Nieoczywista tkanina artystyczna w Galerii Sztuki Współczesnej
Wystawę Sylwii Korpalskiej otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. „Simply red” to dowód niezmiennej fascynacji artystki, pochodzącej z pobliskiego Zambrowa i absolwentki łomżyńskiego liceum plastycznego, tkaniną artystyczną. Unika jednak konwencjonalnych rozwiązań, szuka i eksperymentuje, wykorzystując materiały odległe od tkanin, czego efektem są prace bardzo nieoczywiste, mające w sobie coś z rzeźby.
Złudne miraże wspomnień w „Kinie Mirage”
Brązowa piłka do nogi rozpędza się ulicą Żydowską w stronę Narwi, a czerwony balonik z czasów dzieciństwa ożywia wspomnienia 6-latka. Bruno wychował się w domu rodzinnym w Łomży, skąd z rodziną wyruszył do Ameryki. Po latach wraca do miasta, gdzie biegał za piłką i balonikiem, żeby odbudowywać obrazy w pamięci, zetlałe i poszarzałe jak stare zdjęcia. Najżywszym wspomnieniem jest film o chłopcu z balonikiem, jaki malec za darmo widział w Kinie Mirage, przed wojną przy ul. Wojska Polskiego. Na godzinną premierę w reżyserii Roberta Jarosza z Tomaszem Rynkowskim w roli głównej zaprosił nas Teatr Lalki i Aktora. Czy spektakl ożywi wyobraźnię i emocje recenzenta?
„InteGRAmy” Filharmonii Kameralnej
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży otrzymała kolejny grant. W ogólnopolskim konkursie PFRON „Kultura wrażliwa” łomżyńska orkiestra znalazła się w gronie zaledwie 10 wnioskodawców, którzy otrzymają środki na dofinansowanie działań, tworzonych z udziałem osób z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki pozyskaniu blisko 200 tysięcy złotych Filharmonia Kameralna przygotuje integracyjny projekt „inteGRAmy”, łączący muzykę i poezję.
Reprezentacja Łomży prawie gotowa na „Radość spod kapelusza”
13. młodych recytatorów i wokalistów z łomżyńskich szkół oraz placówek kulturalnych przeszło eliminacje do finału XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Może być ich jeszcze więcej, ponieważ w środę zostaną przesłuchane jeszcze trzy, równie utalentowane, uczennice I LO. Już w sobotę 9 marca zwycięzcy eliminacji miejskich zmierzą się w finale konkursu z uczestnikami z całego kraju. Stawką są nie tylko laury i nagrody finansowe w kategoriach monolog/wiersz i piosenka, ale też Grand Prix.
Podcasty łomżyńskiego muzeum
Muzeum Północno-Mazowieckie rozpoczęło publikację cyklu podcastów. „Tajemnice łomżyńskiego muzeum” przybliżają kulisy różnych historii z zabytkami w roli głównej oraz z udziałem mieszkańców Łomży i regionu. Pierwszy odcinek dotyczy sensacyjnej kradzieży w łomżyńskim muzeum w roku 1978, kiedy łupem złodziei padły bursztynowe wyroby, wycenione na ponad 100 tysięcy ówczesnych złotych i o jeszcze większej wartości artystycznej. Kolejne części będą publikowane co piątek w tygodniowych odstępach.
Weekendowe wydarzenia kulturalne i inauguracja rozgrywek piłkarskich
Najbliższy weekend będzie obfitować w szereg wydarzeń, z premierą spektaklu „Kino Mirage” na czele. Rozpoczną się również rozgrywki rundy wiosennej III ligi, a podczas inauguracyjnego meczu ŁKS Łomża podejmie lidera tabeli Pogoń Grodzisk Mazowiecki. Wiele atrakcji zaplanowano również na kolejne dni, z koncertem na Dzień Kobiet włącznie.
Kosmiczny jazz w MDK-DŚT
Kwintet Kosmos zagrał w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Łódzka formacja zaprezentowała materiał ze swej debiutanckiej płyty, która już wkrótce zostanie nagrana i wydana, dopełniając go improwizacjami i zaskakującą przeróbką utworu Krzysztofa Komedy. Był to kolejny koncert w ramach cyklu „Scena na Piętrze”, a już wkrótce zaprezentuje się w nim bardzo znany wokalista w prawdziwie kultowym repertuarze i w nietypowej odsłonie.
Fotograficzne byty i przestrzenie Sylwestra Hawryła
Wystawę „Geneza” Sylwestra Hawryła otwarto w Galerii Pod Arkadami. Zafascynowany fotografią analogową artysta zaprezentował cykl zdjęć, ukazujących piękno świata przyrody w bardzo oryginalnym ujęciu. - Mam zaszczyt zaprezentować człowieka nietypowego, nieokreślonego i w formie, i w treści - podkreślał kurator wystawy Adam Czarniewicz, dodając, że na wystawie można oglądać prace z nurtu fotograficznego, ale bardzo nieoczywiste i pełne emocji.
Życiowe labirynty wrażliwego outsidera
„Przestrzenie Marcina Niemczury. Interpretacje...” to najnowsza wystawa czasowa Muzeum Północno-Mazowieckiego. Przypomina twórczość przedwcześnie zmarłego łomżyńskiego poety i fotografa, ukazując też w nietypowej formule szerszy kontekst, w jakim przyszło funkcjonować młodym, wrażliwym ludziom w PRL-u lat 70. i 80. ubiegłego wieku. - Ta wystawa jest wystawą filozoficzną, jest wystawą teatralną - mówiła Joanna Klama, jej pomysłodawczyni, autorka i kuratorka. - Nie ma tutaj podpisów, tu chodzi o pewne zjawisko, żeby przejść przez różne przestrzenie.
Nagroda Kurpik dla Doroty Przestrzelskiej z Łomży
Dorota Przestrzelska, nauczyciel bibliotekarz w I LO w Łomży, dostała Nagrodę Prezesa Związku Kurpiów: Kurpika 2023, czyli kurpiowskiego Oscara. Gala wręczenia zaszczytnej nagrody odbyła się z udziałem Laureatki w czwartkowy wieczór w Ostrołęckim Centrum Kultury. Prezes Mirosław Grzyb z kapitułą nagrodzili Łomżyniankę w kategorii „edukacja regionalna” - za propagowanie od 2007 r. kultury kurpiowskiej wśród młodego pokolenia. Pani Dorota była przez Kurpika szczęśliwa.
Łomżyńska wystawa i inne weekendowe wydarzenia
Twórczość i postać młodego łomżyńskiego fotografa i poety przypomni wystawą „Przestrzenie Marcina Niemczury. Interpretacje…” Muzeum Północno-Mazowieckie. Na wystawę „Geneza” zaprasza również MDK-DŚT, przybliżając mieszkańcom Łomży dokonania pasjonata fotografii analogowej Sylwestra Hawryła. Odbędą się też koncerty i inne imprezy, również na początku przyszłego tygodnia, z występem grupy Kosmos na czele.
Czesław Niemen przez eMDeK przypomniany
85 urodziny Czesława Niemena Studio Wokalne eMDeK uczciło wyjątkowym koncertem „Nim przyjdzie wiosna”. Młodsi i starsi wokaliści, wraz ze swoją instruktorką Magdą Sinoff, zaśpiewali ponadczasowe przeboje tego artysty wszech czasów. Koncert dopełniło spotkanie z Eugeniuszem Szpakowskim oraz pokaz jego filmów dokumentalnych o Niemenie, które powstały z udziałem Aleksandra Plagi i Szymona Sinoffa. - Minęło 20 lat od odejścia Czesława Niemena, a dwa dni temu wypadły jego urodziny, dlatego postanowiliśmy to zrobić i myślę, że spotkanie się udało, a do tego przyszła na nie publiczność, która słucha Niemena na co dzień - mówi Magda Sinoff, pomysłodawczyni imprezy.
Malarskie podróże Fanaberii
Wystawę czasową „Fanaberia Podróże” Twórczej Grupy Fanaberia otwarto w Hali Kultury. To już trzecia wystawa dorosłych miłośników malarstwa, działających przy MDK-DŚT pod kierunkiem Anny Bureś. 24. twórców dzieli się z odbiorcami pięknem krajobrazu, zarówno lokalnego, jak i odległego. - Są to miejsca, które nas urzekły, zachwyciły - mówiła Anna Bureś, podkreślająca, że uczestników zajęć przybywa, tak więc można spodziewać się po nich kolejnych wystaw.
Cochise ponownie zagrali w Łomży
Cochise wrócili do w pubu „Pod ratuszem”, ponownie grając dla pełnej sali. - Cieszymy się, że znowu możemy się zobaczyć! - podkreślał wokalista Paweł Małaszyński. Prace nad ósmym albumem grupy opóźniły się, dlatego zespół zaprezentował przekrojowy repertuar, w tym kilka premierowych utworów, które już na wiosnę ukażą się na „Cochise”. Niestety wszystko wskazuje na to, że ten bardzo udany koncert mógł być jednym z ostatnich w tym miejscu.
Łomżyński weekend z gwiazdami
W najbliższy weekend Łomżę odwiedzą wybitni przedstawiciele muzyki i sportu. Jeszcze dzisiaj w pubie „Pod ratuszem” zagra rockowy zespół Cochise, którego wokalistą jest znany aktor Paweł Małaszyński. W sobotę coś dla siebie będą mieli fani sportu, dzięki spotkaniu z Karolem Bieleckim, jedynym na świecie i odnoszącym wielkie sukcesy jednookim piłkarzem ręcznym oraz otwarciu wystawy „Sportowe migawki” jednego z najwybitniejszych fotoreporterów sportowych, zmarłego w roku 2019 Tomasza Prażmowskiego. Zaplanowano też Niemenowski koncert w MDK-DŚT.
Malarskie fascynacje Marii Chojnowskiej
W Galerii N Klubu Wojskowego zostało zaprezentowane malarstwo łomżynianki Marii Chojnowskiej. To debiutancka wystawa autorki, która wróciła do malowania dopiero na emeryturze, mając wystarczająco dużo czasu na artystyczną pasję. - Moją inspiracją jest przede wszystkim przyroda, której piękno i bogactwo barw nieustannie mnie zachwyca - podkreśla Maria Chojnowska, a dowodów potwierdzających prawdziwość tych słów na jej wystawie nie brakuje.
Łomżyńskie opowieści ojca Bońkowskiego
- Jest jesień 1942 roku. Środkiem ulicy Dwornej w kierunku Obwodowej (teraz Sikorskiego) idą długie kolumny Żydów. Obok niemieccy żandarmi z pałkami w rękach, krzyczący i szczujący ich psami. Przyglądałem się temu przez okno, nie rozumiejąc co się dzieje, póki mama nie oderwała mnie od dalszego patrzenia na to, czego wtedy nie mogłem pojąć - wspominał o. Jan Bońkowski. Podczas piątkowego spotkania w Muzeum Północno-Mazowieckim nie zabrakło też wielu innych ciekawych tematów, związanych z II wojną światową, harcerstwem, któremu poświęcił aż 74 lata z pracowitego życia i 20-letnim pobytem kapłana-kapucyna na Białorusi.
Wydarzenia na weekend i na walentynki
Historyczne spotkanie z o. Janem Bońkowskim. Komedia z udziałem Andrzeja Bei-Zaborskiego. Zajęcia plastyczne dla najmłodszych w Galerii Sztuki Współczesnej oraz interaktywny spektakl teatru tańca w MDK-DŚT. To tylko niektóre wydarzenia rozpoczynającego się weekendu.
Zakończenie karnawału z Wiesławem Ochmanem
Wiesław Ochman po wielu latach przerwy ponownie zaśpiewał w Łomży. Legendarny śpiewak nie krył radości z kolejnego koncertu w grodzie nad Narwią, który miał miejsce dwa dni po jego 87 urodzinach. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego poprowadził jej dyrektor naczelny i artystyczny Jan Miłosz Zarzycki, a komplet publiczności oklaskiwał również jeszcze dwie solistki: Alejandrinę Vázquez z Meksyku i śpiewającą w Łomży po raz pierwszy Magdalenę Idzik.
Sześcioro łomżyniaków ze stypendiami od marszałka
45 stypendiów: rocznych po 10 tysięcy złotych oraz półrocznych po 7 tysięcy zł przyznał marszałek podlaski Artur Kosicki w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami (dla osób dorosłych). Łącznie kwota wsparcia dla ludzi kultury wyniosła 423 tysiące zł, a wśród wyróżnionych stypendiami rocznymi marszałka jest szóstka znanych mieszkańców Łomży.