Quiz zawodoznawczy siódmoklasistów
Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży w składzie: Julia Serafin, Olivier Mieczkowski i Dawid Dembek zwyciężyli w finale Międzyszkolnego Quizu Zawodoznawczego dla klas 7. Quiz zorganizowało Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji, a do rywalizacji przystąpili uczniowie z SP 1, SP 2, SP 7, SP 9, SP 10 i SP z Piątnicy, SP z Nowogrodu, SP z Kupisk, SP z Jarnut.
Unijne wsparcie uczniów i przedszkolaków
Blisko 130 tysięcy złotych na poprawę kiepskich wyników w nauce uczniów szkół gminy Piątnica, i ponad 130 tys. zł na dodatkowe zajęcia dla przedszkolaków z Kolna i gminy Kolno. Unijne dotacje przyznano w ramach konkursów organizowanych przez Lokalne Grupy Działania Stowarzyszenie „Sąsiedzi” oraz „Kraina Mlekiem Płynąca”.
Startuje nabór do szkół średnich
Od dziś uczniowie kończący klasę III gimnazjum i VIII szkół podstawowych mają czas na złożenie wniosku o przyjecie do odpowiednio szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły ponadpodstawowej. W tym nowym roku szkolnym 2019/2020 do szkół średnich wejdą dwa roczniki dzieci urodzonych w latach 2003 i 2004. W Łomży każdy z nich może zapisać się do nie więcej niż trzech szkół.
Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
Już po raz siedemnasty uczelnie oraz instytucje zapraszają do popularnonaukowej zabawy – na Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. W Białymstoku, Łomży, Suwałkach, ale także w Hajnówce i Wilnie, odbywać się będą pokazy, doświadczenia naukowe, warsztaty, wykłady, koncerty i spektakle, łącznie ponad 500 wydarzeń. – Nauka to nie tylko sala wykładowa, ale także nasza codzienność, która w coraz większym stopniu przynależy do otaczających nas złożonych technologii – mówi dr Beata Madras-Kobus z Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży PWSIiP, uczelniana koordynatorka festiwalu.
„Chodź pomaluj mój świat”... w górach
40 uczniów szkoły Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży w dużej mierze po raz pierwszy, mogło zobaczyć góry i rehabilitować się dzięki Turnusowi Uśmiechu. Szkoła wygrała go w konkursie Fundacji ING Dzieciom.
Pierwsza Rada PWSIiP
Senat Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wybrał w czwartek pierwszą Radę Uczelni. Rada, to nowy organ uczelni, która na mocy „Konstytucji dla Nauki”, ma funkcjonować obok Rektora i Senatu PWSIiP w Łomży. Jej przewodniczącym został Zbigniew Forenc, wiceprezes Zarządu Zakładu Usług Informatycznych „Novum” w Łomży.
„Do matury uczyła nas w III LO cudowna nauczycielka”
- Matura dla mnie to tylko formalność, która jednak może mi się jeszcze kiedyś w życiu przydać – opowiada z pogodnym uśmiechem 20-letni Bartłomiej Burzyński tuż po egzaminie maturalnym z języka angielskiego na poziomie podstawowym w III Liceum Ogólnokształcącym w Łomży. W tę słoneczną, aczkolwiek zimną środę młodzieniec wraca do domu w dobrym humorze. - Zadowolony jestem z polskiego, z matematyki i angielskiego. Maturę zdam na pewno, ponieważ 30 % punktów zdobędę bez problemu. Wyniki nie są dla mnie aż tak ważne, bo zamierzam założyć własny interes.
Matura z angielskiego bez opóźnień
Mimo alarmów bombowych żadna szkoła średnia z terenu obu województw nie zgłosiła dziś nam do łomżyńskiej OKE opóźnień ani utrudnień, związanych z tegorocznymi maturami z języka obcego nowożytnego - poinformowała Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. W Łomży dziś alarmy były w sześciu szkołach
Kolejne alarmy bombowe w szkołach
Kolejne maile z informacjami o podłożonych bombach otrzymali dyrektorzy wielu szkół, w których dziś mają odbywać się matury z języka angielskiego. Nadkomisarz Tomasz Krupa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku podaje, że takich zgłoszeń w skali województwa jest kilkadziesiąt. Policjanci sprawdzają m.in. kilka szkół w Łomży.
Policjanci przypilnują szkół przed maturą
- Policja na terenie województwa zwiększa nadzór nad tymi szkołami średnimi, w których jutro od rana prowadzone będą egzaminy maturalne – podał nadkomisarz Tomasz Krupa z KWP Białystok. - Będziemy do jutra pilnować tych placówek z uwagi na zagrożenie z którym spotykaliśmy się przez ostatnie dwa dni – dodaje zaznaczając, że takie działania policjanci podejmują w całej Polsce. W Łomży we wtorek zgłoszenia o rzekomo podłożonych bombach dotarły do pięciu szkół. W województwie podlaskim takich szkół było 25, a w całym kraju 663.
Pisemna matura z matmy „stosunkowo łatwa” w I LO i III LO
- Jak na moją wiedzę i moje szczęście do egzaminów, poradziłam sobie bardzo dobrze – uśmiecha się w słoneczne południe Wiktoria Perzanowska, maturzystka I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży. Poradziła sobie śpiewająco na pisemnym egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym, przystępując do rozwiązania 34 zadań. Sympatyczna wokalistka nie zastanawia się, ile z zadań rozwiązała poprawnie, w odróżnieniu od towarzyszących jej szczupłych młodzieńców i przyjaciół z klasy politechnicznej I LO. Michał Rusiniak i Błażej Kotowski są wychowankami prof. Tomasza Szałkowskiego, zatem są podstawy zakładać, że ok. 95 procent punktów mają w kieszeni.
„Wybuchowe” matury z matmy w 4 szkołach średnich w Łomży
- We wtorek wszystkie pisemne egzaminy maturalne z matematyki w Łomży i powiecie łomżyńskim rozpoczęły się punktualnie o godzinie 9. lub z lekkim opóźnieniem, co dopuszczają procedury egzaminacyjne – informuje Grażyna Klimuszko, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomy, która organizuje matury w województwie podlaskim. - Mamy potwierdzenie z Komendy Miejskiej Policji w Łomży, że sprawdzono sytuację w 5 szkołach w Łomży i okolicy. Potwierdzono bezpieczeństwo pisania matury z matematyki w: II LO, „Budowlance”, „Mechaniaku”, „Katoliku” i Zespole Szkół Rolniczych w Marianowie.
Alarm przed maturą
Maturzyści II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży na nieco ponad pół godziny przed rozpoczęciem egzaminu z matematyki musieli opuścić budynek szkoły. Powodem jest prawdopodobnie alarm bombowy. Takie same alarmy miano ogłosić w kilku innych szkołach Łomży i kilkudziesięciu w województwie podlaskim. Tomasz Krupa rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji nie podaje, których konkretnie szkół dotyczyły zgłoszenia, ale mówi, że wszystkie dotychczas sprawdzone alarmy okazały się fałszywe. Wczoraj podobne alarmy ogłaszano w 122 szkołach w kraju. Tylko w jednej przerwano egzamin i maturzyści pisać mają go w czerwcu.
Wolność i samotność na maturze z polskiego w Łomży
Po majówce długiego weekendu z przymrozkiem w słoneczny poniedziałek kwitły bzy i kasztany. Prawie półtora tysiąca maturzystów w Łomży i ponad 11 tysięcy w województwie podlaskim miało 170 minut na wykazanie sobie, rodzinie i światu, że 3 lata nauki w liceum albo 4 lata w technikum nie poszły na marne. Egzamin z języka polskiego zaczął się w 21 łomżyńskich szkołach o godzinie 9., dokładnie tak jak w Szkołach Katolickich przy Sadowej, gdzie w sali wystawienniczej zasiadło za stolikami 39 dziewcząt i chłopców, przygotowywanych przez polonistkę Agnieszkę Kruszewską. - Każdy musi sam siebie zapytać, czym jest dla niego wolność, bo wolność człowieka ma niejedno oblicze – mówi uśmiechnięta z optymizmem maturzystka Faustyna Parzych z Katolickiego Liceum. W tym roku niebiosa sprzyjają pięknym dziewiętnastoletnim: kwitną fioletowo bzy i biało kasztany.
Przetarg na salę gimnastyczną przy SP 2 unieważniony
Z powodu zbyt wysokich cen ofert w stosunku do miejskich finansów unieważniono przetarg na wyłonienie wykonawcy budowy nowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Łomży. Na jej budowę władze miasta chciały wydać 6 milionów złotych, ale najtańsza z ofert była o nieco ponad milion droższa.
Budowlanka nawiązała współpracę ze Strabagiem
Budowlanka, czyli Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Łomży podpisał umowę o współpracy z firmą Strabag Sp. z o.o.. To europejska spółka budowlana mająca główną siedzibę w Wiedniu. Realizuje inwestycje budownictwa ogólnego, inżynieryjnego i infrastrukturalnego. Obecnie jest wykonawcą jednego z fragmentów drogi ekspresowej S61 Via Baltica.
Kuba, Paulina i Ania znają się na Biblii
Ona nie chce być zakonnicą, on nie zamierza zostać księdzem. Ani ona, ani on nie planuje przyszłej pracy zawodowej jako nauczyciel religii czy katecheta. Rozpoczną niebawem studia medyczne, aby kształcić się solidnie na lekarzy. Jednakże oboje lubią wnikliwie czytać... Biblię, odkrywać historie sprzed kilku tysięcy lat, poznawać dzieje, kulturę i zwyczaje starożytnych Żydów i ludów Bliskiego Wschodu. Będą reprezentować Diecezję Łomżyńską w finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w Niepokalanowie. Laureatami konkursu o Biblii zostali w Łomży: Jakub Żochowski, LO w Wysokiem Mazowieckiem, Paulina Zyskowska z Wojewodzina, Anna Gawecka z I LO w Łomży.
Świadectwa i nagrody dla maturzystów II LO w Łomży
Na scenie nauczyciele, a na widowni maturzyści. Jedni i drudzy poważni, w eleganckich strojach i z nadzieją patrzący w przyszłość. Stylowa Aula imienia Hanki Bielickiej (1915 – 2006) w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Łomży gościła około 250 osób: uczniów, rodziców i pedagogów, przybyłych na uroczystość zakończenia roku szkolnego klas 3. Przemawiała dyrektor II LO Jolanta Kossakowska, kierując do 185 absolwentów słowa od serca o trzech latach dojrzewania, dokonywaniu życiowych wyborów i zawieraniu przyjaźni. Słuchali jej z uwagą i otrzymali również albumy za osiągnięcia Magdalena Kalska i Jan Konstanty Zaremba. O czym myśleli ci maturzyści?
Nauczyciele dużo zapłacą za strajk
- Spotkanie nic nie dało. Żadne propozycje, które padały z naszej strony nie zostały przyjęte przez władze miasta – mówi Aleutyna Kołos, prezes łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, komentując wyniki rozmów nauczycieli łomżyńskich szkół z władzami miasta. Głównym tematem było finansowe rozliczenie strajku szkolnego, do którego w mieście przystąpiła większość nauczycieli. W piątek w Łomży i najbliższej okolicy nadal strajkowało około 200 osób w 12 placówkach. To jak mówi prezes Kołos ci, którzy gotowi byli strajkować do końca. - Wydaje mi się, że dobrze się stało, że strajk został zawieszony, ale w Łomży jest wielu nauczycieli, którzy myślą inaczej – dodaje.
Uczniowie z gminy Piątnica byli najlepsi
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Olszynach i Szkoły Podstawowej w Piątnicy wygrali eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W turnieju udział wzięło 51 uczestników ze szkół podstawowych Łomży i okolicy. Młodzi rowerzyści wykazywali się wiedza teoretyczną z przepisów ruchu drogowego i praktyczną umiejętnością jazdy na rowerach.