Piechociński jaki jest każdy widzi
Zenon Piechociński - szef miejskiego SLD i łomżyński radny - zmienił miejsce zatrudnienia. Od kwietnia jest już pracownikiem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oddział w Łomży. Jak twierdzi Tadeusz Tomaszewski (także SLD) - zastępca dyrektora ARiMR w Łomży - Zenon Piechociński został zatrudniony w biurze promocji Agencji.
Na wariackich papierach
Chociaż rolnicy mogą już składać wnioski o dopłaty, ciągle nie działa system IACS, który miał ewidencjonować gospodarstwa i rozdzielać chłopom pieniądze.
W ARR Piotrowski zamiast Krzewskiego
Andrzej Krzewski Agencją kierował od chwili jej powołania w 1994 roku – wówczas była to Agencja Rozwoju Ziemi Łomżyńskiej. O jego odwołaniu mówiło się już od kilku miesięcy. Sam były prezes tracił wpływy (również finansowe) już od dłuższego czasu. Nie powiodły się próby zarabiana na organizacji targów spożywczych, budowlanych i motoryzacyjnych. Mniej więcej rok temu Agencja przestała zarządzać miejskim targowiskiem, a niedawno zapowiedziano, że działające przy niej od 4 lat Regionalne Centrum Informacji Europejskiej zostanie zamknięte w połowie lipca br.
Spadek liczby bezrobotnych w Powiecie Łomżyńskim
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży w końcu marca 2004 roku wyniosła 9.090 osób, w tym w mieście Łomża 5.546 osób i w Powiecie Łomżyńskim 3.544 osoby. W porównaniu do stanu na koniec miesiąca poprzedniego poziom bezrobocia zmniejszył się o 136 osób.
A jednak Piotrowski a nie Grabani
Nowym prezesem Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Łomży został dr Zbigniew Piotrowski. W środę w Białymstoku odbyła się “druga część” wyborów nowego prezesa Agencji po tym jak przed tygodniem z tej funkcji odwołano Andrzeja Krzewskiego. Wówczas – powołując się na nieoficjalne informacje – podawaliśmy, że nowym prezesem został Piotr Grabani, ale przeciwko temu wyborowi ostro zaprotestował Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński.
Dzień Strażaka i I Przegląd Strażackich Orkiestr Dętych w Łomży
Zapraszamy wszystkich, zwłaszcza Strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej Diecezji Łomżyńskiej wraz z pocztami sztandarowymi na uroczystą Mszę św. ku czci św. Floriana z prośbą o błogosławieństwo dla Strażaków. Msza św. będzie odprawiona dnia 25 kwietnia, w III Niedzielę Wielkanocną w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Łomży o godzinie 12.00. Uroczystość uświetni występ Orkiestr Dętych przybyłych z okazji I Przeglądu Strażackich Orkiestr Dętych w Łomży.
Jak “ładnie” przetłumaczyć HWDP?
Z taką trudną zagadką mają zmierzyć się uczniowie łomżyńskich szkół. Konkurs wspólnie zorganizowały Stowarzyszenie Bezpieczna Ziemia Łomżyńska, Kuratorium Oświaty, MDK-DŚT i Policja. Jak donosi Gazeta Współczesna konkurs odbędzie się dwustopniowo. W szkołach uczniowie zgłaszać będą swoje propozycje dowcipnego i nieobraźliwego tłumaczenia skrótu, a po selekcji po 3 uznane za najciekawsze propozycje z każdej ze szkół trafią do Komendy Miejskiej Policji w Łomży.
To nie był żart - Strzaliński zrezygnował naprawdę!
1 kwietnia 2004 roku redakcje prasowe obiegła informacja o powtórnym ustąpieniu Marka Strzalińskiego z funkcji szefa SLD w województwie podlaskim. Niektórzy, także my, odebrali ją jako pryma aprilisowy żart tymczasem informacja ta okazała się szczera prawdą. Marek Strzaliński nie jest już szefem Sojuszu Lewicy Demokratycznej w województwie. “Wywodzący się z Łomży” Strzaliński na fotelu szefa wojewódzkiego Sojuszu zastąpił “wywodzącego się z Łomży” Mieczysława Czerniawskiego, który to był pierwszym szefem SLD po “integracji” województw i struktur partii. Od 1 kwietnia także Strzaliński już Sojuszowi nie przewodzi.
Za dwa dni ruszają dopłaty bezpośrednie do rolnictwa
Dopłaty bezpośrednie w systemie uproszczonym, który będzie mógł obowiązywać w Polsce przez trzy lata (może zostać skrócony lub przedłużony), będą wypłacane według trzech stawek.
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia
We wtorek w rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego obchodzimy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Polscy oficerowie, jeńcy wojenni, zamordowani zostali przez NKWD wiosną 1940 roku.
... z wielkanocnego kazania ks. bp Stanisława Stefanka
(...) Popatrzmy ile razy nasz biedny umysł został wyprowadzony w pole, ...oszukany. Prawda – dobro. Dowiaduję się w ostatnich czasach, w ostatnich dniach, że środowisko, które ponad 50 lat wniesione czołgami, siłą w naszą państwowość, środowisko które z odrazą mówi o tym, że jesteśmy katolikami, że jesteśmy patriotami, środowisko które wewnętrznie gardzi tym co my szanujemy jako świętość: miłość do Boga, miłość do ojczyzny i w tym wszystkim tą naszą Maryjną pobożność, to środowisko w ciągu jednej nocy zmienia się znów przewodnikiem. Jeszcze wczoraj doprowadzał to całkowitego chaosu gospodarczego, rano się obudził i mówi, teraz ja na czele! I my w to wierzymy.
Pisanki
Malowane, drapane, czy wyklejane. W okresie Wielkiej Nocy zdobią niemal każdy świąteczny stół. Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie bez nich Wielkanocy. Mowa oczywiście o pisankach. Okazuje się, że tradycja zdobienia jajek w naszym regionie jest wciąż żywa.
Życzenia biskupa łomżyńskiego na Wielkanoc 2004
Moi Bracia i Moje Siostry! Spotykam się z Wami w rodzinie świętującej radość zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią – w dniach liturgicznego obchodu Zmartwychwstania Pańskiego. Na to spotkanie niosę serdeczne życzenia wielkanocne. Rozpowiadajmy wiadomość najważniejszą w historii ludzkości: w Chrystusowym Zmartwychwstaniu zło zostało pokonane przez dobro i śmierć przez życie; w świecie kuszonym do nienawiści ostatecznie zwycięża miłość. Zasiadając do wielkanocnego posiłku posyłam Wam wraz z Księdzem Biskupem Tadeuszem serdeczne błogosławieństwo. + Stanisław Stefanek TChr Biskup Łomżyński
Krzewski już nie prezesuje
Andrzej Krzewski został odwołany z funkcji prezesa Agencji Rozwoju Regionalnego SA. w Łomży (dawna Agencja Rozwoju Ziemi Łomżyńskiej). Nowym prezesem został ponoć - informacja nieoficjalna - Piotr Grabani - były wiceprezydent Łomży, któremu w ostatnich wyborach samorządowych 2002 powinęła się noga. Grabani uzyskał jedynie 159 głosów poparcia - to było za mało by mógł dostać się do Rady Miasta.
Dwóch radnych wycofało się z pomysłu obniżania diet
Niespełna tydzień wytrzymała koalicja radnych na rzecz obniżenia sobie diet. W poniedziałek z szóstki radnych, którzy podpisali się pod wnioskiem ograniczającym zarobki rajców (zobacz GB nr 32 - “Dieta, ach dieta...”) dwóch się wycofało.
Tradycje wielkanocne
W Kościele Katolickim trwa Wielki Tydzień, w którym wspominamy i przeżywamy najważniejsze wydarzenia historii Zbawienia. Świętujemy nasze odkupienie, dokonane przez Wcielonego, Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Syna Bożego. Za religijnymi przeżyciami przez stulecia historii Kurpiowszczyzny, Mazowsza i Ziemi Łomżyńskiej związane były tradycje.
Bociania wojna
Tego jeszcze nie było. W Kupiskach Starych dwóch dorosłych mężczyzn pokłóciło się o... bociana. Ptak z ciepłych krajów pod Łomżę przylatuje już od pięciu lat. Zadomowił się na tu całkiem dobrze, żaby mu przysmakowały, rodzinę sprowadzał i rokrocznie młode chował, a tamtejszy poeta o nim wiersze pisał - słowem sielanka jakich mało – tak było jeszcze do końca lata ubiegłego roku. Później coś się popsuło, tylko ptak nie wie co.
Słowo do duszpasterzy i wiernych diecezji łomżyńskiej w sprawie remontu katedry łomżyńskiej
Katedra – matka wszystkich kościołów Diecezji jest świątynią Biskupa Diecezjalnego. W niej odbywają się święcenia diakonów, prezbiterów i biskupów. W niej każdego roku w Wielki Czwartek dokonuje się poświęcenie Olejów i odnowienie przyrzeczeń kapłańskich. W katedrze mają miejsce najważniejsze uroczystości diecezjalne; w katedrze przeżywaliśmy spotkania z wybitnymi osobistościami Kościoła: z Ojcem Świętym, Prymasem Polski, Nuncjuszem Apostolskim. Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Łomży przyjął tytuł katedry w dniu 28 października 1925 roku, gdy powstała Diecezja Łomżyńska. Wcześniej ta świątynia była kościołem farnym. W aktach parafialnych odnajdujemy wzmiankę, że w dniu 2 lutego 1504 roku księżna mazowiecka Anna ofiarowała ziemię pod budowę kościoła w Łomży. Prawdopodobnie w tym także roku rozpoczęto budowę świątyni. Mija więc 500 lat od czasu rozpoczęcia budowy obecnego kościoła katedralnego.
List biskupa Stanisąłwa Stefanka do kapłanów prezbiterium łomżyńskiego
Moi Bracia w kapłaństwie! 1. Przyjmijcie List Ojca Świętego skierowany do nas na tegoroczny Wielki Czwartek. Jakże osobisty, wypełniony najgłębszą refleksją teologiczną i niezwykle prostą zachętą pastoralną, wielkanocny podarunek Jana Pawła II-go. Całym sercem dziękujemy za to serdeczne - powtarzane każdego roku w Wielki Czwartek - spotkania z Ojcem Świętym. Dziękujemy za każde słowo; w tym roku szczególnie za zwrócenie uwagi na duszpasterstwo ministrantów, którzy „stanowią niejako kolebkę powołań kapłańskich.” Omawialiśmy to zadnie w czasie tegorocznych spotkań opłatkowych, Dużą nadzieję wiążę z ożywieniem Szkoły Animatora i wdrażaniem diecezjalnego programu formacji służby ołtarza.
Z perspektywy list
Proszę o przekazanie mieszkańcom Miasta Łomży informacji, że do dnia dzisiejszego tj. 08 kwietnia br., Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej “Perspektywa”, ani osobiście Zbigniew Lipski nie otrzymali od Prezydenta Miasta Łomży żadnego pisma dotyczącego przekazania monitoriungu miejskiego na rzecz spółdzielni.