Chityna w jadalnych owadach uszkadza układ oddechowy?
To MIT! Unia Europejska dopuściła ostatnio na rynek żywności produkty z dodatkiem sproszkowanych świerszczy. Na ciałach tych zwierzątek znajdują się pancerze, a ich składnikiem jest chityna.
Gemmoterapia przyszłością ziołolecznictwa
– Najmniejsze elementy rozwijających się roślin są wyjątkowo bogate w substancje czynne i są dla nas błogosławieństwem! – podkreśla botanik Teresa Grużewska. Kustosz Muzeum Przyrody–Dworu Lutosławskich w Drozdowie od lat propaguje lecznicze właściwości ziół, szczególnie tych własnoręcznie zebranych i przygotowanych. Ich walory przedstawiła tym razem uczestnikom cyklicznych spotkań wszechnicy Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Łomży, mówiąc o leszczynie, kasztanowcu, pokrzywie czy topoli, czyli potędze gemmoterapii.
Mózg w przebudowie, czyli dlaczego trudno zrozumieć nastolatka
"Mózg staje się dojrzały dopiero po 20-tce. Wcześniej trwa burzliwa przebudowa, szczególnie w obszarach, które odpowiadają za regulację emocji, ocenę ryzyka, hamowanie pobudzenia i agresji. To trudne nawet dla samego nastolatka, i choćby dlatego warto wykazać zrozumienie" - uważa neurobiolog dr Ilona Kotlewska.
E-recepta - sposób na ominięcie kolejek. Jak ją uzyskać?
Służba zdrowia w Polsce kojarzy się nierozłącznie z długim okresem oczekiwania na wizytę u specjalisty oraz kolejkami przed gabinetem lekarskim. Jest to szczególnie irytujące w sytuacji, gdy jedynym celem naszej wizyty jest zdobycie recepty na lek, który i tak regularnie przyjmujemy. Rozwiązaniem tego problemu jest e-recepta, którą możemy uzyskać online, bez konieczności czekania w kolejkach, a nawet wychodzenia z domu. Jak ją zdobyć?
Kiedy w szpitalu w Łomży będzie ortopeda dziecięcy?!
Pod koniec stycznia 15-letni syn Czytelniczki portalu 4lomza.pl skręcił nogę w kostce. Na SOR-ze łomżyńskiego szpitala chłopca przebadał lekarz ortopeda, zrobiono prześwietlenie nogi i założono na nią szynę gipsową. - Była tam bardzo miła i fachowa obsługa SOR, przyjemny lekarz, nie mamy wcale zastrzeżeń... Ale jedna rzecz mnie zdenerwowała – opowiada mama 15-latka z nogą w gipsie.
Który z domowych testów CRP jest najbardziej dokładny?
Dostępne na rynku testy diagnostyczne do użytku domowego służą do podstawowej oceny stanu zdrowia. Samodzielne badanie szybko pozwala uzyskać wynik w ciągu kilku minut w pełni bezpieczny sposób. Potrzebujesz wykonać pomiar stężenia biała C-reaktywnego? Sprawdź, który z domowych testów CRP jest najbardziej dokładny.
Ewelina Potaś dyrektorem łomżyńskiego pogotowia ratunkowego
W poniedziałek 16 stycznia, pełniąca obowiązki dyrektora Ewelina Potaś otrzymała od zarządu województwa akt powołania i objęła stanowisko dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (WSPR) w Łomży.
Opieka koordynowana w Łomży
Ma zapewnić szerszy pakiet badań w POZ i pomóc szybciej i skuteczniej diagnozować i leczyć choroby przewlekłe. Opieka koordynowana wystartowała w IV kwartale 2022 roku, w Łomży na razie umowy podpisało dwie przychodnie.
Na infekcję RSV najlepsza jest higiena
- Ciężko jest odróżnić objawy zakażenia koronawirusem od grypy czy objawów infekcji RSV tylko na podstawie występujących objawów – wyjaśnia Julia Olszewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży. - Infekcje charakteryzują się objawami grypopodobnymi, szczególnie w początkowej fazie. Profilaktyka chorób wirusowych polega na szczepieniach ochronnych przeciw covidowi i grypie oraz na zwiększeniu higieny w sezonie zachorowań. W przypadku profilaktyki RSV higiena jest kluczowa, ponieważ obecnie nie ma szczepionki chroniącej przed tym wirusem.
Sklep podologiczny na miarę Twoich potrzeb
Sklep podologiczny Leopard to miejsce, gdzie nie tylko uzupełnisz stany magazynowe. To przede wszystkim miejsce pełne inspiracji, ponieważ specjaliści dbają o to, by wszystkie warte uwagi nowości pojawiające się na rynku kosmetycznym znalazły się w jego asortymencie. Jeśli jednak nie jesteś przekonany, czy produkty lub urządzenia, które oglądasz to coś, co będzie spełniało twoje oczekiwania wystarczy, że zgłosisz się do jednego z profesjonalnych doradców.
Jak poprawić pracę swojej wątroby?
Zdrowa wątroba to podstawa do zachowania zdrowia. Odpowiada za wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Co warto wiedzieć w tym kontekście? Jak ochronić ten ważny organ i zainwestować w poprawę jego funkcjonowania? O tym poniżej!
Fala grypy przybiera
- Codziennie każdy z lekarzy przyjmuje po 80 i więcej osób, w tym i ja, w dużej większości dzieci i młodzież, chorych na grypę – mówi doktor Krystyna Kamińska-Nizik, ceniony lekarz rodzinny i pediatra z Przychodni Medycyny Rodzinnej NZOZ Lekarze Rodzinni 3 w Łomży. - Grypa stanowi duże zagrożenie dla ludzi najsłabszych: najmłodszych, najstarszych, przewlekle chorych. Zalecamy szczepionki. W Łomży szczepienia przeciw grypie realizuje 10 placówek zdrowia, w tym 5 aptek.
Kolonoskopia także w Łomży
Łomżyński szpital będzie realizował badania przesiewowe raka jelita grubego. Podlaski Oddział NFZ poinformował o podpisaniu z jednostką umowy. Pacjenci mogą już skorzystać z tego programu w 6 placówkach medycznych w województwie, w tym w Łomży.
Wizyta lekarska online - umów się i uzyskaj receptę albo zwolnienie
Możliwości internetowego konta pacjenta otworzyły drogę do wielu rozwiązań, które jeszcze kilka lat temu byłyby trudne do wyobrażenia. Dostęp do konsultacji online stał się właściwie powszechny. Przepisane leki można wykupić w każdej aptece. Zwolnienie lekarskie pojawia się w systemie automatycznie, a ty nie musisz go dostarczać do zakładu pracy.
Dziecko w brzuchu widzi, słyszy i czuje
Być może nie bez powodu przyszłe mamy lubią śpiewać lub nucić przyjemne melodie do swojego brzucha. Rozwijający się płód odbiera dźwięki i na nie reaguje. To nie wszystko – m.in. odbiera też zapachy i smaki, dociera do niego światło, które może mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju.
Co to jest psychoterapia online i czy warto z niej korzystać?
Wielu osobom psychoterapia kojarzy się z koniecznością odbycia wizyty w gabinecie, co z różnych powodów może nie do końca odpowiadać pacjentom. Czasami chodzi o brak czasu na dojazdy do specjalisty, a czasami o brak komfortu w obcym gabinecie. Z myślą o takich osobach powstała psychoterapia przez Internet. Daje ona możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy każdemu i to niezależnie od jego miejsca zamieszkania.
Niedosłuch – co to jest i jakie są jego rodzaje?
Słuch to bardzo ważny zmysł. Niestety ze względu na stosunkowo wysoką wrażliwość jego aparatu może łatwo ulegać pogorszeniu. Niedosłuch jest często spotykanym problemem i wbrew pozorom dotyczy nie tylko osób starszych, ale także dzieci. Dowiedz się więcej na ten temat i poznaj rodzaje niedosłuchu!
Wszywki alkoholowe Lublin
Z alkoholizmem mamy do czynienia wtedy, gdy osoba nie jest w stanie kontrolować swojego spożywania alkoholu i kompulsywnie go nadużywa, pomimo jego negatywnych konsekwencji i/lub doświadcza stresu emocjonalnego, gdy nie pije.
Czy Twoje dziecko ma nadwagę? Rodzicu, nie bądź obojętny!
Otyłość wśród dzieci to poważny problem XXI wieku. Według badań nadwaga u dzieci jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Przyczyny mogą być różne – niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia, efekty uboczne leków, skutki przewlekłej choroby.
Jak wygląda badanie EEG u dzieci?
Badanie EEG, czyli elektroencefalografia, to badanie, którego celem jest zweryfikowanie bioelektrycznej czynności mózgu. Można przeprowadzać je zarówno u dorosłych, jak u dzieci, choć w przypadku najmłodszych przygotowanie i przebieg jest nieco inny. Wyjaśniamy, jak wygląda badanie EEG u dzieci i w jaki sposób się do niego przygotować.