Imprezy świętojańskiej nocy
Ostatni weekend czerwca zapowiada się bardzo interesująco. W Łomży i w jej okolicy odbędzie się szereg imprez, w tym koncerty, wernisaże wystaw, spektakl Teatru Lalki i Aktora oraz spotkanie autorskie. „Rozpoczęcie wakacji” będzie świętowane w sobotę podczas miejskiej imprezy nad Narwią, a w Nowogrodzie zaplanowano tego samego dnia „Noc świętojańską”. Z kolei w czwartek 29 czerwca Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zakończy sezon artystyczny koncertem, który będzie jednocześnie preludium jubileuszowego festiwalu Drozdowo-Łomża.
Ksiądz Grabowski odchodzi z Muzeum Diecezjalnego do pracy duszpasterskiej
Ks. dr Tomasz Grabowski, twórca i dyrektor Muzeum Diecezjalnego, po 11 latach opuszcza Łomżę. Po stworzeniu muzeum i doprowadzeniu go do rozkwitu, ceniony w środowisku artystycznym oraz lubiany przez wiernych, kapłan-miłośnik sztuki wraca do pracy duszpasterskiej na cały etat, obejmując od 1 lipca parafię w nieodległej od Łomży miejscowości.
Popołudnie ze sztuką w MDK-DŚT
Aż 18 nagród i wyróżnień zdobyli reprezentanci Łomży podczas Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Makulatura to nie śmieć – moczary”. Wręczenie nagród odbyło się w Galerii Bonar podczas uroczystego otwarcia pokonkursowej wystawy. Nie była to jedyna atrakcja wtorkowego popołudnia w organizującym ten konkurs Miejskim Domu Kultury–Domu Środowisk Twórczych, ponieważ można było też usłyszeć najmłodsze podopieczne Magdy Sinoff ze Studia Wokalnego eMDeK, a finałem była premiera spektaklu „Gdy słońce gaśnie” najmłodszej grupy teatralnej, ćwiczącej pod kierunkiem Julii Sacharczuk. – Dzisiejsze popołudnie upływa nam w artystycznej atmosferze! – podkreślał Krzysztof Zemło, dyrektor MDK-DŚT.
Historyczny projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej
„Gloria victis. Powstanie Styczniowe na ziemi łomżyńskiej” to kolejny projekt, realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Obejmie cykl wydarzeń, między innymi otwarte wykłady popularyzatorskie dotyczące powstania oraz historyczny spacer. Jego adresatami są różne grupy wiekowe z seniorami na czele, a odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. – Realizując to zadanie chcemy popularyzować wiedzę na temat organizacji, przebiegu oraz znaczenia powstania, ze szczególnym uwzględnieniem historii lokalnej, a także utrwalić historię ziemi łomżyńskiej dla obecnych i przyszłych pokoleń – podkreśla dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży Teresa Fromelc-Pawelczyk.
Miłosna komedia na zakończenie sezonu
Teatr na Piątnicy przygotował kolejną premierę. „Wujek, ciotka – to najlepsza swatka” okazała się zagraną ze swadą, pełną humoru komedią o perypetiach Wiktora, któremu wujostwo naraiło aż cztery kandydatki na żonę, jedną gorszą od drugiej, gdy on potajemnie kocha się w innej... Podopieczni Tomasza Bogdana Rynkowskiego zagrali jak zawodowcy, a w głównej roli brylował debiutant Adam Jasiński. – Jestem zachwycony, tym co zaprezentowali! – podkreśla Tomasz Bogdan Rynkowski, zapowiadając na nowy sezon kolejny spektakl: również komedię, ale w nietypowym ujęciu.
30. Dni Kultury Kurpiowskiej i odznaka dla Teresy Pardo
Na malowniczym terenie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie odbyły się XXX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej. Choć na początku z nieba troszkę pokropiło, to w słoneczną i pogodną niedzielę przeprowadzono konkurs śpiewaków ludowych, gawędziarzy, muzyków, kapel i zespołów folklorystycznych. Jury pod przewodnictwem doktora hab. Tomasza Nowaka wyłoniło zwycięzców, nawiązujących do „tradycji kurpiowskiego muzykowania, stylu śpiewania, gwary i tańca”, co ma na celu „popularyzację tych tradycji w społeczeństwie..., zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych”. Na jubileusz ODKK w obecności wiceprezes Związku Kurpiów Iwony Zyśk-Choroszewskiej wicemarszałek podlaski Marek Olbryś uhonorował folklorystkę Teresę Pardo.
Biblioteczna wycieczka do Łodzi
Czytelnicy i uczestnicy zajęć w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej ponownie pojechali na weekendową wycieczkę. Tym razem, wraz z biurem podróży Tomi Tourist, wybrali się do Łodzi. Główną atrakcją wyjazdu była multisensoryczna wystawa Van Gogh, ale wycieczkowicze byli też w innych punktach miasta, choćby przy ławeczkach Juliana Tuwima czy Artura Rubinsteina. – Wycieczka bardzo mi się podobała, to był miło i ciekawie spędzony czas! – podkreśla Agnieszka Wleciał, a organizatorzy zapewniają, że kolejne to tylko kwestia czasu.
Koncertowe zwieńczenie Dni Łomży
Sobotni koncert na muszli przy ul. Zjazd zakończył tegoroczne Dni Łomży i obchody 605. rocznicy nadania jej praw miejskich. Na scenie zaprezentowali się pochodząca z Łomży Marta Kruk, Papa D, Komodo & Thomas Sykes oraz raper Chivas, którego słuchało kilka tysięcy ludzi, głównie żywo reagujących dzieci i młodzieży. Na scenie pojawili się również piłkarze ŁKS 1926 Łomża, świętujący awans do III ligi po zwycięskich derbach powiatu z KS Śniadowo.
„Wakacje małych odkrywców” w Muzeum Północno-Mazowieckim
Inspirujące zajęcia z kulturą i sztuką w tle. Poznawanie wielowiekowej historii Łomży z archeologiem i historykiem. Warsztaty plastyczne pod kierunkiem artystów oraz kulinarne i wycinankarskie z etnografem. Prelekcja i pokaz dotyczące „biadowania”, lokalnej formy zapasów. To tylko niektóre z atrakcji, przygotowane przez Muzeum Północno- Mazowieckie w Łomży na pierwszy tydzień wakacji dla dzieci w wieku 7-11 lat. Zajęcia są odpłatne, a liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje więc kolejność zgłoszeń.
Niezwykły dar dla skansenu w Nowogrodzie
- Był nimi mój pokój dziecięco-młodzieżowy umeblowany. Ja w tym łóżku sypiałem i dobrze mi się to spanie wspomina – mówi Seweryn Pusz, który z żoną Grażyną przekazał do Skansenu w Nowogrodzie stare meble. W sumie kilkanaście eksponatów – dzieł rzeźbiarza spod Nowogrodu Konstantego Chojnowskiego.
Nie tylko jubileusz, czyli inne wydarzenia na weekend
Poza trzydniowym celebrowaniem 605-lecia nadania Łomży praw miejskich i związanymi z tym wydarzeniami nie brakuje też innych imprez. Wydarzeniem weekendu jest ostatni w tym sezonie mecz IV ligi podlaskiej – jeśli ŁKS 1926 Łomża wygra lokalne derby z KS Śniadowo, awansuje do wyższej klasy rozgrywkowej. Sporo będzie działo się w Łomży również na początku przyszłego tygodnia.
"Łomża górą" czyli 45 lat Filharmonii Kameralnej
Jubileusz 45-lecia istnienia orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego p/d Jana Miłosza Zarzyckiego uczciła wyjątkowym koncertem. Jego solistami byli artyści wywodzący się z Łomży: Inga Wawrzynkowska, Adam Kalinowski, Bogdan Kierejsza i Jacek Szymański. Entuzjastycznie przyjęty przez nadkomplet publiczności koncert był jednocześnie jednym z elementów programu obchodów 605-lecia nadania Łomży praw miejskich. W jego trakcie odznaczono również szczególnie zasłużone dla orkiestry osoby, a sama Filharmonia Kameralna otrzymała Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. – Muszę przyznać, że ten koncert był niezwykły i sam również jestem pod jego wrażeniem, chociaż wiedziałem co się wydarzy! – mówi Jan Miłosz Zarzycki dodając, że atmosfera podczas tego wydarzenia była niesamowita.
Nagrody prezydenta za dokonania w dziedzinie kultury
Dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego Jan Miłosz Zarzycki, zespół pracowników merytorycznych Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz muzycy Filharmonii Kameralnej to tegoroczni laureaci nagród prezydenta miasta Łomża za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury. Obie instytucje świętują w tym roku jubileusze: muzeum 75-lecie, a orkiestra 45-lecie, które zostało połączone z uroczystymi obchodami 605. rocznicy nadania Łomży praw miejskich oraz wręczeniem prezydenckich nagród.
„Krajobraz zastany” Beaty Szczecińskiej
Wystawę grafiki Beaty Szczecińskiej otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. „Krajobraz zastany” to pierwsza wystawa indywidualna mieszkającej w Łomży artystki, mającej już na koncie liczne laury zagraniczne, wystawy zbiorowe i prestiżowe stypendia. – Traktuję tę wystawę jako swoiste podsumowanie tego, co zrobiłam do tej pory – podkreślała Beata Szczecińska, dodając, że właśnie dlatego obok najnowszych znalazły się na niej również starsze, różnorodne prace i cieszy się bardzo, iż jej pierwsza własna wystawa odbywa się w Łomży.
Wydarzenia jubileuszowego weekendu
Już dziś rano rozpoczną się obchody 605. rocznicy nadania Łomży praw miejskich. Przez trzy dni odbędzie się wiele wydarzeń o charakterze oficjalnym, jak też imprez typowo rozrywkowych. Największą z nich będzie sobotni koncert na muszli koncertowej, zaplanowano również średniowieczny jarmark na Starym Rynku. Wydarzeniem będzie też koncert jubileuszowy z okazji 605-lecia lokacji miasta oraz 45-lecia Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, podczas którego solistami będzie czworo artystów wywodzących się z Łomży, a do tego zostaną wręczone doroczne nagrody prezydenta za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury.
Muzyczne inspiracje Fanaberii
Wystawę „Muzyka w nas” Twórczej Grupy Fanaberia otwarto w Hali Kultury. To już druga wystawa pasjonatek malarstwa, działających przy MDK-DŚT pod kierunkiem Anny Bureś, po zaprezentowanej w grudniu ubiegłego roku ekspozycji „Fanaberie początek”. – Na poprzednim wernisażu, kiedy Jan Zugaj grał na skrzypcach, zrodził się pomysł, żeby pokazać muzykę w nas, spróbować ją namalować – mówi Anna Bureś, dodając, że koleżanki podjęły temat, czego efektem jest kolejna wystawa. Różnorodna, wielobarwna i zachwycająca, tak jak muzyka, która zainspirowała artystki.
Roztańczone i rozśpiewane prezentacje ROK-u
Młodzi wykonawcy z różnych zespołów Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży zaprezentowali w Hali Kultury efekty całorocznej pracy. Liczna publiczność oklaskiwała grupy wokalne oraz popisy taneczne AKATU, ale najwięcej braw otrzymały najmłodsze baletnice, tańczące do barokowego Kanonu D-dur Johanna Pachelbela. – Z dziećmi i młodzieżą gościmy tu po raz pierwszy, pokazując przed końcem roku szkolnego większość form, które realizujemy w naszej instytucji – podkreśla dyrektor Jarosław Cholewicki, dodając, że takie występy są najlepszą metodą zachęcenia młodych ludzi do twórczej i artystycznej aktywności.
Szczęśliwa 22. Wirująca Strefa
- Jestem mega szczęśliwy, że do Łomży przyjechało ponad 1000 zawodniczek i zawodników z całej Polski, z Włoch i Niemiec, co było największą liczbą w historii naszej imprezy – opowiada tancerz i instruktor Marek Kisiel ze Stowarzyszenia Twórczego Działania B.K. Step w Łomży. 22. edycja Międzynarodowego Turnieju Tańca Wirująca Strefa odbyła się w Hali Kultury na Starym Rynku w sobotę i niedzielę, 10. i 11. czerwca. Rywalizowały dzieci i młodzież, tańczący hip-hop i all styles.
Od Wirującej Strefy do jubileuszu Filharmonii Kameralnej
Podczas najbliższego weekendu oraz kolejnych dni w Łomży i w jej okolicy nie zabraknie rozlicznych wydarzeń. Rozpocznie je Międzynarodowy Turniej Tańca Wirująca Strefa, dwudniowa impreza organizowana przez Marka Kisiela, znana doskonale tancerzom w całej Europie. Finałem będzie czwartkowy koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Orkiestra będzie świętować 45-lecie z udziałem znakomitych solistów, bez wyjątku wywodzących się z Łomży; jednocześnie będzie to wstęp do trzydniowych obchodów 605-lecia nadania jej praw miejskich.
„Świat na głowie” Emiliana Kudyby
Wyjątkowy pokaz odbędzie się w najbliższą środę w Hali Kultury. Znany społecznik, podróżnik i kolekcjoner Emilian Kudyba zaprezentuje swe unikalne zbiory nakryć głowy z całego świata, efekt ponad 20 lat podróżowania. – Będzie to pierwszy pokaz tego typu nie tylko w mieście czy w regionie, ale też w naszym województwie! – podkreśla dr Emilian Kudyba, dodając, że jego zainteresowania wpisują się w wizerunek Łomży, rodzinnego miasta Hanki Bielickiej, artystki znanej z efektownych kapeluszy. Będzie to nie tylko prezentacja, ale też prawdziwy pokaz mody, dzięki udziałowi uczniów Wety i projektantki Elwiry Horosz.