Podziemne miasto
Wystawę fotografii prezentującą prowadzone w Katedrze prace archeologiczne otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Ekspozycję przygotował fotografik Bolesław Deptuła, który od początku dokumentuje wykopaliska.
Namiastka Krakowa w Łomży
Artystyczna stolica Polski od wieków jest w Krakowie i tam pozostanie. We wtorek wieczorem w Łomży jak na Brackiej padał deszcz, ze sceny tutejszego urzędu wojewódzkiego rozbrzmiewały dźwięki niczym z Piwnicy Pod Baranami które przerwały „tu cicho sza, tam cicho, szaro, brudno i zima”. Tego dnia do miasta ściągnął krakowski bard Grzegorz Turnau i wszechobecną stała się kraina łagodności.
Turnau - nowy album i... do Łomży
Dziś, w piątek 18 listopada 2005, Grzegorz Turnau po raz pierwszy prezentuje swój najnowszy album zatytułowany „11:11”. Znajduje się na nim kilkanaście nowych piosenek, skomponowanych przez „krakowskiego barda” w ciągu ostatnich dwóch lat. Co ciekawe łomżanie będą jednymi z pierwszych, dla którym Turnau piosenki z tej płyty zaśpiewa na żywo. Artysta do Łomży na koncert przyjeżdża już w najbliższy wtorek. Tu druga niespodzianka... jeszcze są bilety.
Sfera Znaczeń
W piątek 18 listopada o godz. 18.00 w Galerii Pod Arkadami zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii Lecha Buczyńskiego i Stanisława Zeszuta - Sfera Znaczeń.
Metalowa uczta w Łomży...
Już w październiku rozpoczęła się kolejna duża trasa koncertowa zespołu Hunter. Po wydaniu "T.E.L.I…" (30 maja 2005) zespół zagrał kilkanaście koncertów wiosną, by teraz kontynuować koncerty promujące tę płytę. Tym razem trasa będzie miała charakter szczególny. Zespół będzie świętował 20. urodziny!
Kmita w Łomży
Czy butelka może stać się trąbką, słoik - klarnetem, a kocioł do gotowania bielizny - bębnem? Czy rozwodzić się można co tydzień, a kołysząc niemowlę śpiewać rzewną kołysankę o odwiecznym losie Narodu Wybranego, skazanego na tułaczkę? Czy można kobiety winić o wszystko, np. o to, że wybuchają przez nie wojny (bo rodzą żołnierzy...)?
„Broadway, Broadway”
Wszystko, co najlepsze w muzyce rozrywkowej kojarzy się z nazwą tej słynnej ulicy w Nowym Jorku. Przez dziesiątki lat to, co pokazywano na Broadwayu, wyznaczało nowe trendy w rozrywce i dziś stanowi klasykę muzyki musicalowej i filmowej. Jeszcze w listopadzie łomżanie będą mieli okazję wysłuchania ich w wykonaniu m.in. Rafała Songana. Solisty Teatru Wielkiego w Łodzi znanego w Łomży z rewelacyjnych występów podczas ostatnich Festiwali Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża.
Spotkanie z Chopinem...
Niezwykły koncert odbył się w Łomży przeddzień Święta Niepodległości. Wraz z muzykami Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina zagrała znakomita młoda pianistka z Japonii Miku Omine. Dopełnieniem muzycznej uczty z utworami najznakomitszego z polskich kompozytorów były recytacje fragmentów jego listów w wykonaniu Jerzego Zelnika.
Jubileusz Pani Hani
Ogromny bukiet kwiatów od "wszystkich łomżyniaków" i statuetkę, przedstawiającą damę w kapeluszu ze „śmiejącymi się” maskami trzymanymi w ręce ma otrzymać Hanka Bielicka. Kwiaty poślą działacze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, a statuetkę Związek Artystów Scen Polskich. Najsłynniejsza z łomżanek dziś świętuje 90. urodziny. Jubilatka z ogromnych kolorowych kapeluszy jest niemal tak samo znana jak z występów na scenach, na których króluje już od 66 lat.
IV Konkurs Poetycki im. Jana Kulki
MIEJSKI DOM KULTURY - DOM ŚRODOWISK TWÓRCZYCH w Łomży zaprasza do udziału w IV Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki. Regulamin konkursu :
Aj-waj, czyli historie z cynamonem
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na nagrodzony na Festiwalu Komedii Talia 2005 spektakl, znanego z kabaratowej sceny Rafała Kmity pt.: Aj-waj, czyli historie z cynamonem 11 listopada 2005, godz.18.00 sala widowiskowa, ul. Sadowa 12.
Taneczna manifestacja zmysłowości w Metrze
Mówi się, że orientalny taniec brzucha istnieje od zawsze - odkąd działa siła seksualności, którą wyraża. Płynne ruchy bioder, drobne kroki i charakterystyczne gesty tancerek odzianych w stroje odkrywające brzuch tworzą wyjątkowo zmysłowe widowisko. Dodają do tego odrobinę magii Orientu, skąd pochodzi, i wprawiającą w lekki trans muzykę, przy której jest wykonywany nie trudno wyobrazić sobie czemu zdobywa popularność na całym świecie... także w Łomży.
Z Ziemi Staszowskiej do Łomżyńskiej
- Jak się Pańska książka ukaże w przyszłym roku, to serdecznie zapraszam do mego Salonu Sztuk - powiedziała dr Anna Jakubowska z Łomży po spotkaniu z dr. Maciejem Andrzejem Zarębskim, barwnie i ze swadą opowiadającym o swoich podróżach od Atlantyku po Pacyfik. Spotkanie odbyło się w piątek, 4 listopada 2005 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Przybyło zaledwie kilkanście osób, ale spotkanie autorskie - mimo że trwało ponad dwie i pół godziny - nie dłużyło się ani przez moment. Największa w tym zasługa urodzonego gawędziarza, autora i redaktora serii wydawniczej Biblioteka Staszowska, w której ukazało się ponad 200 publikacji, miłośnika Kielecczyzny i... członka Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej! Dr Zarębski właśnie został członkiem Zarządu Sekcji Polskiej Stowarzyszenia Kultury Europejskiej.
Jesień Kulturalna z Łomżą w tle
Znakomici: Grzegorz Turnau, gitarzysta Marek Napiórkowski, saksofonista Henryk Miśkiewicz a także rockowy zespół Hunter to gwiazdy tegorocznej edycji Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. Imprezę od lat organizuje Miejski Dom Kultury- Dom Środowisk Twórczych w Łomży. Jak podkreśla Roman Borawski dyrektor placówki Łomżyńska Jesień Kulturalna jest przedsięwzięciem ambitnym. - „Staramy się by mimo coraz gorszej sytuacji finansowej nie zniżać poziomu artystycznego naszej oferty, która od wielu lat ma liczne grono wiernych sympatyków oczekujących w Łomży dobrej kultury i sztuki.”
Glogerowska sesja
Z inicjatywy łomżyńskiego Stowarzyszenia Stopka po raz kolejny w mieście spotkali się Glogerianie. Kilkadziesiąt osób – wybitni przedstawicieli nauki i kultury polskiej - to sympatycy myśli i dorobku pochodzącego z Jeżewa Zygmunta Glogera - wielkiego badacza i regionalisty XIX i początków XX wieku. Poza oddaniem hołdu swemu patronowi Glogerianie do Łomży przyjechali by uhonorować laureatów 16 -tej edycji konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera.
Muzyczne Zaduszki
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na Muzyczne Zaduszki. Koncert pt. "Wspomnienie o..." odbędzie się 30 października o godzinie 18.00 w Klubie PopArt przy ul. Wojska Polskiego 3. Największe przeboje Czesława Niemena wykona Joachim Perlik, znany z programu telewizyjnego "Jaka to melodia".
Glogery po raz szesnasty
Kapituła Nagrody i Medalu im. Zygmunta Glogera pod przewodnictwem prof. Janusza Tazbira przyznała nagrody i wyróżnienia w 16. edycji konkursu organizowanego przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” w Łomży. Pierwszą nagrodę przyznano tym razem prof. dr. hab. Wojciechowi Wrzesińskiemu z Wrocławia - za całokształt badań i studiów dotyczących stosunków polsko-niemieckich w XIX i XX wieku oraz organizację uniwersyteckiego środowiska naukowego.
W rytmie marsza i nie tylko
Setki łomżan, melomanów muzyki wojskowej w piątkowy wieczór podziwiało występy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. To jeden z najlepszych polskich zespołów. Chór, balet, orkiestra i soliści przez półtorej godziny prezentowali utwory znane i lubiane zarówno wojskowe jak i te z rodzaju muzyki popularnej.
PLATEAU- Rockowa uczta w Łomży
W ostatni piątek października (28.10) o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury w Łomży wystąpi jedno z muzycznych odkryć tego roku w Polsce- zespół PLATEAU. Koncert w ramach trasy "Megalomania tour 2005" promuje ich debiutancką płytę "Megalomania", której premiera odbyła się 3 października.