w kraju
Według „Rzeczpospolitej” dziennika, który co rusz przeprowadza rankingi najlepszych, łomżyński Szpital Wojewódzki imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest jednym z najlepszych w kraju. Zajął on 34 miejsce w kraju i drugie w województwie podlaskim. Z regionu wyżej od łomżyńskiego szpitala jest tylko Dziecięcy Szpital Kliniczny Akademii Medycznej w Białymstoku. Hasłem przewodnim rankingu było w tym roku bezpieczeństwo pacjenta.
Radni Sejmiku w Łomży
Dziś po raz pierwszy w historii radni Sejmiku Województwa Podlaskiego obradować będą w Łomży. Sesję zorganizowano tu, by w przerwie obrad radni Sejmiku mogli wziąć udział w oficjalnej inauguracji pierwszego roku działalności Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Szkołę powołano w lipcu i jest ona pierwszą publiczna uczelnią wyższą w mieście. O powołanie uczelni wnioskował samorząd województwa, on też jak do tej pory najwięcej szkole pomógł. Najpierw na jej potrzeby przekazał budynek przy przy ulicy Poznańskiej – dziś jest to siedziba uczelni, później radni województwa dołożyli jeszcze równy milion złotych na remont budynku i wyposażenie uczelnianych pomieszczeń.
Łosie coraz mocniej rozrabiają
Populacja łosi w Polsce wciąż rośnie. Są pod ochroną, więc nie prowadzi się odstrzałów tych zwierząt, tymczasem powodują one coraz więcej szkód w lasach, coraz częściej też wychodzą na drogi, przyczyniając się do wypadków drogowych - alarmują specjaliści. Dolina Biebrzy to ich ulubione miejsce bytowania - "rozrabia" ich tu co najmniej pół tysiąca.
Prezydent dostał podwyżkę
Jerzy Brzeziński zasłużył na podwyżkę – uznali miejscy radni i podnieśli zarobki szefa miejskiego samorządu o niemal tysiąc złotych. Z propozycja nowego uregulowania prezydenckiej pensji wystąpił Przewodniczący Rady Jan Jarota. Pozytywnie zaaprobowała ją najpierw komisja Finansów i Skarbu Miasta, a później cała Rada. Jerzy Brzeziński zarabiał będzie 9 993 zł.
O wodzie, ściekach i podwyżce dla prezydenta
To główne tematy środowego posiedzenia Rady Miasta Łomży. Obie kwestie dotyczą pieniędzy więc najprawdopodobniej obie wywołają ożywioną dyskusję. Zgodnie z propozycją podpisaną przez Przewodniczącego Rady Jana Jaroty wynagrodzenie Prezydenta Łomży miałby wzrosnąć o niemal równy tysiąc złotych. Natomiast zgodnie z analizami przedstawianymi przez MPWiK ceny miejskiej wody będą rosły, a ścieków spadały.
Jubileusz Amazonek
Od jedenastu lat w Łomży funkcjonuje Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym. Amazonki – bo tak potocznie nazywane są członkinie Stowarzyszenia spotkały się 19 października 1993 roku. Wówczas było ich 18-naście. Inicjatorką utworzenia Stowarzyszenia była świętej pamięci już lek. Ewa Iwanowska. Głównymi celami Stowarzyszenia, które zaczęto realizować od pierwszego dnia były: wzajemne wsparcie, podnoszenie kondycji psychicznej i fizycznej członkiń, profilaktyka chorób nowotworowych, promocja zdrowia i pomoc rodzinom z problemem onkologicznym.
"sparaliżowało" Łomżę
Na kilka godzin ruch samochodowy w centrum Łomży, został skutecznie sparaliżowany. Przejechanie, nieremontowanym jeszcze odcinkiem Szosy Zambrowskiej, w samo południe, było praktycznie niemożliwe. Teren obstawili policjanci, strażnicy miejscy i BORowcy. W Urzędzie Wojewódzkim Prezydent Aleksander Kwaśniewski w towarzystwie wielu wybitnych przedstawicieli SLD inaugurował wypłatę dopłat bezpośrednich dla rolników.
Kwaśniewski w Łomży zainauguruje rolnicze wypłaty
Pierwsza grupa polskich rolników otrzyma dziś dopłaty bezpośrednie. Oficjalna inauguracja wypłat ma odbyć się w podlaskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży. W uroczystości poza prezesem Agencji Wojciechem Pomajdą mają uczestniczyć także minister rolnictwa Wojciech Olejniczak i Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.
Człowiek i przyroda nad Biebrzą
Od trzech lat realizowany jest polsko-holenderskim projekt „Człowiek i przyroda nad Biebrzą: zintegrowany system wymiany informacji jako podstawowe narzędzie zrównoważonego zarządzania środowiskiem przyrodniczym”. Efektem tego projektu jest stworzenie systemu informatycznego MSS (Management Support System) umożliwiającego kompletację wyników badań naukowych prowadzonych od lat w Biebrzańskim Parku Narodowym przez licznych naukowców.
Hanka Bielicka w szpitalu
Pochodząca z Łomży znakomita polska artystka, Hanka Bielicka przebywa w szpitalu Św. Łukasza w Końskich. W piątek wieczorem przeszła poważną operację. Jak zapewniaja lekarze stan pacjentki jest stabilny, ale musi ona spędzić w tym szpitalu jeszcze kilka dni.
Zmarł prof. Tomasz Strzembosz – Honorowy Obywatel Jedwabnego
W sobotę rano, zaledwie w niespełna dwa tygodnie po odebraniu tytułu Honorowego Obywatela Jedwabnego, zmarł prof. Tomasz Strzembosz, jeden z najwybitniejszych historyków dziejów najnowszych Polski. Miał 74 lata. Honorowe Obywatelstwo radni Jedwabnego nadali profesorowi za obronę Jedwabnego po opublikowaniu przez Jana Grossa książki pod tytułem „Sąsiedzi”. Profesor polemizował z Grossem argumentując, że zbrodnia, do której doszło w Jedwabnem w lipcu 1941 roku, zainspirowana została przez Niemców. Później tezę tę podtrzymał także Instytut Pamięci Narodowej.
26 lat papieża Polaka
Sobota jest 9497. dniem pontyfikatu Jana Pawła II. W ciągu 26 lat papież 31 razy okrążył równik i trzykrotnie pokonał odległość między Ziemią a Księżycem. W czasie 104 podróży odwiedził on 129 krajów, a w nich 617 miast i miejscowości, wygłosił 2382 przemówienia i kazania. 16 października 1978 roku Kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II.
Tragedia przy zbiorze ziemniaków. Trzyletnie dziecko nie żyje
Do nieszczęśliwego wypadku doszło w środę wieczorem – około godziny 17.00 - w jednej z podkolneńskich wsi. Rodzina pracowała na polu przy zbiorze ziemniaków. Wraz z nimi była trzyletnia dziewczynka, która chwilę przed tragedia siedziała na kombajnie przeznaczonym do zbioru ziemniaków. Gdy kombajn ruszył dziecko spadło wprost pod jego koła. Dziewczynka poniosła śmierć na miejscu.
Stypendia będą w listopadzie?
Po raz kolejny przesunięto termin wypłat stypediów europejskich dla uczniów szkół i studentów. Jak twierdzą w białostockim Urzędzie Marszałkowskim za następne opóźnienia wypłat odpowiada ministerstwo gospodarki i pracy. Nadal bowiem nie ma rozporządzenia ministra w sprawie wzorów umów finansowania projektów. Stypendia będą mogły zostać wypłacone dopiero po opublikowaniu tego dokumentu. Tymczasem wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim zakończyła dwudniowe posiedzenie komisja, której zadaniem było rozpatrzenie projektów stypendialnych dla uczniów szkół gimnazjalnych i studentów. W sumie rozpatrzono 21 wniosków w tym 17 projektów od powiatów i 4 od gmin. Wszystkie zostały zaakceptowane, a to oznacza, że mogłyby być realizowane – gdyby oczywiście było ministerialne rozporządzenie.