Crazy Twisting Group po raz kolejny na Mistrzostwach Świata
W ostatni weekend (4-6.04.08) grupa bboy's z „Crazy Twisting Group” działających w Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży wywalczyła kwalifikacje na Mistrzostwa Świata „HipHop Days” podczas Krajowych Mistrzostw Polski HipHop, Electric Boogie i Break Dance.
Piąta pora roku, czyli „Mantra Trans”
- Nasz spektakl mógłby równie dobrze nosić tytuł "Piąta pora roku", bo śpiewamy o umieraniu, śmierci, odchodzeniu - opowiadał dziennikarzom założyciel i lider Teatru Wielkie Koło, który wczoraj wystąpił w MDK DŚT. Sala świeciła pustkami, że aż żal się robiło na myśl o samopoczuciu artystów z Będzina. Jednak jakieś 20 czy 30 osób, wśród których były i kilkuletnie dzieci, spędziło czas radośnie, jakby poza główną ideą Jacka Łabacza...
Głosy z Piątnicy
Zespół Śpiewaczy Klubu Seniora działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy i pochodzące z tej samej miejscowości „Rodzeństwo Lewiarzy” zdobyło pierwsze nagrody podczas V Podlaskiego Festiwalu Wielkanocny „Zmartwychwstał Pan”, który odbył się w Białymstoku. Seniorzy z Piątnicy zdobyli I nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych, a Lewiarze w kategorii zespołów.
Miliony z ministerstwa na łomżyńską kulturę
1 mln 670 tys zł – tyle otrzymają w tym roku placówki kultury z Łomży z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze pochodzą z programu „Mecenatu 2008”. Instytucje kultury otrzymały je na inwestycje, ale przede wszystkim na prowadzenie bieżącej działalności. Z łomżyńskich placówek najwięcej otrzymało Muzeum Północno-Mazowieckie. Na pozyskiwanie muzealiów, konserwację i remonty, poprawę infrastruktury technicznej, i obchody 60 – lecia Muzeum ministerstwo kultury przeznaczyło 450 tys zł.
„Droga” z Łomży do Teatru Dramatycznego w Białymstoku
Dziesięcioro piętnastolatków z Katolickiego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego zakwalifikowało się do finału wojewódzkiego Festiwalu Małych Form Teatralnych, w którym na deskach popularnego „Węgierki” wystąpi 12 maja br. osiem grup scenicznych gimnazjów z Podlaskiego. W finale zmierzą się, m.in., z uczniami gimnazjum nr 6 w Łomży i gimnazjum z Szepietowa.
Gimnazjaliści mówią o sobie ze sceny
Zakończył się trzeci i ostatni etap eliminacji wojewódzkich Festiwalu Małych Form Teatralnych "Dramat i tragedię pozostaw teatrowi". Dziewięć grup z gimnazjów Łomżyńskiego w środę wystawiło w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży spektakle, w których młodzież ukazała problemy, z jakimi boryka się na co dzień: brak porozumienia z rówieśnikami, rodzicami i nauczycielami, poczucie odrzucenia i samotność. Jutro jurorzy podadzą, kto zwyciężył, włączając do werdyktu wcześniej obejrzane 34 grupy z Białostockiego i trzy z Suwalskiego. Osiem najlepszych ekip zagra 12 maja na scenie Teatru Dramatycznego w Białymstoku.
Improperia
Już po raz ósmy w Katedrze Łomżyńskiej zabrzmią dziś wieczorem słowa „Ludu mój, ludu cóżem ci uczynił?”. Improperia czyli pieśni na adorację Krzyża Świętego wykonają: Zespół Muzyki Dawnej VOCI UNITE pod kierunkiem Katarzyny Szmitko oraz Schola Gregoriańska Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży pod kierunkiem ks. Szczepana Dobeckiego.
Złoty mikrofon dla Łomży
Na odbywającym się w Białymstoku VIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Złoty Mikrofon Radia Jard” kwintet Studia POPART z MDK-DŚT zdobył jedną z głównych nagród festiwalu zwyciężając w kategorii „zespoły”, w swojej grupie wiekowej.
Zmarł Jerzy Rudnicki
W nocy z soboty na niedzielę zmarł Jerzy Rudnicki (1926-2008), łomżyński ortopeda, malarz amator i miłośnik dziejów i zabytków Ziemi Łomżyńskiej. Autor naszej monumentalnej „trylogii historycznej” przedstawił blisko 150 miast, miasteczek i wsi od Kolna po Zambrów, przez Łomżę aż po Grajewo. Latami gromadził fiszki z informacjami o budowlach nawet tak niepozornych jak krzyż przydrożny i o ludziach, którzy przez stulecia tworzyli historię i codzienność naszego regionu.
Eliza „Balladyna” Mieleszkiewicz
Z aktorką Elizą Mieleszkiewicz, grającą tytułową rolę w dramacie Juliusza Słowackiego "Balladyna" w reżyserii Andrzeja Rozhina, rozmawia po premierze 15 marca A.D. 2008 w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży Mirosław R. Derewońko
Św. Wawrzyniec, kufer wianny i tabaka
Dwa miliony zwiedzających i 535 wystaw czasowych ma w dorobku Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży, które otworzyło dziś w samo południe wystawę jubileuszową „60 lat za nami...”. W Galerii Sztuki Współczesnej, goszczącej czekające na remont siedziby przy ul. Dwornej muzeum, tłumów nie było, ale też sale nie świeciły pustkami. Tym bardziej, że pojawiło się około 500 z ponad 26 tysięcy eksponatów.
"Balladyna" na premierę i na medal.
Balladyna w minispódniczce z falbanką i w pończochach na paskach?! Na srebrzystych obcasach i z wyzywającym karminem ust?! Z perfumami w sprayu przed przyjazdem rycerza Kirkora, który przypomina polskiego kawalerzystę międzywojennego z drewnianym półkoniem pod pachą i szabelką?! To gwałt na obiegowych wyobrażeniach o zbrodniczej historii wiejskiej dziewczyny, która zabiła siostrę Alinę, bo sama nie nazbierała tyle co tamta malin. Bo uległa złu, które budzi upiory. Bo zachłysnęła się żądzą władzy i bogactwa. Kto dokonał tego gwałtu na dramacie romantycznym narodowego wieszcza Juliusza Słowackiego (1809-1849)...? Reżyser Andrzej Rozhin w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Jutro premiera!
Stabat Mater, Łukaszewicz i ŁOK
Wielkopostne wiersze polskich poetów średniowiecznych recytował wczoraj znany aktor teatralny i filmowy Olgierd Łukaszewicz. Podczas koncertu pasyjnego Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej śpiewały Patrycja Krzeszowska (sopran) i Bernadetta Grabias (mezzosopran). Słuchacze podziwiali „Stabat Mater” neapolitańskiego kompozytora Giovanniego Battisty Pergolesiego (1710-1836), czyli pieśni o męce i ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa...
Koncert pasyjny z Łukaszewiczem
Łomżyńska Orkiestra Kameralna zaprasza na niecodzienny koncert. W programie znajdzie się jedno z najpiękniejszych dzieł Pasyjnych: Stabat Mater G.B. Pergolesiego, które wykonają z towarzyszeniem orkiestry solistki: Patrycja Krzeszowska oraz Bernardetta Grabias. Gościem specjalnym koncertu będzie jeden z najwybitniejszych polskich aktorów: Olgierd Łukaszewicz. Podczas koncertu będzie on recytował średniowieczne pieśni pasyjne, które wraz z muzyką Pergolesiego stworzą niecodzienną i na pewno bardzo interesującą kompilację.
Irena Santor chwali "Radość w kapeluszu"
- Nie było łatwo, ale nikt nam nigdy nie przyrzekał, że w życiu będzie łatwo - powiedziała podczas ogłaszania werdyktu Irena Santor, przewodnicząca jury I Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej "Radość spod kapelusza", który dzisiaj wieczorem zakończył się w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II w Łomży. - Najważniejsze, że młodzież daje sobie radę z językiem na scenie i jest dobrze prowadzona przez nauczycieli i instruktorów. Po blisko ośmiu godzinach prezentacji i obrad jurorów najlepszym krasomówcą okazał się Kamil Olszewski z PG nr 6 w Łomży, a krasomówczynią - Hanna Maciąg z I LO w Białymstoku. W kategorii piosenki kabaretowej (wspólnej dla obu grup wiekowych) zwyciężyła Martyna Ciok.
Koncert saksofonowy „Trzy epoki”
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Łomży zaprasza dziś na niezwykły koncert saksofonowy. Solistą wieczoru będzie znakomity saksofonista i pedagog Akademii Muzycznej w Poznaniu Dariusz Stefan Samól. Na estradzie obok gwiazdy zaprezentują się uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie oraz uczniowie z klasy mgr Wiesława Wasika z Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży. Usłyszymy solistów, duety, kwintety, a finałową pozycją koncertu, będzie występ dziesięcioosobowego zespołu saksofonowego.
Żubry lubią pływanie, poezję i koszykówkę
Doroczną Nagrodę Żubra wręczono po raz ósmy w Zambrowie ludziom, którzy zasłużyli się dla miasta na niwie kultury, sportu, nauki i działalności społecznej. Uroczysty wieczór w efektownie przystrojonej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 5 zgromadził ok. 200 osób, wśród których błyszczeli laureaci tegorocznej i poprzednich edycji prestiżowej nagrody, notable i śmietanka towarzyska grodu z żubrem w herbie.
Łomżyńska PSM w czołówce województwa
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Łomży uplasowała się na pierwszym i drugim miejscu w województwie podlaskim. Specjalne badania wyników nauczania przedmiotu kształcenie słuchu we wszystkich szkołach muzycznych I stopnia w Polsce. Przeprowadziło Centrum Edukacji Artystycznej.
Radość spod kapelusza
Tylko do końca lutego można zgłaszać się do uczestnictwa w II Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Udział w nim mogą wziąć uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Organizatorem jest parafia Krzyża Świętego w Łomży i na jej adres należy nadsyłać zgłoszenia.
Szmitko zasłużona kulturze
Katarzyna Szmitko – instruktor śpiewu, prowadząca Zespoły Muzyki Dawnej Voci Unite, Voci Unite Piccolo i chóru Canto Sereno otrzymała Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznakę wręczono podczas odbywającego się w Kaliszu XXX Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”.