Spotkanie autorskie z Sławomirem Koprem
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zaprasza na spotkanie autorskie z historykiem, autorem książek historycznych Sławomirem Koprem. Spotkanie z cyklu „Ku Niepodległej #Łomża”.
„Radość spod kapelusza” po raz pierwszy w maju
W nietypowym terminie, ale kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” odbędzie się. – Na początku marca rozdzwoniły się telefony co z naszą imprezą, czemu nie ma informacji, ale przenieśliśmy ją na 28 maja, żebyśmy mogli spotkać się w Centrum Katolickim bez żadnych obostrzeń – mówi jeden z organizatorów konkursu Andrzej Gosk. Uczestnicy z powiatu łomżyńskiego mogą nadsyłać zgłoszenia do 7 maja, pozostali z terenu całego kraju mają na to siedem dni więcej.
Łomża (jednak) bez festiwalu szantowego
Decyzją zarządu Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska zrezygnowała z realizacji w tym roku trzeciej edycji festiwalu szantowego. Urząd Miejski przyznał LOT na zorganizowanie imprezy „Szanty nad Narwią” 12 tysięcy złotych w ramach otwartego konkursu ofert w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, ale te środki okazały się dalece niewystarczające. Jak tłumaczy Wojciech Winko z LOT Ziemia Łomżyńska, przyznana kwota nie wystarczyłaby nawet na opłacenie honorarium zaproszonych gwiazd polskiej sceny szantowej, a przecież dochodzi jeszcze wynajęcie ochrony, profesjonalnej sceny, nagłośnienia i oświetlenia, które muszą spełniać artystyczne i techniczne wymagania występujących zespołów.
Środki na kulturę z ratusza przyznane
Urząd Miejski w Łomży ogłosił wyniki otwartego konkursu ofert w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego na rok bieżący. Dofinansowano 15 zadań 11 podmiotów, a łączna kwota dotacji to 150 tysięcy złotych. Tak jak nie budzi wątpliwości wsparcie tanecznych inicjatyw, rozsławiającego Łomżę w kraju i w świecie BK Step, lokalnych wydawnictw czy konkursów i wydarzeń kulturalnych z festiwalem „Szanty nad Narwią” na czele, to zastanawia celowość organizowania za 32 tysiące złotych letniego kina plenerowego. Cieszy się ono coraz mniejszym zainteresowaniem widzów, mających przecież kino Millenium, a do końca roku najpewniej drugie w ramach sieci kin Helios. Seanse filmowe odbywają się również w Hali Kultury czy w ramach studyjnego kina MDK-DŚT w Galerii Pod Arkadami oraz w innych lokalizacjach, a sytuacja finansowa Łomży nie wygląda dobrze. Można więc było z drogiego kina plenerowego zrezygnować, a zaoszczędzone środki przeznaczyć na inne cele.
Konkurs plastyczny dla dzieci „Wesoła pszczoła”
Trwa przyjmowanie zgłoszeń do konkursu poetycko-plastycznego „Wesoła pszczoła malowane wiersze”. Jest on adresowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego. Ich zadaniem jest napisanie wiersza o tematyce związanej z pszczołami oraz wykonanie pracy plastycznej będącej jego ilustracją. Zorganizowany przez Leśną Pracownię pszczelarki Agnieszki Zielewicz i Filię nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży konkurs ma uzmysłowić najmłodszym ogromną rolę pszczół w ekosystemie i w naszym życiu. Zwycięzcy i laureaci otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe, a wyniki zostaną ogłoszone w Hali Kultury, gdzie odbędzie się pokonkursowa wystawa.
Nagrodzone ubranie się w książkę
Praca fotograficzna zatytułowana „Na nieludzkiej ziemi”, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży Mai Welszyng zajęła I Miejsce w Konkursie Fotograficznym „Nowa twarz książki – SLEEVEFACE” zorganizowanym przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Nowa koncertmistrzyni Filharmonii Kameralnej
Izabela Bławat-Leofreddi wygrała ogłoszony jesienią konkurs i od końca marca jest koncertmistrzem I skrzypiec Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Zastąpiła na tym stanowisku wyśmienitego wirtuoza Cezarego Gójskiego, ale sama jest równie znakomitą instrumentalistką. Poza edukacją w Polsce kształciła się również w Holandii i we Włoszech. Wcześniej grała w niemieckiej orkiestrze Staatstheater Kassel, teraz zamierza skoncentrować się na pracy w Łomży i dać Filharmonii Kameralnej jak najwięcej od siebie.
„Pojęcie względne” Kai Kozon i nowy cykl pod Arkadami
Wystawę malarstwa utalentowanej artystki młodego pokolenia Kai Kozon otwarto w Galerii Pod Arkadami. „Pojęcie względne” to fragment większego projektu, w którym autorka akcentuje świadomość bytu, wykorzystując przy tym różne znaki, odwołujące się również do natury. To jednocześnie pierwsza wystawa z cyklu „Debiuty”, ponieważ prace młodych, obiecujących i do tego również lokalnych twórców będą teraz pojawiać się w galerii na Starym Rynku regularnie.
Co dalej z Galerią Sztuki Współczesnej?
Galeria Sztuki Współczesnej ma się wynieść z budynku przy ul. Długiej 13? Taka informacja pojawiła się w związku z apelem o przeniesienie w to miejsce z drugiego piętra czytelni Biblioteki Publicznej. Łukasz Czech z Ratusza przekazuje, że „obecnie rozważane są różne pomysły, jednakże żadne decyzje w tym zakresie nie zapadły”. Taka przeprowadzka znacząco zmniejszyłaby powierzchnię wystawową muzeum, a siedziba przy Dwornej nie dysponuje pomieszczeniami przystosowanymi do potrzeb galerii.
Romantycznie, chociaż nie do końca perfekcyjnie
Arcydzieła XIX-wiecznych kompozytorów złożyły się na program koncertu „Romantycznie” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Łomżyńskich filharmoników poprowadził, doskonale znany już tutejszej publiczności, włoski dyrygent Maurizio Colasanti. Orkiestra perfekcyjnie zagrała Suitę czeską op. 39 Antonína Dvořáka oraz tańce Bedřicha Smetany. Był też ukłon w stronę licznych słuchaczy z Ukrainy, słynny filmowy temat Myrosława Skoryka „Melodia”; rozczarował jednak solista, pianista Luigi Fracasso, wykonujący bez polotu i ze słyszalnymi problemami słynny Koncert fortepianowy a-moll op. 54 Roberta Schumanna.
Teresa Fromelc-Pawelczyk wyróżniona
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży Teresa Fromelc-Pawelczyk jako jedna z 6 osób została nominowana w konkursie Podlaski Bibliotekarz Roku 2021. Organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku konkurs adresowany jest do najaktywniejszych bibliotekarzy województwa podlaskiego, mających na koncie znaczące osiągnięcia w promowaniu kultury i rozwoju czytelnictwa. Podlaskim Bibliotekarzem Roku 2021 została Monika Łapińska, kierownik Filii nr 4 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, kapituła konkursu wyróżniła jeszcze cztery kolejne bibliotekarki.
Grzegorz Kasdepke nie tylko dla dzieci
Jeden z najpopularniejszych autorów książek dla dzieci i młodzieży Grzegorz Kasdepke uświetnił tegoroczne Dni Literatury Dziecięcej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Uwielbiany przez czytelników pisarz, poza standardowymi spotkaniami autorskimi z najmłodszymi w czasie zajęć szkolnych, odbył też jedno nietypowe – w Filii nr 6 spotkał się po południu nie tylko z dziećmi, ale też z ich rodzicami i dziadkami. Okazało się, że książki Grzegorza Kasdepke docierają i do młodszych, i do starszych, a taka rodzinna integracja w bibliotece jest bardzo wartościowa i ciekawa dla każdego, niezależnie od wieku.
„Solidarni z Ukrainą” w szkole muzycznej
Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży zagrali kolejny koncert dla Ukrainy. Stworzona z ich inicjatywy orkiestra zagrała same przeboje, były również występy wokalistek oraz zespołu dziecięcego. Objawiły się też nowe talenty poza wokalnymi, bowiem orkiestrę z powodzeniem poprowadziła skrzypaczka Otylia Czochańska. – Chciałbym podkreślić ogromną empatię uczniów, bo jak tylko dowiedzieli się o tej sytuacji, natychmiast padł z ich strony pomysł, żeby taki koncert wsparcia zorganizować i przygotowali go samodzielnie – mówi dyrektor Mirosław Korona. – Jest to w dzisiejszym świecie niezwykle istotne, bo nie każdy to ma, niestety. Publiczność tym razem dopisała, a trzy puszki Caritasu zapełniły się banknotami – zebrano 1 561,01 złotych.
Warsztaty i koncert z Grażyną Łobaszewską
Wybitna wokalistka Grażyna Łobaszewska spędziła w Łomży pracowity, ale też bardzo miły i owocny weekend. Najpierw przez dwa dni prowadziła w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych warsztaty wokalne, po czym odbył się powarsztatowy koncert „Śpiewamy piosenki Grażyny Łobaszewskiej”. Wykonali je z powodzeniem młodzi podopieczni Magdy Sinoff ze Studia Wokalnego eMDeK, a na finał zaśpiewała sama Grażyna Łobaszewska, świętująca w tym roku 50-lecie pracy artystycznej. – Ten czas minął bardzo szybko, ale niczego nie oceniam – mówi Grażyna Łobaszewska. – Dzieje się tak, bo we mnie w środku cały czas jest mała dziewczynka, która cały czas spełnia swoje marzenia. Zawsze marzyłam żeby śpiewać i do tej pory to marzenie spełniam. Artystka zachwyciła publiczność nowymi aranżacjami swych ponadczasowych przebojów oraz zaskakującym duetem z Przemkiem Kamińskim.
Wokalne talenty poszukiwane
Trwa nabór do Studia Piosenki PopArt Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Założony w roku 1996 przez Bernarda Karwowskiego PopArt to jeden z najbardziej utytułowanych łomżyńskich młodzieżowych zespołów wokalnych, wielokrotnie doceniany na najbardziej prestiżowych festiwalach i przeglądach, z licznymi koncertami i ponad 20 tematycznymi programami na koncie. Jego wychowankowie nierzadko robią teraz kariery w muzycznym biznesie, a Bernard Karwowski poszukuje ich następców. – Z powodu pandemii trochę dzieciaków nam ubyło, nawet dlatego, że ich rodzice zdecydowali się na jakieś dodatkowe zajęcia czy korepetycje, co w obecnej sytuacji wcale nie dziwi – mówi Bernard Karwowski. – Jestem jednak przekonany, że w Łomży i w jej okolicach jest dużo utalentowanych dzieci, dlatego staram się do nich dotrzeć!
„Mieszczańska Łomża” na muzealnej wystawie
Wygląd i wystrój typowego mieszczańskiego domu w Łomży z początków XX wieku pokazuje wystawa czasowa „Mieszczańska Łomża” w Muzeum Północno-Mazowieckim. Zaprezentowane na niej eksponaty pochodzą z bogatych zbiorów Ewy, Kazimierza i Emila Cywińskich, znanych już w Łomży i w Drozdowie z kolekcjonerskiej pasji i wcześniejszych wystaw. – Ta wystawa jest wycinkiem, próbą stworzenia pewnego przekroju – mówi Emil Cywiński. – Łomża nie była miastem szczególnie uprzemysłowionym, nie było tu tak bogatego mieszczaństwa jak w Łodzi, na Śląsku czy w Zagłębiu, było to jednak miasto ważne dla dziedzictwa i lokalnej historii, co widać też na tej wystawie.
Konkurs z zasad muzyki wrócił do Łomży
Po pandemicznej przerwie w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Łomży ponownie odbył się Ogólnopolski Konkurs z Zasad Muzyki im. Franciszka Wesołowskiego. W jego piątej edycji uczestniczyło 25 uczniów średnich szkół muzycznych z całego kraju. Zwyciężył, zdobywając 85,5 pkt z 88 możliwych, Maciej Borowski z Nadarzyna, wyprzedzając uczniów z Krosna i Krakowa. Reprezentantka łomżyńskiej szkoły Kinga Chludzińska zakwalifikowała się do drugiego etapu, zdobywając 74,75 pkt i tytuł laureata konkursu.
Pasmo literackich sukcesów Grażyny Kuleszy Szypulskiej
Grażyna Kulesza Szypulska zajęła pierwsze miejsce w konkursie inspirowanym powieścią „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk. Sukces zapewniło jej oryginalne opowiadanie „Czas czasu” o filozoficznej wymowie. – Zdarzyło mi się wcześniej kilka nagród, ale były to zwykle wyróżnienia, nic znaczącego – mówi Grażyna Kulesza Szypulska. – Tym razem udało mi się jednak zająć pierwsze miejsce i uważam, że to spory sukces, tym bardziej, że związany z inną formą wypowiedzi literackiej, którą napisałam po raz pierwszy w życiu. To już szóste osiągnięcie nauczycielki z Łomży w lokalnych i ogólnopolskich konkursach w ostatnich 12 miesiącach.
Nakręć film patriotyczny komórką i wyślij na konkurs
Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie zaprasza uczniów szkół podstawowych i średnich z Łomży i powiatu łomżyńskiego do nakręcenia komórką krótkometrażowego filmu o tematyce patriotycznej pod tytułem „Chleb i Ojczyzna”. – Chcemy uwrażliwić młodzież, pokazać jej, że w dobie tak swobodnego dostępu do mediów społecznościowych, gdzie każdy może wrzucić filmik, warto zastanowić się nad tym co publikujemy, czy idzie za tym jakieś głębsze przesłanie – podkreśla inicjator konkursu Marcin Rydzewski, zachęcając młodych ludzi do udziału indywidualnego bądź grupowego. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz dodatkowa, możliwość wzięcia udziału w warsztatach z doświadczonymi filmowcami.
Młodzi muzycy dla Ukrainy
Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży zagrali specjalny koncert charytatywny dla Ukrainy. Wśród 13. solistów była gitarzystka Sofia Dembicka z Ukrainy, zagrali też młodzi wirtuozi Inga Wawrzynkowska, Dominik Góralczyk, Szymon Krajewski, Paweł Jacak, Mateusz Obrycki i Wiktor Czarnecki. W czasie koncertu prowadzono zbiórkę do puszek Caritasu. – Koncert był bardzo udany, ale martwię się frekwencją, jednak powiem tak: niech żałują ci, którzy nie byli! – mówi dyrektor Mirosław Korona, dodając, że ten koncert był tylko swoistym wstępem do kolejnego, który będzie prawdziwym trzęsieniem ziemi i odbędzie się 4 kwietnia.