Przysięga wojskowa żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w Łomży
„Pamiętajcie przede wszystkim o tym, że stajecie się gwarantem wolności i suwerenności Polski” – mówił płk Paweł Gałązka do żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, którzy dziś w Łomży złożyli żołnierską przysięgę.
Potrafią zarabiać
Wiedza o majątku i dochodach prezydenta Mariusza Chrzanowskiego to nie jest przejaw wścibstwa mieszkańców Łomży. Przyglądamy się zestawieniom majątkowym, złożonym przez prezydenta i wiceprezydentów: Andrzeja Stypułkowskiego i Andrzeja Garlickiego, ponieważ mają oni ustawowy obowiązek złożyć oświadczenia jako urzędnicy, pełniący funkcje samorządowe. Dokument zawiera informacje na temat: dochodów, nieruchomości, pojazdów, kont bankowych, udziałów w spółkach i innych wartości majątkowych. Oświadczenia o stanie: zarobków i posiadania przez 3 prezydentów mają charakter publiczny. Są udostępniane obywatelom oraz sprawdzane są przez służby skarbowe.
Widokówka Łomży
Co powinna przedstawiać pocztówka z Łomży...? Na takie pytanie odpowiedzieli internauci portalu 4lomzapl. W sondzie oddali prawie 900 głosów. Królowała panorama miasta z wieżą ciśnień, która jest widoczna ze wszech stron – 194 głosy. Uczestnikom zabawy spodobał się pomysł z jeleniem na rozlewiskach Narwi – 132, XVI-wieczną Katedrą – 116, Stary Rynek sprzed 600 lat z nowoczesną fontanną – 78, łomżing z Browarem Łomża. O dziwo, zabytkowy ratusz z wieżą zegarową z XIX w. nie zyskał uznania głosujących. Tylko 18 głosów oddano na neoklasycystyczny gmach sprzed 200 lat. Zapytaliśmy historyków, regionalistów i muzealników, co chcą ujrzeć na pocztówkach z Łomży.
Ptasia grypa
Miasto Łomża razem z Piątnicą Włościańską i Poduchowną znalazły się w Strefie Objętej Zakażeniem wysoce zjadliwej ptasiej grypy. Choroba nie zagraża ludziom, ale służby weterynaryjne zalecają ostrożność. Stanowi natomiast zagrożenie dla ptaków hodowlanych i dziko żyjących.
Matura w rodzinie
Wojciech Surawski 50 lat temu zdawał maturę pisemną w Technikum Weterynaryjnym przy Stacha Konwy. Jego córka Małgorzata Rytel poradziła sobie w 1997 r. na maturze w Społecznym LO przy Sadowej. Wnuk i syn Stanisław Rytel właśnie zdaje egzaminy maturalne w I LO imienia Tadeusza Kościuszki przy Feliksa Bernatowicza. - Matura to nie wszystko w życiu. Nie definiuje osobowości ani predyspozycji człowieka, ale otwiera drzwi na uczelnie wyższe – mówi rezolutny młodzieniec, z radością zauważając, że jego egzamin dojrzałości przypada akurat pół wieku po maturze dziadka.
Majowe świętowanie
Oficjalny charakter miała obchodzona w Łomży 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. W asyście kompanii honorowej wystawionej przez 18. ŁPL delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem 33 Pułku Piechoty, a przedstawiciele władz w swoich wystąpieniach przypominali historię, jej związki ze współczesnością i zgodnie życzyli dobrego świętowania. W Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, 2 maja, na Starym Rynku wciągnięto flagę, po czym dzieci i z rodzicami i dziadkami mogli świętować na barwnym festynie.
Łomża, „zadymione” zielone płuca Polski
Łomża znalazła się na 5 miejscu, licząc od końca, wśród 375 europejskich miast z najgorszą jakością powietrza. Europejska Agencja Środowiska przygotowała specjalną przeglądarkę, w której mieszkańcy mogą sprawdzić czym oddychają. Lokalizacja miasta z tzw. zielonych płuc Polski w gronie najbardziej zanieczyszczonych wprowadza w osłupienie i niedowierzanie.
Prezydent obciął dotację na Urząd Pracy
O prawie pół miliona zł prezydent M. Chrzanowski zmniejszył dotację na działalność Powiatowego Urzędu Pracy, który w 2022 r. obsłużył ponad 16 i pół tysiąca osób. PUP zarejestrowało 4 670 osób, w tym 2 899 mieszkańców Łomży, czyli 6 osób na 10. Na 46 zatrudnionych w Urzędzie Pracy, 29 mieszka w Łomży, czyli trzy piąte kadry. Prezydent Chrzanowski nie raczył spotkać się ze starostą łomżyńskim Lechem Szabłowskim, bo Starostwo Powiatowe jest organem prowadzącym na spółkę z Miastem PUP, żeby omówić konsekwencje cięcia dotacji dla instytucji, pracowników i petentów. Tymczasem to dzięki działalności Powiatowego Urzędu Pracy Urząd Miejski i podległe: MPGKiM, MOPS, DPS, MOSiR, szkoły, przedszkola, bursy dostały z Funduszu Pracy aż 2 miliony 148 tys. zł.
Fontanna zrobiła furory
Słoneczna pogoda i wolny od pracy i nauki czas sprzyjały spacerom rodzin i zakochanych w długi weekend świąt Wielkanocy. Celem mini pielgrzymek ze święconką, na liturgie paschalne i msze św. były kościoły, a celem korowodów w świeckim stylu podczas świątecznej laby stała się fontanna na Starym Rynku. Główny słup spienionej wody trysnął z głowicy w Wielki Piątek na wysokość 5 do 6 metrów. Z kwadratowej podstawy w 4 rogach pośrodku niecki wyłoniły się wachlarze wodne, zaś z posadzki dokoła fontanny wystrzeliły strumienie laminarne, wyskakujące w dal ponad cembrowiną.
Wielkanoc w rodzinie
Cztery pokolenia siadają przy stole w Wielkanoc w rodzinie Państwa Zawadzkich i Domalewskich z Łomży. Ponad 20 osób, od pradziadków po prawnuków. Rodzice i dzieci mają w Internecie grupę ŚWIĘTA, by na bieżąco pisać, co z organizacją zjazdu rodzinnego się dzieje, wymienić nowinkami i ustalić, co, kto i kogo ma ze sobą przywieźć. Będzie rezurekcja w Niedzielę Wielkanocną, będzie radość spotkania z najbliższymi sercu. - Tylko żadnych rozmów o polityce – zarządza córka Magda i nawet najstarszy syn Piotr z pokorą przyjmuje antidotum na spokojne święta. Jak potrafią przeżyć razem czas wielkanocny w zgodzie i pogodnym nastroju, zgodnie z życzeniem „Wesołych świąt”...?
Chałupa z kartonu
- W kuchni, łazience i pokoiku, gdzie mieszkał syn, jest od 10 lat zimno jak w kostnicy – opowiada Magdalena Święczkowska. Syn się wyprowadził, córka zamieszkała z rodzicami w drugim pokoju. Mieszkanka budynku komunalnego przy Pocztarskiej 1, w zarządzie MPGKiM w Łomży, podczas kąpieli dziecka dogrzewa łazienkę farelką, którą późnej przenosi do pokoju. Żeby dogrzać kuchnię, włącza piekarnik elektryczny. Mieszka na zaadaptowanym poddaszu, gdzie brak ocieplenia strychu.
O zdrowe nerki trzeba dbać jak o własne serce
- Kiedy nerki chorują, to w olbrzymiej większości chorób człowiek nie odczuwa bólu, a może dziać się tak nawet przez dziesiątki lat – wyjaśnia znany łomżyński nefrolog dr Henryk Perkowski. Dane krajowe pokazują, że chore nerki ma około 4 milionów Polaków, a tylko co 20. jest tego świadomy. - Zaledwie 3 procent chorych dożyje dializy, bowiem przewlekła choroba nerek wywołuje w Polsce 100 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie, bo reszta umiera z powodów sercowo-naczyniowych.
Stara Łomża jak Gniezno
- Z olbrzymim zainteresowaniem czekam na kolejne odkrycia i wyniki wykopalisk w Dolinie św. Brunona obok Wzgórza św. Wawrzyńca w Starej Łomży, prowadzone przez archeologa Antoniego Smolińskiego – mówi znany historyk prof. Krzysztof Sychowicz, współautor monografii Łomży. - Hipoteza badacza, że przed ponad 1000 lat nad Narwią święty Brunon założył misyjną metropolię ze świątynią i eremami zakonników jest niezwykle ciekawa, chociaż nie ma jeszcze materialnych dowodów, pochodzących z wykopalisk archeologicznych. Jako łomżyniak życzę mu powodzenia.
Ogród Kobiet
„Dzień Kobiet, Dzień Kobiet, niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek” - śpiewały w latach PRL przedszkolaki, zapewniając z optymistyczną werwą, że „Uśmiechy są dla nich, zabawa i taniec, piosenka z radia popłynie”. Wprawdzie ponad 30 lat temu ustrój państwa z przewodnią rolą partii PZPR przestał istnieć, ale Święto Pań i Panienek nie przeminęło. Ma się całkiem dobrze w III RP, choć bez apeli i akademii w szkole i zakładzie pracy. Czytelniczki mogą pamiętać Dnie Kobiet, celebrowane przez kierownictwo męskie. Wręczali czerwonego goździka, paczkę rajstop, czekoladę lub torebkę kawy. Produkty codzienne były w PRL-u reglamentowane, więc tym bardziej pożądane.
Wyklęty z Bronowa
- Pochodzę z wiejskiej chaty ze wsi Bronowo, pomiędzy Piątnicą a Wizną, nad Narwią w powiecie łomżyńskim. Jestem z rodziny „Wyklętych”... - opowiada 92-letnia Halina Gerwat, nauczycielka z Łomży. - W czasie okupacji niemieckiej moi rodzice: Piotr i Czesława Orzechowscy oraz brat Janek Olszewski byli zaangażowani w konspiracyjnej organizacji Armia Krajowa. W naszym domu był na strychu szpitalik. Ukrywaliśmy AK-owców po walkach z Niemcami. Mama, tata i sąsiad Bronisław Nitkiewicz, który zginął w obozie Dachau, opatrywali rany i opiekowali się partyzantami. Miałam 12 lat i byłam posłuszna rodzicom. Nosiłam wodę i zupę, trzymałam świeczkę i lampę, gdy rannym zmieniano opatrunki. Po wojnie w PRL powołano Urząd Bezpieczeństwa. Wszystkich aresztowano.
Dzieci targają się na życie
Pandemia koronawirusa nadal odciska tragiczne piętno na kondycji psychicznej Polaków w Łomży i województwie podlaskim. Dramatycznie wzrosła z roku na rok liczba prób samobójczych, których w mieście i powiecie łomżyńskim odnotowano 23 w 2020 roku. 40 prób było w 2021 r. oraz aż 61 w 2022 r. i 2 w styczniu 2023 r. Pandemiczny czas powodował, że co rok zwiększała się dwukrotnie grupa ludzi, doprowadzonych do beznadziejnej rozpaczy... Polacy pozostawali w domach w izolacji i na kwarantannie, narzuconych decyzjami sanitarnymi. Wprowadzano ograniczenia w swobodnym przenoszeniu się z miejsca na miejsce, zakazywano też spotkań, imprez i nauki w budynkach szkół.
Żegnamy Przemysława Karwowskiego (+ 65)
„Nie żyje Przemysław Karwowski. Po długiej walce pokonała go nieuleczalna choroba. Cud się nie wydarzył. W dniu 8 lutego 2023 r. odszedł wspaniały człowiek, twórca obdarzony wielkim talentem i wrażliwością. Odszedł artysta, który jako malarz, scenograf, fotografik i projektant tworzył dzieła na najwyższym poziomie, doceniane przez znawców i podziwiane przez odbiorców”. Piękne słowa o Przyjacielu od dziesięcioleci napisał malarz z Łomży Roman Borawski, były dyrektor MDK DŚT. W poniedziałek, 20. lutego, odbędzie się msza św. i pochowanie Przemysława na starym cmentarzu.
Coraz więcej ludzi potrzebuje pomocy
- W nowej siedzibie WOPiTU bardzo rozwinęliśmy się pod względem organizacyjnym przez dwa minione lata – ocenia psycholog Renata Szymańska, od 6 lat kierująca Wojewódzkim Ośrodkiem Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. - Oprócz dwóch oddziałów i dwóch poradni dla osób uzależnionych od środków psychoaktywnych, jakie działały w siedzibie przy ulicy Rybaki, w wyremontowanym budynku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie powstały nowe komórki. O wiele większa jest liczba naszych pacjentów od dzieci po seniorów, więc z tego powodu większa jest liczba osób z personelu.
Trojaczki z Łomży
Wielka radość zapanowała w rodzinie Pani Olgi i Pana Łukasza z Łomży, gdy trzej chłopcy przyszli na świat w poniedziałek, 16. stycznia 2023 r. Adam oraz Witold i Leon, którzy są bliźniakami, mieli przez trzy tygodnie z mamą w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży odpowiednie warunki, aby zdrowo narodzić się, ku powszechnej radości personelu lekarsko-pielęgniarskiego oraz obsługi. Wiadomość o narodzinach piątych w XXI stuleciu łomżyńskich trojaczków wywoływała poruszenie i entuzjazm także wpośród Czytelniczek i Czytelników z portalu 4lomza.pl, który pierwszy obwieścił to światu.
Przeprosiny i policja na nadzwyczajnej sesji RM
Nieoczekiwany przebieg miała piątkowa nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Zaczęła się od przeprosin i wyjaśnień ze strony prezydenta i jego podwładnych, a skończyła przyjęciem zmian budżetowych. Głos zabierał nawet komendant policji.