Dbanie o zdrowie i kondycję
Wprowadzenie do tematu zdrowia jest bardzo szerokie, sami nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się wszystkiego, jeśli nie jesteśmy specjalistami w temacie zdrowia, natomiast są osoby, które chętnie w tym pomogą. W każdym mieście znajdują się placówki prywatne, gdzie możemy omówić nasze dolegliwości zapobiec kolejnych chorób, do których jesteśmy skłonni.
Opieka koordynowana poszerzona
W 111 przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej w podlaskim pacjenci mogą korzystać z opieki koordynowanej. Od 1 listopada 2023 r. budżet powierzony opieki koordynowanej został rozszerzony o ścieżkę nefrologiczną, czyli diagnostykę i leczenie przewlekłej choroby nerek – informuje NFZ.
„Bo piękno zaczyna się od zdrowia”
Od lat styczeń znany jest na całym świecie jako miesiąc świadomości raka szyjki macicy. Mammograficzne badania przesiewowe mają pomóc we wcześniejszym wykrywaniu nowotwora. W tym roku do akcji przyłączyły się finalistki Konkursu Miss Polonia Województwa Podlaskiego.
Czy jedzenie w proszku może być zdrowe?
Posiłki w proszku dobrze sprawdzają się jako „małe co nieco”, zawsze wtedy, gdy brakuje nam czasu na gotowanie. Większość osób zdaje sobie jednak sprawę, że takie dania nie mogą stanowić składnika zdrowej, prawidłowo zbilansowanej diety, bo ich wartości odżywcze są znikome lub nawet żadne. Czy na pewno? Okazuje się, że niekoniecznie. Dania instant to nie tylko tzw. zupki chińskie, ale także zdrowe produkty, które bez problemu mogą zastąpić domowy obiad.
Nieregularny sen może być powiązany z większym ryzykiem demencji
Jak wynika z badań australijskich naukowców nieprawidłowe zachowania związane ze snem mogą być powiązane z większym ryzykiem demencji.
Jak tomograf stomatologiczny wspiera leczenie zębów?
Zęby to ważna część naszego ciała, narażona na ciągłą eksploatację. Nieodpowiednia dieta, gryzienie twardych produktów i wpływ różnych substancji chemicznych może wpływać na pogorszenie ich stanu. Również brak higieny jamy ustnej powoduje problemy. Wiele z nich wymaga zajrzenia w głąb zębów.
Kiedy udać się do okulisty?
Opieka okulistyczna jest niezwykle ważna dla utrzymania zdrowia oczu. Dowiedz się, dlaczego regularne badanie wzroku jest istotne, jakie są typowe oznaki problemów ze wzrokiem oraz kiedy należy odwiedzić okulistę.
Smog szkodzi także oczom
To, że smog negatywnie wpływa na układ oddechowy, wiemy wszyscy. Warto jednak pamiętać, że przez zanieczyszczone powietrze cierpią również nasze oczy.
Osiem zasad na zdrowsze i dłuższe życie
Przestrzeganie prostego zestawu zaleceń opracowanych przez American Heart Association dobroczynne jest nie tylko dla serca. Ich przestrzeganie znacząco zwiększa szanse na życie i dłuższe, i zdrowsze. Zaleceń jest osiem, a redakcja Serwisu Zdrowie życzy z okazji świąt pomyślnego ich wprowadzenia i utrzymania.
Atopowe zapalenie skóry: współczesne strategie leczenia i zarządzania
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, leżącą u podstaw genów człowieka. Pojawia się zazwyczaj już w dzieciństwie. Jej główne objawy to zaczerwienienie i swędzenie skóry, wypryski, grudki, ostre stany zapalne czy suchość naskórka. Warto wiedzieć, że atopowe zapalenie skóry uważane jest za chorobę cywilizacyjną, dotyka bowiem jednej trzeciej populacji. Czy AZS można efektywnie leczyć?
Rekordowo niskie ciśnienie atmosferyczne. Co na to sercowcy?
W przedświąteczny piątek za sprawą cyklonu ciśnienie w naszym kraju ma być rekordowo niskie. Czy osoby z problemami sercowo-naczyniowymi powinny się obawiać? Zapytaliśmy kardiologów i mają dla nas rady na najbliższe dni.
Łomżyński szpital na lekkim plusie
Podsumowanie tegorocznych inwestycji i plany na przyszły rok były tematami konferencji prasowej oraz posiedzenia rady społecznej, która odbyła się środę 19. grudnia.
Nowotwór. Z jakiej pomocy socjalnej można skorzystać?
Choroba onkologiczna może spowodować często ograniczoną w czasie niepełnosprawność. Warto postarać się wtedy o orzeczenie o niepełnosprawności – jest ono przepustką do różnych ulg i form pomocy w trakcie choroby i rekonwalescencji. O aspekcie pomocy socjalnej w czasie choroby nowotworowej opowiada Monika Szawłowska, pracownik socjalny z Poradni Psychoonkologii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.
Kto powinien suplementować kolagen?
Coraz więcej osób decyduje się na suplementację kolagenu. Nie jest to efekt chwilowej mody, a pozytywnych wyników licznych badań. Kolagen stanowi białko strukturalne, które jest głównym składnikiem tkanki łącznej w organizmie człowieka. Tym samym występuje niemal we wszystkich tkankach, zwiększając ich wytrzymałość. Znajduje się między innymi w skórze, ścięgnach, chrząstkach, kościach czy naczyniach krwionośnych. Z tego względu na suplementacji kolagenu może zyskać wiele osób o zróżnicowanych potrzebach. To dbający zarówno o urodę, jak i o zdrowie.
Potas kluczowy dla zdrowia organizmu
Oczywiste jest, że zdrowe odżywianie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu naszego organizmu w doskonałej kondycji. Jednym z istotnych składników mineralnych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała jest potas. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej temu pierwiastkowi, jego roli w organizmie oraz zwrócimy uwagę na cytrynian potasu jako ciekawą formę suplementacji.
W szpitalu już się nie zaszczepisz przeciw COVID
Z dniem 1 grudnia 2023r zmieniała się organizacja szczepień przeciw Covid-19. Szpitale, w tym także Szpital Wojewódzki w Łomży nie są już podmiotami uprawnionymi do realizacji w/w szczepień. Mają je realizować gabinety lekarzy rodzinnych oraz część aptek, które zawarły umowy na realizację szczepień.
Dostępna szczepionka na nowy wariant COVID-19
Od 6 grudnia 2023 r. każda osoba, która skończyła 12 lat, może dostać nowy wariant szczepionki przeciw COVID-19 – informuje Ministerstwo Zdrowia. Osobom starszym, z obniżoną odpornością i pracownikom medycznym radzi zaszczepić się kolejną dawką przypominającą.
Medyk Online w Łomży: Nowoczesna Opieka Kardiologiczna
W obliczu współczesnych wyzwań zdrowotnych, monitorowanie serca nigdy nie było ważniejsze. Centrum Telekardiologiczne Holter Help z dumą oferuje mieszkańcom Łomży dostęp do zaawansowanych badań holterowskich EKG. To innowacyjne podejście do diagnostyki pozwala na wykrycie nawet rzadkich zaburzeń rytmu serca, co jest kluczowe dla efektywnego leczenia.
Zostań dawcą i pomóż chorym na nowotwór krwi
Od 4. do do 8. grudnia potencjalni dawcy komórek macierzystych i szpiku kostnego rejestrowani będą w Akademii Łomżyńskiej. – Co 27 sekund na świecie i co 40 minut w Polsce pada diagnoza nowotworu krwi. Rejestrując się do bazy dawców roztaczamy parasol ochronny nad naszym genetycznym bliźniakiem – mówi Julia Mastalerz, przewodnicząca Samorządu Studentów Akademii Łomżyńskiej i wolontariuszka Fundacji DKMS Polska.
Najlepsza szczoteczka soniczna dla małego dziecka - jaką wybrać, czym się kierować?
Szukasz szczoteczki sonicznej dla małego dziecka, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę oraz czym się kierować? Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci w dokonaniu właściwego wyboru. Znajdziesz w nim wiele informacji na temat tego, czym powinna charakteryzować się szczoteczka soniczna dla małego dziecka.