Studniówka w I LO z Kilarem, w II LO z Elsnerem
Karolina Duchnowska zatańczyła poloneza na swojej studniówce w 2006 roku w II LO w Łomży – w tym samym „Drugim”, gdzie w 2020 r. Daniel Kozikowski z III D zatańczył poloneza z ukochaną dziewczyna Julią Szczęsną. Niedzielny wieczór był dla nauczycielki chemii w I LO i dla ucznia z II LO symboliczny: ona jako wychowawczyni po raz pierwszy była na studniówce klasy III B, on jako chorąży pocztu sztandarowego w „Drugim” po raz pierwszy tańczył poloneza na swoim pierwszym w życiu dorosłym balu. Oboje są podekscytowani wyjątkowym wydarzeniem, oczarowani elegancją strojów i zachowań w każdej auli, a najbardziej chyba - wzruszeni niepowtarzalnym dniem w życiu.
Studenci Informatyki PWSIiP ze stypendiami Sonarolu
Czworo najlepszych studentów Informatyki z łomżyńskiej „Państwówki” przez rok będzie otrzymywało comiesięczne naukowe stypendia prywatne w wysokości 1.500 złotych. Fundatorem stypendiów jest firma Sonarol. - Pomysł na współpracę narodził się z potrzeby rozwoju firmy oraz z potrzeby docenienia najlepszych studentów z Łomży, którzy chcą wkroczyć w dorosłe życie zawodowe w sposób rzetelny i odpowiedzialny – mówił Stanisław Najda, współwłaściciel firmy Sonarol. - Zależy nam na długofalowej współpracy, dlatego damy młodym informatykom możliwość wykonywania swojej pracy zdalnie, aby nie czuli się ograniczani, nie tracili czasu na dojazdy.
Der Adventskalender
Paulina Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej w Rydzewie wśród uczniów klas młodszych i Anna Radecka ze Szkoły Podstawowej w Miastkowie wśród uczniów klas starszych wygrały międzypowiatowy konkurs „Świąteczne odliczanie - der Adventskalender”. - Konkurs miał na celu przybliżenie tradycji związanej z tworzeniem kalendarza adwentowego oraz popularyzację języka niemieckiego wśród dzieci i młodzieży - podaje Elżbieta Supińska nauczyciel SP1 w Łomży.
I LO w Łomży zdobyło tytuł Złotej Szkoły w Polsce
Znane i renomowane I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży zdobyło 87. miejsce w rankingu „Perspektyw”, które porównały wyniki maturalne i w olimpiadach w 2019 roku z 2 085 liceów ogólnokształcących w Polsce. - Przyjęliśmy taką radosną wiadomość z dużym zadowoleniem, gdyż z powodzeniem konkurujemy z najlepszymi liceami w kraju i plasujemy się co roku w gronie najlepszych – cieszy się z wyników wicedyrektor I LO i ceniona polonistka Jolanta Szabuńko. O wiele wyżej I LO w Łomży plasuje się w rankingu olimpijskim: 61. miejsce w Polsce.
Matury próbne, studniówki i ferie za pasem
Po 17 dniach wolnego uczniowie powrócili z przerwy świąteczno-noworocznej do szkół po święcie Trzech Króli, aby poduczyć się chociaż przez 9 dni i znów odpoczywać na 2-tygodniowych feriach zimowych od 20. stycznia 2020. Prawdopodobnie najwięcej do zrobienia na polu edukacji w takim ograniczonym czasie „pomiędzy” mają maturzyści w łomżyńskich liceach i technikach. Z jednej strony, muszą napisać próbne matury, przygotowując się do egzaminu dojrzałości w maju, z drugiej strony, ważna jest studniówka - pierwszy w życiu i niepowtarzalny, dorosły bal w murach szkoły.
Drogo zapłacili za swój strajk
Niemal milion złotych stracili łomżyńscy nauczyciele na kwietniowym strajku. Dopiero teraz Urząd Miejski w Łomży ujawnił, ile „potrącił” wynagrodzeń za miesiące strajku w 21 szkołach i placówkach oświatowych. W niektórych kwoty oszczędności przekraczają nawet 100 tysięcy złotych. Tyle stracili pracującym tam nauczyciele i w znacznie mniejszym stopniu pracownicy administracyjni i obsługi.
Słodziaki SP1 Łomża
Magiczne Drzewo Słodziaków wykonane przez uczniów klasy II a ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez sieć sklepów Biedronka w ramach akcji „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”.
Uczniowie „Wety” zebrali 735 kg żywności „Dla kolegi”
Pół wieku temu o bezpłatnym niesieniu pomocy potrzebującym, chorym czy biednym, mówiło się woluntariat, a dzisiaj mówimy raczej wolontariat, gdyż obie formy słowa pochodzą od łacińskiego „dobrowolny”. - Najbardziej cieszą mnie chwile, gdy uczniowie sami przychodzą z zapytaniem, co i kiedy robimy – opowiada Lucyna Przychodzeń, opiekunka Szkolnego Koła Caritas, w świątecznie przyozdobionym gabinecie dyrektor „Wety” Bogumiły Olbryś. Z opiekunką Koła PCK Aleksandrą Dzbeńską uhonorowały w środę najaktywniejszych wolontariuszy – ochotników, poświęcających swój prywatny czas i młodzieńczy zapał, żeby życie innych ludzi było dostatniejsze i szczęśliwsze.
Niebywały moment w naszej gminie
- Wielu samorządowców traktuje edukacje i szkolnictwo jako tylko koszt, a tutaj mamy do czynienia z zupełnie innym podejściem – mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, podczas otwarcia samorządowego przedszkola w Wiźnie. W trzech grupach 3, 4 i 5-latków opiekę ma tu 46 dzieci. Uruchomienie przedszkola i utrzymanie przez pierwszy rok będzie kosztowało ponad milion złotych. 90% tej kwoty to środki unijne.
Tak widzą najsłynniejszą łomżyniankę
W konkursie wzięło udział 314 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Na etap powiatowy wpłynęło 125 prac, a jury nagrodziło 39 najlepszych z nich. W SP nr 2 w Łomży odbył się finał X edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego „Hanka Bielicka w oczach dzieci.
Żołnierze, ale w cywilnym ubraniu
Tablica wmurowana w ścianę budynku Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży upamiętnia nauczycieli i uczniów tajnego nauczania Ziemi Łomżyńskiej, którzy podjęli działalność edukacyjną w latach drugiej wojny światowej. W ten sposób w Łomży uczczono 80. rocznicę powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Była to konspiracyjna działalność Związku Nauczycielstwa Polskiego. - To nie jest tylko historia ZNP, to nie jest tylko historia poszczególnych osób, ale to jest historia państwa polskiego – podkreślał Sławomir Broniarz, prezes ZNP, który uczestniczył w łomżyńskich uroczystościach.
Masz prawo kochać, masz prawo żyć…
Tymi słowami w Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży rozpoczął się XIII Sejmik Samorządów Uczniowskich, którego celem jest integracja i wymiana doświadczeń między Samorządami Uczniowskimi. Sejmik po raz kolejny został objęty Honorowym Patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Łomży.
Olimpijczycy wiedzy o HIV/AIDS
Weronika Bachorek z Ciechanowca zajęła pierwsze miejsce, a Kamil Karwowski z Łomży drugie w finale Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS. Celem Olimpiady jest poszerzenie wiedzy na temat zapobiegania zakażeniom HIV, chorobom przenoszonym drogą płciową oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.
Studenci rejestrują
Do niedzieli (8. grudnia) w całym kraju, w tym w Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, prowadzona będzie rejestracja dawców szpiku kostnego do bazy Fundacji DKMS. – Moja współpraca z Fundacją zaczęła się w dniu 18. urodzin, kiedy wysłałam pakiet rejestracyjny. Już wtedy wiedziałam, że chcę pomóc chorym pacjentom – mówi Julia Mastalerz, studenta pierwszego roku Filologii angielskiej „Państwówki” i jedną z liderek tegorocznej edycji Helpers' Generation.
Andrzejkowy prezent
Akwarium o pojemności 375 litrów podarowali Zespołowi Szkół Specjalnych w Łomży „akwariusze”, czyli członkowie Polskiej Społeczności Akwarystycznej. Akwarium stanęło w szkolmy korytarzu i cieszy oczy i serca nie tylko dzieci i młodzieży.
Praktyczne rady na naukowym poziomie w PWSIiP
Jak walczyć z otyłością i nadwagą u dzieci, ażeby nie wstydziły się rozebrać w szatni przed lekcją wychowania fizycznego? W jaki sposób uniknąć zerwania więzadeł i łąkotki w stawie kolanowym, aby móc samodzielnie chodzić? Kiedy zacząć badać postawę i układ stóp dziecka, żeby uchronić je przed chorobami i bólami kręgosłupa? Czy piramida egipska może mieć znaczenie dla stylu życia i odżywiania Polaków? - setki ciekawych pytań i odpowiedzi zrodziła II Ogólnopolska Konferencja Naukowa ph. „Sport, zdrowie, edukacja dzieci i młodzieży”. W piątek przez 6 godzin dokonywano przeglądu prac naukowych i problemów badawczych w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Krótkich, bo zwykle 10 – 15 minutowych, wykładów było ponad 20.
I LO bawi się i pomaga
747 złotych zebrano podczas czwartkowego koncertu „Aktywator” w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki. Pomogą w dalszym leczeniu chorującemu na stwardnienie zanikowe boczne Łukaszowi Karasiowi. – Chcemy i możemy pomagać, więc to robimy! – mówi jedna z wolontariuszek. W części koncertowej zaprezentowali się utalentowani uczniowie łomżyńskich szkół, śpiewający wyłącznie polskie piosenki, zagrał też zespół Leczsami, dla którego był to koncertowy debiut w tym składzie. – Cieszymy się, że nasi uczniowie są tak otwarci na pomaganie innym! – podkreśla pedagog Anna Leszczewska, dodając, że cały, obfitujący w wydarzenia, Tydzień Kultury Uczniowskiej przygotowała młodzież.
Ostatnie godziny na zgłoszenie
Wydarzenie odbędzie się w piątek. Dedykowane jest nauczycielom wychowania fizycznego, ale mile widziani są także instruktorzy sportu, trenerzy, specjaliści z zakresu medycyny i zdrowia, pedagodzy, dydaktycy i studenci. W Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży odbędzie się druga edycja Konferencji Naukowej „SPORT, ZDROWIE, EDUKACJA DZIECI I MŁODZIEŻY” . - Przyjeżdżają do nas naukowcy z prestiżowych ośrodków w Polsce, ludzie z doświadczeniem praktycznym i naukowym – rekomenduje dr Tomasz Waldziński, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego PWSIiP.
PWSIiP ma nowy biurowiec
„Budynek geodezji”, czyli trzykondygnacyjny biurowiec przy ulicy Akademickiej 20, został notarialnie przekazany Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży przez samorząd województwa. To trzeci budynek w mieście, który „Państwówka” otrzymuje nieodpłatnie od władz województwa. – Otwiera to przed nami nowe możliwości związane z rozwojem naukowo-dydaktycznym – mówi rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP.
Natalka i Maciek z „Wety” w „Pytaniu na śniadanie”
Dwoje wyróżniających się uczniów z łomżyńskiej „Wety” wystąpi we wtorek rano w „Pytaniu na śniadanie” na antenie ogólnopolskiej „Dwójki”. Chociaż to ich pierwszy występ przed kamerami na żywo, trema młodych techników nie zżera. - Odczuwamy pozytywny stres, dający chęć do działania – mówi Natalia Farfułowska, 19-latka, z którą w programie o zaletach mleka dla zdrowia i rozwoju opowie także kolega Maciej Szlejter i Bogumiła Olbryś, dyrektor Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży. Młodzi przygotują mleczne desery i zaproszą na Targi Mleczarskie Mleko – Expo 2019, które będą odbywać się w dniach 27. - 29. listopada w Pałacu Kultury i Nauki.