Oto najlepsze tricki do szybkiej nauki angielskiego online
Jeśli chcemy uczyć się angielskiego online, to możemy zrobić to bardzo łatwo. Wystarczy skorzystać z kilku naszych podpowiedzi, aby osiągnąć zadowalające wyniki. Skorzystanie z różnych narzędzi i opcji, jakie oferuje internet, daje lekcjom online przewagę nad zajęciami stacjonarnymi. Oto kilka pomysłów na to, by przyśpieszyć naukę angielskiego online.
Nowy rok szkolny z radością, epidemią i nadzieją
Uczniowie i nauczyciele, z którymi rozmawiamy w nowym roku szkolnym, wracają po wakacjach zadowoleni. Lekcje będą odbywać się normalnie - nie przez Internet, jak było od marca do czerwca. Będzie przyjemniej i ciekawiej, i korzystniej dla poziomu nauki. Karolina Dzwonkowska ma 17 lat, brązowy medal halowych mistrzostw Polski w sztafecie 4 x 400 metrów i wspomnienia z wakacji aż na 3 obozach sportowych w górach. Norbert Zalewski (lat 18) pracował w gospodarstwie rolnym u wujka, wypoczął na działce z rodziną i pływał w Narwi z kolegami. Wracają do szkoły z radością.
Z maską do szkoły
Nowy rok szkolny od wtorku będzie inny niż dotychczas. W łomżyńskich szkołach wprowadzone zostaną nowe procedury, np.: czas trwania zajęć od 30 do 60 minut, przerwy i posiłki w stołówce w różnym czasie, izolacja ucznia w przypadku podejrzenia u niego zakażenia koronawirusem. W razie konieczności, przedszkola i szkoły będą zamykane. W „pandemicznym” roku szkolnym nie będą odbywać się żadne szkolne uroczystości, w tym nawet uroczysta inauguracja 1. września. Nie tylko dla uczniów oznacza to konieczność przyzwyczajenia się do nowych realiów w panrzeczywistości.
Jak w ratuszu umieją liczyć – np. uczniów w Łomży
Ilu uczniów w Łomży zacznie w roku szkolnym naukę w przedszkolach, szkołach podstawowych i szkołach średnich? - takie pytanie zadaliśmy tydzień temu w środę Grzegorzowi Danilukowi, który kieruje kancelarią prezydenta miasta Mariusza Chrzanowskiego. „W szkołach ponadpodstawowych trwa wciąż nabór uzupełniający. Precyzyjne dane zawarte w Systemie Informacji Oświatowej będą dostępne 10. września” - odpowiedział kierownik Daniluk. Ostrzegliśmy zatem kierownika, że jeśli nie poda danych na rok szkolny, to napiszemy, że wydział oświaty ciągle nie wie, ilu jest uczniów...
Nowi mianowani nauczyciele
Dwudziestu nauczycieli z łomżyńskich szkół otrzymało akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Tradycyjnie uroczystość poprzedziło ślubowanie.
Rektor PWSIiP przewodniczącym KRePUZ
Dr hab. Dariusz Surowik, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, został wybrany przewodniczącym Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Zgromadzenie Plenarne Konferencji 26 sierpnia w Skierniewicach wybrało profesora PWSIiP na czteroletnią kadencję.
Nowy rok szkolny z koronawirusem
- Prawie 18 tysięcy uczniów, licząc razem z przedszkolakami, rozpoczyna w poniedziałek nowy rok szkolny w placówkach podległych miastu – informuje Paweł Piwowarski, naczelnik wydziału oświaty ratusza w Łomży. Jednak tym razem wyjątkowo, ze względu na epidemię koronawirusa i rygory sanitarne, oficjalna inauguracja z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim i władzami miasta nie została zaplanowana. - Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w małych grupach, przeważnie w zespołach klasowych, w formie spotkań z wychowawcami – mówi kierownik kancelarii prezydenta Grzegorz Daniluk. Ciekawe, jak to wszystko będzie wyglądać w szkołach...?
Kalendarz roku szkolnego
We wtorek rozpoczynają się lekcje w szkołach. Dziś publikujemy kalendarz opracowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Przedszkole Niepubliczne Motylek – Przedszkole inne niż wszystkie.
Motylek - przyjazny dla dzieci zdrowych i z niepełnosprawnością w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim. Ciepło, opieka, kreatywność, otwartość to nasza wizytówka. Nie oszczędzamy na jakości. Trudne pytania: Które przedszkole spełni moje oczekiwania? Będzie miejscem bezpiecznym, rozwijającym zainteresowania, które otoczy troską najmłodszych? Na te i inne pytania odpowiadam: Przedszkole Niepubliczne Motylek!
Upragnione listy przyjętych do szkół średnich w 2020 r.
- Sympatyczna atmosfera, nabór do Szkoły zgodny z regulaminem, a komisja pod przewodnictwem matematyka Tomasza Szałkowskiego obradowała w miniony piątek, bo chętni do klas pierwszych i rodzice złożyli oryginały świadectw i zaświadczeń z egzaminu 8-klasisty wcześniej, nie czekając do ostatniej chwili – mówił w środowe przedpołudnie Jerzy Łuba, dyrektor I LO imienia T. Kościuszki w Łomży, gdzie od 1. września naukę zacznie w 6 klasach pierwszych 167 dziewcząt i chłopców. W Łomży na uczennice i uczniów miasta, powiatu i regionu czekało 1 590 miejsc w szkołach średnich.
Dominik Bołtralik zwycięzcą XVII Konkursu im. dr nauk weterynaryjnych Jana Stypuły
Dominik Bołtralik, absolwent łomżyńskiej „Wety”, wygrał konkurs i zdobył indeks Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Podopieczny lek. wet. Joanny Cwaliny wykazał się ogromną wiedzą teoretyczną i praktyczną dotyczącą ketozy.
Luksusowo w ZSCKR w Marianowie
- Przede wszystkim bezpiecznie, ale i komfortowo będą jeździć nasi uczniowie na różnego rodzaju wycieczki, wyjazdy edukacyjne czy integracyjne – cieszy się Sławomir Łomotowski, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie i z uśmiechem prezentuje Mercedesa i VW-a. - Nówki - zachwala.
Przy listach do liceów i techników śmiech i płacz
Miasto Łomża przygotowało na rok szkolny 1590 miejsc w szkołach średnich dla absolwentów klas 8. szkół podstawowych. Licea i technika w środę wywiesiły listy zakwalifikowanych - wstępnie, bo teraz uczniowie i rodzice mają tydzień na potwierdzenie zadeklarowanego wyboru. Odbędzie się to poprzez przyniesienie do sekretariatu oryginałów świadectw i zaświadczeń z egzaminu 8-klasisty. II LO w Łomży przeżyło oblężenie: do 5 klas przyjęto 140 kandydatów, ale ok. 110 musiano odrzucić. W szkołach średnich nadmiar albo zero chętnych.
Mają świadectwa dojrzałości i znają wyniki matur
Mateusz Brajczewski emanuje energią, kiedy wybiega z radością w sercu i promiennym uśmiechem na twarzy do czekającego przed Szkołą przy Bernatowicza Taty. Obaj są zadowoleni ze świadectwa maturalnego 18-latka oraz wyników po egzaminie, dzięki czemu Absolwent I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży zamieszka w większym mieście, gdzie zacznie studia, np. w UW, PB lub UG. Tak sympatycznych i śmiałych młodzieńców Pokolenia Pandemii spotkamy w Łomży dużo więcej, ale tegoroczne matury wypadły w Białymstoku o wiele lepiej niż w 602-letnim mieście nad Narwią.
Unijne projekty odmieniają szkołę w Marianowie
Ponad 40 milionów złotych to wartość projektów współfinansowanych ze środków unijnych, realizowanych przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie. Dzięki nim ta zasłużona placówka ma szansę stać się najnowocześniejszą i jeszcze bardziej ekologiczną placówką rolniczą w regionie, oferując swym uczniom znacznie większe możliwości rozwoju oraz zdobycia wszechstronnego wykształcenia.
Matematyka na 47%
Ósmoklasiści poznali wyniki swoich egzaminów. Tradycyjnie najsłabsze osiągnęli z matematyki. W województwie podlaskim średnio było to 47% punktów. - Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte, w którym uczniowie na podstawie informacji zawartej w zadaniu musieli przedstawić uzasadnienie tezy dotyczącej podanego wielokąta – podaje Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.
Certyfikowana Klasa Wojskowa
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży informuje absolwentów szkół podstawowych o prowadzonym naborze do nowopowstałej, Certyfikowanej Klasy Wojskowej - oddziału przygotowania wojskowego. Szkoła uzyskała zezwolenie na prowadzenie takiego oddziału od 1 września 2020 roku.
Startuje rekrutacja do nowego żłobka
Rodzice małych dzieci, którzy chcieliby posyłać je do nowego miejskiego żłobka mogą pobierać dokumenty rekrutacyjne, a od przyszłego poniedziałku będzie można je składać. Miejski Żłobek nr 3 powstaje na bazie Przedszkola Publicznego nr 14 przy ul. Kołłątaja 8. Dzięki temu, że powstaje przy wsparciu środkami unijnymi teraz rodzice zyskają także bezpłatne wyżywienie dla swoich dzieci.
„Sąsiedzi” dzielą pieniądze dla szkół
Gminy Łomża, Piątnica, Śniadowo, Miastkowo i Wizna otrzymają pieniądze na poprawę jakości edukacji, wyrównanie szans dzieci i wzmacnianie kompetencji zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Zarząd województwa podlaskiego przyznało dofinansowanie unijnej na 5 projektów zgłoszonych w ramach naboru przeprowadzonego przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Sąsiedzi”.
Ranking szkół wyższych Perspekywy
Uniwersytet Jagielloński przed Uniwersytetem Warszawskim (przed rokiem było odwrotnie) i Politechniką Warszawską - tak wygląda czołówka tegorocznego Rankingu Szkół Wyższych przygotowanego przez „Perspektywy”. W Rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży zajęła 7 lokatę zdobywając 68,1 na 100 możliwych punktów.