Gimnazjum do likwidacji
Radni Miast przyjęli zaproponowaną przez prezydenta Łomży Jerzego Brzezińskiego uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Publicznego Gimnazjum nr 4 w Łomży. Mimo, że miejska Komisja Edukacji wypowiedziała się negatywnie na ten temat radni w głosowaniu prezydencki projekt poparli. Za głosowało 12 radnych, 5 było przeciwnych i 5 wstrzymało się od głosu.
Ze straszakiem na ludzi
Dwóch dwudziestolatków z Łomży i Stawisk trafiło na trzy miesiące do tymczasowego aresztu za napad ze straszakiem w ręku. Do zdarzenia doszło w połowie lutego Jacek W. i Łukasz W. na ulicy Pięknej w Łomży - według policji – zaatakowali innego mężczyznę. Napastnicy ofierze przystawili do głowy pistolet i zażądali pieniędzy i telefonu komórkowego.
Gimnazjum i hipermarket
Dawno posiedzenie Rady Miasta Łomży nie wywołało tyle emocji, ile wywołuje to środowe. Radni mają rozstrzygnąć w dwóch kontrowersyjnych sprawach. Prezydent Jerzy Brzeziński proponuje im przyjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Publicznego Gimnazjum Nr 4 i uchwalenie nowego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenów położonych pomiędzy ulicami Sikorskiego, Zawadzką i Wyszyńskiego - na tzw. obszarze P3 miałby stanąć pierwszy w mieście hipermarket.
Nadnarwiańskie wizje w ratuszu
Jak za kilka lat mogłyby wyglądać nadnarwiańskie bulwary w Łomży można się przekonać w łomżyńskim ratuszu. W holu budynku od dziś prezentowany jest projekty zagospodarowania łomżyńskiego nabrzeża Narwi, który wygrał konkurs ogłoszony przez ratusz. Nagroda główną jest zamówienie na przygotowanie dokumentacji pod realizację projektu.
Solidarność przeciw hipermarketowi przy Sikorskiego i Zawadzkiej
Zaniepokojenie planami budowy w centrum Łomży, przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Zawadzkiej, pierwszego w mieście sklepu wiekopowierzchniowego wraził miejscowy oddział NSZZ Solidarność. W specjalnym stanowisku w tej sprawie podpisanym przez Przewodniczącego łomżyńskiej Solidarności Henryka Piekarskiego czytamy, że „winien on (hipermarket – dop. red.) powstać na obrzeżach miasta, co gwarantuje miastu równomierny rozwój i nie niszczy istniejących już dobrze funkcjonujących struktur handlowych.”
Kamienica już nie żydowska... ale i nie miejska
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego sprzedała kamienicę przy ul. Senatorskiej 7 w Łomży. Na razie nie wiadomo komu i za ile, ale na pewno szczęśliwym nabywcą nie jest samorząd miasta, który o kupnie kamienicy z fundacją pertraktował przez cały ubiegły rok. O sprzedaży należącej do Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego kamienicy Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński dowiedział się w piątek tuż przed końcem pracy. Wtedy otrzymał od Fundacji lakonicznej treści faks, w którym poinformowano go, że propozycja sprzedaży miastu tej nieruchomości jest już nieaktualna.
Otwarte prokuratury i sądy
Od poniedziałku do piątku każdy kto został pokrzywdzony w wyniku przestępstwa może iść do łomżyńskiej prokuratury lub sądu po bezpłatną informację. To w ramach ogólnopolskiej ministerialnej akcji Tydzień Ofiar Przestępstw prokuratorzy i sędziowie przez cały tydzień będą robić... to co robią przez cały rok. Co ciekawe będzie to już trzecia tego typu akcja.
Przeciw likwidacji „szóstki”
Powiatowa SDPL zaapelowała do radnych Łomży, aby w środę opowiedzieli się przeciwko likwidacji Publicznego Gimnazjum nr 6. Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji szkoły, obok uchwały w sprawie nowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „P3” to dwa główne punkty środowej sesji łomżyńskich rajców. Socjaldemokracja zajęła stanowiska w obu sprawach.
Ćwierć miliona mniej na łomżyńską oświatę
Dokładnie o 245 tys. 123 złote dostanie Łomża mniej na prowadzenie miejskich szkół. Przyznawana przez Ministerstwo Edukacji i Sportu tegoroczna subwencja oświatowe będzie niższa niż obliczono w ratuszu bo Ministerstwo zmieniło metodę, według której określa kwoty subwencji. Okazało się, że większość gmin dostanie mniej pieniędzy, a Łomża mniej o blisko ćwierć miliona.
Jelenie czeka odstrzał
Skandal w Biebrzańskim Parku Narodowym. Policzono, że jest tam więcej jeleni niż łosi. Dokładnie wygląda to tak: nad Biebrzą żyje około 550-ciu łosi (jedna trzecia wszystkich łosi żyjących w Polsce) i ponad 600-set jeleni. O ile łoś zawsze był w Biebrzy, to jeleń stał się intruzem. Pojawił się tam na przełomie lat 60/70-ch i odtąd wchodzi łosiowi w drogę.
Godula wygrał z PZW
Gospodarstwo Rolno- Rybackie “Projekt Rewitalizacji Pisy i Narwi” wygrało przetarg na użytkowanie wód w rejonie od lat obsługiwanym przez Polski Związek Wędkarski. To początek końca działalności związku w okręgu łomżyńskim.
Coraz więcej osób chce wiedzieć co zbierała o nich Służba Bezpieczeństwa PRL.
Od początku tego roku białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wydał już niemal 600 i przyjął niemal 400 wypełnionych druków o nadanie statutu pokrzywdzonego przez SB. To więcej niż łącznie w dwu poprzednich latach. Liczba wydawanych wniosków gwałtownie wzrosła po opublikowaniu tzw. listy Wildsteina – czyli spisu około 240 tysięcy osób pojawiających się w archiwaliach IPN. Historycy podkreślają, że służby bezpieczeństwa komunistycznych władz Polski zbierały dużo i o wielu osobach. Do tego celu wykorzystywano nie tylko etatowych pracowników służb, cały aparat pezetpeerowski ale także tajnych współpracowników. Tylko w 1984 roku na terenie ówczesnego województwa łomżyńskiego TW było 870.
Miały być a nie ma.
Miały być a nie ma – opóźnianie się wypłat unijnych dopłaty bezpośrednich coraz bardzie irytuje rolników i posła Wojciecha Borzuchowskiego. Ten ostatni wystąpił ostatnio z interpelacją proszą o wyjaśnienia ministra rolnictwa Wojciecha Olejniczaka. Poseł chce uzyskać odpowiedzi na pytania Kiedy wreszcie zostaną zrealizowane wszystkie płatności dopłat bezpośrednich na rzecz podlaskich rolników? I kto ponosi odpowiedzialność za tak znaczne opóźnienie w realizacji tego programu?. Borzuchowski przypomina, że w październiku ubiegłego roku w Łomży gdy inaugurowano ogólnopolską realizację wypłat dopłat bezpośrednich do gruntów rolnych zapewniano, że rolnicy pieniądze dostaną bardzo szybko, tymczasem po 5 miesiącach wielu rolników jak tych pieniędzy nie widziało tak nie widzi.
Hipermarket na obrzeżach
Grupa kilku miejskich radnych chce aby hipermarket powstał na obrzeżach miasta a nie w centrum Łomży. Przygotowali oni projekt specjalnego stanowiska Rady Miejskiej w tej sprawie, który ma być rozpatrywany w najbliższą środę. Radni proponują trzy lokalizacje pod ewentualne sklepy wielkopowierzchniowe: pomiędzy ul. Wojska Polskiego a ul. Piaski - wylot na Ostrołękę, przy Szosie do Mężenina i przy ul. Poznańskiej od strony Alei Legionów.
Głodówka
Siedmiu pracowników służby zdrowia o 7.45 rozpoczęło głodówkę w gabinecie wicemarszałka Krzysztofa Tołwińskiego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. W ten sposób protestują przeciwko uchwaleniu ustawy o restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej. Do głodówki przystąpili pracownicy m.in. szpitali wojewódzkich: w Białymstoku, Suwałkach i Łomży. Z Łomży w głodówce bierze udział Andrzej Surawski – przewodniczący działającego przy szpitalu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia.
Stulatek z Łomży
Życzenia, kwiaty i... Krzyż Zesłania Sybiru otrzymał w dniu św. Walentego mieszkaniec Łomży Wacław Kruszewski. Tego dnia obchodził on setne urodziny. Pan Wacław, a może bardziej by pasowało Wacuś na świat przyszedł 14 lutego 1905 roku. Urodził się i wychował w Talinie – stolicy Estonii, a do Łomży dotarł w 1947 roku.
Płaszczaki – przytulanki wyróżnione przez dziennikarzy i POT
Biebrzańskie rzeźby z serii „płaszczaki – przytulanki” zostały wyróżnione w konkursie na Turystyczną Pamiątkę Regionalną. „Płaszczaki” to rzeźby z drzewa olchowego przedstawiające wilki, łosie, nietoperze, żurawie, dubelty, kuliki wielkie i wiele innych ptaków oraz charakterystyczne dla Biebrzy... komary. Wyjątkowe walory estetyczne sprawiają, że jest ceniony zarówno jako biebrzańska pamiątka jak i elegancki prezent.
Grzyb gigant w Łomży
Jeden z największych grzybów świata Calvatia gigantea – po polsku: purchawka olbrzymia – od kilkunastu lat rośnie na działce Bolesława Deptuły na terenie tzw. „Zielonej dzielnicy” w Łomży. Charakteryzuje się przede wszystkim wielkością. Średnica purchawki sięga pół metra, a jej waga nawet ponad 10 kilogramów. Olbrzymia purchawka to rzadkość na skale światową, w Łomży tym bardziej...
W obronie życia i normalności
Pisemne protesty mieszkańców Wysokiego Mazowieckiego, Zambrowa i Łomży oraz Forum Kobiet Polskich a także ruchów społecznych broniących życia w naszym kraju z apelem o odrzucenie projektu tej ustawy złożył na ręce Marszałka Sejmu RP poseł Wojciech Borzuchowski. We wtorek w Sejmie ma odbyć się pierwszego czytania firmowanej przez SDL, UP i feministki ustawy ,,O świadomym rodzicielstwie”. Jak podkreśla poseł Borzuchowski „pozbawienie człowieka w okresie pranetalnym prawnej ochrony życia uważam za absolutnie niedopuszczalne.”
Chca likwidować szkoły
Do Kuratorium Oświaty wpłynęło 17 wniosków od organów prowadzących dotyczących likwidacji szkół, w tym jeden wniosek dotyczył przekształcenia szkoły podstawowej z klasami 0-6 na 0-3. Na terenie powiatu łomżyńskiego wnioski te dotyczą: Szkoły Filialnej w Wilamowie gm. Przytuły, Przedszkola Samorządowego w Zbójnej oraz Szkoły Filialnej w Starych Duchnach gm. Śniadowo. Zazwyczaj organy prowadzące, które zwracają się do kuratora z prośbą o wyrażenie pozytywnej opinii w sprawie likwidacji motywują swoje zamiary względami finansowymi.