Ostatni weekend roku
Na piątek i cały weekend IMGW na przeważającym obszarze kraju zapowiada pochmurno, z opadami słabego deszczu lub mżawki. Temperatura w rejonie Łomży na plusie.
Święta bez śniegu, ale na plaży w Hiszpanii
- Zastanawialiśmy się, jak uda się nam zorganizować Wigilię w kraju, gdzie tradycje różnią się od naszych – napisali znad Morza Śródziemnego w Hiszpania do Redakcji architekt Barbara Sarna – Tykocka i naukowiec dr Janusz Tykocki Łomży. - Z ciekawością zaczęliśmy eksplorować lokalne sklepy i uliczki, poszukując świątecznych akcentów. W Polsce święta rozpoznaje się po wszechobecnych dekoracjach, dźwiękach kolęd i zapachu pierników. Tutaj zaś... słońce, ciepły wiatr i soczyście żółte cytryny oraz pomarańcze, wiszące na drzewach.
Łomżyński Jesus w nędznej shopie urodzony
W pierwszy dzień Bożego Narodzenia o godzinie 13. tylko 3 stopnie Celsiusa... Ulice ciche, suche, bezwietrzne. Dosyć często jeżdżą samochody osobowe pełne ludzi. Rowerzystów jak na lekarstwo. Przechodnie pojedynczo, w parach, grupkami, rodzinami. Niebo szare, słońca brak. Odwiedziliśmy szopki w dziewięciu łomżyńskich świątyniach. Zazwyczaj tradycyjne, przewidywalne, zwłaszcza, kiedy jest się dorosłym. Jedna z 11 szopek wyróżnia się ingerencją w sztampowy porządek mitologicznej scenografii: żłóbek Jezusa nie jest drewniany, jak w stajence na sianko. Żłóbek to wózek z marketu.
Gorzkie refleksje na pasterce biskupa Tadeusza
Biskup Tadeusz Bronakowski wygłosił kazanie podczas pasterki w kościele pw. św. Brunona na Łomżycy w Łomży. Poruszył kilka wątków, jakie łączą Boże Narodzenie sprzed 2 tysięcy lat z czasami nam współczesnymi. - Jakże często ta niezwykła wiadomość jest dzisiaj celowo przemilczana, pomijana, zwalczana, zagłuszana szumem reklam, zachęcających do pokłonu dobrom materialnym, a nie do przyklęknięcia przed Zbawicielem – otwierał oczy wiernym duszpasterz, z nadzieją, że świątecznego nastroju Polki i Polacy nie utopią w piciu alkoholu.
Czy szczoteczki soniczne są bezpieczne dla dziąseł?
Szczoteczki soniczne są doskonałym wyborem dla osób dbających o zdrowie jamy ustnej, szczególnie w kontekście ochrony dziąseł. Dzięki docierającym do wszelkich zakamarków mikropęcherzykom oraz technologii wymiatających ruchów pozwalają skutecznie usuwać płytkę nazębną bez ryzyka uszkodzenia delikatnych tkanek.
Zalety wakacji z biurem podróży
Wyjazdy z biurem podróży mają szerokie grono zwolenników. Z jednej strony można cieszyć się komfortem podczas podróżowania, a z drugiej dostępem do wielu wyjątkowych miejsc i bezpieczeństwem na każdym kroku. Jakie jeszcze zalety mają wyjazdy z biurem podróży? Dlaczego warto postawić na ofertę takiego miejsca?
„Zanurzeni w historii” z bloga i książek Marka Urbana
Puste półki w sklepach bez towarów to normalność lat 80. i 90. w Polsce, która z komuny przeszła w stronę demokracji. Marek Urban z Jaworzna studiował historię i archeologię śródziemnomorską w Uniwersytecie Warszawskim, lecz nie skorzystał z możliwości zostania asystentem prof. Jerzego Skowronka (1937-1996). Ciekawa praca nie gwarantowałaby w dobie transformacji zarabiania na godziwe utrzymanie siebie i rodziny. Dlatego zdecydował się założyć z inicjatywy przyjaciela i z żoną prywatną Firmę Edukacyjną Marka, gdzie wpośród wielu kursów były przygotowania do: matury z historii, konkursów i olimpiad. Oprócz nauczania, napisał felietony, które wydał własnym sumptem.
Życzenia bożonarodzeniowe od władz Gminy Piątnica
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia. Niech ten wyjątkowy czas wypełni Wasze domy spokojem, miłością i radością.
Spotkania wigilijne Gmin Powiatu Łomżyńskiego
Wieczerze wigilijne Gminy Łomża od 3 lat odbywają się co roku w Centrum Kultury / Bibliotece w Starych Kupiskach, gdzie gościli tradycyjnie obaj biskupi łomżyńscy: Janusz Stepnowski i Tadeusz Bronakowski. Społeczność Gminy Piątnica spotkała się na opłatek przed kościołem Przemienienia Pańskiego. Gmina Nowogród na składanie życzeń wybrała halę widowiskowo-sportową Zespołu Szkół Samorządowych. Wigilię Gminną w Miastkowie urządzono w Gminnym Ośrodku Kultury, a w Jedwabnem tuż po uroczystej sesji Rady Gminy przedstawiciele władz i środowisk spotkali się na dzieleniu opłatkiem i składaniu życzeń w Restauracji Sonata. Wszędzie zaśpiewano polskie kolędy.
Rząd dofinansuje przejazdy autobusowe pod Łomżą
Do siedmiu okolicznych samorządów w ramach wsparcia z funduszu rozwoju przewozów autobusowych trafi w 2025 roku ponad 7 mln zł.
Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki w Sylwestra?
Sylwester to czas pełen radości, zabawy i zachwycających pokazów sztucznych ogni, które stały się symbolem witania Nowego Roku. Aby jednak te piękne chwile nie zamieniły się w niebezpieczne sytuacje, niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas odpalania fajerwerków. Niewłaściwe użycie materiałów pirotechnicznych może prowadzić do wypadków, dlatego warto poznać sprawdzone metody ich obsługi. W tym artykule dowiesz się, jak bezpiecznie odpalać fajerwerki, na co zwrócić uwagę oraz jak uniknąć najczęstszych błędów. Dzięki tym wskazówkom Twoja sylwestrowa noc będzie pełna blasku i radości – bez zbędnego ryzyka.
Zmarł Kazimierz Górski (+ 64), były wójt Gminy Miastkowo
W swoim rodzinnym domu zmarł 23. grudnia 2024 r. Kazimierz Górski (1960-2024), poprzedni wójt Gminy Miastkowo. Na stanowisku wójta pracował przez dwie kadencje w latach 2014-2018 oraz 2018-2024. - Był serdecznym, ciepłym i spokojnym człowiekiem, który z cierpliwością i uwagą potrafił wysłuchać każdego mieszkańca naszej gminy i okazać wsparcie – wspomina Dorota Prytuła, sekretarz gminy od 2019 r. - Wójt Górski był wyczulony na każdą ludzką biedę. Pomagał dużo mieszkańcom. Wiele osób zapamiętało Wójta jako życzliwego, opiekuńczego i troskliwego...
Strażacy na nowym placu
Plac manewrowy przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży oficjalnie otwarty. „Poprawiliśmy warunki bytowe naszej komendy” - podkreślał komendant miejski bryg. Arkadiusz Obrycki. Teraz czekamy na ponowne uruchomienie punktu pomiarowego jakości powietrza w Łomży.
Prognoza pogody na święta
Za sprawą niżu i frontów atmosferycznych, początek tygodnia będzie pochmurny i na ogół deszczowy. Na białe święta mogą liczyć jedynie mieszkańcy południowych krańców Polski, gdzie miejscami spadnie od 5 cm do 15 cm śniegu. Od środy więcej przejaśnień, opady deszczu będą występować jedynie na północy i zachodzie kraju. Temperatura w dzień od 0°C do 6°C, nocami niewielkie przymrozki.
ZUS przekazał niemal 837 tys. informacji o przyznaniu wakacji składkowych. Kolejne w przygotowaniu
Blisko 837 tys. wnioskujących o wakacje składkowe ma już przyznaną ulgę. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na PUE/eZUS. Zwolnienie dotyczy tych uprawnionych, którzy wystąpili z wnioskiem o pokrycie własnych składek przez budżet państwa w listopadzie za grudzień tego roku. W przygotowaniu są kolejne rozstrzygnięcia.
Wieczerza wigilijna na Starym Rynku
11. łomżyńska wieczerza wigilijna odbywa się na Starym Rynku w Łomży od 2011 r. W bezśnieżną i bezdeszczową niedzielę, 22. grudnia 2024 centrum starówki było oświetlone świątecznie. Z latarni srebrzysty blask rzucało 37 dużych, ozdobnych śnieżynek. Obok skansenu z fundamentami ratusza z XV / XVI w. stała 11-metrowa choinka miejska, świerk z gwiazdą i girlandami lampek. Stoiska na pierzejach placu wabiły światłami, kolorami, różnościami jarmarku bożonarodzeniowego. Namioty z potrawami wigilijnymi, przygotowanymi przez Bursy Szkolne nr 1, 2, 3, „Wetę” i „Budowlankę”, przyciągały zapachami pierogów i kapusty z grzybami. Ze sceny ze złocistą Gwiazdą Betlejemską i żywymi choinkami składali życzenia zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia przedstawiciele Senatu, Sejmu, Samorządu Łomży i Powiatu, biskup łomżyński Janusz Stepnowski.
Jarmark Bożonarodzeniowy na Starym Rynku
Ozdoby świąteczne, produkty wytwarzane metodami tradycyjnymi czy makowce można między innymi kupić na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Łomży, który potrwać ma do miejskiej wigilii w niedzielę.
Tajemnicze koło sprzed ponad tysiąca lat
- W Truszkach - Zalesiu w gminie Kolno w województwie podlaskim znajduje się zespół stanowisk archeologicznych z X wieku – informuje społeczeństwo dr Miron Bogacki, badacz i autor zdjęć z powietrza, z których powstał model Góry Królowej Bony koło Łomży, jaki opublikowaliśmy przed rokiem w Portalu 4lomza.pl. 46-letni archeolog z Wydziału Archeologii UW ocenia, że grodzisko z dwoma osadami i Górą Wieżową (gdzie ślady osadnictwa są ew. strażnicą) „to wyjątkowe miejsce na pograniczu Mazowsza i dawnych Prus, które do dziś zachwyca krajobrazem i bogatą historią”.
Pan Kleks Jana Brzechwy mieszkał pod Łomżą
Reporter Mateusz Grzymkowski oglądał Pana Kleksa w filmie, gdzie rolę czarodzieja zagrał Piotr Fronczewski. Dziennikarz i twórca internetowy czytał też fragmenty powieści Jana Brzechwy. Ale dopiero podczas przejazdu przez Pniewo koło Łomży zainteresował się przepołowionym głazem na środku wioski. Zainteresował się także postacią Franciszka Fiszera (1860 - 1937), który regularnie spędzał długie miesiące w gościnie u Rodziny Jabłońskich. Kim był pierwowzór Pana Kleksa...?
W święta zmiany w kursowaniu autobusów MPK
Przez najbliższe trzy dni po ulicach Łomży będzie jeździł Kolędobus. W Wigilię w kilku punktach Łomży po raz kolejny staną autobusy MPK, w których dla najuboższych rozdawane będą potrawy wigilijne. W Boże Narodzenie decyzją organizatora autobusy miejskie nie będą kursować.