Tajemnice Łomży. Młodość i powołanie. Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Film w technologii VR został przygotowany w ramach zadania Tajemnice Łomży - opowieści znad Narwi realizowanego z programu Kultura w sieci. W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, która z powodu pandemii została bezterminowo zawieszona, proponujemy spacer wirtualny, podczas którego zaproszeni goście opowiedzą o wybranych wydarzeniach, osobach i miejscach związanych z młodym Stefanem Wyszyńskim, w kontekście kształtowania się jego powołania kapłańskiego.
Tajemnice Łomży - opowieści znad Narwi.
Taki tytuł nosi zadanie realizowane przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży w ramach programu Kultura w sieci. Już dziś zapraszamy do obejrzenia zwiastuna projektu!
Zdjęcia "z pudełka"
W Galerii Sztuki Współczesnej, przy zachowaniu rygorów sanitarnych, oficjalnie został otwarty cykl wakacyjnych spotkań edukacyjnych „Z czego robi się sztukę współczesną?”. Zaczęło się oryginalnie, od fotografii otworkowej. Zadziwiliśmy młodych sympatyków fotografii, którym pudełka „z dziurką” posłużyły za aparaty fotograficzne , a w tymczasowej, aczkolwiek profesjonalnie wyposażonej, ciemni zobaczyli magię pojawiających się zdjęć, których „bohaterką” była ulica Długa. Spotkanie prowadzili: Zbigniew Tułowiecki, Grzegorz Gwizdon oraz Natalia Tułowiecka. Następne wydarzenie już niebawem. Będzie związane z nową wystawą „Inklinacje”. Szczegóły zawsze dostępne na naszym facebook’u i pod nr. telefonu 862164100. Zapraszamy do śledzenia fanpage’u galerii na portalu facebook. Natalia Tułowiecka
CZAS JAGIELLONÓW
Wystawa prezentuje numizmaty bite przez mennice królewskie w okresie rządów dynastii Jagiellonów, od Władysława II Jagiełły, poprzez Władysława III Warneńczyka, Kazimierza Jagiellończyka, Jana Olbrachta, Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta I Starego, po Zygmunta II Augusta. Eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnego kolekcjonera.
Przeżyjmy to jeszcze raz!
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów 2020 zaprasza na prezentację ”Osiem odsłon muzealnej nocy 2012-2019”.
„Wspólny mianownik” dopiero za rok
Okoliczności nie pozwoliły na realizację tegorocznej Nocy Muzeów i wystawy w łomżyńskiej Galerii Sztuki Współczesnej przedstawiającej twórczość absolwentek Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży. Prezentując ich sylwetki pozostajemy z nadzieją, że wystawa uświetni Noc Muzeów 2021.
Pożegnanie Profesora Andrzeja Strumiłły
Przez lata objaśniał nam świat obrazem i słowem. Andrzej Strumiłło – grafik, rysownik, rzeźbiarz, fotograf, ilustrator, wystawiennik, scenograf, autor książek, poeta, eseista, filozof, znawca kultury Dalekiego Wschodu, podróżnik, animator życia artystycznego, obrońca przyrody, miłośnik drzew i zwierząt... A teraz Go zabrakło, ale na zawsze pozostanie w naszych myślach i wspomnieniach.
Za tydzień – wielki dzień.
Palmowa Niedziela, zwana też Kwietną jest obchodzona w kościele katolickim na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. W tym dniu święci się palmy, o których pisał w XIX wieku Łukasz Gołębiowski: „Dla znakomitszych osób starał się zakrystian przysposobić gałązki zielonością okryte, trzymając wierzbowe pręty w wodzie w ciepłym pokoju z wystawą ku słońcu przez parę niedziel, dla pospolitszej rzeszy były suche albo z pączkami, czyli bagniątkami zaledwie. Odrywał je gmin pobożny i połykał, w tem będąc przekonaniu: że kto w niedzielę kwietną bagniątka palmowego nie połknie, to już zbawienia nie otrzymał”. Był też zwyczaj, że kto wcześniej wstawał w Niedzielę Palmową, ten budził innych uderzając śpiących palmą i mówiąc: „Palma bije, nie ja biję, za tydzień – wielki dzień. Za sześć noc –wielka noc”. W Polsce tradycja święcenia palm wielkanocnych jest znana od średniowiecza.
Uwaga, ważna informacja
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży informuje, że w związku z dzisiejszą decyzją Rządu w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, Muzeum oraz jego oddziały: Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży i Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie będą zamknięte dla zwiedzających (zarówno grup jak osób indywidualnych) w terminie 12-25 marca 2020 roku. Odwołane jest otwarcie wystawy Witolda Warzywody w Galerii Sztuki Współczesnej planowane na 14 marca, także odwołane jest otwarcie wystawy "Czas Jagiellonów" w Muzeum, planowane na 21 marca.
Świat toruńskiego piernika
Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu, mają zaszczyt zaprosić 9 lutego 2020 roku o godz.13.00 na otwarcie wystawy do siedziby Muzeum, ul. Dworna 22 c.
Życzenia
Radosnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia
i Roku obfitego w szczęśliwe dni
życzy Dyrektor i pracownicy muzeum, galerii oraz skansenu.
Sztuka miła sercu
Zapraszamy na kolejne spotkanie z twórczością artystów z kręgu Cepelii. Tym razem zachęcamy do skupienia się na pięknych detalach, nie brakuje ich zarówno w strojach lalek, wycinankach, rzeźbach, biżuterii, jak również w małych formach tkackich, grafikach czy ozdobach i zabawkach z papieru. Zaprezentowane na wystawie obiekty cieszą oczy bogactwem kolorów, kształtów i dekoracji, są nieprzebraną skarbnicą wiedzy o naszej tradycji, obyczajach i folklorze oraz stanowią niewyczerpane źródło inspiracji dla wszystkich, którym bliska jest rodzima sztuka i kultura.