Śledztwo w sprawie pomnika w Jedwabnem
Prokuratura Rejonowa w Łomży w dniu 18 lipca 2025 roku wszczęła dochodzenie w sprawie obrazy uczuć religijnych. Chodzi o odsłoniętą 10 lipca instalację pt. Aleja Pamięci, która znajduje się w pobliżu pomnika pomordowanych Żydów.
Prokuratura Rejonowa w Łomży w dniu 18 lipca 2025 roku wszczęła dochodzenie w sprawie obrazy uczuć religijnych innych osób przez publiczne znieważenie miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych – czytamy w komunikacie Prokuratury. Znieważenie miało nastąpić „ poprzez umieszczenie w bliżej nieokreślonym czasie, nie później niż w dniu 9 lipca 2025 w Jedwabnem (woj. podlaskie), na 8 głazach znajdujących się na prywatnej działce sąsiadującej w Pomnikiem Pomordowanych Żydów, tablic zawierających treści obrażające uczucia religijne innych osób oraz nawołujące do nienawiści na tle wyznaniowym i narodowościowym, tj. o czyn z art. 196 k.k. w zb. z art. 256 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.”.
Postępowanie dotyczy Alei Pamięci, którą 10 lipca 2025 roku odsłonięto oficjalnie w Jedwabnem. Instalacja powstała z inicjatywy Wojciecha Sumlińskiego, współautora „Powrotu do Jedwabnego”. „Opowiadamy prawdziwą historię” - mówił po odsłonięciu Wojciech Sumliński. Na 8 głazach (stacji jest 7) umieszczono metalowe tablice z tekstami w języku polskim i angielskim, które opowiadają historię polsko - żydowską oczami środowisk narodowych.
Przeciwko instalacji i prezentowanym teściom protestowała m.in. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, izraelski Instytut Yad Vashem czy Ambasada Izraela w Polsce.