Hydrofor dla schroniska ARKA
Ponad 1400 złotych zebrała młodzież Szkół Katolickich podczas koncertu charytatywnego zorganizowanego w pierwszy dzień wiosny. Pieniądze zostaną przekazane schronisku dla zwierząt Arka. 1455 złotych wystarczy na zakup hydroforu. Urządzenie jest niezbędne do właściwego funkcjonowania schroniska.
Jarota: ochrony życiem od poczęcia do naturalnej śmierci chcą mieszkańcy regionu
Życie ludzkie trwa od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci – przekonywał na konferencji prasowej w Łomży poseł Jan Jarota. Mówił, że taki zapis powinien znaleźć się w Konstytucji RP. Poseł Jan Jarota poinformował, że zmiany zapisu w konstytucji domagają się sami mieszkańcy, którzy kierują listy do jego biura poselskiego. Okazuje się, że głos w tej sprawie zabierają głównie kobiety. - To pocieszające, bo wiele środowisk kobiecych chce samodzielnie decydować o ludzkim życiu – mówił poseł Jarota.
Zamiast wagarować - pomagają zwierzętom
Pożytecznie pierwszy dzień wiosny spędzają uczniowie Szkół Katolickich w Łomży. Młodzież wraz z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami przygotowała koncert charytatywny. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na pomoc łomżyńskiemu schronisku dla zwierząt ARKA. Kilka miesięcy temu spalił się tam budynek, w których przetrzymywane były chore psy.
Konkurs na slogan reklamowy Zambrowa
Wymyśl slogan reklamowy dla Zambrowa – dostaniesz nagrodę. Burmistrz ogłosił konkurs na slogan, który w najlepszy sposób oddawałby charakter miasta. Powinien tworzyć wizję miejscowości, odzwierciedlać jej duszę, a także kreować entuzjazm i swoisty rozmach – czytamy w regulaminie konkursu
Diecezjalne Dni Młodzieży po raz pierwszy w Ostrołęce
Rozważania o miłości, koncert katolickiego hip hopu i droga krzyżowa ulicami miasta to tylko niektóre punkty programu Dni Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej. Po raz pierwszy w historii odbędą się one w Ostrołęce. Poinformował o tym na specjalnej konferencji prasowej organizator wydarzenia ksiądz Jacek Czaplicki. Diecezjalne Dni Młodzieży są organizowane na wzór tych Światowych. Inspiratorem spotkań młodych z całej kuli ziemskiej był sługa boży Jan Paweł II.
Witaj Wiosno 2007
Będą sprzątać Łomżę a z zebranych odpadków zrobią kukły marzanny – mowa o uczestnikach konkursu proekologicznego w Łomży. Konkurs organizują łomżyńscy harcerze oraz miejscowy Urząd Miasta. Chcą w ten sposób przywitać 1-szy dzień wiosny i przypomnieć, jak ważna dla ludzi jest przyroda.
Miasto przekazało blisko 3 ha dla PWSIiP
Na środowej nadzwyczajnej sesji radni miasta Łomża jednogłośnie podjęli decyzję o przekazaniu w formie darowizny terenów (trzech działek) o powierzchni 2,7975 ha, położonej przy ul. Poznańskiej, na potrzeby Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
ARMiR od czwartku będzie przyjmował wnioski o dopłaty
Jutro Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie. Ubiegłoroczna akcja przyniosła tylko rolnikom z województwa podlaskiego ponad pół miliarda złotych. Od 1 grudnia ubiegłego roku do 11 stycznia tego - rolnicy z województwa podlaskiego otrzymali 540 mln zł z tytułu płatności bezpośrednich do gruntów oraz ONW. Aby pieniądze mogły trafić na ich konta, musieli złożyć wnioski o dopłaty wraz z załącznikami graficznymi swoich działek.
Architekt nadal poszukiwany
Od 9 miesięcy władze Łomży poszukują nowego architekta miejskiego. Stanowisko jest wolne od czerwca ubiegłego roku. Wówczas to funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Andrzeja Z. ówczesnego architekta Łomży, który stanowisko to zajmował przez ostatnie kilkanaście lat.
Jubileusz posługi biskupiej bp Bronakowskiego
Pierwszą rocznicę posługi biskupiej świętuje dziś (4 marca) bp Tadeusz Bronakowski. Biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej sakrę biskupią przyjął 4 marca 2006 roku z rąk bp łomżyńskiego Stanisława Stefanka. Mszę św. jubileuszową, dokładnie rok po konsekracji, odprawił w kościele św. Anny w Kolnie.
Rolnicy mogą ubiegać się o zwrot akcyzy na paliwo
Wystarczy wypełnić wniosek i dołączyć do niego faktury potwierdzające zakup oleju napędowego. W marcu rolnicy mogą rozliczać paliwo kupione od września do końca lutego. Za każdy litr oleju napędowego przysługuje im zwrot w wysokości 55 groszy, ale nie może to być więcej niż 86 litrów na hektar.
Szkoły do likwidacji
Do wczoraj wójtowie gmin chcących przeprowadzić likwidację szkół musieli złożyć do Podlaskiego Kuratorium Oświaty stosowne wnioski. W województwie podlaskim takich wniosków złożono dwadzieścia. Zamiar likwidacji małych wiejskich szkół złożyli m.in. burmistrz Stawisk i burmistrz Jedwabnego.
Pomoc w kryzysie
W Łomży oficjalnie rozpoczyna swoją działalność Ośrodek Interwencji Kryzysowej. W placówce przy ul. Wojska Polskiego 161 wsparcie uzyskać mogą ofiary domowej przemocy i osoby, które nie mogą poradzić sobie z własnymi problemami. Choć oficjalnie ośrodek ruszy dziś w południe, to pomocy mieszkańcom miasta udziela od początku roku.
Biskup Tadeusz Bronakowski w Środę Popielcową
- Dosyć złudzeń i oszukiwania samego siebie, koniec z obłudą – nawoływał dziś biskup Tadeusz Bronakowski. Biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej odprawił poranną Mszę św. w kaplicy Krzyża św. w Łomży. W homilii w Środę Popielcową zachęcał do rzetelnego rachunku sumienia i duchowego nawrócenia.
Łomża: Oczepkowane studentki pielęgniarstwa.
Za sobą mają już pierwszy etap kształcenia. Z dumą mogą powiedzieć, że są już prawie pielęgniarkami. Dziś 50 studentek Instytutu Pielęgniarstwa w Łomży założyło czepki – symbole pasowania na pielęgniarkę. Studentki w Instytucie Pielęgniarstwa zdobywają nie tylko wiedzę medyczną, ale również z zakresu psychologii, socjologii i pedagogiki. Najważniejsze w zawodzie pielęgniarki jest jednak powołanie – tak uważają przyszłe pielęgniarki.
Piratowi drogowemu grozi dożywocie.
Usiłowanie zabójstwa funkcjonariusza policji i wprowadzenie bezpośredniego zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym – takie zarzuty mogą czekać sprawcę wieczornego zamieszania na ulicach Łomży. Mieszkaniec Małego Płocka jadąc Audi nie chciał zatrzymać się do policyjnej kontroli. Wskutek jego działań trzy osoby zostały ranne, a pięć samochodów – w tym dwa policyjne radiowozy – zostało uszkodzonych. Mężczyzna miał we krwi 1,5 promila alkoholu.
Zwycięzcy Animals 2006
Sylwester Gosk – uczeń łomżyńskiej „10-tki” wykonał najładniejszy karmnik dla ptaków. Tak uznała komisja, która oceniała prace nadesłane na konkurs „Animals 2006”. Konkurs na najładniejsze karmniki i budki lęgowe po raz kolejny zorganizowała Rada Osiedla Nr 12 i Administracja Osiedla Nr 3 Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Dzieci i młodzież łomżyńskich szkół wykonały i nadesłały ponad 150 prac. Specjalna komisja złożona ze spółdzielców, samorządowców i przyrodników wyłoniła najlepsze.
Znów wzrosło bezrobocie
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży na koniec stycznia wynosiła 6 tys 440 osób. To o 367 osób więcej niż miesiąc wcześniej. Specjaliści od rynku pracy uspokajają – sytuacja jest i tak o wiele lepsza, niż przed rokiem, kiedy to w statystykach urzędu pracy na koniec stycznia widniało o 1,5 tysiąca osób więcej niż obecnie.
Minister kultury zamierza finansowo wesprzeć remont katedry.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski odwiedził Łomżę. Przed godziną 14-00 pojawił się w Domu Biskupim, gdzie spotkał się z biskupem łomżyńskim Stanisławem Stefankiem. Głównym tematem spotkania była możliwość wsparcia prac konserwatorskich liczącej blisko 500 lat katedry. W rozmowach uczestniczyli również: Wicemarszałek Senatu Krzysztof Putra i proboszcz łomżyńskiej katedry, ks. kan. Marian Mieczkowski.
Kościelna Komisja Historyczna powołana.
Znamy już skład Metropolitalnej Komisji Historycznej, która ma zbadać znajdujące się w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej akta Służby Bezpieczeństwa PRL. Skład komisji wspólnie ustalili Metropolita Białostocki oraz Biskupi Diecezji Łomżyńskiej i Drohiczyńskiej. Komisje tworzy pięciu księży z tych trzech diecezji plus trzech księży konsultantów.