Policja Powiatowa w Łomży
Awans byłego pierwszego zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Łomży na Komendanta Powiatowego Policji w Kolnie okazuje się, że był równocześnie degradacją łomżyńskiej policji. Zwolnionego miejsca w Łomży nikt nie zajął i już nigdy nie zajmie. Stanowisko pierwszego zastępcy komendanta zostało zlikwidowane. To oznacza, że kierownictwo łomżyńskiej komendy dziś wygląda tak jak w komendach powiatowych w Mońkach czy Kolnie, a nie jak w miejskich – w Białymstoku i Suwałkach.
Stadion na miarę... wojewódzką
Polski Związek Lekkiej Atletyki przyznał łomżyńskiemu stadionowi Certyfikat IVA. Oznacza to, że można na nim organizować zawody rangi wojewódzkiej czy mitingi lekkoatletyczne, w których będą mogli brać udział jednak jedynie polscy sportowcy. - Komisja Obiektów i Urządzeń PZLA zajęła jednocześnie stanowisko, że możliwe jest przyznanie na 3 lata kategorii III, uprawniającej do ubiegania się o organizację Mistrzostw Polski o pełnym lub ograniczonym programie konkurencji – poinformował prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. Powołując się na informacje przekazane przez Jerzego Skuchę, prezesa PZLA, prezydent podaje, że warunkiem otrzymania tej kategorii jest poprawa rowu z wodą do biegu z przeszkodami oraz zamontowanie belek na rozbiegu do trójskoku w odległości 11 m od zeskoczni. Aby kategorię III stadion miał na dłużej, konieczne jest wybudowanie przy stadionie głównym urządzeń lekkoatletycznych do rozgrzewki, „co z uwagi na lokalizację stadionu, może być trudne do realizacji”.
PO Borysewiczu?
Maciej Borysewicz, od sześciu lat szef miejskich struktur Platformy Obywatelskiej i od końca 2010 roku przewodniczący Rady Miasta Łomża, w najbliższym czasie może stracić obie funkcje. Z pierwszej z nich chce go odwołać opozycja wewnątrzpartyjna, która już doprowadziła do podjęcia uchwały o zwołaniu na 3 czerwca nadzwyczajnego zjazdu łomżyńskiej PO. W Radzie Miasta o odwołanie Borysewicza z funkcji przewodniczącego zabiegają działacze PiS. Taki wniosek może być rozpatrywany jeszcze na majowym posiedzeniu Rady.
221. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W odprawie pocztów sztandarowych na Placu Papieża Jana Pawła II uczestniczyło ponad trzysta osób. Były przemówienia przedstawicieli władz. Prezydent Mieczysław Czerniawski podkreślał, że dzień 3 maja jest świętem odwagi myśli, narodowej zgody i pojednania. Dziękował również tym wszystkim mieszkańcom Łomży, którzy bez względu na opcje polityczne, bez względu na przekonania, potrafią budować dobre jutro miasta.
Łomżanka na olimpiadzie
Marta Miller z Łomży, jako jedna z nielicznych osób z całego świata, pobiegnie w sztafecie z ogniem olimpijskim przed XXX Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi, które w tym roku odbędą się w Londynie. O prawo bycia na Igrzyskach w Londynie, już jako uczestnicy, rywalizują dwie lekkoatletki LŁKS „Prefbet Śniadowo” Łomża, Justyna Korytkowska i Anna Jesień. - Kwalifikacje do najważniejszej sportowej imprezy na świecie nasze zawodniczki mogą zdobywać od 1 maja, jednak ze względu na inny tok przygotowań łomżyńskie lekkoatletki do startów przystąpią trochę później – mówi Andrzej Korytkowski, prezes klubu.
Szczęściarz z „trójkąta bermudzkiego”
Marek Kisiel (lat 33) w czwartej klasie podstawówki stawał przed lustrem na drzwiach pokoju i starał się tańczyć hip-hop. Dziesięć lat temu założył z kolegami z podwórka breakdance'ową Crazy Twisting Group i zdobył w 2005 r. mistrzostwo świata. Samouk z Łomży zaczynał od niczego, a siłą uporu i pracy spełnił dziecięce marzenia. Czym jest fenomen świętującej 10-lecie CTGroup i charyzma Kisiela...? „Krejzujących” z Łomży poznała cała interesująca się tańcem Polska, bo CTGroup występowała we wszystkich telewizjach publicznych i komercyjnych. Od lat tę sławę poprzedzają wielogodzinne treningi w pocie czoła bez jupiterów i kamer.
Prywatno-publiczny interes miasta
Łomżyńscy przedsiębiorcy u zbiegu Alei Legionów i Piłsudskiego wybudowali duży obiekt handlowo-usługowy. Okazuje się, że trochę – na ok. 9 m.kw - z budynkiem „weszli” w miejską działkę. Prezydent Czerniawski chciał im ją szybko sprzedać, ale potrzebował do tego zgody radnych. Na poprzedniej sesji przedstawił wniosek o bezprzetargową sprzedaż działki „dla poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej”, ale bez żadnego uzasadnienia, co oburzyło radnych, a w efekcie niemal godzinnej dyskusji prezydent go wycofał.
Zdrowych i wesołych świąt (z dala od apteki)
Które z 26 aptek w Łomży pełnią dyżur nocny od Wielkiego Czwartku do poniedziałku wielkanocnego, czyli przez święta? Jeszcze w środę rano wydawało się, że powtórzy się skandaliczna sytuacja z 25. marca, gdy w mieście nie było żadnej apteki dyżurnej. Po telefonach do aptekarzy i do ratusza przed godziną 16. dostaliśmy z ratusza komunikat, którego wynika, że święta może obejdą się bez skandalu. Miasto w ostatniej chwili znalazło aptekę, która zgodziła się pełnić dyżur za aptekę, która od kilku miesięcy nie działa, ale w grafiku dyżurów zatwierdzonym przez władze samorządowe miasta ciągle widnieje.
MPK w kryzysie
Czarne chmury zbierają się nad Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Łomży. Firma obsługująca przewozy miejskiej ma już 800 tys zł długu i perspektywy, że może być jeszcze gorzej... Zbliża się lato i tradycyjnie w okresie od maja do września wpływy ze sprzedaży biletów gwałtownie spadają. W czarnych scenariuszach niektórzy już widzą flagi na nowych autobusach i protestujących pracowników, bo pieniędzy może zabraknąć nawet na ich wynagrodzenia. Pierwszym pomysłem prezydenta Czerniawskiego na ucieczkę przed krachem w firmie miała być znacząca podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej. Radni miasta obawiają się jednak, że zamiast pomóc może ona zaszkodzić MPK, bo jeszcze mniej łomżan będzie jeździło drogą komunikacją miejską. Prezydent zapowiada też, że myśli nad przekształceniem dzisiejszego zakładu budżetowego MPK w spółkę, bo wówczas miasto mogłoby dokładać do jej funkcjonowania więcej niż dzisiaj może.
Alkohol bliżej Katedry i obiektów chronionych
Łomżyńscy radni zmniejszyli z 90 do 30 m odległość od szkoły, budowli sakralnej i biblioteki tych lokali, w których można podawać alkohol w obrębie Starego Rynku, pl. Niepodległości i ulic: Długa, Rządowa, Krótka, Farna i Giełczyńska. Głosami 13 za, 7 przeciw i dwa wstrzymujące się podjęli uchwałę po trzech latach przekonywania siebie i debat z przedsiębiorcami. Nie zważali na to, że radca prawny ratusza Mieczysław Jagielak przestrzegał: „Uchwała jest sprzeczna z prawem”. Nie zważali i dlatego, że odmienną opinię wystawiła warszawska kancelaria adwokacka Krzysztof Czeszejko-Sochacki, stwierdzająca, że „nie sposób stwierdzić, że uchwała nie będzie realizowała celu ustawy o wychowaniu w trzeźwości”. Trzyletni ostry spór przeciwników ze zwolennikami przybliżania lokali z alkoholem do obiektów chronionych idzie właśnie o interpretację tejże ustawy.
Odlecimy...?
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku uznał, że dla planowanej przez Łomżę budowy lądowiska na Grobli Jednaczewskiej istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenia profesjonalnego raportu. Musi on zawierać np. listę i liczebność ptaków, dokładny przebieg tras ich przelotów, kierunki i wysokości przemieszczania się, a także m.in. analizę alternatywnych wariantów realizacji przedsięwzięcia. Taki raport w przypadku regionalnego lotniska przed czterema laty wyceniono na niemal dwa miliony złotych. Tyle tylko, że nieważne czy raport zlecimy, czy też z lotniczych aspiracji się wycofamy, teraz lub po jego wykonaniu, już zafundowaliśmy sobie metalowy hangar na to lądowisko. Ma zostać dostarczmy do miasta do 29 marca, a jego koszt to niemal równe 110 tys zł. W środę w ratuszu nikt nie potrafił odpowiedzieć nam na pytanie, czy urzędnicy wcześniej nie podejrzewali, że raport dla tego typu inwestycji w tym miejscu jest koniecznym wymogiem prawa?
Miałem sen…
Widziałem miasto. Miasto, w którym znalezienie pracy nie jest problemem, w którym o zatrudnieniu decydują przede wszystkim wiedza i umiejętności. Miasto, które kojarzy się w Polsce dobrze – jako dynamiczne, innowacyjne, w którym żyją pracowici ludzie na których można polegać. Miasto, o którym mówi się z dumą, i którego nazwy nie zapomina się wyjeżdżając stamtąd za pracą. Miasto, w którym można połączyć to co nie jest do połączenia w dużym i małym mieście – dobrą pracę i spokojne życie. Piękne?
Czerniawski spieszy prywatyzować MPEC
Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski chce sprywatyzować Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Sam oficjalnie mówi, że „rozpoczynamy przygotowania ewentualnego projektu prywatyzacja MPEC” i że chce, aby wszystko odbywało się transparentnie. Po raz pierwszy publicznie powiedział o tym przed tygodniem podczas spotkania z załogą tej miejskiej spółki, później powtórzył na konferencji prasowej oraz wczorajszej sesji Rady Miasta. Zdaniem prezydenta, do prywatyzacji MPEC mają nas zmusić wchodzące od 2016 roku unijne normy ochrony środowiska, których łomżyńska ciepłownie nie spełnia, a miasta, ani spółki nie będzie stać na modernizację. Póki co, nikt jednak nie wie, ile owa modernizacja miałaby kosztować. Tymczasem według oficjalnych informacji ratusza już od miesiąca sprawą prywatyzacji łomżyńskiego MPEC zajmuje się warszawska kancelaria, a według nieoficjalnych „w otoczeniu” prezydenta Czerniawskiego o tej prywatyzacji mówi się już przynajmniej od jesieni.
Łomża – miasto za bardzo zadłużone
Uchwalona wraz z budżetem miasta na ten rok Wieloletnia Prognoza Finansowa Łomży na lata 2012-24 została podjęta z istotnym naruszeniem prawa - uznało Kolegium Regionalne Izby Obrachunkowej w Białymstoku. Z wyliczeń RIO wynika, że Łomża w latach 2013-2015 przekroczy dopuszczalne ustawowo wskaźniki zadłużenia. „Rada Miejska nie będzie mogła uchwalić budżetów na lata 2014 i 2015 (…), a wpływ na ich poziom ma m.in. wysokość długu zaciąganego w trzech poprzednich latach” - czytamy w uzasadnieniu postanowienia Kolegium. „Jeżeli tak zostanie, to faktycznie w latach 2013 i następnych trzeba będzie ciąć (wydatki miasta – dop.red.)” - mówił prezydent Mieczysław Czerniawski podczas poprzedniej sesji Rady Miasta, odnosząc się wówczas tylko do uwag RIO, bo niekorzystna dla miasta decyzja Kolegium RIO zapadła kilka dni później.
Kryzys dotarł do Łomży
Cześć lokalnych handlowców z Galerii Łomża zalega z opłatami za czynsz. MOSiR-owi po raz kolejny nie udało się wynająć pomieszczeń handlowo-usługowych w nowej pływalni... W styczniu o 450 osób wzrosła liczba bezrobotnych w Łomży. To tylko kilka informacji z ostatnich dni, które mogą świadczyć, że kryzys w Łomży ma się coraz lepiej. - Przez całe lata w Łomży nie wypracowaliśmy właściwie żadnych alternatywnych źródeł dochodu mieszkańców poza handlem. I teraz to odczuwamy – mówi Maciej Zajkowski, prezes Łomżyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Konflikt o ciepło
O blisko 9% chce podnieść ceny ciepła Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży. Wniosek trafił już do zatwierdzającego stawki Urzędu Regulacji Energetyki. MPEC tłumaczy, że podwyżka ma zrekompensować drastyczną podwyżkę cen węgla. Przeciwko planom wzrostu cen miejskiej ciepłowni już wystąpiły władze SM Perspektywa. Gorąco apelują do prezydenta Łomży, „żeby nie wyraził zgody na tak znaczącą podwyżkę nawet pomimo zatwierdzenia jej przez URE”. - Tak znaczna podwyżka uderzy bardzo mocno po domowych budżetach wszystkich odbiorców, a najbardziej budżetach emerytów, rencistów, ludzi o najniższym uposażeniu, nie wspominając o dużej grupie osób bezrobotnych jak również młodych małżeństwach – czytamy w stanowisku spółdzielni podpisanym m.in. przez prezesa Zbigniewa Lipskiego. Członkowie zarządu MPEC w odpowiedzi piszą, że prezesa Perspektywy można uznać za mistrza demagogii i podają, że z ich wyliczeń wynika, iż sprzedaż energii cieplnej w ostatnich pięciu miesiącach jest niższa o 11% w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim sezonie grzewczym, a zatem na kontach spółdzielni leżą znaczne rezerwy finansowe. W przypadku Perspektywy oszczędności po tej zimie miałyby być o około 70 tys. zł większe niż w poprzednim okresie rozliczeniowym.
Zimno, coraz zimniej
Pięć koksowników w czwartkowy poranek zostanie rozstawionych w Łomży. Taką decyzję podjął prezydent Łomży w związku z utrzymującym się silnym mrozem. Taką pogodę zapewnia nam rozległy wyż z centrum nad Rosją północno-zachodnią, przez który ze wschodu napływa coraz bardziej mroźne powietrze kontynentalne. Synoptycy z białostockiego zespołu Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW PIB w specjalnym ostrzeżeniu przestrzegają przed silnymi mrozami, jakie przez kilka najbliższych dni i nocy będą nam towarzyszyć. Temperatura w Łomży nocami może spadać nawet do -24 stopni Celsjusza.
(nie?)Bezpieczne miasto!
- Łomża jest bezpiecznym miastem i sześć zabójstw, z którymi mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, nie zmienia tego faktu – mówił prokurator Tomasz Wilk, szef Prokuratury Okręgowej w Łomży, podsumowując ubiegły rok. W podobnym tonie wypowiadają się policjanci. Z ich statystyk wynika, że o ile liczba popełnionych w Łomży i powiecie przestępstw nieco wzrosła, to znacząco – o ok. 25% - spadła liczba wykroczeń, które są odbierane jako najbardziej dokuczliwe społecznie.
Gimnazjalista „bombiarz”
Nastolatek zadzwonił na na policję informując o podłożeniu bomby w budynku Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży. Ewakuowano podstawówkę i sąsiednie gimnazjum w sumie około 1300 osób. Na miejsce przyjechało blisko 20 policjantów, w tym specjalna grupa rozpoznania minersko – pirotechnicznego wraz z psami służącymi do wykrywania materiałów wybuchowych oraz pogotowie ratunkowe i straż pożarna. Alarm był fałszywy. Zatrzymany po kilku dniach 15-letni sprawca zamieszania mówił, że to miał być tylko żart. Za „żartownisia bombiarza” zapłacą rodzice. Koszty całej akcji mogą przekroczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Garnizon Łomża do Białegostoku
Sprawdzają się pesymistyczne pogłoski sprzed roku o fali zwolnień w łomżyńskim wojsku. I Łomżyński Batalion Remontowy, który w tym roku ma zostać „przeformowany” na Warsztaty Techniczne, stracił już ok. 80 żołnierzy zawodowych. W najbliższych miesiącach zwolnionych ma być kolejnych ośmiu z dziś zatrudnionych tu 33. Na tym nie koniec. Garnizon Łomża, obejmujący Łomżę i powiaty: łomżyński, wysokomazowiecki, zambrowski, jeszcze w tym roku ma być zlikwidowany, a w 2013 roku nastąpią kolejne zmiany. - Najważniejsze, że przynajmniej na razie zachowany zostaje potencjał techniczny i remontowy łomżyńskiego batalionu, nawet pod nazwą „warsztaty techniczne” - komentuje ppłk. Ludwik Zalewski, który był dowódcą Garnizonu Łomża w latach 1996-2002.