Kiedy używać toniku do twarzy?
Tonik do twarzy jest często pomijanym, lecz niezwykle istotnym krokiem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Pełni on wiele funkcji, takich jak przywracanie pH skórze, oczyszczanie z pozostałości po mydle czy zanieczyszczeniach oraz przygotowywanie skóry do dalszych etapów pielęgnacji. Wśród wielu dostępnych opcji Pharmaceris T Puri-Sebotonique to tonik, który został specjalnie opracowany dla skóry tłustej i skłonnej do trądziku. Pozwól nam przyjrzeć się, kiedy i jak najlepiej stosować ten produkt.
Jaskra a styl życia – jak wpływać na zdrowie swoich oczu?
Jaskra jest jedną z najpoważniejszych chorób oczu. Często bywa określana mianem cichej złodziejki wzroku, ze względu na to, że początkowo nie powoduje żadnych objawów. Dobrze byłoby dowiedzieć się czegoś na temat tego podstępnego schorzenia oraz tego, jaki styl życia zmniejsza prawdopodobieństwo jego wystąpienia.
Jak działa implant antykoncepcyjny ?
Prawdopodobnie dobrze znasz pigułkę i jej działanie - ale długo działające odwracalne środki antykoncepcyjne (LARC), w tym implant antykoncepcyjny, nie wymagają codziennego sprawdzania na liście rzeczy do zrobienia.
Astma – właściwa kontrola i opieka nad chorymi to wciąż wyzwanie
Drugiego maja obchodzimy Światowy Dzień Astmy, organizowany od 1998 roku przez międzynarodową organizację GINA (Global Initiative for Asthma), która współpracuje z WHO. Sama GINA w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia.
Jak dbać o zdrowy mikrobiom skóry
Powiedzenie: „częste mycie skraca życie” nie powstało bezpodstawnie. Zbyt częste zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne mogą doprowadzić do zaburzenia mikrobiomu skóry, a stąd krótka droga do problemów. Dowiedz się, co daje szansę na utrzymanie skóry w dobrym stanie, a co wydaje się chwytem marketingowym.
Raport z zakaźnej Łomży
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży dr n. med. Przemysław Gosk przesłał do Rady Miasta informację o stanie bezpieczeństwa sanitarnego w 2022 roku. Poniżej publikujemy krótki wyciąg.
Domowe sposoby na złagodzenie biegunki
Istnieje wiele powodów, dla których ktoś może dostać biegunki, a żaden z nich nie jest przyjemny. Szczególnie dla małych dzieci i niemowląt biegunka może być niebezpieczna. Oto co ją wywołuje i kilka domowych sposobów na skuteczne leczenie biegunki.
Zapisy dawców szpiku kostnego
Do niedzieli 23 kwietnia 2023 r. chętni i wrażliwi na pomoc drugiemu człowiekowi mogą rejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. To nie boli, a może uratować życie.
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy
Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Izabela Metelska przewodniczącą Okręgowej Izby PiP
VIII Okręgowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Łomży zgromadził około 40 delegatów z 5 powiatów dawnego Łomżyńskiego: Łomża, Zambrów, Kolno, Wysokie Mazowiecki i Grajewo. Zjazd wybrał ponownie na przewodniczącą Izby Izabelę Metelską, która kierowała działaniami samorządu w poprzedniej kadencji od 2015 r.
Uwolnij się od alkoholizmu! Kiedy nadchodzi czas na terapię.
Przezwyciężenie uzależnienia od alkoholu zaczyna się od wykwalifikowanego ośrodka leczenia, który może pomóc w zajęciu się podstawowymi i współwystępującymi zaburzeniami. Ze względu na powszechność alkoholu w naszej kulturze, zdrowiejący alkoholicy są stale bombardowani wyzwalaczami. Ośrodek leczenia alkoholizmu musi być doskonale wyposażony, aby pomóc odzyskującemu użytkownikowi znaleźć skuteczne sposoby zarządzania wyzwalaczami i pragnieniami, aby być skutecznym.
Zalety jazdy rowerem
Społeczeństwo coraz chętniej jeździ na rowerze, zarówno rekreacyjnie, jak i traktując rower jako środek komunikacji. I słusznie, bo korzyści zdrowotne płynące z jazdy na rowerze wyraźnie przewyższają ryzyko z nią związane. O ile bowiem zawodowi kolarze miewają problemy urologiczne (tzw. „choroba kolarzy”), to trudno odnosić je do amatorów uprawiających jazdę na rowerze hobbystycznie lub rekreacyjnie. O pewnych ryzykach lepiej jednak pamiętać.
Recepta na sprawny mózg na lata jest, choć nie daje gwarancji
Mijają lata, pamięć nadal dopisuje, a intelekt, mimo upływu czasu jest ostry jak brzytwa. Naukowcy podpowiadają, jak zwiększyć szanse na spełnienie takiej wizji. Sposoby nie są skomplikowane i warto je wdrażać jak najszybciej. Przy tym wiele metod po prostu jest zgodna z naturą i przyjemna. Wdrożenie ich nie może przynieść żadnych strat, a daje wiele korzyści,
Choroba alkoholowa - objawy i metody leczenia
Alkoholizm wpływa zarówno na zdrowie, jak i życie osoby uzależnionej. Choroba ma także wpływ na osoby z najbliższego otoczenia. Istnieje jednak obecnie wiele metod, które pomogą walczyć z uzależnieniem, chociażby od alkoholu etylowego. Jakie są dostępne rodzaje pomocy i jak objawia się choroba alkoholowa?
Polskie Towarzystwo Neurologiczne: co trzeci Polak zachoruje na chorobę układu nerwowego
W ciągu swojego życia co trzeci Polak zachoruje na chorobę układu nerwowego. W Polsce 500 tys. osób ma chorobę Alzheimera, 300 tys. choruje na padaczkę, 90 tys. na chorobę Parkinsona, a 50 tys. ma stwardnienie rozsiane – poinformowało Polskie Towarzystwo Neurologiczne.
Pogotowie wyprowadzi się ze szpitala w Kolnie
2 mln zł z budżetu województwa otrzymało łomżyńskie pogotowie na budowę filii w Kolnie. Działkę bezpłatnie przekazało Miasto Kolno, a budynek już powstaje. Na przełomie roku 2023/24 planowane jest oficjalne otwarcie.
Czym grozi pleśń w jedzeniu i w domu?
Gdy w domu jest zbyt wilgotno - może pojawić się pleśń. To z kolei często nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Skutki mogą być różne, nawet groźna infekcja grzybicza. Warto wiedzieć, jak pleśń się zachowuje, czym grozi i jak się jej pozbyć. A jeśli jest na żywności - należy całość po prostu wyrzucić. Dowiedz się, dlaczego.
Rola magnezu w organizmie
Magnez – obok sodu, potasu, wapnia czy żelaza – należy do najważniejszych elektrolitów w organizmie człowieka. Bierze on udział w wielu procesach zachodzących w organizmie, a jego niedobory mogą niekorzystnie odbić się zarówno na naszej kondycji i samopoczuciu, jak i ogólnym zdrowiu. Jaka dokładnie jest rola magnezu w organizmie człowieka? Czym objawiają się jego niedobory i w jaki sposób można im zapobiegać? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Walka z depresją zaczyna się od rozmowy
Depresja to choroba globalna. Według WHO, 350 milionów osób choruje na świecie, zaś w Polsce oszacowano liczbę chorych w 2022 r. na 4 miliony. Oznacza to, że co 10. Polak ma depresję. Czy z 58 tysięcy mieszkańców Łomży blisko 6 tysięcy choruje na depresję? - Ta proporcja jest adekwatna, gdy uwzględniamy epizody depresyjne reaktywne, występujące w nagłych sytuacjach – wyjaśnia dr Irena Dworakowska, koordynator Oddziału Psychiatrycznego w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. - W 2022 r. 105 osób było hospitalizowanych, a 1025 osób przyjęliśmy w poradni z powodu depresji.
Chityna w jadalnych owadach uszkadza układ oddechowy?
To MIT! Unia Europejska dopuściła ostatnio na rynek żywności produkty z dodatkiem sproszkowanych świerszczy. Na ciałach tych zwierzątek znajdują się pancerze, a ich składnikiem jest chityna.