Słodziaki SP1 Łomża
Magiczne Drzewo Słodziaków wykonane przez uczniów klasy II a ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez sieć sklepów Biedronka w ramach akcji „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”.
Uczniowie „Wety” zebrali 735 kg żywności „Dla kolegi”
Pół wieku temu o bezpłatnym niesieniu pomocy potrzebującym, chorym czy biednym, mówiło się woluntariat, a dzisiaj mówimy raczej wolontariat, gdyż obie formy słowa pochodzą od łacińskiego „dobrowolny”. - Najbardziej cieszą mnie chwile, gdy uczniowie sami przychodzą z zapytaniem, co i kiedy robimy – opowiada Lucyna Przychodzeń, opiekunka Szkolnego Koła Caritas, w świątecznie przyozdobionym gabinecie dyrektor „Wety” Bogumiły Olbryś. Z opiekunką Koła PCK Aleksandrą Dzbeńską uhonorowały w środę najaktywniejszych wolontariuszy – ochotników, poświęcających swój prywatny czas i młodzieńczy zapał, żeby życie innych ludzi było dostatniejsze i szczęśliwsze.
Niebywały moment w naszej gminie
- Wielu samorządowców traktuje edukacje i szkolnictwo jako tylko koszt, a tutaj mamy do czynienia z zupełnie innym podejściem – mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, podczas otwarcia samorządowego przedszkola w Wiźnie. W trzech grupach 3, 4 i 5-latków opiekę ma tu 46 dzieci. Uruchomienie przedszkola i utrzymanie przez pierwszy rok będzie kosztowało ponad milion złotych. 90% tej kwoty to środki unijne.
Tak widzą najsłynniejszą łomżyniankę
W konkursie wzięło udział 314 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Na etap powiatowy wpłynęło 125 prac, a jury nagrodziło 39 najlepszych z nich. W SP nr 2 w Łomży odbył się finał X edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego „Hanka Bielicka w oczach dzieci.
Żołnierze, ale w cywilnym ubraniu
Tablica wmurowana w ścianę budynku Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży upamiętnia nauczycieli i uczniów tajnego nauczania Ziemi Łomżyńskiej, którzy podjęli działalność edukacyjną w latach drugiej wojny światowej. W ten sposób w Łomży uczczono 80. rocznicę powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Była to konspiracyjna działalność Związku Nauczycielstwa Polskiego. - To nie jest tylko historia ZNP, to nie jest tylko historia poszczególnych osób, ale to jest historia państwa polskiego – podkreślał Sławomir Broniarz, prezes ZNP, który uczestniczył w łomżyńskich uroczystościach.
Masz prawo kochać, masz prawo żyć…
Tymi słowami w Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży rozpoczął się XIII Sejmik Samorządów Uczniowskich, którego celem jest integracja i wymiana doświadczeń między Samorządami Uczniowskimi. Sejmik po raz kolejny został objęty Honorowym Patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Łomży.
Olimpijczycy wiedzy o HIV/AIDS
Weronika Bachorek z Ciechanowca zajęła pierwsze miejsce, a Kamil Karwowski z Łomży drugie w finale Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS. Celem Olimpiady jest poszerzenie wiedzy na temat zapobiegania zakażeniom HIV, chorobom przenoszonym drogą płciową oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.
Studenci rejestrują
Do niedzieli (8. grudnia) w całym kraju, w tym w Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, prowadzona będzie rejestracja dawców szpiku kostnego do bazy Fundacji DKMS. – Moja współpraca z Fundacją zaczęła się w dniu 18. urodzin, kiedy wysłałam pakiet rejestracyjny. Już wtedy wiedziałam, że chcę pomóc chorym pacjentom – mówi Julia Mastalerz, studenta pierwszego roku Filologii angielskiej „Państwówki” i jedną z liderek tegorocznej edycji Helpers' Generation.
Andrzejkowy prezent
Akwarium o pojemności 375 litrów podarowali Zespołowi Szkół Specjalnych w Łomży „akwariusze”, czyli członkowie Polskiej Społeczności Akwarystycznej. Akwarium stanęło w szkolmy korytarzu i cieszy oczy i serca nie tylko dzieci i młodzieży.
Praktyczne rady na naukowym poziomie w PWSIiP
Jak walczyć z otyłością i nadwagą u dzieci, ażeby nie wstydziły się rozebrać w szatni przed lekcją wychowania fizycznego? W jaki sposób uniknąć zerwania więzadeł i łąkotki w stawie kolanowym, aby móc samodzielnie chodzić? Kiedy zacząć badać postawę i układ stóp dziecka, żeby uchronić je przed chorobami i bólami kręgosłupa? Czy piramida egipska może mieć znaczenie dla stylu życia i odżywiania Polaków? - setki ciekawych pytań i odpowiedzi zrodziła II Ogólnopolska Konferencja Naukowa ph. „Sport, zdrowie, edukacja dzieci i młodzieży”. W piątek przez 6 godzin dokonywano przeglądu prac naukowych i problemów badawczych w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Krótkich, bo zwykle 10 – 15 minutowych, wykładów było ponad 20.
I LO bawi się i pomaga
747 złotych zebrano podczas czwartkowego koncertu „Aktywator” w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki. Pomogą w dalszym leczeniu chorującemu na stwardnienie zanikowe boczne Łukaszowi Karasiowi. – Chcemy i możemy pomagać, więc to robimy! – mówi jedna z wolontariuszek. W części koncertowej zaprezentowali się utalentowani uczniowie łomżyńskich szkół, śpiewający wyłącznie polskie piosenki, zagrał też zespół Leczsami, dla którego był to koncertowy debiut w tym składzie. – Cieszymy się, że nasi uczniowie są tak otwarci na pomaganie innym! – podkreśla pedagog Anna Leszczewska, dodając, że cały, obfitujący w wydarzenia, Tydzień Kultury Uczniowskiej przygotowała młodzież.
Ostatnie godziny na zgłoszenie
Wydarzenie odbędzie się w piątek. Dedykowane jest nauczycielom wychowania fizycznego, ale mile widziani są także instruktorzy sportu, trenerzy, specjaliści z zakresu medycyny i zdrowia, pedagodzy, dydaktycy i studenci. W Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży odbędzie się druga edycja Konferencji Naukowej „SPORT, ZDROWIE, EDUKACJA DZIECI I MŁODZIEŻY” . - Przyjeżdżają do nas naukowcy z prestiżowych ośrodków w Polsce, ludzie z doświadczeniem praktycznym i naukowym – rekomenduje dr Tomasz Waldziński, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego PWSIiP.
PWSIiP ma nowy biurowiec
„Budynek geodezji”, czyli trzykondygnacyjny biurowiec przy ulicy Akademickiej 20, został notarialnie przekazany Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży przez samorząd województwa. To trzeci budynek w mieście, który „Państwówka” otrzymuje nieodpłatnie od władz województwa. – Otwiera to przed nami nowe możliwości związane z rozwojem naukowo-dydaktycznym – mówi rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP.
Natalka i Maciek z „Wety” w „Pytaniu na śniadanie”
Dwoje wyróżniających się uczniów z łomżyńskiej „Wety” wystąpi we wtorek rano w „Pytaniu na śniadanie” na antenie ogólnopolskiej „Dwójki”. Chociaż to ich pierwszy występ przed kamerami na żywo, trema młodych techników nie zżera. - Odczuwamy pozytywny stres, dający chęć do działania – mówi Natalia Farfułowska, 19-latka, z którą w programie o zaletach mleka dla zdrowia i rozwoju opowie także kolega Maciej Szlejter i Bogumiła Olbryś, dyrektor Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży. Młodzi przygotują mleczne desery i zaproszą na Targi Mleczarskie Mleko – Expo 2019, które będą odbywać się w dniach 27. - 29. listopada w Pałacu Kultury i Nauki.
O „Dolinie Muminków” wiedzieli prawie wszystko
Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 7 w składzie: Monika Jałbrzykowska, Gabriela Szymańska i Julia Żebrowska wygrał trzecią edycję Międzyszkolnego Turnieju Czytelniczego organizowany przez Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Turniej skierowany był do uczniów kl. III i IV szkół podstawowych i w tym roku odbywał się pod hasłem „W Dolinie Muminków”.
Zmarła Maria Anna Kujawa
W wieku 93 lat zmarła Maria Kujawa, nauczyciel i pedagog, która wykształciła wiele pokoleń uczniów i nauczycieli. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 23. listopada w kaplicy pogrzebowej na cmentarzu przy ul. Kopernika w Łomży.
Z łomżyńskiej podstawówki do warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych
Bajki, baśnie i legendy jako pretekst do rozmów o sztuce... Na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie otwarto wystawę prac dzieci z 25 szkół w Polsce. Wśród nich są prace 12 uczniów łomżyńskiej „Siódemki”.
Noc w Siódemce – rozum nie śpi…
Oto do czego prowadzą wygórowane ambicje i chęć zwycięstwa w wyścigu szczurów. Jakby lekcji przez pięć dni w tygodniu było mało, to jeszcze uczniowie spędzają noc w szkole. Tak było w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. „Noc w Siódemce” to jedna z większych atrakcji i rozrywek w roku szkolnym. Tak oceniają ją sami uczniowie, którzy na cała noc do szkoły przyszli dobrowolnie.
Przedszkole inne niż wszystkie
Od września w Łomży funkcjonuje nowe przedszkole. To Przedszkole Specjalne Nr 3 przy Zespole Szkół Specjalnych w Łomży. To jedyna tego typu publiczna placówka w mieście, która specjalizuje się w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną w tym z autyzmem.
Młodzi filozofowie z I LO
– Filozofia daje uczniom szersze spojrzenie na rzeczywistość, bo nie koncentrują się na jednym, wybranym kierunku – mówi Jan Łukasiuk. – Poznają też podstawy kultury europejskiej i myślę, że przydają im się one w uczeniu się innych przedmiotów, w szczególności języka polskiego i historii, a taka filozoficzna podbudowa pomaga też w udanych startach w olimpiadach. Dlatego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki rozpoczęto kolejny już cykl dodatkowych zajęć z filozofii. Będą odbywać się w weekendy pod kierunkiem wykładowców Instytutu Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku, a uczestnicy otrzymają na koniec unijne certyfikaty.