Rozwijaj swoje dziecko w obszarze nowych technologii i IT z GoITeens Polska: jakie umiejętności mu to da?
Jednym z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się obszarów edukacyjnych jest kierunek związany z IT i nowymi technologiami. Wpływa na wszystkie dziedziny życia. Eksperci radzą, że warto rozpoczynać naukę technologii w dzieciństwie, , ponieważ dzieci łatwiej przyswajają nowe informacje. Naukę programowania dziecka można porównać do nauki języków obcych, których w dzieciństwie uczy się z większą łatwością i szybciej.
Otrzymali 793 świadectwa dojrzałości po maturze
- 123-oje maturzystek i maturzystów i 123 egzaminy maturalne zdane, tak jak rok temu i dwa lata temu – cieszy się z sukcesu uczennic i uczniów Konrad Haponik, wicedyrektor II LO imienia Marii Konopnickiej w Łomży. W auli Hani Bielickiej wychowawcy klas maturalnych rozdali świadectwa dojrzałości z OKE, podobnie jak w sali numer 1 wychowawcy wręczali świadectwa absolwentom III LO. - Jestem Piotrek Piechowski: bardzo zadowolony z wyników matury, bo z matematyki mam 30 procent punktów, na progu zdawalności – uśmiecha się kontaktywny Piotrek, menedżer i kelner.
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2023 bez łomżyńskiej uczelni
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i – ex aequo - Uniwersytet Warszawski to najlepsze polskie uczelnie w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023. Politechnika Warszawska zajmuje 3. miejsce, a miejsce 4. ex aequo zajmują Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Górniczo-Hutnicza. Jak w tym zestawieniu wypadły łomżyńskie szkoły wyższe?
Gustowna Sala Muzealna II LO w Łomży
Amelia Ferenc z II LO zdała z powodzeniem do 3. klasy i ocenia miniony rok szkolny jako „dobry, spokojny, o wiele łatwiejszy niż w 1. klasie”. Sympatycznej dziewczynie trochę żal, że po ponad 30 latach w „Drugim” odchodzi do „Plastyka” fajny polonista Mirosław Reszewicz, więc ciekawe, kto z jej klasą będzie omawiać literaturę do matury...? Ale to również rok znamienny w historii Szkoły, bo w podziemiu, pamiętającym okres zaboru carskiego, otwarto Salę Muzealną pamiątek sprzed lat.
„Spokojnego, pełnego słońca, przyjaciół i wypoczynku lata”
Dookoła asfaltowego placu za budynkiem I LO w Łomży stanęła młodzież z klas 1., 2. i 3. Miniony rok szkolny zakończyło 545 osób. Za stołem prezydialnym w pełnym słońcu przez godzinę siedzieli w garniturach goście oficjalni: matematyk Zygmunt Zdanowicz, dyrektor I LO od 1978 do 2005 r., i historyk z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Czesław Dobroński. Społeczność I LO imienia Tadeusza Kościuszki uhonorowała naukowca za współpracę medalem „Dzielnych tworzą dzielni”.
Turniej piłki siatkowej i integracja w Ekonomiku
Ogromnym zainteresowaniem uczniów i kibiców cieszył się turniej piłki siatkowej o puchar Ekonomika. Trwał cały dzień, a dziewięć drużyn rozegrało w jego trakcie aż 18 spotkań. Impreza odbyła się w ramach projektu „Młody – Aktywny – Obywatel: Inicjatywa szkolna!”, realizowanego przez Stowarzyszenie Sapere Aude dzięki wsparciu finansowemu Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Nie jest to w żadnym razie koniec tej wartościowej inicjatywy, ponieważ zaplanowano jeszcze wykłady na temat emocji i komunikacji prowadzone przez psychologa oraz lekcje dotyczące podstawowych narzędzi obywatelskich.
Planetobus w Łomży
Mobilne planetarium Kopernika dziś i jutro w łomżyńskiej Strefie SOWA. Organizatorzy zachęcają do obserwacji nieba i podążania szlakiem gwiazd i galaktyk.B
Rodzina Lutosławskich patronem Szkoły w Drozdowie
- Imię Rodziny Lutosławskich zobowiązuje, żeby obecni członkowie Rodziny uczestniczyli w życiu Szkoły – zadeklarował profesor Krzysztof Meissner, fizyk Uniwersytetu Warszawskiego i prawnuk filozofa Wincentego Lutosławskiego (1863-1954) na uroczystości przekazania sztandaru i nadania imienia Szkole Podstawowej w Drozdowie. 8-klasista Dawid Baranowski przyjął sztandar z herbem Lutosławskich Jelita (półkozic i 3 włócznie jak gwiazda) od dyrektora Dariusza Kossakowskiego w 150. rocznicę założenia Szkoły przez Franciszka Lutosławskiego (1830-1891), ojca Wincentego.
Bezpłatne zajęcia terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych
Integracja sensoryczna, rehabilitacja, muzykoterapia i trening umiejętności społecznych – to tylko wybrane przykłady „Zajęć terapeutycznych z Nutką” przeznaczonych dla dzieci niepełnosprawnych, na jakie zaprasza Fundacja DR OTIS. Cykl zajęć skierowany jest przede wszystkim do dzieci posiadających niepełnosprawność w stopniu głębokim, a ich zakres można dostosowywać do indywidualnych potrzeb uczestników.
Kursy pedagogiczne dla nauczycieli – co trzeba o nich wiedzieć?
Podstawą do pracy w szkole jest odpowiednie przygotowanie pedagogiczne, najlepiej udokumentowane dyplomem, certyfikatem lub innego rodzaju dokumentem. Można je zdobyć, decydując się na kursy pedagogiczne dla nauczycieli, które przygotowują do pełnienia obowiązków w placówce oświatowej. Wyjaśniamy, czym są oraz dlaczego warto się na nie zapisać.
Prawda, dobro i piękno w samorządzie uczniowskim
- Warto zachęcać uczennice i uczniów do działalności społecznej na jak najwcześniejszych etapach edukacji, ponieważ to pokazuje im siłę sprawczą nawet niepozornych działań, które mogą w przyszłości prowadzić do podejmowania odpowiedzialnych decyzji w dorosłym życiu – wyjaśnia główną ideę XIV Sejmiku Samorządów Uczniowskich Anna Borawska z Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży. Znakomitym przykładem i wzorem był najmłodszy uczestnik Sejmiku 4-klasista Igor Jemielity, który w samorządzie szkolnym działa od 1. klasy.
Rok do matury, a indeks w kieszeni
Mateusz Chludziński, uczeń klasy IV Technikum Rolniczego w Marianowie, mimo że maturę pisze za rok, ma już w kieszeni indeks wyższej uczelni rolniczej. W weekend zdobył tytuł laureata XLVI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, a nagrodą jest właśnie zapewnienie sobie wstępu na wyższą uczelnię.
Akademia Łomżyńska otwiera nowe kierunki studiów
- Utożsamiamy się z miastem i regionem, kształcimy praktyków, wyposażamy w wiedzę praktyczną – mówi doktor hab. Dariusz Surowik, JM Rektor Akademii Łomżyńskiej, która od 1. czerwca 2023 r. oficjalnie przestała nazywać się Akademią Nauk Stosowanych (tak jak w marcu 2022 r. zmieniała nazwę z PWSIiP). Zdaniem władz uczelni, prawo do nadawania stopni doktora i nadawania stopni doktora habilitowanego to historyczna nobilitacja, ponieważ wcześniej takiego przywileju nie miała żadna uczelnia w Łomży. Akademia Łomżyńska (PWSIiP; ANSŁ) ma około 8 tysięcy absolwentów.
Zbiórka na sztandar "Ekonomika"
Prośba dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 Pawła Drożynera do społeczności Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, szczególnie do absolwentów Handlówki i Ekonomika, o współudział w sfinansowaniu sztandaru.
Światowe Dni Świadomości Autyzmu w Łomży – Fundacja Dr Otis
W dniach 03.04 – 19.05.2023 w mieście Łomża odbył się ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU zorganizowany przez FUNDACJĘ DR OTIS nad którym patronat objął Prezydent Miasta Łomży dr Mariusz Chrzanowski.
Alicja w krainie mistrzów ortografii
Noblistka Wisława Szymborska miała za sekretarza Michała Rusinka w Krakowie, a sekretarzem 8-klasistki Alicji Błędos była jej mama Anna w Łomży. - Ala jako kilkuletnia dziewczynka rysowała obrazki i dyktowała mi przygody bohaterów swojej książki – wspomina mama. Alicja Błędos jako 3-letnia czytelniczka wypożyczała książki w bibliotece, mieszczącej się wtedy w budynku ROK, a po 10 latach zwyciężyła w XVII Konkursie Mistrz Ortografii Szkół Podstawowych Miasta Łomża. 13-letnia Mistrzyni poprawności zdaje też egzaminy ósmoklasisty, jak prawie 900 dzieci w Łomży.
Rozpoczął się egzamin ośmioklasisty
Prawie 900 uczniów VIII klas szkół podstawowych przystąpiło w Łomży do trwającego trzy dni egzaminu ósmoklasisty. Przystąpienie ucznia jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.
Radosny i kreatywny festiwal nauki
Blisko dwa tysiące osób, w ocenie ANSŁ, wzięło udział w łomżyńskiej edycji XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W campusie Akademii Nauk Stosowanych w Łomży odbywały się pokazy, wykłady, warsztaty i popularnonaukowe atrakcje by urzeczywistnić tegoroczne hasło: „Nauka to więcej niż wiedza”.
Hale sportowe z rządowego programu
Cztery hale sportowe w ramach "Programu Olimpia" powstaną w rejonie Łomży. Dwie wzniesione zostaną w Gminie Łomża i dwie w Mieście Łomża.
Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki w ANSŁ
Już jutro, 19 maja, w campusie Akademii Nauk Stosowanych w Łomży po raz XIX zagości Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Odbywa się pod hasłem „Nauka to więcej niż wiedza”. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji naukowych i popularnonaukowych dla wszystkich, od przedszkola do seniora.