Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 11 stycznia 2025 napisz DONOS@

Kolejny projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej

JJS pt, 18 września 2020 10:08

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży rozpoczyna realizację projektu „Łomżyński Bastion 1920”. Dofinansowany z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”, jest skierowany do uczniów w wieku 11-13 lat. – Naszym głównym celem jest upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach 1920 roku na terenie Ziemi Łomżyńskiej, dotyczącej głównie bohaterskiej obrony Łomży przed przełomową dla losów Polski Bitwą Warszawską – podkreśla Teresa Fromelc-Pawelczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. – Zakładamy też, że dzięki tej inicjatywie nastąpi, również wśród uczestników projektu, wzrost zainteresowania lokalną historią oraz czytelnictwa i proponowanymi przez nas innymi formami zajęć bibliotecznych.

Podwójny debiut na koncercie Filharmonii

mm pt, 18 września 2020 08:51

Orkiestra Filharmonii Kameralnej rozpoczęła nowy sezon artystyczny 2020/2021. Programem złożonym z młodzieńczych kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta dyrygował Cezary Gójski, koncertmistrz orkiestry, dla którego był to koncert dyplomowy, a w roli solistki wystąpiła japońska skrzypaczka Mao Konishi. – Cieszę się, że mogłam tu zagrać! – mówi Mao Konishi, dla której łomżyński występ był pierwszym koncertem w Polsce i nagrodą specjalną, przyznaną jej przez Filharmonię Kameralną podczas V Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego w Toruniu.

Internetowy festiwal piosenki Regionalnego Ośrodka Kultury

mm śr, 16 września 2020 10:58

Kacper Żmuda ze Studia Wokalnego ROK zajął II miejsce w II Letnim Festiwalu Piosenki Pozytywnej online. 16-letni podopieczny Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej wykonał piosenkę „Luźno” Baranovskiego, przekonując do siebie wszystkich jurorów. – Kacper zaprezentował się naprawdę bardzo dobrze i robi szybkie postępy, co bardzo nas cieszy! – mówi Jarosław Cholewicki – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. To właśnie ta instytucja realizuje wieloetapowy, internetowy projekt „Okno na kulturę”, w ramach którego odbył się festiwal.

Szczygieł w drozdowskim kościele

mm pon, 14 września 2020 08:43

Porywający koncert wyśmienitej flecistki Hanny Turonek i kwartetu smyczkowego Filharmonii Kameralnej w drozdowskim kościele zakończył trzeci weekend koncertów w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Liczna publiczność szczególnie gorąco przyjęła wirtuozowskie wykonanie słynnego Koncertu fletowego „Il gardellino” op. 10 nr 3 RV 428 Antonio Vivaldiego, podczas którego solistka z niezrównanym mistrzostwem naśladowała trele tytułowego szczygła.

Dwa pozytywy na płycie i na koncercie

mm pon, 14 września 2020 08:28

Piątek i sobota były niezwykle pracowitymi dniami dla łomżyńskich filharmoników. Nie dość, że w błyskawicznym tempie zarejestrowali, z wybitnymi solistami Hanną Dys i Romanem Peruckim, Concerto Festivo na dwa pozytywy Dariusza Przybylskiego z myślą o kolejnej płycie Filharmonii Kameralnej, to wieczorem porywająco wykonali ten utwór na żywo w kościele Krzyża Świętego. Koncert odbył się w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica, a oboje soliści zagrali też sami, oczarowując słuchaczy klasycznymi i nieznanymi utworami. – To już kolejna płyta tej znakomitej orkiestry kameralnej – mówi Roman Perucki. – Wcześniej były już nagrody, co oznacza, że orkiestra jest przygotowana do tego typu realizacji. Granie na pozytywach jest niezwykle trudne, bowiem jesteśmy przyzwyczajeni do grania na dużych instrumentach, gdzie trzeba użyć trochę siły, a tutaj granie jest inne, trochę klawesynowe.

Katarzyna Bonda w Łomży

mm so, 12 września 2020 14:37

Jej fani czekali na to od lat – popularna pisarka Katarzyna Bonda przyjechała do Łomży na spotkanie autorskie. Wydarzenie odbyło się na dziedzińcu Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie autorka bestsellerowych powieści kryminalnych opowiadała o swojej twórczości i odpowiadała na pytania czytelników. – Kiedy wymyśliłam historię, którą dowodzi profiler, wszyscy się ze mnie naśmiewali, bo było przyjęte, że detektyw musi mieć porąbane życie, być alkoholikiem, generalnie snuć się po mieście, rozmawiać z ludźmi i oczywiście analizować twarde dane – mówiła Katarzyna Bonda. – W związku z tym, kiedy napisałam powieść, bohaterem której jest profiler i działa zupełnie inaczej, na początku był rodzaj pewnego sceptycyzmu ze strony czytelników i wydawców, ale po latach okazało się, że na tym polega cały sukces moich książek, że on jest właśnie taki inny.

Powrót płytowej giełdy

mm so, 12 września 2020 13:30

Po kilku miesiącach pandemicznej przerwy w Galerii Veneda znowu zorganizowano giełdę płytową. Przez dwa dni kolekcjonerzy płyt winylowych i CD mieli do dyspozycji kilkanaście tysięcy albumów, od popularnych wydawnictw na każdą kieszeń do unikatów kosztujących kilkaset czy kilka tysięcy złotych. Nabywców w różnym wieku nie brakowało – mało kto opuszczał stoiska wystawców z Katowic, Krakowa, Warszawy bez płytowych łupów. – Był to pierwszy możliwy termin, który po rozluźnieniu rygorów pandemii mogliśmy wykorzystać – mówi organizator wydarzenia Paweł Adamski, zapowiadając kolejne, cykliczne giełdy płytowe w Łomży.

„HistoGranie” Miejskiej Biblioteki Publicznej

JJS pt, 11 września 2020 14:05

Poznanie zabytków i nieznanych faktów z wielowiekowej historii Łomży. Zwiedzanie piątnickich fortów, klasycznego przykładu fortyfikacji obronnych z XIX wieku. Terenowa gra „Łomżyńskie wędrówki” z quizami i nagrodami – to tylko niektóre atrakcje projektu „HistoGranie”, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Jego celem jest poszerzenie wiedzy uczestników na temat bardzo ciekawej historii Łomży i jej okolic.

„Rajza” Eryka Mroczko wzbudza podziw muzyków

mm pon, 07 września 2020 08:45

21-letni absolwent I LO w Łomży napisał teksty i skomponował 11 utworów na płytę pt. „Rajza”. Opowiada o podróży przez życie i i wyprawie na nieznane drogi, aż do zagubienia się w Kosmosie. Dla Eryka Mroczko inspiracją było to, co działo się i dzieje wokoło: dorastanie, miłość, przyjaciele, upływ czasu, istnienie Boga czy ważne decyzje - to tylko niektóre z myśli, kłębiących się w głowie i dyskusjach, jakie toczył z pomagającymi: Mikołajem Rajkowskim i Julią Stanisławską. Co mówią o debiutanckiej płycie łomżyniaka muzycy, m.in., z zespołów: The BL Blues Band i Holy Water?

Finał Walizki z Teatrem Akt

mm pon, 07 września 2020 08:37

Plenerowe przedstawienie „Ja gore” warszawskiego Teatru Akt zakończyło „33 Spotkania Teatralne Walizka – Moje Miasto”. Łączący pantomimę, taniec, różnorodną muzykę, pokazy szczudlarzy, ogniowe i ekwilibrystyczne spektakl zachwycił liczną publiczność, a widzowie w różnym wieku podkreślali, że nie wyobrażają sobie Łomży bez „Walizki”. – Mam nadzieję, że w przyszłym roku nasz festiwal znowu będzie wydarzeniem międzynarodowym, że ta pandemiczna bańka wreszcie pęknie i wrócimy do dawnej formuły! – podkreśla Jarosław Antoniuk, dyrektor festiwalu i Teatru Lalki i Aktora.

Walizka pełna deszczu

mm nie, 06 września 2020 13:51

Trzeci dzień „33 Spotkań Teatralnych Walizka – Moje Miasto” upłynął pod znakiem zmiennej pogody. Spektakle grane w południe na ulicy Długiej i w porcie Łomża odbyły się bez przeszkód. „Klapsy” Teatru Pijana Sypialnia na muszli musiały zostać przerwane kilka minut przed końcem z powodu nawałnicy, bo zadaszenie sceny nie chroniło artystów, szczególnie dyrygenta i muzyków, przed zacinającym deszczem. „Jaś i Małgosia” Teatru Falkshow odbył się już zgodnie z planem, ale tylko dlatego, że został przeniesiony z Długiej na scenę Teatru Lalki i Aktora.

Komunikat - Walizka - Moje Miasto

mm so, 05 września 2020 18:03

Ze względu na możliwe opady deszczu spektakl z godz. 20.00 - JAŚ I MAŁGOSIA - Teatru FALKOSHOW odbędzie się w Teatrze Lalki i Aktora przy Pl. Niepodległości, a nie jak wcześniej planowano na ul. Długiej.

Łomżyńskie Narodowe Czytanie

mm so, 05 września 2020 17:17

Łomża znalazła się wśród blisko trzech tysięcy miejscowości z kraju i ze świata, w których w pierwszą sobotę września odbyło się „Narodowe Czytanie“. Bierze udział w tej akcji od samego początku, a przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej fragmenty „Balladyny“ Juliusza Słowackiego czytali przedstawiciele władz z prezydentem miasta Mariuszem Chrzanowskim na czele, samorządowcy, nauczyciele oraz dzieci i młodzież. – Poprosiłam też o współpracę dyrektora Jarosława Antoniuka, ponieważ Teatr Lalki i Aktora wystawiał „Balladynę“ – dlatego gościmy dziś aktorów, mamy również fragmenty teatralnej scenografii i muzykę ze spektaklu – mówi dyrektorka Teresa Fromelc-Pawelczyk, zapowiadając już kolejne wydarzenia w bibliotece.

Teatr ognia w pochmurny wieczór

mm so, 05 września 2020 09:30

Spektakl „Relikwiarz” Teatru Ognia i Papieru zakończył drugi dzień „33 Spotkań Teatralnych Walizka – Moje Miasto”. Grzegorz Kwieciński, doskonale znany już łomżyńskiej publiczności, zaprezentował na dziedzińcu przed kościołem kapucynów bardzo osobisty spektakl, mogący być również swoistą metaforą ludzkiego życia. Ku radości artysty i widzów nie padało, chociaż Grzegorz Kwieciński podkreśla, że wielokrotnie grał duże spektakle lub kameralne przy niesprzyjającej pogodzie, nawet podczas tak zwanej powodzi stulecia w roku 1997. – Deszcz był wtedy potworny, ale graliśmy, więc w porównaniu z tym co było wtedy dziś warunki były znakomite – mówi reżyser, aktor i scenograf, współpracujący z łomżyńskim teatrem już od 26 lat.

Upamiętnienie Jerzego Swoińskiego

mm pt, 04 września 2020 20:02

Retrospektywną wystawę Jerzego Swoińskiego otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Przygotowana dzięki współpracy z rodziną, przyjaciółmi, kolekcjonerami i różnymi instytucjami ekspozycja pokazuje wszechstronność artystycznego dorobku twórcy, który z równą swobodą malował pejzaże, rysował karykatury czy projektował plakaty. Jest też autorem logo portalu 4lomza.pl. - To wystawa szczególna, upamiętniająca wyjątkowego człowieka i otwarta w 15 rocznicę jego śmierci – podkreśla kierownik galerii Karolina Skłodowska.

Inauguracja teatralnych spotkań

mm pt, 04 września 2020 08:26

Wystartowała „Walizka”. Z oczywistych względów nie jako międzynarodowy festiwal teatralny z konkursem, ale pod nazwą „33 Spotkania Teatralne Walizka – Moje Miasto” i niemal wyłącznie spektaklami plenerowymi. – Jest to jedna z nielicznych imprez kulturalnych w kraju, która odbywa się live, a do tego są obecne na niej władze! – podkreślał dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk.

„Rajza” w Kosmosie wyobraźni i muzyki Eryka Mroczko

mm pon, 31 sierpnia 2020 08:37

- Zapraszam do obejrzenia teledysku „Houston”, z piosenką, która jest opowieścią o problemach z łącznością – zachęca Eryk Mroczko z Łomży. 21-latek to bardzo zdolny kompozytor, muzyk, poeta i wokalista. Absolwent I LO w Łomży i 2. roku elektroniki PW stworzył pierwszą autorską płytę pt. „Rajza”. Debiut składa się z 11 utworów i ma charakter koncepcyjny, jak „The Wall” Pink Floyd. - Czytelnicy 4lomza.pl sami sobie zinterpretują, jaka to łączność i z kim – opowiada Eryk. - Piosenka o „Houston” powstała rok temu i jest jedną z moich lubionych, a jedną z najważniejszych na płycie.

Festiwal Sacrum et Musica czasu pandemii

mm pon, 31 sierpnia 2020 07:53

Orkiestra Filharmonii Kameralnej pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego oraz soliści Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Leszek Świdziński i Anna Krzysztofik-Buczyńska zainaugurowali w łomżyńskiej katedrze XVI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Słynne „Panis Angelicus” artyści zadedykowali ks. Marianowi Mieczkowskiemu, obchodzącemu 20-lecie objęcia parafii katedralnej. Mimo trudnego czasu naznaczonego koronawirusem festiwal potrwa do połowy października, a w jego ramach odbędzie się jeszcze 16 koncertów: granych na żywo z udziałem publiczności, jednocześnie transmitowanych w sieci. – Cieszę się bardzo, że mamy możliwość koncertowania w tej trudnej sytuacji – mówi Jan Miłosz Zarzycki. – Zrobiliśmy wszystko, żeby 16 edycja festiwalu doszła do skutku i myślę, że będzie udana!

Międzynarodowy sukces Damiana Śliwińskiego

mm pt, 28 sierpnia 2020 13:53

Damian Śliwiński zwyciężył w kategorii wiekowej 14-17 lat pop vocal na międzynarodowym festiwalu „My XXI wiek” w Bułgarii. Sukces utalentowanemu uczniowi klasy 2FG I LO zapewniło perfekcyjne wykonanie „Color Of Your Life” Michała Szpaka oraz „Let Her Go” Passengera z własnym akompaniamentem na gitarze elektroakustycznej. – Byłem jedynym uczestnikiem śpiewającym i grającym jednocześnie na żywo, co pozwoliło mi się wyróżnić i mogło mieć wpływ na decyzję jury – mówi Damian Śliwiński. Bezapelacyjne zwycięstwo w Słonecznym Brzegu zapewniło młodemu wokaliście udział w w kolejnych międzynarodowych festiwalach w Grecji oraz we Włoszech, które zaplanowano na przełom sierpnia i września przyszłego roku.

Ministerialne nagrody i Gloria Artis dla Jacka Szymańskiego i Dariusza Wójcika

mm pt, 28 sierpnia 2020 08:05

Jacek Szymański i Dariusz Wójcik zostali uhonorowani przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Piotra Glińskiego, nagrodami okolicznościowymi. Zostały one przyznane obu śpiewakom za 35 lat pracy artystycznej i organizacyjnej. – Mieliśmy świętować te nasze jubileusze na festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, ale z wiadomych względów nie było takiej możliwości – mówi Jacek Szymański, zapowiadając, póki co, widowisko jubileuszowe Dariusza Wójcika "Zimny drań" w gdańskim Dworze Artusa 6. września. Będzie to koncert promujący nową płytę śpiewaka o takim samym tytule, a w jego trakcie obaj artyści zostaną odznaczeni najwyższym odznaczeniem w dziedzinie kultury, Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

« · «« · 56 · 57 · 58 · 59 · 60 · 61 · 62 · 63 · 64 · 65 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę