Obrona Nowogrodu – widowisko historyczne przedstawiające epizod walk o miasto.
Niedziela godz.15.00 Rekonstrukcję historyczną obrony Nowogrodu w 1939r. a dokładnie epizodu obrony schronu przy moście organizuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej “SGO Narew”, kilkudziesięciu ludzi kultywujących tradycje 33 pułku piechoty. Trzeci batalion tego pułku , 66 lat temu walczył w wojnie obronnej właśnie w tej miejscowości. Inscenizacja rozpocznie się od próby przeprawy przez most na Narwi zmotoryzowanego oddziału Wermachtu. Później dojdzie do starć z oddziałami niemieckimi, które wykonały desant na przeciwległej linii obrony – tak w skrócie będzie wyglądać przebieg inscenizacji. Całość potrwa kilkanaście minut, ale będzie na co popatrzeć – zapewniają organizatorzy. Będzie też można dowiedzieć się nowych, ciekawych rzeczy na temat samej budowli i wydarzeń z czasów wojny.
"Spełnić to się można dopiero w trumnie"
„Jeśli artysta mówi, że spełnił się jako twórca, to znaczy że już się skończył. A ja mam zamiar tworzyć jeszcze przez wiele, wiele lat” - mówił w wywiadzie dla Tygodnika Prosto sześć i pół roku temu Jerzy Swoiński, dziś Świętej Pamięci. Twórca łomżyńskiego oddziału Biura Wystaw Artystycznych w 1974r i logo portalu www.4lomza.pl w 2001r. zmarł 4 września 2005r w Łomży.
Muzeum na Dwornej
Tablica z nazwą Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zawisła przed południem na ścianie budynku przy ul. Dwornej 22. W ubiegłym tygodniu radni miasta umożliwili przekazanie budynku przy skrzyżowaniu ulic Dwornej i Giełczyńskiej na nową siedzibę Muzeum. W wakacje z pomieszczeń tych wyprowadziło się Publiczne Gimnazjum nr 4 im. Królowej Jadwigi. Przybicie tablicy informacyjnej to najłatwiejsza część przeprowadzki, która czeka instytucję. Jak ocenia dyrektor Jerzy Jastrzębski adaptacja budynku może potrwać rok.
Wystawa twórczości Mieczysława Mazura z okazji jubileuszu 65-lecia artysty
MIECZYSŁAW MAZUR Urodził się 4.09.1940 roku w Źrebcach koło Szczebrzeszyna. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studiował malarstwo w pracowni Aleksandra Kobzdeja na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1965 r. otrzymał dyplom i tytuł magistra sztuki. W tym samym roku został przyjęty do ZPAP. W latach 1967-73 pracował jako nauczyciel plastyki i historii. Po reorganizacji administracyjnej zamieszkał w Łomży i podjął podjął prace na stanowisku plastyka wojewódzkiego a następnie wizytatora wychowania plastycznego.
Zapisy do Zespołu Pieśni i Tańca "Łomża"
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży ogłasza zapisy do Zespołu Pieśni i Tańca "Łomża". Przesłuchania w sobotę 10 września 2005 r., w godz. 12.00 - 14.00 Grupa Dziecięca - (IV-VI klasa Szkoły Podstawowej) Grupa Młodzieżowa - (Gimnazjum - I i II klasa)
„Czarci pazur i dzwon”
„Czarci pazur i dzwon” to świetna (jak sam tytuł) wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA, które zorganizowało po raz trzeci międzynarodowy plener plastyczny, tym razem w Domu Pracy Twórczej w dawnym klasztorze kamedułów nad Wigrami, zaprosiło 23 artystów z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Polski. Malarze, rzeźbiarze i twórcy dzieł w technikach mieszanych pochodzą także z naszego regionu: Łomży, Suwałk i Białegostoku. Prof. Andrzej Strumiłło, jeden z twórców i zarazem kurator wystawy, mieszka w Maćkowej Rudzie. W świecie kultury i sztuki jego nazwisko to już ikona.
Powrót do przeszłości
Kilka tygodni temu odbyło się w Nowogrodzie wesele kurpiowskie. Imprezę zorganizowano całkiem serio, z oryginalnymi strojami, dawnymi obrzędami i co najważniejsze z całkiem autentyczną Parą Młodych. Moment zaślubin, mimo iż przeprowadzony w wierze i obrządku Kościoła Katolickiego, również nosił znamiona folklorystyczne. Sebastian Nowakowski, który pojął wtedy za żonę Grażynę Przygodę jest warszawiakiem. Z Kurpi pochodzi jego wybranka.
Niedziela na św. Rocha
Kilka tysięcy osób w niedzielę odwiedziło Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Zorganizowano tam tradycyjną imprezę folklorystyczną „Niedziela na św. Rocha”. To jeden z popularniejszych dawnych świętych. Wystawiono mu wiele kościołów, kaplic, kapliczek i ołtarzy. Modlono się do niego, jako do patrona, który strzeże ludzi i bydło od zarazy. Dziś święty nie cieszy się już taka popularnością, ale impreza ku jego czci w Nowogrodzie za każdym razem ściąga rzesze mieszkańców regionu, i gości nie tylko z kraju.
Walizka najcenniejsza
Międzynarodowy Festiwalu Teatralny w Walizce to najbardziej doceniona przez Ministerstwo Kultury impreza kulturalna z województwa podlaskiego. Teatr Lalki i Aktora w Łomży, który jest organizatorem Festiwalu, otrzymał na ten cel 70 tys zł ministerialnej dotacji. To najwyższa dotacja na przedsięwzięcie kulturalne. Spośród 33 przedsięwzięć z województwa dotowanych przez Ministerstwo Kultury więcej pieniędzy dostały dostały tylko trzy instytucje, ale to pieniądze na inwestycje.
Renowacje ołtarzy u Kapucynów
W kościele OO. Kapucynów w Łomży trwają intensywne prace konserwatorskie. Dawny blask odzyskał już XVIII-wieczny ołtarz św. Feliksa, a teraz konserwatorzy przystąpili do odnawiania ołtarza św. Franciszka. Do października 2005 r. Odrestaurowana zostanie również ambona. Tegoroczne prace specjalistów w tej świątyni będą kosztować ponad 50 tys. zł. Część pieniędzy wyłożył wojewódzki konserwator zabytków i samorząd Łomży, ale na odnawianie kościelnych zabytków przede wszystkim łożą parafianie i mieszkańcy Łomży.
Róże Europy i Golden Life - fotorelacja.
Koncert odbył się 2005.07.23 w ogródku piwnym klubu VIP Rampa.
Konkurs na najlepsze magisterki...
Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej ogłasza czwartą edycję Konkursu na prace magisterskie oraz dyplomowe, poświęcone Łomży i regionowi łomżyńskiemu. Organizatorom zależy na uzyskaniu prac obronionych w latach 2001-2004 oraz do 30 października 2005 roku, na wszystkich typach uczelni wyższych w całym kraju. "Nie ograniczamy zakresu tematycznego, jeśli jednak napłynie dużo prac, dokonamy podziału na historyczne i traktujące o współczesności" - podkreśla prezes TPZŁ Zygmunt Zdanowicz.
Jedwabne świętuje...
Od warkotu dziesiątków silników motocykli i mocnego uderzenia w rytmie blues-rocka mieszkańcy Jedwabenego i okolicy rozpoczęli świętowanie Dni Jedwabnego. Do niedzieli w mieście będą odbywał się imprezy sportowo rozrywkowe. W piątek po południu do miasta przyjechało kilkudziesięciu amatorów jednośladów na II Ogólnopolski Zlot Motocyklistów, a wieczorem na dobry początek na scenie przy tamtejszym ośrodku kultury zagrała Kasa Chorych – legenda polskiego blues-rocka.
Chyczyńska znowu śpiewa i... nagrywa
Lilka Chyczyńska, wokalistka znanego w latach 80-tych bluesowego zespołu Browar Łomża, wraca na scenę. Jej płyta „Moja działka” jest jak sama artystka: niespokojna, poszukująca, niepokorna. Istniejąca w latach 80-tych grupa jest jedyną na ziemi łomżyńskiej trafiła do encyklopedii bluesa. Lila Chyczyńska zdobyła z Browarem nagrodę na białostockiej Jesieni z Bluesem, występowała na festiwalach w Opolu i Sopocie oraz Rawa Blues.
O.S.T.R... zdobył Łomżę
Setki - a może i więcej... młodych łomżan przyszło w sobotni wieczór na stadion ŁKS. Na bocznej murawie zaśpiewał O.S.T.R...(y) jeden z najbardziej uznanych polskich wykonawców muzyki Hip Hop. Czegoś podobnego dawno w mieście nie było. W rytm jego piosenek „skakali” wszyscy... O.S.T.R... był gwiazdą Złoty Kur Skeate Show – imprezy organizowanej przez Browar Łomża.
Muzyczne Dni
Festiwal stworzył Jacek Szymański łomżyniak - do dzisiaj dyrektor artystyczny festiwalu i duch sprawczy wielu popularnych pomysłów, które wypromowały przedsięwzięcie. Zaczęło się od tego, że w styczniu 1994 roku zatelefonował do Stanisławy Chyl, dyrektora Muzeum Przyrody w Drozdowie i umówił się na koncert w lipcu – mówi dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży Jarosław Cholewicki.
PROROCKOWANIE czternasta edycja Non Stop Rock Festiwal
Czerwcowym koncertem zespołów DHM i SPONTANE kończymy pierwsze wydanie naszego Non Stop Rock Festiwalu. Przy okazji PROROCKOWANIA trochę się "zadziało" w naszym klubie przy Wojska Polskiego 3. W PopArcie wystąpiły zespoły prezentujące różne odmiany rockowego grania, oprócz gości z Polski udanie koncertowały lokalne, łomżyńskie formacje. Przez te kilkanaście miesięcy skrystalizowała się też formuła naszego rockowego przedsięwzięcia - jak już wiecie gramy w rytmie roku szkolnego - od września do czerwca z finałem w sierpniu.
SKOK na Hrabi
Wyśmienity humor sytuacyjny, poruszający wątki społeczno-obyczajowe - tak można określić w kilku słowach kabaret HRABI. Dzisiaj na deskach Sali Widowiskowej Urzędu Wojewódzkiego zespół wystąpił podczas gali, z okazji 6-lecia SKOK Stefczyka w Łomży. Gości bawiły wyśmienite gagi a przede wszystkim, często unikalna umiejętność zaktywizowania publiczności. Kabaret wystąpił w swoim sprawdzonym już programie „Terapia”, gdzie motywem przewodnim są uczucia oraz towarzyszące im emocje. Program rozpoczyna się seansem terapeutycznym, który wyśmienicie parodiuje sposób przeprowadzania podobnych spotkań znanych, chociażby z hollywoodzkich filmów.
"Studio Lato Radia Białystok" odwiedziło Łomżę
Około pięciu tysięcy mieszkańców Łomży w amfiteatrze, dziewięć godzin występów i prezentacji, dziesiątki osób biorących udział w konkursach oraz osiem nowych eksponatów ofiarowanych do naszej radiowej kolekcji - to podsumowanie w liczbach "Studia Lato Radia Białystok" w Łomży. Gwiazdą imprezy był zespół "Elektryczne Gitary".
Kurpie ze Zbójnej najlepsze
Pięć i pół godziny trwały przesłuchania konkursowe XII-ego Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Kurpiowskich. Na scenie przy Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie zaprezentowały się 33 zespoły, kapele i indywidualni wykonawcy w sumie na melodię kurpiowską grało, śpiewało i tańczyło około 300 osób.