Dyrektor „dziesiątki” już jest
Prezydent Łomży wydal dziś zarządzenie powierzające stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 10 w Łomży Leszkowi Henrykowi Sobocińskiemu. Funkcję ma pełnić od dziś do 31 sierpnia 2015 r.
MEN: Siedziba główna ROJE w Łomży, a w Białymstoku może być filia
Zgodnie z opublikowanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej najnowszymi założeniami zmian w prawie oświatowym dotyczącym systemu oceniania jakości edukacji z 16 Regionalnych Ośrodków Jakości Edukacji, które mają zostać powołane „osiem z nich powstanie na bazie istniejących obecnie okręgowych komisji egzaminacyjnych z włączonymi w ich struktury pracownikami kuratoriów oświaty(...)”. - To oznacza, że ROJE w województwie podlaskim, podobnie jak na Śląsku, siedzibę główną miałoby nie w stolicy województwa, a odpowiednio w Łomży i Jaworznie – mówi Grzegorz Żurawski rzecznik prasowy Minister Edukacji Narodowej.
Sobociński będzie dyrektorem „dziesiątki”
Leszek Sobociński, wieloletni zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, i pełniący obowiązki dyrektora tej szkoły od czasu odwołania przez poprzedniego prezydenta miasta Hanki Gałązki, najprawdopodobniej zostanie niebawem powołany na stanowisko dyrektora szkoły. Specjalna komisja konkursowa, która miała wybrać najlepszego kandydata, jego wskazał na to stanowisko. Nasze nieoficjalne informacje potwierdził już Łukasz Czech z biura prasowego ratusza. - Spośród czterech osób biorących udział w konkursie na tę funkcję, Pan Leszek Sobociński już w pierwszym głosowaniu uzyskał bezwzględną liczbę głosów – podał Łukasz Czech.
Nierzetelność, czy pokrętne tłumaczenie?
„Ideą wysłanego wniosku oraz ideą planowanych zmian nie jest likwidacja obecnej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży” – zapewnia Wojewoda Podlaski Maciej Żywno. - „Pismo skierowane do Ministra Edukacji Narodowej o ustanowienie siedziby ROJE w Białymstoku ma na celu wprowadzenie rozwiązania, które nie oznaczałoby utraty pracy przez kilkudziesięciu pracowników obecnego Kuratorium Oświaty w Białymstoku zajmujących się nadzorem pedagogicznym oraz ewaluacją. Pion nowej instytucji, jaką będą ROJE, zajmujący się problematyką należącą do obecnych zadań Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży nie tylko może, ale powinien zostać w Łomży, gdyż tam z kolei mieszkają pracownicy posiadający wiedzę w tej dziedzinie” - czytamy w przesłanym nam dziś oświadczeniu.
Wojewoda (białostocki) chce zabrać z Łomży ROJE czyli obecną OKE!
Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, zgodnie z planami ministerstwa oświaty, mają zostać przekształcane w Regionalne Ośrodki Jakości Edukacji. Okazuje się jednak, że niektórzy tę zmianę chcą wykorzystać także do zmiany adresu placówki. - Wojewoda Podlaski Maciej Żywno zwrócił się do Katarzyny Hall, Ministra Edukacji Narodowej, z wnioskiem o ustanowienie siedziby Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji w Białymstoku – podała Jolanta Gadek rzecznik prasowy wojewody. - Ewentualne umiejscowienie Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji w Łomży spowoduje znaczne utrudnienie w dotarciu do niego interesantów z powiatów wschodnich oraz południowych naszego regionu – argumentuje wojewoda w liście wysłanym do pani minister.
Szkoła z Łomży walczy o zwycięstwo w „Klasie ze snów”
Jak będzie wyglądać nauka w szkole za 100 lat? w formie komiksu mieli przedstawić uczestnicy IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Klasa ze snów”. Ta powstało kilkaset komiksów, z których 20 najlepszych walczy teraz o uznanie internautów. W tej grupie jest także praca z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży.
Studia podyplomowe prawie za darmo... w Łomży
80 osób będzie mogło, dzięki dofinansowaniu unijnemu, ukończyć studia podyplomowe w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Uczelnia rozpoczęła realizację projektu pt. „Studia Podyplomowe na rzecz rozwoju kadr nowej gospodarki”, który jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Nabór na wiosenny semestr na kierunki: menedżerski oraz zarządzanie jakością i bezpieczeństwem w przedsiębiorstwie rolno-spożywczym rozpoczyna się w marcu.
Koniec ferii, trzeba wstać do szkoły
Po dwóch tygodniach zimowych ferii uczniowie ze szkół województwa podlaskiego wracają do szkół. Wakacje dopiero za nieco ponad cztery miesiące. Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie będzie przerw w nauce...
Wielkiego ROJE(a) w Łomży nie będzie...
Ministerstwo Edukacji Narodowej wycofuje projekt ustawy o jakości edukacji!. To w nim zapisane była min. likwidacja kuratoriów oświaty i powołanie w Polsce siedmiu regionalnych ośrodków jakości edukacji (ROJE), które miały zająć się przeprowadzaniem egzaminów, oraz kontrolowaniem jakość pracy szkół. W jeden z tych ośrodków miała być przekształcona Okręgowa Komisja w Łomży. Łomżyński ROJE, zgodnie z pierwotnym planem MEN, swym zasięgiem objąć miał, poza województwami podlaskim i warmińsko-mazurskim, także województwo mazowieckie z Warszawą.
Drugie przedłużenie funkcji p.o. dyrektora „dziesiątki” było bezprawne
Pełniącym obowiązki dyrektora szkoły można być tylko przez 10 miesięcy i ani dnia dłużej. Tak wynika z decyzji wojewody podlaskiego, który unieważnił trzecie, wydane w listopadzie 2010 roku, zarządzenia prezydenta Łomży w sprawie powierzenia pełnienia obowiązków Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 10 w Łomży Leszkowi Sobocińskiemu. Zgodnie z tym aktem Sobociński miał pełnić obowiązki dyrektora szkoły na okres od 1 grudnia 2010 r. do 31 lipca 2011 roku.
Gimnazjum chce Księcia Janusza I za patrona
Publiczne Gimnazjum nr 8 w Łomży przestanie być bezimienne. Społeczność szkoły – czyli uczniowie a także rady Rodziców i Pedagogiczna - chcą aby gimnazjum przyjęło imię Księcia Mazowieckiego Janusza I. Odpowiedni wniosek jeszcze jesienią ubiegłego roku został skierowany do władz Łomży i prawdopodobnie podczas najbliższej sesji zajmie się nim Rada Miasta.
Ferie w mieście
Kilkadziesiąt propozycji spędzenia ferii w mieście przygotowały dla najmłodszych mieszkańców łomżyńskie instytucje, organizacje i kluby. Będą można aktywnie spędzić czas zarówno na świeżym powietrzu, w sali gimnastycznej i w wodzie. Tradycyjnie będą też zajęcia świetlicowe, Ferie z Panem Bogiem, a w godz. od 9 do 13 uczniom udostępnione zostaną sale gimnastyczne i informatyczne, siłownie oraz biblioteki w łomżyńskich szkołach.
„Dziesiątka” na dyrektora jeszcze poczeka
Czworo kandydatów zgłosiło się do ogłoszonego przez ratusz konkursu na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży. Dziś specjalna komisja konkursowa do wyłonienia dyrektora szkoły rozpoczęła prace, ale nikt nie spodziewał się że zakończy je tak szybko i z takim efektem. Okazało się, że w ogłoszeniu konkursowym są błędy formalne i jedynym wyjściem z sytuacji jest unieważnienie konkursu.
„Ferie z IPN” w Łomży
Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku zaprasza na „Ferie z IPN” - spotkania przeznaczone uczniów klas maturalnych, dotyczące historii najnowszej (1944–1989). Zajęcia będą przeprowadzone z wykorzystaniem tekstów źródłowych, prezentacji multimedialnych oraz filmów odbędą się także w Łomży. Ci którzy będą chcieli w nich uczestniczyć do piątku mają czas na zgłoszenie się.
„Pierwsze” jest 38
I LO im. Tadeusza Kościuszki to najlepsze liceum w Łomży, drugie w województwie podlaskim i 38 w kraju. Właśnie ukazał się najpopularniejszy Ranking szkół ponadgimnazjalnych 2011 roku „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw”. Drugie w Łomży jest II LO im. Marii Konopnickiej, które w województwie sklasyfikowano na ósmej pozycji, a w Polsce na 193 miejscu. Najlepsze z łomżyńskich techników Technikum nr 5 w ZS Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka J. Piłsudskiego jest 10 w województwie i poniżej 200 miejsca w kraju.
Konkurs na dyrektora „dziesiątki”
Od blisko roku Szkoła Podstawowa nr 10 w Łomży nie ma dyrektora. W styczniu 2010 roku w wyniku tzw. „wojny o basen” ówczesny prezydent Łomży Jerzy Brzeziński odwołał wieloletnią dyrektorkę Hankę Gałązkę. Jeszcze wiosną ratusz ogłosił konkurs na nowego dyrektora, ale z nieznanych przyczyn konkurs został unieważniony, a kolejnego stare władze miasta już nie organizowały. Dopiero teraz, po wyborze nowego prezydenta, konkurs na wyłonienie dyrektora „dziesiątki” ponownie ogłoszono. Zainteresowani na złożenie oferty mają dwa tygodnie.
Łomża „wraca” na Mazowsze?
Działająca w Łomży Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, swym zasięgiem – poza dotychczasowymi województwami podlaskim i warmińsko-mazurskim - ma objąć także całe województwo mazowieckie włącznie z Warszawą. Tak miałoby się stać już w 2012 roku, a OKE zmieniła by nie tylko obszar którym się opiekuje, ale także kompetencje i m.in. nazwę. Minister Edukacji Narodowej właśnie ogłosiła, że skończono pracę nad projektem ustawy o systemie oceniania jakości edukacji. Minister chce powołać urząd naczelnego inspektora jakości edukacji w randze wiceministra oraz nowe instytucje zajmujące się przeprowadzaniem ogólnopolskich egzaminów i kontrolowaniem pracy szkół.
Co trzeci oblał próbną maturę z matematyki
Z niemal 1,5 tysiąca łomżyńskich przyszłorocznych maturzystów, którzy w listopadzie przystąpili do próbnego egzaminu maturalnego z matematyki zdało go niespełna tysiąc. Na terenie OKE w Łomży 63,8% piszących próbny egzamin maturalny z matematyki osiągnęło, zaliczający maturę wynik co najmniej 30% punktów. Na egzaminie próbnym przeprowadzonym w 2009 roku odsetek sukcesów wyniósł 74,1%.
Z Łomży w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej
620 uczniów ze 100 szkół z całej Polski zakwalifikowało się do etapu okręgowego III Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Są wśród nich cztery osoby z Łomży. Damian Rogiński, Piotr Ulążka, Tomasz Ustaszewski i Patryk Zabielski to nasi szczęśliwcy, którzy w grudniu zawalczą o miejsca w finale III Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej.
Na Tak albo na Nie … czyli Ad Rem
Uczniowie czterech szkół brali udział w odbywającej się w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży debacie ekonomicznej będącej regionalnym etapem konkursu ekonomicznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Ad Rem. Zwyciężył Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 r. w Iławie przed ekipą Zespołu Szkół Nr 2 im. 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie. Obok nich w regionalnych eliminacjach brały udział jeszcze dwie szkoły z Warszawy. - Jestem pod wrażeniem – mówi przewodniczący jury i przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Jacek Romanowicz. - Wszystkie cztery szkoły bardzo dobrze się sprawiły.