Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Zajmują samochody pijanym kierowcom, ale jeszcze nie konfiskują

Główne zdjęcie
Fot. policja

Przepisy o konfiskacie samochodów pijanym kierowcom wejdą w życie za rok, ale już teraz dokonywane są zajęcia pojazdów na poczet przyszłych kar. Tylko w styczniu i lutym br. w Łomży było ich 6.

W niedzielę pijany kierowca po pościgu wjechał w Jarnutach w ogrodzenie sąsiada. Badanie wykazało, że 36-latek miał ponad 2,3 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna nie straci na razie samochodu, ale możliwe jest jego zajęcie na poczet kar. 

- Zajęć majątku ruchomego (aut) na poczet kary w 2023 roku dotyczących art. 178a kk w miesiącach styczeń i luty było 6 (5 aut i jeden motocykl) – podaje Urszula Brulińska, starszy inspektor Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Łomży. - Postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym wydaje sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator. W takim postanowieniu określa się kwotowo zakres i sposób zabezpieczenia, uwzględniając rozmiar możliwej do orzeczenia w okolicznościach danej sprawy grzywny, środków karnych, przepadku lub środków kompensacyjnych. Nie w każdej sprawie będzie potrzebne zastosowanie zabezpieczenia majątkowego. Możliwość jego stosowania dotyczy bowiem jedynie tych spraw, w których sąd może orzec grzywnę, świadczenie pieniężne, przepadek, środek kompensacyjny lub zwrot osiągniętej korzyści majątkowej lub jej równowartości – wyjaśnia starszy inspektor.

Wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym nie prowadzi do utraty prawa własności mienia, a jedynie do swobody dysponowania nim. Można pojazdem jeździć, ale nie można już go sprzedać. 

Po wejściu w życie nowych przepisów, które miały obowiązywać od grudnia 2023 roku, ale zaczną od 14 marca 2024 roku, wspomniany mężczyzna będzie już mógł stracić samochód. Dotyczyć to będzie każdego kierowcy, który będzie prowadził auto w stanie nietrzeźwości, nie mniej niż 1,5 promila alkoholu w organizmie. W szczególnych przypadkach sąd będzie mógł odstąpić od konfiskaty. Po spowodowaniu wypadku we wspomnianym wyżej stanie, obowiązuje już bezwzględna konfiskata pojazdu. Recydywa, czyli powtórne (w ciągu 2 lat) zatrzymanie w stanie nietrzeźwości, także skończy się utratą samochodu. Stracą samochód także ci, którzy uciekli z miejsca wypadku, nawet jeśli byli trzeźwi. 

W sytuacji, gdy kierujący będzie jechał nie swoim samochodem, wówczas na zasadach jak wyżej sad orzeknie przepadek równowartości pojazdu. Jaka to kwota? Z polisy ubezpieczeniowej AC. Jeśli nie ma, to średnia wartość pojazdu na rynku. W szczególnych przypadkach wartość ustali biegły. 

Nieco lepiej będą mieli kierowcy zawodowi, czyli gdy sprawca prowadził niestanowiący jego własności pojazd mechaniczny, wykonując czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy (Art. 44b. § 3 Kodeksu karnego). Kierowca z min. 1,5 promila alkoholu w organizmie zapłaci 5000 zł nawiązki.

Od 1 października 2023 roku za prowadzenie w stanie nietrzeźwości, czyli powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie, obligatoryjna czyli obowiązkowa ma być kara więzienia do 3 lat.  Ci co spowodują wypadek z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu dostaną min. 3 lata a maksimum aż 16 lat. Przy śmierci dolny poziom zacznie się od 5 lat.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę