Pierwsze listy przyjętych do liceów
W gabinecie dyrektorskim III LO panuje swobodna wakacyjna atmosfera, bo komisja rekrutacyjna bez problemu poradziła już sobie z uporządkowaniem dokumentacji i przygotowaniem listy przyjętych do jednej z trzech najchętniej wybieranych szkół w Łomży. III LO do siedmiu klas pierwszych formalnie przyjmie po 32 osoby – łącznie 224. Jednak faktyczna liczba uczniów w klasie o konkretnym profilu może się zmieniać, zależnie od zainteresowań pierwszaków, na przykład, w tym roku szkolnym klasa polityczno-społeczna miała 29 uczniów, natomiast medyczna - 34. - Przyjmowaliśmy do klas pierwszych bez podziału na profile – mówi wicedyrektor Katarzyna Życzkowska. - Uczniowie dopiero po przyjęciu złożą deklaracje wyboru, kiedy przyniosą nam 4. lub 5. lipca dokumenty: oryginały świadectw gimnazjalnych i zaświadczenia z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Związane jest to z wymogiem ministerialnym, że każdy uczeń ma obowiązek realizacji dwóch przedmiotów w zakresie rozszerzonym. Dlatego też staraliśmy się, aby oferta była ciekawa i bogata.
Wakacje się zaczynają
Blisko 12 tysięcy przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz ponad 1100 ich nauczycieli zakończyło rok szkolny w Łomży. Wczoraj wieczorem części szkół żegnano najstarsze roczniki, dziś rano ze szkołami pożegnała się cała reszta. Okazuje się, że znaczna część z uczniów do szkoły w wakacje wróci. Zgodnie z danymi przekazanymi do ratusza przez organizatorów letniego wypoczynku zaledwie około 2500 uczniów wyjedzie na kolonie, obozy, biwaki. Reszta wakacje będzie załatwiała we własnym zakresie, albo skorzysta z wakacyjnej otwarty m.in. miejskich szkół.
Co piąty oblał maturę
82% maturzystów z województwa podlaskiego zdobyło świadectwa dojrzałości – wynika z danych opublikowanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łomży. Z 11 753 uczniów, którzy w maju przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych maturę zdało 9 617. Większość z pozostałych - 1 516 osób - będzie mogło jeszcze poprawiać się w sierpniu, a 620 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych - czyli 5% ogółu - nie zdało egzaminu maturalnego z więcej niż jednego przedmiotu.
Ranking gimnazjów Łomży
Publiczne Gimnazjum nr 6 w Łomży po raz kolejny zostało niekwestionowanym zwycięzcą rankingu na podstawie wyników egzaminu gimnazjalnego. Uczniowie tej szkoły, która mieści się w budynku popularnego „Bernatowicza”, czyli I LO, w każdej z sześciu części egzaminu wypadli najlepiej. Na drugim miejscu jest Katolickie Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a trzecie to Publiczne Gimnazjum nr 1.
Młodzi Ambasadorzy Łomży z kpt. Krzysztofem Baranowskim
Czwórka uczniów Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie „Ambasador Miejsc”, który promuje ideę wolontariatu na rzecz osób starszych. W nagrodę za pierwsze miejsce spotkali się w Giżycku z kapitanem Krzysztofem Baranowskim, samotnym żeglarzem, który równo 40 lat temu opłynął w pojedynkę kulę ziemską jachtem Polonez. Ponadto Natalia Chludzińska, Wiktor Możarowski, Michał Urwan i Mateusz Zabielski wygrali tygodniowy rejs statkiem po Mazurach – dla Mateusza to pestka: rok temu sam wygrał rejs żaglowcem Pogoria wzdłuż wybrzeży Europy.
Zwolnienia nauczycieli i cięcia etatów w Łomży (i powiecie)
Co najmniej 13 nauczycieli z łomżyńskich szkół wraz z końcem roku szkolnego straci pracę. Kolejnych 34 czekają ograniczenia godzin co przełoży się na niższe zarobki. - Dane są niepełne i fragmentaryczne, ponieważ nie otrzymaliśmy informacji od dyrektorów wszystkich szkół o zamiarze zwolnień i ograniczeniach godzin w etacie – podkreśla Aleutyna Kołos, prezes łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Być może, świadczy to optymistycznie o fakcie, że nie w każdej placówce oświatowej w Łomży i powiecie ludzie stracę pracę i godziny dydaktyczne. Ale może to też oznaczać, po prostu, że w którejś ze szkół nie ma nauczycieli, należących do naszego związku. Albo że bardziej szczegółowe dane trafiły do wydziału oświaty Urzędu Miejskiego.
Królowa Nauk zostawia tablety i puchar w Łomży
- Spodziewałem się raczej, że nie wygram, niż że wygram, ponieważ poziom wiedzy większości uczestników był wysoki – wyjawia Jakub Dardziński (lat 18), maturzysta z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, który w nagrodę za pierwsze miejsce w Trzecim Łomżyńskim Konkursie Matematycznym otrzymał nowoczesny tablet Sony, zaś jego szkoła po raz trzeci za największą liczbę finalistów konkursu – puchar przechodni rektora Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Galę konkursu w PWSIiP, w którym wzięło udział 198 najtęższych głów matematycznych, i to nie tylko z Podlaskiego, uświetnił fascynujący wykład profesora PWSIiP Wojciecha Korneta pt. „Chaos – symulacje komputerowe i praktyczne zastosowania”.
Dzieci z Podgórza walczą o „Kolorowe boisko”
„Tu na razie jest błocisko” śpiewają na melodie piosenki Golec uOrkiestra uczniowie podstawówki z Podgórza zachęcają do poparcia ich w konkursie „Kolorowe boiska… czyli Szkolna Pierwsza Liga”. Nagrodą główną w nim jest właśnie budowa lub modernizacja szkolnego boiska. Aby zwiększyć szanse małej szkoły uczniowie nagrali film i opublikowali go na YouTube.
Wesołe Centrum Chemii w Małej Skali w „Mechaniaku”
- Bardzo ciekawe są takie praktyczne eksperymenty z chemii, ponieważ nie mamy podobnych zajęć na co dzień – chwalił z przekonaniem Mateusz Dębowski (lat 18), drugoklasista Technikum Mechatronicznego w Łomży, wykładowców z toruńskiego Centrum Chemii w Małej Skali, którzy poprowadzili warsztaty i pokazy chemiczne z udziałem młodzieży. Jak zapowiadała inicjatorka spotkania naukowców z uczniami Małgorzata Jastrzębska, ucząca chemii w „Mechaniaku”, było kolorowo, wybuchowo i ogniście. Przede wszystkim, było wesoło i ciekawie na lekcji trudnego przedmiotu.
Odwołanie dyrektorki szkoły w Kramarzewie było bezprawne uznał wojewoda
Wojewoda Podlaski stwierdził nieważność zarządzenia wójta Radziłowa w sprawie odwołania ze stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej w Kramarzewie. Wójt dyrektorkę odwołał w trybie natychmiastowym, bez wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego. W ocenie prawników wojewody zarządzenie wójta zostało podjęte z istotnym naruszeniem prawa. Wójt może tak odwołać dyrektora szkoły, ale tylko w „szczególnie uzasadnionych przypadkach”, a w ocenie prawników wojewody w uzasadnieniu wójta ich nie ma.
Gimnazjaliści najchętniej wybierają II LO w Łomży
II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej było najczęściej wpisywanym przez uczniów łomżyńskich gimnazjów na pierwszym miejscu listy preferencji. W tegorocznym naborze na rok szkolny 2013 / 2014 aż 284 osoby zadeklarowały chęć rozpoczęcia nauki w „Drugim”, które przygotowało dla nich 160 miejsc w sześciu 28-osobowych klasach. Największe wzięcie ma klasa biologiczno-chemiczna, gdzie kandydatów jest ponad dwa razy więcej niż miejsc, i klasa matematyczno-fizyczna, gdzie chce się uczyć prawie dwa razy więcej niż miejsc. Od lat dobrą markę cieszy się I LO im. Tadeusza Kościuszki, a chce do niego wstąpić „tylko” 174 kandydatów, choć miejsc jest także tylko 160. W Łomży są jednak szkoły, które nie znalazły się na liście preferencji gimnazjalistów i mają prawie puste klasy, jak „Drzewna” i „Weta”...
„Członkowie tak chcieli”. Edukator wygrał z miastem w sądzie
„Nowe” władze Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym Edukator będą wpisane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Procedura ich wpisania przeciągała się od wakacji ubiegłego roku. To wówczas walne zebranie członków Edukatora m.in. odwołało trójkę członków zarządu stowarzyszenia, w tym żonę obecnego prezydenta Łomży. Później przedstawiciel prezydenta miasta, który formalnie sprawuje nadzór nad stowarzyszeniami, zaskarżył je. Sąd pierwszej instancji przyznał rację „miastu”, ale w ogłoszonym dziś wyroku Sąd Okręgowy w Białymstoku, uchylił tamto postanowienie argumentując, że co prawda dopuszczono się uchybień, ale skoro członkowie stowarzyszenia taką zdecydowaną większością uchwały podejmowali, to znaczy że tak chcieli.
Studenci bawią się także w Łomży
Oficjalne otwarcie Juwenaliów PWSIiP rozpoczęło się umieszczeniem na maszcie w Porcie Łomża przy bulwarze nad Narwią białej flagi z logiem Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości, którą w obecności sześciu gości oficjalnych i kilkunastu studentów PWSIiP wciągnął wolno Dominik Sasinowski (lat 22), student drugiego roku zarządzania. To jemu oraz koordynatorowi Juwenaliów Dariuszowi Tercjakowi (lat 24) z drugiego roku pracy socjalnej wiceprezydent grodu Mirosława Kluczek przekazała dwa klucze do Miasta Łomża na tydzień imprez i koncertów. Jak na początek tradycyjnie raczej wesołej imprezy swawolnych żaków, uroczystość w Porcie Łomża wyglądała sztywno i pompatycznie. Za stołem prezydialnym zasiedli goście oficjalni, z których każdy życzył studentom, aby dobrze bawili się nie tylko w swoim gronie podczas Juwenaliów.
Szóstoklasiści ocenieni
Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży jest najlepszą podstawówką w mieście. Tak wynika ze sprawdzianu jaki w kwietniu pisali szóstoklasiści. Uczniowie tej szkoły zdobywali średnio po 29,1 pkt. i znacząco wyprzedzili uczniów SP nr 10 im. Jana Pawła II, w której średnia ze sprawdzianu wyniosła 26,6 pkt. Kolejne, ale ze znacznie słabszymi wynikami są „piątka”, „czwórka”, „dziewiątka” i na końcu „dwójka”.
Pojechali na przygodę życia
Uczniowie klasy Ic i IIc z Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży pojechali do Warszawy na spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem. Dwudniowa wycieczka, w trakcie której uczniowie z „siódemki” zwiedzą Stadion Narodowy, Centrum Nauki Kopernik i Kancelarię Premiera w całości finansowana jest przez rząd. - Pierwszy raz w historii naszej szkoły uczniowie spotkają się z premierem – mówiła tuż przed wyjazdem podekscytowana Halina Szeligowska, dyrektorka szkoły. - Dla mnie to też przygoda życia.
Francuski wieczór dla gości z Bourges
Uczniowie Jean Renoir College z francuskiego Bourges ponownie odwiedzili Łomżę. Przyjechali na zaproszenie swych rówieśników z Publicznego Gimnazjum nr 6 w ramach współpracy Szkół Stowarzyszonych UNESCO. W czasie tygodniowego pobytu poznają historię, tradycje i kulturę naszego regionu, zacieśniając też więzy przyjaźni z polskimi koleżankami i kolegami. – Jestem tu po raz pierwszy i powiedziano mi przed wyjazdem: zobaczysz, poznasz tam cudownych ludzi i będziesz się czuła wspaniale – mówi Rose-Marie Bouroux. – I to prawda!
Czas na wybór szkoły
Do końca tygodnia uczniowie gimnazjów muszą zadeklarować w której szkole chcą kontynuować naukę. Do 31 maj 2013 godz. 15:00 szkoły ponadgimnazjalne w Łomży przyjmują podania. Nabór prowadzony jest internetowo, ale ostateczną wersję trzeba wydrukować podpisać i zanieść do szkoły. Każdy uczeń może wybrać trzy szkoły ponadgimnazjalne ustalając tzw. szkołę i klasę pierwszego, drugiego lub trzeciego wyboru począwszy od tej do której najbardziej chciałby się dostać.
Dzieci żyją nadzieją na „Kolorowe boisko”. Pomóżmy im - apeluje radny Kłys
Podstawówka z Podgórza zakwalifikowała się, jako jedna ze 133 szkół w Polsce, do konkursu „Kolorowe boiska… czyli Szkolna Pierwsza Liga”. Szkoła istnieje od 1936 roku, ale boisko z którego korzystają uczniowie – jak sami mówią - „z nazwy jest tylko boiskiem. Jest to, nic innego jak plac o wymiarach 35m X25 m zasypany piaskiem z domieszką gliny, po dużych opadach deszczu mamy przed szkołą niezłe „bajorko” . - Pomóżmy dzieciom zamienić „bajorko” na boisko wielofunkcyjne – apeluje na swoim blogu radny gminy Łomża Piotr Kłys i zachęca do głosowania na szkołę z Podgórza w internetowym konkursie „Kolorowe boisko”
„Jedynka” obchodziła swoje święto
„Sukces jest sumą małych wysiłków powtarzanych dzień po dniu” - słowa J.M. Colliera stanowiły motto podniosłej uroczystości, obchodzonej 20. maja w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Łomży. W rocznicę nadania szkole imienia Noblistów Polskich była doskonała okazja do przypomnienia sylwetek patronów szkoły, wyrażenia radości i dumy z powodu sukcesów uczniów oraz nagrodzenia tych, którzy w swojej dziedzinie okazali się najlepsi.
Szkoły i przedszkola czekają na nowych dyrektorów
- Prezydent Łomży ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów czterech placówek: Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych, Zespołu Szkół Specjalnych, Publicznego Przedszkola nr 8 i Publicznego Przedszkola nr 14 w Łomży – informuje Łukasz Czech z biura prasowego ratusza. - Dotychczasowym dyrektorom tych placówek w tym roku upływa pięcioletnia kadencja. Anna Sobocińska, rzeczniczka prasowa prezydenta, rozwija tę informację: - W pierwszym dniu ogłoszenia konkursu na dyrektora szkoły lub przedszkola nie wpłynęła jeszcze ani jedna oferta.