Otyłość można i da się leczyć
Otyłość to poważna choroba, która rozwija się z powodu splotu różnych czynników. Na szczęście należy i da się ją leczyć. O dostępnych metodach, także farmakologicznych, opowiada kardiolog prof. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zmiany nazewnicze i faktyczne na urologii i kardiologii
Specjaliści w Szpitalu Wojewódzkim imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży wykonują zabiegi medyczne, które uzdrawiają pacjentów. Lekarze przywracają cudownie zdrowie, sprawność i radość w życiu ludziom, więc dyrektor Jarosław Pokoleńczuk występuje do Sejmiku Podlaskiego o zmiany w statucie placówki, dotyczące np. Oddziału Urologicznego i Oddziału Kardiologicznego.
Oddział Dziecięcy po 2 latach przyjmuje pacjentów
Chory na zapalenie płuc 7-miesięczny chłopczyk jest pierwszym pacjentem Oddziału Dziecięcego w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Pediatria przez 2 lata miała zawieszenie działalności z powodu pandemii Covidu i odejścia zespołu lekarzy, aż dyrektorowi Jarosławowi Pokoleńczukowi udało się znaleźć i namówić na posadę koordynatora dr Martę Kuźmicz. Na powitanie specjalisty pediatry, onkologa i hematologa dziecięcego przyjechali wicemarszałkowie Markowie: Olbryś i Malinowski.
Doktor Kuźmicz poprowadzi Oddział Dziecięcy w Łomży
Przez 2 lata pandemii Oddział Dziecięcy Szpitala Wojewódzkiego w Łomży był zamknięty - czyli "czasowo zawieszony". Rodzice z chorymi dziećmi szukali pomocy w szpitalach w Białymstoku, Kolnie, Zambrowie czy jeszcze dalej. - Od 1. kwietnia 2022 roku nasza łomżyńska pediatria została odwieszona - przekazuje optymistyczną informację dr Anita Świętochowska, wicedyrektor szpitala.
Już nie pandemia a zwykły Covid
Od 1 kwietnia 2022 roku zmienią się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. Faktycznie oznacza to koniec traktowania Covid-19 przez system zdrowotny jako pandemii.
Jak łatwo schudnąć przed latem? Pomysły na zdrowe odchudzanie
Pragniesz pozbyć się nadmiernej masy ciała przed latem? Można to zrobić w łatwy sposób, a co ważne, nie popadając przy tym w skrajności i nie katując się rygorystycznymi dietami, po których zwykle czeka nas efekt jojo. Istnieją zdrowe sposoby na piękną sylwetkę, które ani nie są trudne do wdrożenia w życie, ani nie powodują uszczerbku na zdrowiu. Jakie?
Dzwon zabił przed wejściem na pododdział onkologii
Donośny dźwięk dzwonu z metalu zabrzmiał na piętrze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie pojawił się przed drzwiami nowy element wystroju ściany wielkości wiadra do góry dnem. Echo poniosło się, dudniąc po korytarzach, że to inicjatywa Fundacji Era Nowych Kobiet z Białegostoku.
Kiedy boli szyja – badania obrazowe
Ból okolicy szyi nie należy do rzadkości. Za tę dolegliwość odpowiadać może wiele czynników, w tym m.in. zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, urazy mechaniczne, stan zapalny okolicznych tkanek (np. tarczycy lub gardła), naciągnięcie lub naderwanie mięśni. Aby określić, co jest przyczyną bólu szyi, trzeba przeprowadzić badania obrazowe.
Koniec z maseczkami w pomieszczeniach
Od dziś (28.03) rząd zniósł obowiązek zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych i środkach transportu. Jedynie w podmiotach leczniczych i aptekach nadal obowiązują maseczki.
Profesor Naumnik naucza o antybiotykach w Łomży
- W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży od kilku lat działa zespół do spraw racjonalnego stosowania antybiotyków, które na początku pandemii Covid były przerażająco często stosowane na świecie - mówi znany nefrolog dr Henryk Perkowski, wieloletni ordynator oddziału nefrologicznego ze stacją dializ. - Zorganizowaliśmy więc warsztaty antybiotykoterapii dla lekarzy i personelu medycznego.
Koniec noszenia maseczek i kwarantanny
Od 28 marca znosimy obowiązek noszenia maseczek. Ale to zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych - ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski. Zniesiona zostaje izolacja domowa, kwarantanna dla domowników i przyjeżdżających z zagranicy.
Laryngologia w Łomży po remoncie za 8 milionów zł
W piątkowe popołudnie w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży odbyła się wyczekiwana uroczystość: poświęcenie przebudowanego, wyremontowanego i na nowo wyposażonego, po roku prac, Oddziału Laryngologicznego. Centralną postacią historycznego wydarzenia była ordynator OL dr Dorota Kuryga, o której goście wypowiadali się z uznaniem, bo inwestycja dostała dofinansowanie 8 mln zł z NCBR. Ponadto za 7 mln 600 tys. zł kończy się remont sali laryngologii w bloku operacyjnym.
Koniec pandemii?
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił na antenie Radia Plus, że zarekomendował premierowi zniesienie od kwietnia obowiązku noszenia maseczek, nakładania kwarantanny i izolacji.
Udar mózgu - jak rozpoznać oraz udzielić pomocy
Trochę statystyk. Według statystyk, niedokrwienny udar mózgu każdego roku dotyka w Polsce ok. 80 tys. osób, powodując zgon u ok 30 tysięcy pacjentów. Stanowi trzecią co do częstości przyczynę śmierci naszego społeczeństwa oraz jeden z głównych powodów trwałej niepełnosprawności osób po 40 roku życia. Dlatego ogromnego znaczenia nabiera edukacja w zakresie rozpoznawania symptomów udaru oraz budowanie świadomości choroby. Nabiera to szczególnego znaczenia w obliczu pandemii Covid-19, której częstym powikłaniem są właśnie powikłania zakrzepowo-zatorowe.
Wsparcie psychologiczne
Wojewoda podlaski, przy współpracy z samorządami sporządził wykaz jednostek, które zaangażowały się w pomoc psychologiczną na rzecz mieszkańców, uwzględniając możliwość rozmowy również w językach: ukraińskim i rosyjskim.
Alergiczne dziecko - na co zwrócić uwagę w aranżacji sypialni
Jeżeli Twoje dziecko często budzi się z opuchniętymi oczami, podrażnioną skórą, kaszlem lub katarem prawdopodobnie cierpi na alergię na roztocza! Te małe organizmy, niewidzialne gołym okiem żerują w naszych pościelach oraz materacach wywołując wiele nieprzyjemnych objawów. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, pozwalających ograniczyć ich liczbę w naszym otoczeniu!
Jak zrzucić brzuch? Połącz dietę z ćwiczeniami!
Płaski brzuch to marzenie wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Tkankę tłuszczową z brzucha nie jest jednak tak łatwo usunąć. Potrzebna tutaj jest nie tylko przemyślana dieta, ale i odpowiednio dobrana aktywność fizyczna.
Dieta o niskim Indeksie Glikemicznym – na czym polega i komu służy?
Indeks Glikemiczny jest wskaźnikiem używanym w określeniu jak po danym produkcie spożywczym podniesie się poziom cukru we krwi w porównaniu do spożycia takiej samej ilości glukozy w czasie po około 120 minutach. Wskaźnik ten jest często używany w dietach osób chorych na cukrzycę, w zespole policystycznych jajników, cukrzycy ciążowej jak i w chorobach nowotworowych.
Lepsze samopoczucie i uczucie lekkości? Catering oferujący dietę ketogeniczną Ci to zapewni!
Nie masz czasu by przygotowywać sobie wyszukane posiłki? Nie wiesz od czego zacząć by pozbyć się zbędnych węglowodanów? Dieta pudełkowa została stworzona właśnie dla takich osób. Cateringi dietetyczne mają w swojej ofercie bardzo wiele diet pasujących do każdego konsumenta. Jesz co chcesz! Wybierz mądrze.
Serce złamane stresem
Kardiomiopatia to rzadkie zaburzenie serca, które powstaje w wyniku emocjonalnego lub fizycznego stresu, przy czym szczególnie dotyka kobiet po 50. roku życia. Objawami przypomina zawał.