Sindbad, Aladyn i Ali Baba gubią się w baśni – mówi reżyser Pero Mioč
Mirosław R. Derewońko: - O czym będzie jubileuszowa, 50. premiera Teatru Lalki i Aktora w Łomży? Pero Mioč: - Będą to „Opowieści tysiąca i jednej nocy”, przedstawione w sposób widowiskowy i zabawowy. Mam nadzieję, że także dowcipny. Zakładamy, że i pięcioletnie dzieci, i dorośli będą dobrze się bawić. W oryginalnym tytule tekstu jest „Trzech bohaterów z Bagdadu, o Szeherezadzie nie mówiąc” - „Tri junaka iz Bagdada, o Szeherezadie ne goworacz”. Bagdad to już nie jest to miasto, kiedy my byliśmy dziećmi: metaforą odległej i egzotycznej krainy, baśniowego wyobrażenia Wschodu. Teraz jest metaforą nieszczęścia, tragedii narodowej i niszczenia wielkiej, starej kultury arabskiej. Dlatego z nazwy Bagdad w spektaklu zrezygnowaliśmy. Mówimy ze sceny „tam, gdzieś na Wschodzie”, to sugeruje scenografia i muzyka. Oraz, oczywiście, bohaterowie.
Łomża to ładne i czyste miasteczko – mówi dyrygent Pierangelo Gelmini
„Ogrody Wiednia i słońce Italii” nie skusiły łomżyniaków do przyjścia na czwartkowy koncert Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Po tygodniu zimnicy na dworze melomani woleli dość chłodnawe słońce w Łomży, a nie to, które przywiózł dyrygent Pierangelo Gelmini z Włoch. Solistką koncertu była skrzypaczka Dominika Falger z Austrii.
SOUNTRACK dobrze rokuje na przyszłość - mówi Lora Szafran
Mirosław R. Derewońko: - Jest Pani oryginalną i ciekawą osobowością na polskiej scenie jazzowej, ale z Łomżą kojarzy mi się Pani tylko przez, i to ledwie mgliste, wspomnienie legendarnych Targów Jazzowych. Kiedy to było? Lora Szafran: - Rzeczywiście, miałam koncert na Targach Jazzowych, ale nie pamiętam, kiedy... Magda Sinoff przypuszcza, że na początku lat 90. A może pod koniec 80.? To tak odległe czasy... Nie wiem, bo tyle dałam koncertów przez te lata, na tylu imprezach śpiewałam... W każdym razie Targi były imprezą cykliczną, dość ważną na krajowej mapie kulturalnej. Najbardziej liczyły się, oczywiście, Jazz nad Odrą i Jazz Jamboree, ale obok Pomorskiej Jesieni Jazzowej to właśnie Targi Jazzowe ściągały do Łomży czołówkę polskich wykonawców, tak instrumentalistów, jak i wokalistów. Ja mogłam tutaj wystąpić albo z nieistniejącą już grupą New Presentation, albo z Walk Away, która gra w nowym składzie.
Profesjonalny amator wygrał Soundtrack
Fantastycznym koncertem w klimacie jazzowym Lory Szafran, której na fortepianie towarzyszył Wojciech Gogolewski, i występem laureatów zakończył się III Ogólnopolski Festiwal Anglojęzycznej Piosenki Filmowej i Musicalowej SOUNDTRACK. Jury pod przewodnictwem Grażyny Łobaszewskiej przyznało Grand Prix i 2 tys. zł od Ogólnopolskiej Szkoły Językowej British School Michałowi Kaczmarkowi z Ostrowa Wielkopolskiego.
Saundtrack - wyniki
Michał Kaczmarek z Ostrowa Wielkopolskiego zdobył Grand Prix i nagrodę za poprawność językową w trzeciej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Anglojęzycznej Piosenki Filmowej SOUNDTRACK, który zakończył się w niedzielę w Łomży. Podczas festiwalu wystąpiło 16 wykonawców wyłonionych spośród 150 zgłoszeń z całej Polski. Oceniało ich profesjonalne jury pod przewodnictwem Grażyny Łobaszewskiej.
SOUNDTRACK czyli trzeci Ogólnopolski Festiwal Anglojęzycznej Piosenki Filmowej i Musicalowej
- Mimo że w Łomży „kończą się tory kolejowe”, to przylatuję do Was na skrzydłach – powiedziała znakomita wokalistka i pedagog muzyczny Grażyna Łobaszewska, która przewodniczy jury III Ogólnopolskiego Festiwalu Anglojęzycznej Piosenki Filmowej i Musicalowej SOUNDTRACK. - Tutaj mogę posłuchać dobrej muzyki i nacieszyć się wrażliwością młodych wokalistów. Dzięki, że są!!!
Grażyna Łobaszewska i Lora Szafran na SOUNDTRACK w Łomży!
- Często jeździmy na festiwale i zdobywamy nagrody, dlatego zapragnęliśmy wreszcie zaprosić do Łomży utalentowanych wokalistów z całej Polski – mówi Magda Sinoff, instruktorka Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych, który z Ogólnopolską Szkołą Języków Obcych British School zaprasza na III Ogólnopolski Festiwal Anglojęzycznej Piosenki Filmowej i Musicalowej SOUNDTRACK. - W tym roku o nagrodę specjalną w wysokości 2000 zł rywalizować będzie aż 22 solistów, którzy przyjadą tak ze Szczecina, jak i z Katowic. Łomża będzie rozśpiewana przez trzy dni już od piątku, 19 września!
Tutaj w Łomży znów gra odbiciami w lustrach
Z tafli szkła wyziera śmiech, nierzadko rechot, ale i pytanie, czym w istocie jest odbicie, czemu fascynuje – mówił rzeźbiarz Jan Tutaj podczas wernisażu swoich „rzeźb” w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. W piątkowy wieczór obie sale galerii zwielokrotniły sylwetki i twarze gości w lustrach, rozpiętych jak szarfy na łukach albo przyklejonych niczym daszki na drewnianych klockach domków lub stopniach schodków dla krasnali.
Zintegrowali..., czyli zrobili święto sami dla siebie
- 495 urodziny to znakomita okazja do pokazania dorobku naszego województwa. Do pokazania tego wszystkiego, co w naszym województwie wspaniałe czyli wielokulturowość, którą się szczycimy, zdrowy piękny klimat i wspaniałe krajobrazy - mówił podczas otwarcia imprezy w Nowogrodzie marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański. Niestety niewielu go słuchało, bo na obchodzone w Nowogrodzie na Kurpiach kolejne „Urodzin Województwa Podlaskiego” niewielu przyszło. Kurpie świętowali w Myszyńcu...
Mazowsze w Łomży...
Takiego występu w mieście jeszcze nie było.... Stu artystów z „Mazowsza” prezentowało najpiękniejsze polskie tańce i pieśni ludowe. Koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusz Sygietyńskiego zorganizowano z okazji 50-lecia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i 590. rocznicy nadania Łomży praw miejskich.
Pszczoły lubią jazz
Koniec miesiąca powinniście mieć już zarezerwowany. W dworskich sceneriach siedziby Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie swoje specjały prezentować będą właściciele pasiek z regionu i kraju. - Wokół miodowych imprez, skupia się coraz więcej ludzi. Nasze „Biesiady miodowe” od kilku lat cieszą się coraz większym zainteresowaniem – mówi Ryszard Modzelewski, dyrektor parku.
Showtime
„Gościniec łomżyński” jak co roku obfituje w atrakcje i niespodzianki. Tym razem nie zabrakło wszelkich wrażeń: od oryginalnego występu Norbiego, aż po Maanam i jego koncert z prawdziwego zdarzenia.
Podlaska Oktawa Kultur w Łomży
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży zapraszają na wyjątkowe wydarzenie - koncert organizowany w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur - Festiwalu, który ma na celu prezentować kulturę i dorobek artystyczny Polaków oraz wielu innych narodowości zamieszkujących dawniej oraz obecnie tereny Podlasia, a więc: Litwinów, Romów, Ukraińców, Żydów, Tatarów, Rosjan i Białorusinów.
Trzy razy naj...
Największe, najlepsze, najbardziej sprawne. Katedralne organy, oprócz wielu zalet, mają też niesamowity potencjał, który w dzień powszedni pozostaje niewykorzystany. W minioną środę instrument wybudził z uśpienia Joachim Vogelsänger, dając rewelacyjny koncert.
Jacek Szymański i jego Wielka Gala
Rena Fujii urocza, młoda Japonka z pięknym, czystym głosem „słowika” podbiał serca publiczności XV jubileuszowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Japonka jako jedyna, podczas finałowego koncertu „zmuszona” została do bisów... - Są wydarzenia, która przechodzą do historii i takim właśnie wydarzeniem było to wykonanie - mówiła Barbara Żurowska – Sutt o zaśpiewanej przez Rena Fujii kompozycji „Spóźniony słowik” Witolda Lutosławskiego, do słów wiersza Juliana Tuwima. Koncert „Wielka Gala w Pałacu Jacek Szymański i jego goście” w parku przy dworku Lutosławskich w Drozdowie, w wielkim stylu, zakończył trwający ponad tydzień festiwal. Posłuchaj Reny Fujii „Spóźniony słowik”
Muzyka, piwo, In-Grid i lasery
Łomżyński browar hucznie świętuje 40-lecie powstania. Z tej okazji w kilku miastach północno-wschodniej Polski odbędą się imprezy z cyklu Łomża Beer Festival. Festiwal zainaugurował festyn na muszli w Łomży. Tysiące łomżan mogło nie tylko spróbować produkowanego w Łomży piwa, ale przy muzyce i różnego rodzaju zabawach świętować jubileusz. Gwiazd(k)ą wieczoru była In-Grid...
Cerkiewny dzwon
W sobotni wieczór w kościele N.M.P. czyli dawniej cerkwi odbył się koncert "Wieczorny dzwon'', to starocerkiewno-słowiańskie śpiewy kościoła prawosławnego oraz narodowe pieśni Rosji. - Doskonałe wnętrze dla takich pieśni - tak po koncercie mówili słuchacze. Piękne głosy męskie w dawnej cerkwi pozwalały zasmakować bogactwa wschodu.
Figaro z gitarą
Opera "Cyrulik Sewilski" wystawiona w czwartkowy wieczór w kościele Krzyża Świętego przyciągnęła tłumy widzów. Zapowiadało się interesująco: przygotowana scenografia, kostiumy, zagraniczni artyści. Gdy, śpiewając słynną arię „Largo al factotum”, na scenę wyskoczył Figaro w skórzanej kurtce i z elektryczną gitarą na ramieniu, stało się jasne, że przedstawienie będzie niezwykłe.
Tak to słyszę...
Przeboje polskiego i światowego repertuaru, a także kompozycje własne Pawła Lipskiego można było usłyszeć we wtorkowy wieczór w kościele przy klasztorze P.P. Benedyktynek w Łomży. Koncert odbył się w ramach trwającego od niedzieli XV Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża, ale był jakże innych od pozostałych... W młodych głowach i sercach muzyków – w większości studentów szkół muzycznych z różnych części kraju – ciągle gra jazz, co było słychać nawet w „Prząśniczce” Stanisława Moniuszki.
Moniuszko w Katedrze
Wystawienie opery "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki to niewątpliwie doniosłe wydarzenie kulturalne w Łomży. Nic więc dziwnego, że wzbudziło zainteresowanie, gromadząc w Katedrze sporą publiczność, która mogła poczuć się prawie jak w prawdziwej operze.