Rzeźby nie z tej ziemi!
Jerzy Grygorczuk (lat 62) to artysta, którego "formy przestrzenne" odległe są od potocznych wyobrażeń, czym jest rzeźba. Bedzie się można o tym przekonać dzisiaj (w czwartek) o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Długiej 13 w Łomży. Zobaczymy zdumiewające śmiałością i nieskrępowaną fantazją prace, nawiązujące do sztuki egzotycznych plemion Afryki lub Polinezji z bliższą nam kulturą bizantyjską czy naszymi ludowymi świątkami.
Rozpasane malarstwo i ascetyczna fotografia
Zaskakujący wernisaż odbył się w Galerii Pod Arkadami przy Starym Rynku w Łomży. Zaskakujący z kilku powodów. Po pierwsze: bo obaj autorzy są amatorami. Adam Palatyński z Łodzi w dziedzinie malarstwa, Jarosław Strenkowski z Zambrowa – fotografii. Po drugie: bo prace malarza wręcz porażają śmiałością tematu i rozmachem formy, zaś fotografika – wręcz odwrotnie. Po trzecie: niemal nic ich z sobą nie łączy, oprócz znanego z odważnych prezentacji ambitnej sztuki współczesnej miejsca i ponad 50 gości, którzy przybyli w piątkowy wieczór 11 sierpnia 2006 r.
Trwają Dni Kultury Kurpiowskiej.
Występy kapel, pokazy twórców ludowych i konkursy dla publiczności rozpoczęły XIII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Dziś drugi dzień ludowej imprezy.
Rycerze z Łomży gotują się do bitki
Jak co roku w środku lata dwór Księcia Konrada Mazowieckiego przenosi się z Łomży do zamku w Ciechanowie. Tam w ostatnich dniach lipca zjadą z całej Polski, a także spoza jej granic goście, którzy uczestniczyć będą w ucztach, zabawach i turnieju rycerskim. Wyłonieni zostaną najsprawniejsi szermierze, najcelniejsi łucznicy i łuczniczki.
Łomżanka na Festiwalu Top Trendy
Marta Kosakowska zaśpiewa podczas sobotniego koncertu trendy w Sopocie. 25-letnia łomżanka pod pseudonimem Marika będzie walczyła o tytuł najlepszej wschodzącej gwiazdy muzyki.
Crazy Twisting Group - wicemistrzami Europy wschodniej
Formacja Crazy Twisting Group działająca przy Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży odniosła kolejny sukces! 1 lipca w Szczecinie wytańczyła drugie miejsce na Mistrzostwach Europy „Battle Of The Year Nord East Europe 2006”.
Informacja o Czerwcowym Konkursie Jednego Wiersza – Łomża 2006
W pierwszym etapie konkursu, obejmującym nadsyłanie pod adresem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży w terminie do 20 maja 2006 r. własnych, niepublikowanych utworów poetyckich, 104 osoby nadesłały 111 utworów.
Ogólnopolski konkurs fotograficzny „NAREW – OBLICZA RZEKI”
Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich Państwa do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym, którego tematem jest rzeka Narew. Jest to jedyna w Europie i jedna z trzech na świecie rzek zwanych warkoczowymi, gdyż płynie ona siecią rozgałęzionych i łączących się koryt. Czyniąc przedmiotem zainteresowania i obiektem fotografii konkretną rzekę chcemy zwrócić uwagę na specyfikę rzeki i pejzażu w jakim się pojawia. Zachęcamy do tworzenia cykli fotografii, będących opowiadaniem rzecznych historii. Galeria Ostrołęka OCK, Organizator
SB wiecznie żywa... Świadkowie nieznanych historii. Bezpieka na tropie Czesława Miłosza...
Noblista Czesław Miłosz w czerwcu 1981 roku w Łomży spędził dwa dni. Jego wizyta w mieście była ważnym wydarzeniem nie tylko dla literatów i inteligencji, ale zelektryzowała także miejscowy aparat bezpieczeństwa. W 25 lat po tamtym wydarzeniu, o tym jak intensywnie łomżyńscy „esbecy” i ich agenci śledzili poetę i wszystko co w związku z jego wizytą w mieście się działo wspominano podczas spotkania w MDK-DŚT. Wśród obecnych na sali był także ówczesny porucznik Janusz Gwardiak, który w 1981 roku organizował akcję łomżyńskiej Służby Bezpieczeństwa przeciw „Łomżyńskiej Wiośnie Literackiej”.
Jeszcze więcej Rokendrola
Niekonwencjonalnie, bo rokendrolowo przywitamy w tym roku lato, a to za sprawą młodych wokalistów ze Studia Piosenki PopArt, którzy właśnie 22 czerwca, o godz. 20.00 - wystapią ze swoim najnowszym programem w centrum miasta, na Starym Rynku. Na program koncertu "Jeszcze Więcej Rokendrola" złożą się niezapomniane polskie i światowe szlagiery z lat 60-tych i 70-tych.
Przy kozicowym piwie... o Miłoszu
Literaci profesorowie Ryszard Matuszewski i Aleksander Fiut a także poeci Ryszard Krynicki, Krzysztof Karasek i Erwin Kruk w nowgrodzkim Skansenie rozmawiali o poezji, życiu i roli jaką w Polsce pierwszej Solidarności odgrywał Czesław Miłosz. Przypomnienie burzliwej i ważnej dyskusji literatów z Czesławem Miłoszem jaka obyła się w czerwcu 1981 roku w Skansenie w Nowogrodzie rozpoczęło wspominanie i świętowanie 25. rocznicy wizyty noblisty w Łomży.
Śpiewające sukcesy łomżanek
Zaczęły od Grajewa, potem były Suwałki, Lidzbark Warmiński, Zakopane, Hajnówka i na koniec Leszno... i to wszystko zaledwie przez półtora miesiąca... Młode wokalistki z Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży śpiewające pod okiem instruktora muzyki - Magdy Sinoff wzięły udział w konkursach wokalnych odbywających się całej Polsce.
Ochman na koniec
Łomżyńska Orkiestra Kameralna mocnym uderzeniem zakończyła kolejny sezon artystyczny. W środę wieczorem na Starym Rynku w Łomży przy akompaniamencie ŁOK wielkie przeboje operowe i operetkowe śpiewali Magdalena Pilarz – Bobrowska, Alicja Węgorzewska – Whiskerd i słynny Wiesław Ochman. Koncert „gwiazd” odbył się w ramach Dni Łomży.
Sukces Debiutantów
W VIII Ogólnopolskim Turnieju Tańca w Grajewie, który odbył się 11 czerwca 2006r. wzięły udział trzy grupy taneczne działające w MDK-DśT. Kolejny sukces w swojej karierze odniosła formacja TWIST , która mimo dużej konkurencji (17 grup) zajęła III miejsce w kategorii wiekowej od 17-21 lat.
Amazonki niosą radość i nadzieję.
„Jedno jest niebo dla wszystkich I jedno słońce nad nami! A my jak dzieci pragniemy Miłości bez granic” przypomina Don Vasyl, lider zespołu Cygańskie Gwiazdy, w rozmowie z Mirosławem R. Derewońko, z okazji IX Czerwcowych Dni Walki z Rakiem, zorganizowanych przez łomżyńskie Amazonki.
Łomżyniacy wracają do siebie...
Trwają gorączkowe przygotowania do XII Zlotu Nauczycieli i Wychowanków Szkół Ziemi Łomżyńskiej. To unikalna w skali kraju impreza, na której spotykają się absolwenci wszystkich szkół. Odbywa się co trzy lata od 1958 roku. Uczestniczą w niej łomżyniacy, którzy ukończyli w młodości średnie szkoły łomżyńskie, a później różne koleje losu spowodowały, że musieli emigrować znad Narwi. Jednak bardzo chętnie tu wracają. Spotykają się m.in. w swoich dawnych szkolnych ławach, wspominają, cieszą się swoją Łomżą.
Średniowieczna Łomża
Rycerze i szczęk walki, średniowieczna muzyka i rzemieślnicy niczym sprzed setek lat... Powroty do przeszłości zafundowało łomżanom miejscowe Muzeum Północno-Mazowieckie. Przez całą niedziele na muzealnym dziedzińcu za sprawa miłośników średniowiecza z Łomży, Białegostoku i Warszawy można było dotknąć historii tej ziemi. Rycerskie kompanie co chwila stawały „w polu” ku powszechnej uciesze zgromadzonej gawiedzi...
„Powroty do przeszłości”
Pokazy walk rycerskich i rzemiosła średniowiecznego czekają na mieszkańców Łomży i okolic. Muzeum Północno-Mazowieckie już po raz 2 organizuje imprezę pod nazwą „Powroty do przeszłości”.
Wystawa fotografii Wojtka Surawskiego "Spektakl na niebie"
Od 1979r. jest członkiem Łomżyńskiego Towarzystwa Fotograficznego, pełnił wiele funkcji w Zarządzie ŁTF. W latach 1983-1988 członek Rady Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych. Komisarz Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego "Przyroda w makrofotografii"; Czerwone Bagno 1987r. Delegat na Kongres Fotografów Polskich w Warszawie 1989r. oraz Komisarz wystawy "Łomża powojennego XX-lecia"; w 1991r.