Czepkowanie 2024 w Akademii Łomżyńskiej
Studentki i studenci drugiego roku Pielęgniarstwa Akademii Łomżyńskiej złożyli uroczyste ślubowanie i przyjęli pielęgniarskie czepki, symbol wtajemniczenia zawodowego i element galowego stroju pielęgniarki. – Czepek to żywy i namacalny dowód naszego pielęgniarskiego powołania – mówiła dr n. o zdr. Joanna Chilińska, która prowadziła ceremoniał Czepkowania.
You speak English w „Ekonomiku” i „Mechaniaku”
Dwie godziny na maturę pisemną z angielskiego to dla Patryka Rzodkiewicza czasu aż nadto. 19-latek z Technikum Ekonomicznego w klasie o profilu handlowym wykonał wszystkie polecenia i po niecałej godzinie miał trzeci egzamin maturalny z głowy. Po pisemnym polskim i matematyce liczy na co najmniej 30 punktów, bo to oznacza zdanie matury, zaś język ojczysty Franka Lamparda z FC Chelsea opanował jeszcze lepiej. Dlatego technik handlowiec rozmawiał w macierzystej Szkole po angielsku z technikiem informatykiem Michałem Chomontowskim, abiturientem z „Mechaniaka”.
Matematyka radości maturzystek i maturzystów III LO
- Dla mnie podstawa to łatwizna – ocenia z uśmiechem Paulina Rogowska tuż po maturze pisemnej z matematyki na poziomie podstawowym. Podobnego zdania jest też 10-tka rówieśników planującej studiować pielęgniarstwo w UMB abiturientki III LO, która przez 8 lat uczyła się w Nowym Jorku. Rozmawiamy około południa w słoneczną środę przed zabytkowym gmachem po dawnym szpitalu żydowskim. Refleksjom matematycznym towarzyszyła radość ze wspólnego przeżywania młodości.
Dziewczyna o kasztanowych włosach
Konkurs „Dziewczyna o kasztanowych włosach” uświetnił XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek ph. „Biblioteka – miejsce na czasie”.
„Edukacja z wojskiem” w Łomży
Wszystkie szkoły podstawowe, którego organem prowadzącym jest Miasto Łomża oraz I, II i III Liceum Ogólnokształcące wezmą udział z programie edukacyjno-obronnym pt. „Edukacja z wojskiem”.
Bzy i kasztany zakwitły bez buntu przed maturą
- Jak zobaczyłam, że jest bunt, to bardzo się ucieszyłam – opowiada z radością Maja Kamińska, 19-latka z Katolickiego Liceum w Łomży. Wybrała wypracowanie o buncie i napisanie o Prometeuszu, Antygonie i Konradzie poszło jak z płatka. W „Katoliku” po 4 godzinach matury pisemnej z języka polskiego wyszło 24 uczniów na słoneczną ulicę Sadową. W Łomży do matur w 20 szkołach mogło przystąpić 1 232 abiturientek i abiturientów, w tym 977 po raz pierwszy, a około 250 po raz kolejny.
Rejestruj się na XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki 2024
Hasłem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. To słowa Marii Skłodowskiej-Curie, pierwszej kobiety, która otrzymała nagrodę Nobla.
XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki w Akademii Łomżyńskiej
Święto pasjonujących odkryć, wynalazków i nieskończonej mocy rozumu oraz wyobraźni, czyli XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, 16. maja zagości w murach Akademii Łomżyńskiej, w pracowniach, aulach, laboratoriach uczelni. Naukowcy i popularyzatorzy myśli naukowej, a także artyści, przygotowali ponad sześćdziesiąt otwartych wydarzeń. Zapraszamy!
Święto Szkoły z Konstytucją i Marysieńkami
W II LO imienia Marii Konopnickiej w Łomży zakończenie roku szkolnego klas IV wyglądało inaczej niż w szkołach w mieście. - „Drugie” obchodziło Święto Szkoły, a program uroczystości zaczął się od godz. 8. - opisuje Katarzyna Kowalewska, opiekunka Samorządu. - Klasy I, II i III były podzielone na połowę, by wszyscy zmieścili się w auli i wzięli udział w akademii z okazji 233. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jedni poszli na godzinę wychowawczą o patronce, drudzy brali udział w akademii i po godzinie grupy zamieniły się miejscami. Rozdanie świadectw poprzedziła Gala „Marysieniek”.
Uczniowie klasy WOJSKOWEJ I POLICYJNEJ otrzymali swoje certyfikaty
W auli Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów przyjęcia uczniów w szeregi klasy pierwszej IV Liceum Ogólnokształcącego o profilu SŁUŻBA W POLICJI oraz kadetów do klasy pierwszej ODDZIAŁU PRZYGOTOWANIA WOJSKOWEGO (profil wojskowy).
Maturzyści wszystkich szkół łączcie się!
- W czasie tej Mszy świętej chcemy wypraszać Boże błogosławieństwo, światło Ducha Świętego, ale też mądrość w dalszym rozeznaniu swojego powołania życiowego; o wybory dobrych dróg dorosłego życia dla tych wszystkich, którzy za kilkanaście dni przystąpią do tego ważnego egzaminu - matury – mówi ksiądz Grzegorz Pędzich, wikariusz parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży - współinicjator i współorganizator wraz z pozostałymi księżmi z tej parafii wspólnej Mszy świętej dla wszystkich łomżyńskich maturzystów.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2024 w Łomży
Kwiecień, który określany jest mianem miesiąca autyzmu, powoli dobiega końca. W naszym mieście wciąż odbywają się różnego rodzaju wydarzenia związane z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, których organizatorem jest Fundacja DR OTIS. Za nami już takie akcje jak „Niebieski Marsz”, „Lekcje o autyzmie” oraz „Autyzm na kółkach”.
Maturzystki i maturzyści otrzymali świadectwa trudu
Natalia Pac ma 19 lat, najwyższą średnią ocen w III LO w Łomży, ulubione nauczycielki: geografii - Annę Nitkiewicz i religii – Agnieszkę Kudelską, dyplomy, podziękowania i gratulacje od dyrektor Katarzyny Życzkowskiej za działalność wolontariacką i w Kole Caritas, redagowanie po angielsku gazetki i grę w drużynie koszykówki. Natalia odebrała w piątek nawet nagrodę dla mamy Barbary Pac za aktywność w Radzie Rodziców. Uroczystości zakończenia roku i całej edukacji w 4-letnich liceach ogólnokształcących i 5-letnich technikach były wydarzeniami na tydzień przed maturami.
Sztandar godności, szlachetności i dobra „Wety”
Anonimowi Sponsorzy ufundowali sztandar Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży. Podniosła uroczystość przekazania nowego sztandaru odbyła się w ładnie udekorowanej sali gimnastycznej, gdzie gościem był emerytowany nauczyciel historii Jerzy Modzelewski. Dawid Korwek, chorąży sztandaru z 5. klasy „Wety”, przekazał symbol tradycji i jedności Szkoły Piotrowi Chilińskiemu z klasy I, prosząc, ażeby kolejne pokolenia opiekowały się jednoczącą serca i umysły pamiątką i godnie reprezentowały Szkołę. Oba sztandary będą w Izbie Dziedzictwa Narodowego.
Turniej dla bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym
- Warto mieć kask ochronny na głowę – twierdzi troje rowerzystów z Drużyny Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, którzy we wtorek rywalizowali w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Część teoretyczna konkursu odbywała się w SP nr 9, zaś praktyczna na Skate Parku - w pobliskim miasteczku ruchu drogowego do nauki znaków i zachowań podczas jazdy rowerem. Rok temu i dwa lata temu reprezentanci „Siódemki” stali na 3. miejscu podium, więc lekko zestresowani czekają w holu „Dziewiątki” na zsumowanie wyników i werdykt jury. Jak powiodło się tym razem?
Groźne bakterie IChM zlikwidowane w Przedszkolu nr 2
Ratusz podał, że przeznaczył 5 i pół tysiąca złotych dla Przedszkola Publicznego nr 2 w Łomży na ozonowanie placówki, ze względu na panującą tam bakterię, i zachorowania na mukowiscydozę u dzieci. Asystent Julia Olszewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej prostuje błędną informację, że nie potwierdzono tam przypadków mukowiscydozy, która jest chorobą genetyczną, tylko pojawienie się bakterii meningokoków. To groźna bakteria, mogąca doprowadzić do śmierci.
Łomżyńscy uczniowie wśród najlepszych talentów makroregionu
Michał Klim z Sokółki zdobył Grand Prix VI Makroregionalnych Spotkań Uczniów i Nauczycieli Instrumentów Dętych. Grający od czterech lat uczeń Dariusza Jacka Drewnowskiego otrzymał też dodatkową nagrodę specjalną. Bardzo dobrze w tym prestiżowym konkursie zaprezentowali się uczniowie organizującej go Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, zdobywając osiem nagród i wyróżnień w silnej konkurencji uczniów z 15 szkół makroregionu.
Uczennica Wety w finale Olimpiady
Julita Serafin awansowała do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Uczennica łomżyńskiej WETY wykazała się wiedzą z zakresu produkcji zwierzęcej.
Sukces uczniów łomżyńskiego Mechaniaka
Drużyna ZSMiO nr 5 w Łomży w składzie: Adam Mierzejewski, Kacper Łętowski oraz Wiktor Kijek zajęła trzecie miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Technicznych Primus Inter Pares w dziedzinie informatyki i programowania. Sukces jest tym większy, że uczniowie II klasy programistycznej rywalizowali z kolegami z wyższych klas.
Prawo.pl: zakaz zadawania prac domowych nie budzi entuzjazmu
Zakaz zadawania prac domowych nie wzbudził entuzjazmu ani wśród nauczycieli, ani wśród uczniów. Jak podaje portal Prawo.pl, nauczyciele zwracają uwagę na bałagan przy wprowadzaniu zmian, np. wątpliwości czy rozporządzenie obowiązuje w szkołach niepublicznych. Uczniowie zaś liczyli, że zadania domowe pomogą im poprawić średnią.